Skocz do zawartości
Maćko

Jak osłonić świetlówki przez bryzganiem - materiał na osłonę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Szukałem podobnego tematu ale nie natrafiłem na konkretnie taki więc pozwoliłem sobie załozyć. Nie wiem czy w dobrym dziale.

Kupiłem lampę 8x39W i niestety jest bez szyby chroniącej świetlówki przed bryzganiem.

Rozeznałem trochę temat i mam wątpliwości z czego zrobić taką osłonę.

1. Pleksi PMMA - niektórzy robią z tego ale max. temperatura pracy tego materiału to 70 st

2. Poliwęglan - drogi ale wytrzymuje temp. do 270 st z tym że z czasem matowieje. Jak plexi łatwo się rysuje przy zwykłym czyszczeniu.

3. Szkło optiwhite hartowane - minimalna grubość szkła którą można zahartować to 4mm - trochę dużo i nie wiem czy nie będzie pochłaniać światła - koszt do mojej lampy to ok 100 PLN

4. Rozwiązanie z innej beczki to zrobienie szklanej pokrywy na akwarium składającej się z 2 kawałków szkła hartowanego i nad nim powiesić lampę. Szyba była w większej odległości od świetlówek i nie powinna się tak nagrzewać. Dodatkowe plusy tego rozwiązania to zmniejszone parowanie i mniejsze grzanie wody.

Jaki materiał polecacie do tego typu zastosowań i dlaczego. Cena nie gra roli.

Z góry dzięki za odpowiedzi


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie 1.


Miękko LPSowe

60x60x50 (180 l), Blau Overflow 3000 (25mm), New Jet 2300, Black Python 110W, Schuran 120, Jebao WP-25,Jager 200W, sump: 57x50x35 (60 l), LR: 18 kg, LS: 9kg Live Aragonite Natural White.

aa9e7f12009aeb87acdcf619fe29ea51u688a610.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tam pod spodem taka szyna, zeby wsunac plexi ? Nie wiem co stosuje ATI, ale sie sprawdza choc troche sie wygina, ale za nastepnym razem mozna ja wsunac odwrotnie. Zawsze to wieksza odleglosc od wody niz szyba, ktora bedzie trudniej czyscic a w nocy beda sie na niej zbierac krople wody.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest szyna w którą można wsunąć osłonę ale że jej nie ma jest 40% tańsza. No i właśnie mam taki dylemat


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetrzesz plexi raz na miesiac to tak szybko sie nie porysuje. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to spróbuję z PMMA, zawsze można wziąć 2 arkusze od razu na zapas :) A jak będzie za gorąco to się jakieś chłodzenie zmontuje ;)

Mam nadzieję że się nie będzie wyginać.

Nawiasem mówiąc, mierzył ktoś temperaturę pod świetlówkami w jakiej pracuje taka osłona? Tak w przybliżeniu ile tam może być? Chyba nie jest za dużo bo by rękę parzyło a nie parzy. Chciałbym wiedzieć bo prosto po pracy jadę szukać osłony a do domu mam całkiem nie po drodze :)

Spróbuję z taką 3 mm na początek. Dam znać jak się będzie sprawować.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może z plexi pokrywa na akwa zamiast na lampę ?


Miękko LPSowe

60x60x50 (180 l), Blau Overflow 3000 (25mm), New Jet 2300, Black Python 110W, Schuran 120, Jebao WP-25,Jager 200W, sump: 57x50x35 (60 l), LR: 18 kg, LS: 9kg Live Aragonite Natural White.

aa9e7f12009aeb87acdcf619fe29ea51u688a610.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniałem w lampie matrix II i dałem poliwęglan z uv 3mm taką samą jak była w oryginale tylko trochę większą żeby się nie uginała i jest wszystko ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może z plexi pokrywa na akwa zamiast na lampę ?

Będzie parowała od spodu.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem , dociąłem wrócę do domu to przymierze.

Wziąłem plexi 3 mm, koszt 35 pln :) Od razu wziąłem 2 płyty na zapas.

@Emler:

Masz jakieś chłodzenie aktywne w tej lampie?

