Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zaczyna mnie denerwować to że coraz więcej sprzętu zaczyna wisieć na bokach i tyle akwarium, a to odpieniacz, a to dolewka, czujnik, grzałka itd.

Zaczynam się zastanawiać nad zrobieniem sumpa. Akwarium ma 128l (80x40x40) jaki sump powienin być dla niego dobry??

Jak to zrobić do działającego zbiornika.

Nigdy nie miałem sumpa i nie bardzo wiem jak to działa i jak to jest z poziomem wody. Czy woda z akwarium spada grawitacyjnie czy zaciąga ją pompa?? No i najważniejsze, dodanie sumpa wiąże się z przerobieniem i wzmocnieniem szafki ponieważ musiał bym się pozbyć środkowej ścianki dzielącej.

A może wstrzymać się jeszcze z rok i jak będzie się robić restart lub rzesiadkę na inne szkło to wtedy zrobić sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumpie wodas pada grawitacyjnie,a z sumpa pompa ja pompuje w gore do akwa, mozesz zrobic w kazdej chwili ale w tej sytuacji na pudelku przelewowym, co do wielkosci to sam sobie dobierasz tak zeby zmiescil sie caly sprzet ktory masz i ewentualny jaki bedziesz chcial dolozyc, jakie masz wymiary szafki? ja u siebie mam zrobiony z kostki zeby nie ingerowac w konstrukcje szafki


akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bym robił to na pudełku przelewowym.

Wymiary szafki to 80x45x70h. Środek jest dzielony i są dwie części po około 40cm.

Super by było gdybym zmieścił się w jednej z tych części.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też dokleić komin zewnętrzny i korone ze szkła by podnieść poziom wody by do komina spadała.

bezpieczniejsze bedzie pudelko, z klejeniem trzeba miec troche doswiadczenia, a w nastepnym zrob odrazu komin, tez planuje o takich samych wymiarach akwarium ale juz nie wyobrazam sobie bez sumpa dzialanie


akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko zmiescisz, teraz mam sump 40x40x40 a wczesniej byl 30x30x30 i mysle ze taki spokojnie by wystarczyl


akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z zabezpieczeniem przelania sumpa i rozlania tego na pokój?? Jakieś zabepiczenie jest??

Jak z głośnością bo akawrium stoi w pokoju małego dziecka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie przeleje sie bo woda tylko spynie ile jest zanuzony splyw pudelka, sumpa tez nie masz calego wypelnionego woda, latwo obliczyc ile rezerwy miejsca musi byc w sumpie, akwa ma 80x40 doloz do tego 2 cm wody o jaki poziom sie obnizy do granicy splywu pudelka = 6,4 litra, sump 30x30x30 w ktorym trzymasz poziom wody 20cm wiec zostaje 10cm rezerwy = 9litrow wiec spokojnie nie zaleje nic bo sump pomiesci, co do glosnosci wszystko zalezy jakich pomp uzyjesz i jak zrobisz splyw, szafka sporo tlumi halasu.

obliczanie pojemnosci: dlugosc x szerokosc x wysokosc podzielic przez 1000 = objetosc

Edytowane przez thomas516 (wyświetl historię edycji)

akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam taki problem jak ty i zastanawiałem się długo, u mnie taki minus, że mam jeszcze panel.

Ostatecznie zamówiłem nowe szkło - nowe pudełko przelewowe to ok 400PLN, nowe szkło nie wiele więcej przy takim rozmiarze a mam identyczny jak ty. Szafka też jak twoje robię sumpa 33x33x40 wysoki

thomas516 - a jak jest z zapowietrzaniem się pudełka co ile dni odpowietrzasz.


Moje skromne szkiełko : http://nano-reef.pl/...m-z-sumpem-;-d/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm nigdy nie zwracam uwagi co ile ,ale bardzo zadko, gora raz w miesiacu, nie jest to w zaden sposob uciazliwe

Edytowane przez thomas516 (wyświetl historię edycji)

akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Overflow Box200


akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja przerabiałem właśnie na dniach przeróbkę na sump.

Robiłem to na pudełku przelewowym - super sprawa bez ingerencji w zbiornik.

Zamów pudełko przelewowe u kolegi z forum - jest parę osób co potrafi to zrobić.

Widzę, że jesteś z wawki to jak by co daj znać na priv to mogę pomóc.

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam taki problem jak ty i zastanawiałem się długo, u mnie taki minus, że mam jeszcze panel.

Ostatecznie zamówiłem nowe szkło - nowe pudełko przelewowe to ok 400PLN, nowe szkło nie wiele więcej przy takim rozmiarze a mam identyczny jak ty. Szafka też jak twoje robię sumpa 33x33x40 wysoki

thomas516 - a jak jest z zapowietrzaniem się pudełka co ile dni odpowietrzasz.

Możesz pokazać projekt swojego sumpa??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.