Skocz do zawartości
danisz

Lubelski Reefmax

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium zalane 20.12.2013.

czesc jest to nasza druga rafka, zaczelismy od Aquaela 30l teraz przyszedl czas na Reefmaxa :)

najpierw poszła woda, polowa z dzialajacego zbiornika polowa nowa

pozniej 4,5kg zywego piachu z z naszej poprzedniej nano rafki(30l) i 4,5kg nowego zywego piachu

pozniej 3kg zywej skaly i 3kg suchej skaly.(w sklepie nam powiedzieli ze 3kg suchej skaly bedzie pozniej odpowiednikiem kolo 5kg?prawda to?) klejone zaprawa szybkoschnaca cx5(ta zaprawa jest super hiper ultra extra szybkoschnaca. Wprawdzie u nas w pokoju jest dosc cieplo ale zaprawa okazala sie wiazac jak super glue:)

swieza woda zasolona na resztce IO, teraz do podmianek uzywam Kenta.

Zycie jakie mamy (było wkładane systematycznie gdy parametry wody byly ok, ale przyznam dosc szybko – nic nie ucierpialo wszystko ma sie dobrze) pospiech byl spowodowany tym ze w naszej nano rafce zepsul sie filtr i w obawie o pogorszenie parametrow wybralismy "mniejsze zło"

korale:

Caulastrea furcata

Caulastrea echinulata

Caulastrea curvata / connata

Pachyclavularia violacea

briareum

Xenia

Capnella

Pseudopterogorgia

Parazoanthus

Zoanthus

Ricordea yuma

Discosoma

Clavularia viridis

fungia to koralowiec czy bezkregowiec? :)

euphilia

Entacmaea quadricolor

sinularia zielona

bezkregowce:

krewetka czyszczaca

krewetka atlantycka przywioziona z Chorwacji

Bispira tricyclia

calcinus tibicin

Calcinus seurati

Clibanarius spp.

Nassarius

Babylonia

biały krab gapowicz, zjadajacy parazoa i nieustanny uciekinier

cała masa malych slimaczków

ryby: 2 błazenki, czarny i classic

organizacja panela

w 1 komorze zostalo jak w orginale złoze zraszane - mysle nad wsadzeniem tu ceramiki (chcialem biokulki bo dostalem razem z reefmaxem ale wyczytalem ze lepiej co innego)- u góry jest płytka zraszajaca tuz pod spodem fizelina polozona na gąbce zeby zbierala najwiekszy syf, wymieniamy mniej wiecej co tydzien przy podmiance i jest naprawde brudna, zmienia kolor na szary, wiec uwazamy ze to dobra praktyka.

2 komora: do niej woda trafia dolem, mam tu ustawiony odpieniacz DIY wykonany na zamowienie dla poprzedniego własciciela (obydwaj nasi forumowicze), oraz pompke powrotu wzieta ze starego odpieniacza

3 komora czyli powrot, na razie mam tu niedawno wsadzony purigen oraz stare absorbery- phosguard i chemi pure.

na przyszlosc tu planuje male refugium (jak narazie glony spagetti i jakies inne sa w głownym, planuje jeszcze cualerpe) dobrze mysle? Mamy dosc widny pokoj i mysle ze dodatkowe oswietlenie nie bedzie potrzebne a jakby co to zamontuje sie tam jakas lampke albo jakies ledy. A absorbery pojda do tej cienkiej komory bo tam mam rurke podajaca wode z 2 komory wiec jest dobry przeplyw wody (bo chyba lepiej tak niz zeby byly gdzies na dnie?)

Moje pytania do was:

1.co dac do 1 komory, co bedzie najskuteczniej oczyszczalo wode? O bioballach nie znalazlem pozytywnych opinii, za to ludzie cenia sobie te wklady sera siporax? A moze poprostu dokupic dobrej jakosci zywej skaly pokruszyc i dorzucic? Chcialem zaznaczyc ze u mnie poziom wody w 1 i 2 komorze jest mniej wiecej do polowy drugiego (środkowego) koszyczka na media filtracyjne wiec zraszana bylaby tylko polowa a druga polowa bylaby ciagle w wodzie(widac na zdjęciu). Czy tak mogloby byc? Co innego wsadzic do tych koszykow? Umiescilem je tam poniewaz łatwiej jest mi wyjmowac i wymieniac fizeline i czyscik gabke. Co polecacie? Myślałem, żeby w części zatopionej dac zywa skale a do reszty siporax

2.Jak juz wspomnialem, mam 3 absorbery: purigen, phosguard i chemipure, czy są mi potrzebne/wystarczą mi? Czy ktorys zastapic innym? Purigen i phosguard bym chcial, myslalem o zamianie chemi pure na cos innego.

3.Czy ktos z Was ma czyscik magnetyczny do szyb firmy JBL? Czy Was też zdazalo sie, ze rysowal szybe?

Parametry na dzien dzisiajszy wygladaja dobrze, no2 i po4 =0, a no3 =cos kolo 10. testy saliferta, planuje dokupic jeszcze Mg i Ca, wystarczy? I teraz moje glowne pytanie, czy jesli bede systematycznie co tydzien robil podmianke i bede monitorowac poziom mg i ca i bedzie on poprawny to czy musze sie bawic w suplementacji typu balling? Czy kent coral a + b zastapi ballinga? Jesli nie to co co moznaby stosowac zamiast ballinga, chodzi mi o gotowy preparat ktory mozna lac raz na tydzien a nie codziennie, czasami moze nie miec nikt czasu zeby o tym pamietac

post-14273-0-72098200-1391548498_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj w klubie :) .

