Skocz do zawartości
Robteos

(Próbny) Morski zakątek 120l (60x45x45)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :D

Jest to moje pierwsze akwarium morskie bo tak zawsze miałem i jeszcze mam akwarium słodkowodne z Dyskowcami.Forum przeglądam jak i czytam już ponad dwa lata sama myśl o założeniu akwarium powstała po obejrzeniu Bajki *Gdzie jest Nemo* ale jeszcze wtedy nie było to aż tak łatwe i możliwe do spełnienia lecz teraz gdy już u nas na Śląsku jest więcej sklepów gdzie można się zaopatrzyć w sprzęt i życie morskie powstała decyzja o postawieniu próbnego baniaka :thumbup:

Sam zbiornik już kupiłem rok temu resztę rzeczy do kupywałem co miesiąc by założenie nie było aż tak drastycznie odczuwalne w budżecie domowym.

(Ogólnie przepraszam za jakość zdjęć ale niestety takie mi telefonem wychodziły i wychodzą) :crybaby:

Specyfikacja:

- Akwarium 120L 60x45x45 (6mm)

-Cyrkulacja 1xJvp 201 i 1xjvp 101 (były 2 ale w akwarium były takie wiry jak podczas sztormu)

-Filtracja Hbl 701 (w środku węgiel + co parę dni wymieniana *Fizelina*)

-Odpieniacz Tunze 9002

-Oświetlenie : 5x24W +odbłyśniki

(Pokrywa wykonana samodzielnie)

od Frontu:

-Marine Blue (2)

-Reef Day (3)

-Actinic (1)*

-Color Extrem (2)

-Marine Blue (3)

*(2)* to jak zostały połączone świetlówki.

Czas świecenia:

(1) 10:00-22:00

(2) 14:00-17:00

(3) 15:00-19:30

-Grzałka Jager 100W (była) ale okazało się ,że w domu jest tak ciepło ,że nie ma potrzebny ogrzewania zbiornika bez niej w zbiorniku utrzymywała się temperatura 28-29 stopni.....(wiem za dużo) z wentylatorem teraz przez cały dzień utrzymuje się około 25.0-25.5 stopnia

-Chłodzenie 1x Wentylator 120mm pracuje 24/7 w 25% mocy

-Żywa skała 3,3kg (później dokupiłem jeszcze 4kg)

-Sucha 9,7kg

Sam start zbiornika odbył się 13 Listopada 2013r. tego dnia dostałem 100% wody z działającego zbiornika z sklepu morskiego za co serdecznie chciałem podziękować, też zakupiłem piasek ,skałę żywą i suchą,

Start zbiornika nie był aż trudny,zakupione kawałki skały przejrzałem czy nie ma przypadkiem nie proszonych gości :alien: lecz na szczęście nic takiego widocznego nie było.Skałę ułożyłem wsypałem żywy piach jak i potem cały zbiornik zalałem wodą z działającego zbiornika.

Przez pierwszy miesiąc nic takiego się nie działo oświetlanie zbiornika było symboliczne bo po 4h i tak co tydzień starałem się przedłużać o 30 minut, wody w ogóle nie podmieniałem tylko dolewałem odparowaną i co tydzień dawałem ampułkę bakterii , w grudniu w akwarium po mału zaczęło się coś dziać :

5ody.jpg

wnmt.jpg

W Grudniu Testy wynosiły No3 +(100) Po4 (0,5) o dziwo po4 spadało a No3 nie chciało zejść. Wtedy zapadła decyzja o kupieniu (Red Sea No3:Po4-X) dawkowałem około 1ml dziennie.

