Skocz do zawartości
kinia87

30L - Bydgoszcz - pierwsze akwa! :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów w moim świeżym temacie :) tak jak i świeżym stosunkowo pomysłem na akwa... Mam na imię Kinga i jestem z Bydgoszczy :)

Pomyślałam sobie pewnego dnia, że miło byłoby mieć kawałek rafy we własnym domu (wspomnienie wakacji w Egipcie!) No i urodził się zamysł małego akwarium morskiego, 30l. Tak na początek bynajmniej, żeby sprawdzić czy podołam (niestety doświadczenia jakiegokolwiek brak). Aczkolwiek wujek google dużo mnie w ostatnim czasie nauczył, podczytuję różne fora i mam nadzieję, że jakoś tchnę życie w moją kostkę:)

Stworzenie własnego wątku wiążę właściwie z prośbą o pomoc z Waszej strony, przy doborze sprzętu no i później kwesti utrzymania akwa przy życiu :) Mam nadzieję na żywy odzew!

No to może zacznę od listy zakupów, do której się przymierzam. Poproszę więc doświadczonych o słówko w kwestii wyboru dobry-zły i ewentualnie propozycję zamiany na coś innego :]

1. Akwarium - Aquael nano reef 30l

2. Żywa skała 3,5-4 kg (czy lepiej więcej?)

3. Żywy piasek Natural White Reef Sand 4,5kg (zastanawiam się między white a pink - duża jest różnica wizualna? który lepszy?)

4. cyrkulator - Koralia Nano Hydor

5. grzałka 25W EasyHeather AquaEl (rozważam ewentualnie 50W - słusznie?)

6. testy NO3, PO4, PH, kH, Ca, Mg (czy wszystkie są niezbędne, czy można któryś sobie odpuścić?)

7. sól Instant Ocean

8. salimetr pływakowy

9. wkłady do filtra: purigen + chemi-pure elite

Czy potrzebuję czegoś jeszcze?

Pozdrawiam :)


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz sklep w Bydgoszczy z morszczyzną, podjedz i zobacz. Jak porozmawiasz to dostaniesz wodę z działającego zbiornika z podmianki .Mają sól, skałę falowniki,piasek itd

Testy na razie odpuść.Pózniej kupisz.

Kup zestaw lub samo akwo , kaskade ,oświetlenie.

Edytowane przez alghar37 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to w takim razie jutro szykuje się wycieczka na Nakielską :) dzięki za namiar!


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyda się filtr RO i DI + miernik TDS. Powodzenia

Poczytaj koniecznie dział "Nasze akwaria"- do 60l.

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie jeszcze trochę się oczytam :)

dzięki serdeczne :)


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy koleżankę z Bydgoszczy:)

Na wstępie rozważ może wymiary akwarium.Może uda Ci się wcisnąć coś większego niż wspomniane 30l.Wcześniej czy później stwierdzisz że jest troszkę za małe.Jest tyle ciekawych korali które potem się nie mieszczą w zbiorniku:)

Moje pierwsze akwarium miało prawie 300l,niestety musiałem się go pozbyć.Teraz od 3 miesięcy mam mniejsze(108l) i powiem Ci że to całkiem fajny litraż.Wymiary to 60x40x45h.W mojej opinii wymiar naprawdę fajny a zarazem nie jest to kolos.

Jak już zapadnie ostateczna decyzja co do litrażu akwarium to następnym etapem będzie dobór sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl wymiary akwa. Jak się zmieści to kostka 40x40x40 będzie niewiele droższa a miejsca w środku o wiele więcej. Będzie ładniej i stabilniej.