A gdzie zdjęcia całego akwarium,hę?


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takich preparatów na Ca i KH co sie leje raz na tydzień,bo te parametry spadaja z dnia na dzien,wiec trzeba lac je codziennie,lub co drugi dzien minimów,a jak ci sie nie chce tego robic,to sa akwaria słodkowodne,tam nie trzeba ballinga,a do takiego szybkiego podbijania CA i KH do takiej małej solniczki mozesz lac,np:Kent Liqid reactor lub Carib Sea Araga Milk.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bede sledzil watek sasiada z ciekawoscia i czekam na zdjecia calosci:) Pisze sie na pierwsze szczepki. Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fungia to koralowiec, a więc i bezkręgowiec :)

wrzucaj fotę całości :)


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrzucam zdjecia calosci, pierwsze zdjecie to sam poczatek pozniej bardziej aktualne zdjecie. prosze pomozcie mi zdecydowac co wlozyc do panelu. bo nie moge sie zdecydowac, ciagle wertuje forum w poszukiwaniu najlepszego rozwiazania ale co czlowiek to opinia i juz sam nie wiem jak to zrobic zeby bylo dobrze.

post-14273-0-82096100-1391982248_thumb.jpg

post-14273-0-53090500-1391982415_thumb.jpg

Edytowane przez danisz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co chcesz cos tam wsadzac? Ja w swoim RM miałem tylko pokruszona skale w pierwszej komorze i nic poza tym.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz dolozyc z litr siporaxu, na pewno poprawi filtracje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do swojego RM upchałem 3 litry siporaxu w 1 komorze i w 3 te dedykowane biobale od RM i 1.5kg gryzu koralowego. Odpieniacz po tuningu orginalny. A parametry w normie


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza i 3 komora tylko siporax. Przy tej obsadzie podmiany wody narazie wystarczą. Nie za niski poziom wody do odpieniacza ?


ReefMAX, koralia Nano Ewo 900, Tunze 6015,17Kg LR, 7Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za niski poziom wody do odpieniacza ?

Maksymalnie woda sięga do połowy szarej rury, odpieniacz wtedy pieni najbardziej optymalnie.

Dodaję kolejne, być może wyraźniejsze zdjęcie

Akwarium ma się dobrze, wszystko się rozwija i rośnie. Pojawił się problem z małym błaznem, kiedyś opisywałem go tutaj http://nano-reef.pl/topic/59577-blazenek-ciagle-mlaska/ tylko ze to nowa rybka a problem pojawiłsię ten sam ale czosnek pomógł.

Co do absorberów - co polecacie oprócz purigenu?

post-14273-0-84436300-1392393332_thumb.jpg

Edytowane przez danisz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć - fajna solniczka.

Ja mam w moim ReefMax'ie w 1 komorze (gruz koralowy - małe kawałki skały) i 1 koszyk wypełniony Matrix"em. Druga komora pompa odpieniacza , w trzeciej komorze sama skała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Markus86 matrix masz nad gruzem koralowym czy pod?i lepszy efekt jest?post-22024-1392469994,75_thumb.jpgja to mam w koszykach ale tez zastanawialem sie na d matrixem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matrix 0,5l mam nad gruzem koralowym w koszyku. Gruz wrzucony jest luzem. Widać, że filtracja biologiczna pracuje prawidłowo - NH4 niewykrywalne, NO2 niewykrywalne, NO3 - 2 (testy Salifert). Nie wiem w jakim stopniu to zasługa Matrix'a bo mam go w koszyku od początku akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od tygodnia mam gruz w koszyku i bede przygladal sie jak jest a w razie wysokiego NO2 wrzuce matrix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja od tygodnia mam gruz w koszyku i bede przygladal sie jak jest a w razie wysokiego NO2 wrzuce matrix

NO2,czy tez NO3?

Tapniete z notka.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez NO3 a w sumie to czym rozni sie mateix od gruzu koralowego czy tylko powierzchnia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizuję wątek.

Akwarium pięknie działa, wszystko rośnie w szybkim tempie. Do zbiornika doszło trochę rzeczy, m. in. Pterapogon kauderni, dwie babki, acanthastrea, rhodactisy, dwa końskie ukwiały (z Chorwacji), dwa SPSy, jeden z nich nie dał rady, została montipora, która szczerze mówiąc nie wiem, czy ma się dobrze czy nie.

Doszło równiez trochę glonów (caulerpa). Rosły ładnie, małe ślimaki uwielbiały na nich siedzieć. Mimo tego że rosły, zostały usunięte z akwarium z podowu, który widać na zdjęciu - dziwny nalot na liściach. Cz ktoś się może domyślać co jest tego przyczyną? Ślimaki, które na nich urzędowały?

Do akwa doszedł również brzydal. Tak jest, plaga aiptasii. Są wszędzie, nie mam pojęcia jak je zwalczać. Myślałem, że wundermani da sobie z nimi radę ale ani nie widuję już tej krewety ani aiptasii nie ubyło. Brzydal jest od paru dni, mam nadzieję, że podoła. Zastanawiam się poważnie nad Aiptasia X, ale to dopiero wtedy, gdy stwierdzę, że ryba nie pomaga, jeszcze dam mu szansę. Ktoś poleca ewentualnie jakąś inną metodę?

Dodaję również inne zdjęcia poglądowe, enjoy.

c.d.

post-14273-0-34746500-1404466203_thumb.jpg

post-14273-0-83791000-1404466565_thumb.jpg

post-14273-0-55368200-1404466759_thumb.jpg

post-14273-0-92427500-1404467123_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.