EDIT:

Widzę że są wentylatorki - u mnie nie ma stąd ta obawa o topienie się

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa wentylatorki jeden tłoczy powietrze, a drugi wyciąga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a koniecznie muszą być zabezpieczone??? ja od dwóch lat mam lampy hagena bez szyb i nic się nie dzieje?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W hagenie też miałem nie zabezpieczone ale tutaj szkoda mi odbłyśników bo są pewno warte tyle co polowa lampy :D


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do przemyslenia:

1. Opalał się ktoś z Was przez szybę?

2. Kąt padania = kąt odbicia.

3. "Pryzmat" - prawie.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te przemyślenia to odnośnie moich pkt w 1 poście?


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie odnośnie przeszkód dla światła. Szyba, plexi czy co innego, choć tego nie widać, jednak przeszkodą jest.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jest przeszkoda, masz oczywiscie racje, ale jak po miesiacu od umycia popatrze na lampe od dolu to sie ciesze ze te oslone mam. :thumbup:

Nie wyobrazam sobie wyjmowania i mycia 8-miu rur i odblysnikow, a tak to przetre od spodu i jest spokoj. :blushing:

Macko, jak sie nie myle, to w ATI z wiatrakami jest ok. 40°C.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja ubolewam, że nie mam osłony. Tylko nurtuje mnie problem "jakości" światła po przejściu przez taką szybę. Myślę, że oryginalne wyroby mają jakieś określone parametry, DIY w tym przypadku może trochę zaszkodzić.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja ubolewam, że nie mam osłony. Tylko nurtuje mnie problem "jakości" światła po przejściu przez taką szybę. Myślę, że oryginalne wyroby mają jakieś określone parametry, DIY w tym przypadku może trochę zaszkodzić.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, że nie powinno zaszkodzić, też kombinowałem w mojej lampie DIY ze szkłem optiwhite, pleksą. Szukałem jakis materiałów nt przepuszczalności światła i nie znalazłem nic co by potwierdzało, że szkło lub pleksi grubości 3mm (bo takich używałem) miało jakikolwiek wpływ. czy z pleksi, czy z szybą, czy bez (bo tak też długo miałem) nie wiedziałem różnicy.

Wiem, wiem, zaraz ktoś napiszę, że chłop na oko to w szpitalu umarł, ale prosty przyrząd do mierzenia ilości luxów (chyba) też nie widział żadnej różnicy.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani jak zwykle dobrze prawi :thumbup:

Nie wiem co stosuje ATI ale bez tego ekranu nawet nei chce wiedziec jak wygladalyby swietluwki i odbblysniki.

Nic sie jakos specjalnie nie rysuje bo niby czym.

Do mycia uzywam cieplej wody zeby rozyscic sol, potem plyn do mycia okien i miekka gabka. Splukuje i poleruje.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za oryginalną szybkę musiał bym dopłacić od dystrybutora giesemanna w Niemczech

49,90 € + shipping costs of approx.16,90 €.

Sporo biorąc pod uwagę że za pelxi zapłaciłem z cięciem 30 PLN i sprawdza się na razie doskonale, dolożyłem też wiatrak na komin żeby chłodził wodę i dmucha przy okazji na taflę z góry wydmuchując ciepłe powietrze spod lampy poza obrys akwarium

Na razie z plexi się nic nie dzieje nie deformuje sie i nie topi. Myślę że trochę mi posłuży.Swiecę 6x39 jak dodam korale to dołozę jeszcze 2 swietlowki

Grzegorz czesto myjesz szybkę?

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak pmma się nie sprawdziło. Zamówiłem tą oryginalną szybę z giesemanna. Może i przepłaciłem ale jest to zupełnie inny materiał.Nic ię z nim nie dzieje mimo że jest wsunięty na wcisk


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak pmma się nie sprawdziło. Zamówiłem tą oryginalną szybę z giesemanna. Może i przepłaciłem ale jest to zupełnie inny materiał.Nic ię z nim nie dzieje mimo że jest wsunięty na wcisk

a czemu się nie sprawdziło??


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.