Później jeszcze pojawił mi się przepiękny fioletowo/bordowy dywan na skałach który z początku bardzo mi się podobał lecz po obejrzeniu forum niestety się zmartwiłem bo okazało się to cyano jak i dino a tu kilka jego zdjęć:

me4e.jpg

skru.jpg

px7r.jpg

moja walka z cyano była taka ,że całe cyano starałem się odsysać przez *fizelinę*

do wiaderka i potem starą wodę wlewałem znów do akwarium , zrobiłem tak parę razy i trochę ustało (przy okazji ograniczyłem świecenie świetlówek. W Grudniu przed świętami na próbę kupiłem ślimaka jak i kraba by pomału czyścili powstające glony Zielone Nitkowate. Po dłuższym czasie zauważyłem ,że ślimak cały czas stoi w jednym miejscu nawet nie idzie nigdzie jeść nie spodobało mi się to :rant: więc postanowiłem obrócić muszelkę i zobaczyć co jest grane i się bardzo zdziwiłem bo muszelka była niestety pusta. :vava: Wydawało mi się ,że ślimak nie bardzo zmienia muszle. Ale aczkolwiek Krab normalnie chędożył po akwarium i ostro pracował by było ładnie i czysto :construction:

t8xk.jpg

bf35.jpg

Po nowym roku dostałem prze cudowny prezent wyszły mi 3 ładne różyczki z żywej skały z czego pomyślałem wreście mam swoje pierwsze wymarzone koralowce B) niestety po głębszym wertowaniu zdjęć i dopasowywaniu wyszło ,że mam Apitasi-e niestety kawałki gdzie ona się znajdywała odłupałem podczas odłupywania ujawnił mi się w skale piękny czerwono-czarny robaczek i wtedy pomyślałem może to on zjadł mi tego ślimaka więc eksmitowałem go z akwarium.

Później No3 pomału zaczęło spadać więc zapadła decyzja o kupieniu 2 rybek na próbę chromis virdis rybką nic nie było normalnie pływają więc po kilku dniach kupiłem małą szczepkę zoa na próbę, koralowi nic nie było i tak pomału co parę dni dokładałem rybkę lub koral by aż tak nie zachwiać jeszcze świeżego systemu.Od czasu do czasu jeszcze gdzie nie gdzie pojawia się Cyano które staram się przy podmianie usunąć stan akwarium na dzień dzisiejszy :

vlwm.jpg

xjql.jpg

t1ci.jpg

7s29.jpg

8h92.jpg

ovgr.jpg

a tu najbardziej leniwa ryba w akwarium :smoke:bv44.jpg

A teraz największy *Robol w akwarium* robi na pełny etat od 10-22 cały dzień bez przerwy przesiewa piasek i jest on idealnie biały w każdym miejscu :on2long: o dziwo piasku tak po skałach nie rozsypuje jedynie do wieczora przed spaniem zasypuje swoja jaskinie a po chwili zgaszenia światła zakopuje się w niej i śpi.

5nel.jpg

Aktualna obsada

2xChromis viridis

1xChrysiptera springeri

2xAmphiprion ocellaris

1xSalarias fasciatus

1xPictichromis diadema

1xValenciennea puellaris

2xCalcinus elegans

1xTectus fenestratus

2xSynchiropus splendidus

1xValenciennea Muralis

Pozdrowienia dla wszystkich wytrwałych którym udało się dojść aż tutaj :whistle:

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Akwarium bardzo fajnie się rozwija, dołożysz korali i będzie pięknie. Jedyna uwaga to tylna szyba, gdybyś nakleił tło byłoby estetycznie, a tak wiszą kable. Powodzenia

Arek


Nowy projekt w fazie kompletowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj kable to niestety zapomniałem schować :blushing: Tłem to jest ładna tapeta lecz niestety robiąc zdjęcia telefonem to można mieć wiele do *życzenia* bo z tego jest może 50% rzeczywistości,a z koralami się nie spieszę pomału czytam szukam jak to mówiąc pomału do celu :animier:


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny projekt :thumbup:

Nie dokładaj już tylko żadnych ryb.

Chromisy to ryby stadne i nie bawiłbym się w nie poniżej 10 sztuk. Poza tym rosną z nich straszne śledzie .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chromisy to ja kupiłem próbnie (testowo) czy już do akwarium można wpuszczać życie bo nie są tak drogimi rybami :thumbup:


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbnie to się wykonuje testy...

