Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę o opinie na temat tego projektu:

post-11651-0-33879100-1391687682_thumb.jpg

Wymiary to 70x40x40

1 - spływ i odpieniacz szerokość ok 20cm

2 - szeroki przepływ do włożenia od czasu do czasu jakiejś waty, gąbki, ew dodatkowego siporaxu, szerokość ok 5cm

3 - refugium lub skała szerokość ok 25 cm

4 - siporax szerokość ok 5cm

5 - pompa obiegowa, grzałka szerokość ok 15cm

I tu od razu pytanie, czy przegroda narysowana na czerwono jest konieczna? Dałem ją żeby pozbyć się ewentualnych pęcherzyków powietrza, ale nie wiem czy jest taka konieczność i czy spełni ona takie zadanie.

Przegrody specjalnie są tak zrobione żeby siporax był podmywany od dołu.

Nie mam też wyobrażenia jak to wszystko zaprojektować żeby osiągnąć stały poziom wody w ostatniej komorze.

Zbiornik na dolewkę będzie stał osobno obok sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporaxu nie powinno dawać się w takim miejscu, będzie się zaciskał substratem. Powinno się go dać w miejsce o swobodnym przepływie z możliwością ręcznego przepłukania.

W komorze gdzie będzie pompa powrotna będzie ci ubywać wody - parować, w to miejsce albo automatyczna dolewka albo kreski na szybie - mini / max i ręką dolewać.

Czerwona przegroda za dużo nie zmienia.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czujnik dolewki będzie w ostatniej komorze, zapomniałem o tym napisać.

Jeśli chodzi o siporax to planowałem zrobić na niego takie wąskie koszyki z siatki ogrodniczej i co jakiś czas wyciągać je lub wstrząsać. O której komorze na siporax mówisz, że będzie się zapychał substratem? Mogę ewentualnie zrezygnować z siporaxu w przepływie i włożyć go w jakimś koszyku do którejś z komór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej w koszyku do komory włożyć.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie banalen pytanie zadam, czy do automatycznej dolewki potrzebne jest stale podlaczenie z woda wodociagowa? Czy moze osobno zbiornik ? (Taki drugi sump)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być jak najbardziej jakiś zbiornik na RO.

Oczywiście wtedy dolewka oparta na pompce, a nie na elektrozaworze.

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę ewentualnie zrezygnować z siporaxu w przepływie i włożyć go w jakimś koszyku do którejś z komór.

I tak zrób. Powód. Mając ten siporax tuż przy komorze pompy powrotnej i potrząsając nim spowodujesz, że większość syfu który na nim osiadł raz dwa trafi do tej komory i za chwilę do zbiornika.

Ja bym właśnie tutaj dał przegrodę na watę filtracyjną, tuż przed komorą pompy.

To raz, a dwa z uporem maniaka powtarzam - ludzie po co tworzycie tyle tych komór, przegrody i inne cuda wianki.

Ja mam sump 350 litrów i dwie komory - jedna odpieniacz, peletty i filtry na rowe i węgiel, druga to komora pompy powrotnej. Przed nią jeden bubble- stop z półką na watę. I wsio. Prosto i funkcjonalnie. Dobrze wyregulowany odpieniacz żadnych bąbli nie robi, duża komora odpieniacza to nieograniczone możliwości co do jego rozmiarów, ustawienia itp. Mało tego, można tam też śmiało dać skałę, siporax i do tam kto jeszcze chce. Można też jeszcze pokusić się o zamontowanie jakiejś małej pompki cyrkulacyjnej i wtedy cały syf, albo trafia do opieniacza, albo na watę w przegrodzie przed pompą.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być jak najbardziej jakiś zbiornik na RO.

Oczywiście wtedy dolewka oparta na pompce, a nie na elektrozaworze.

Ok Dzieki, bede wiedziec na przyszlosc. Ciagniecie wezy albo rur nie wchodzi u mnie w gre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.