7764_7979.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę, że zaczne od 30l. Zobaczę, czy podołam i wtedy całkiem możliwe, że przerzucę się na coś większego. Myślę, że dla laika mała kostka na start będzie ok. Aczkolwiek jeszcze przetrawię sprawę, może faktycznie 40x40x40 nie jest złym pomysłem :) najchętniej to ja bym chciała 450l, a co! to jest dopiero efekt! miejsce też by się znalazło, ale finansowo wychodzi astronomicznie jak się mogę domyślać:)

razem z mężem niebawem uruchamiamy też większe akwa malawi (koło 300l), tutaj akurat sprawa dużo prostsza.. Zobaczymy, miejsce jakby co na większe akwa morskie będzie, więc nic nie stoi na przeszkodzie w przyszłości :) who knows... ;)


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

razem z mężem niebawem uruchamiamy też większe akwa malawi (koło 300l), tutaj akurat sprawa dużo prostsza.. Zobaczymy, miejsce jakby co na większe akwa morskie będzie, więc nic nie stoi na przeszkodzie w przyszłości :) who knows... ;)

A czy to malawi jest jakieś wymarzone? Jeśli nie,to lepiej kasę przeznaczoną na malawi (chyba,że jesteście już zaawansowani w kompletowaniu sprzętu) dołożyć do słonego i postawić kosteczkę ze 100 l.

Biotopy mają niewątpliwie to "coś",też myślałem nad niewielkim malawi,ale alternatywnie zrodziła się myśl o jakiejś solniczce i po długich przemyśleniach zdecydowałem się na to drugie,i jak to się mówi - "wciągło mnie po całości". :thumbsup: . Póki co jest tylko Reefmax,który to pomimo kilku wad,jest bardzo fajnym zestawem i nadal po półtora roku od zalania sprawia mnóstwo radochy :D . A gdzieś tam powoli w tyle głowy kiełkuje myśl o kostce 200 l netto, a jeśli chodzi o malawi,to regularnie wpadam do zoologika,żeby nacieszyć sobie oko ;) .


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy to malawi jest jakieś wymarzone? Jeśli nie,to lepiej kasę przeznaczoną na malawi (chyba,że jesteście już zaawansowani w kompletowaniu sprzętu) dołożyć do słonego i postawić kosteczkę ze 100 l.

Biotopy mają niewątpliwie to "coś",też myślałem nad niewielkim malawi,ale alternatywnie zrodziła się myśl o jakiejś solniczce i po długich przemyśleniach zdecydowałem się na to drugie,i jak to się mówi - "wciągło mnie po całości". :thumbsup: . Póki co jest tylko Reefmax,który to pomimo kilku wad,jest bardzo fajnym zestawem i nadal po półtora roku od zalania sprawia mnóstwo radochy :D . A gdzieś tam powoli w tyle głowy kiełkuje myśl o kostce 200 l netto, a jeśli chodzi o malawi,to regularnie wpadam do zoologika,żeby nacieszyć sobie oko ;) .

Malawi to właściwie nas "męczy" od dawna. Jeszcze nie jesteśmy zaawansowani w kompletowaniu gratów. Wiesz, ostatecznie może wyjdzie 100 solniczki i jakies 240l malawi :D a tak poważnie... jest to kwestia do dyskusji... powstaje pytanie jak duża jest różnica PLN utrzymania mięsiecznego 30l a 100l solniczki? Tak chociaż w widełkach. Bo wiadomo, na początku trzeba na większe wydać więcej sprzętowo, zastanawia mnie jak to wygląda później? Mąż się boi, że wtopimy dużo kasy, wystarczy mały błąd i wszystko umrze... Generalnie jak tak słucham znajomych, to wciąż słyszę tekst "daj sobie spokój, morskie jest masakrycznie drogie, i na starcie i w utrzymaniu". Tylko wolałabym, żeby to potwierdziły osoby doświadczone, a nie laicy, którzy podsłyszeli coś z 4 ręki ;) Jak to naprawdę jest?


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że między 30 a 100L będzie bardzo nieduża różnica jeśli chodzi o utrzymanie, jeśli chodzi o start to myślę że też nie będzie tragedii.


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest droższe i tu nie ma nawet o czym dyskutować ,ale słodkowodne dobrze zrobione a w szczególności holender nie jest dużo tańsze .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko 3 grosze o kosztach utrzymania :) założyłem 225l i spodziewałem się że rachunki za prąd wzrosną około 30 zł na miesiąc. A tu miła niespodzianka 10 zł. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając akwarium można powiedzieć 100l rachunek za prąd wzrósł u mnie 40zł na miesiąc.