A jeśli one pozwolą to wpuszczamy życie, i tylko wtedy kiedy wiemy że przeżyje


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No testy to niestety mam z Salifetra i to różnie bywa krab dobrze się trzymał więc zadecydowałem kupić 2 rybki na próbę czy już idzie zasiedlać życie bo Po4 (0) i musiałem też czymś podwyższyć by zbić No3 ogólnie tak mi doradzono w sklepie.I po nie kąt ufam wiedzy obsługi :thumbup:


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z nowości w akwarium to z życia doszła Lysmata amboinensis Krewetka czyszcząca i kilka koralowców : ale ich nazw niestety nie podam bo nie znam.

lj9b.jpg

j9l0.jpg

y4lx.jpg

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z życia akwarium to z obsady uszczuplił się Salarias fasciatus doszła babka kopiąca Valenciennea Muralis bo poprzednia wyskoczyła (zamontowałem oświetlenie nocne) , dokupiłem też parę mandarynów wspaniałych (za to pewno większość mnie zlinczuję) i trochę koralowców Lps/Sps zdjęcia dodam później :thumbup:

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojść długo nic nie aktualizowałem a więc tak z życia doszedł kolega Jeżowiec Tripneustes gratilla który zajmuje się utrzymaniem *porządku* w akwarium doszła xenia i jeszcze parę innych koralowców których wstanie nie jestem wymienić,niestety też musiałem się pożegnać z 1 mandarynem wspaniałym który nie chciał się przestawić na inne pokarmy (niestety samiec) samiczka się ma dobrze i je ,niestety samiec jakoś od początku był jakiś taki *nie mrawy* .Z nowinek technicznych to w JVP 201 miałem przysawkę która się nie chciała trzymać szyby więc się jej pozbyłem dokleiłem do spodu kawałem tworzywa sztucznego a to wszystko na czyścik magnetyczny pomysł nie drogi a działa bardzo dobrze (wszystko klejone klejem do korali :evil: ) zdjęcia hmm jak je tak można nazwać dodam jutro :detective:


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.fotosik.p...c167a2023f.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/95d1f70faf46f1ad.html

może zdjęcia nie robią jakieś furory ale ważne ,że nie ma większych problemów po za zielonymi glonami na szybach które za bardzo nie czyszczę :whistle:

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat z dniem dzisiejszym można uroczyście zamknąć.Właśnie dokonałem przeprowadzki na 200l 100x40x50 niestety bez sumpa.Z czasem później otworzę temat z nowym akwarium.

Pozdrawiam


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Solanka co raz bardziej wkręca :):thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam bardzo ladnie sie zapowiada.. a co do cyjana to mi ostatnio wyskoczylo przez swiatlo dzienne wpadajace przez okno w pokoju.. przynajmniej tak mi sie wydaje bo jak zaczelem zakrywac akwa na czas w. Ktorym lampa byla wylaczona zaczelo sie cofac.. pozdrawiam i powodzenie zycze!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się jakoś domowników nakłonić na postawienie bo przy okazji zmieniłem akwarium paletką i stał pusty zbiornik . Sam mam ciche marzenie stawić 120x60x60 i zbieram na to fundusz aktywacyjny aczkolwiek nie wiem czy wjedzie w życie bo zmiana 120l na 200l to było ponad 3 miesiące trucia każdemu bo za małe itp :rtfm: i się udało ale postawienie o tyle większego zbiornika to nie wiem czy wejdzie w życie.trzeba się cieszyć ,że chociaż 80l więcej . A samo cyjano w moim przypadku przez światło to nie mogło być bo z jednej strony jest +/- 4m od okna a od drugiej przynajmniej 6m myślę ,że to przez zbyt bogatą sól na której jadę od pierwszego dnia Blue Treasure i z początku nie miało co pobierać tych pierwiastków z wody aczkolwiek mam teraz trochę więcej życia i już tak nie wyskakiwało jedynie hodowałem zielony nitkowaty glon na bocznych szybach dla jeżowca* i Ecsenius bicolor*.

*nie bardzo chciało mi się czyścić boczne szybki to kupiłem pracowników którzy robili za mnie :sorcerer:

Pozdrawiam


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat można zamknąć akwarium już dawno sprzedane.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120l ,200l ,432 l .... czy to juz ostateczna wersja czy za miesiąc znów zmienisz na większe ? Życze powodzenia ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na o wiele większe to już wątpię bo nie ma miejsca i tak dobrze ,że udało się wyczarować na tak duży zbiornik z sumpem.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niestety prawda ale trzeba się cieszyć ,że można było i większe wstawić.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.