Prawda jest taka że można i w 100 litrowe włożyć grube pieniądze.Trzeba do tematu podejść rozsądnie.Z koralami nie szaleć na hura.Starać się wyłapywać okazje na forum.Zresztą powiem Ci szczerze że z Fabianem z Nakielskiej również można się dogadać co do cen.

W moim zbiorniku 60x40x45 najdroższa rzecz jaką kupiłem od razu to był odpieniacz(Deltec MCE600) i tego nie żałuję.

Korale można a nawet powinno się kupować stopniowo,nie na raz(choć kusi:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malawi to właściwie nas "męczy" od dawna. Jeszcze nie jesteśmy zaawansowani w kompletowaniu gratów. Wiesz, ostatecznie może wyjdzie 100 solniczki i jakies 240l malawi :D a tak poważnie... jest to kwestia do dyskusji... powstaje pytanie jak duża jest różnica PLN utrzymania mięsiecznego 30l a 100l solniczki? Tak chociaż w widełkach. Bo wiadomo, na początku trzeba na większe wydać więcej sprzętowo, zastanawia mnie jak to wygląda później? Mąż się boi, że wtopimy dużo kasy, wystarczy mały błąd i wszystko umrze... Generalnie jak tak słucham znajomych, to wciąż słyszę tekst "daj sobie spokój, morskie jest masakrycznie drogie, i na starcie i w utrzymaniu". Tylko wolałabym, żeby to potwierdziły osoby doświadczone, a nie laicy, którzy podsłyszeli coś z 4 ręki ;) Jak to naprawdę jest?

Pomijając koszty związane ze startem,to jeśli chodzi o koszty eksploatacji - Reefmax (myślę,że inne akwarium o podobnym litrażu nie będzie od tego odbiegać) pobiera miesięcznie prądu za jakieś 30-35 zł,drugie tyle gdzieś kosztuje sól. Koszty dodatkowej chemii (bakterie,jakieś suplementy) są symboliczne,powiedzmy 10-15 zł miesięcznie. Reasumując za stówkę miesięcznie można się rządzić na całego (adsorbery,węgiel też się w tym zmieszczą) :animier: . Do tego trzeba jeszcze doliczyć jakieś testy (u mnie jakaś stówka/rok). A już zupełnie inną bajką jest to,że co i raz człeka skusi co by kupić jakąś magiczną miksturę,nie mówiąc już o tym,że się jedzie do sklepu po jedną rybkę,a wychodzi się z niezłym bagażem :hrhr: .

I jeszcze wg,mnie,kwestia najważniejsza - jak do kostki 30l wpuścisz rybkę lub w porywach dwie,to w przypadku 100l (zachowując zdrowy rozsądek) można wpuścić 4-5 niewielkich rybek (ja właśnie wpuściłem szóstą,czyli z której strony by nie patrzył,z rozumem wziąłem rozwód na dobre :hrhr:).

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oh jak miło poznać kolejna posoloną osobę z Bydgoszczy. Wg mnie na początek nie ma co szaleć i zestawienie które podałaś w pierwszym poście jest ok-widać ze wywiad działał sprawnie. Nabędziesz doświadczenia przy prowadzeniu kosteczki a w tym czasie można juz będzie planować większe. Powodzenia


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie była taka kolejność:

1. Czytanie forum długo, długo.. :coffee:

2. Przeliczanie kosztów sprzętu, na jaką wielkość baniaka mogę sobie pozwolić, stosunek jakości do ceny..tu znowu lektura.

3. Liczenie kosztu eksploatacji (tu za mało przeczytałem :wallbash: )

4. Kompletowanie sprzętu przeszło rok czasu (nie mam go za wiele) ale działa. Dłubanina przy DIY i okazało się, że działa i nie trzeba kupić odpieniacza za 4 koła.

Gdybym stawiał baniak zaraz po decyzji, że będzie morskie to bym miał max 100l. Reasumując moim skromnym zdaniem jeśli się nie ma fury pieniędzy na start dobrym rozwiązaniem jest czytanie i dokładne planowanie. Po jakimś czasie dopiero dowiadujesz się, że wiesz, że nic nie wiesz. Dopiero potem decyzja o wilekości baniaka. Sprzęt można mieć używany, kupować etapami.


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszty + - 100-120 l używki

akwo około 60-100 zł bez sumpa, na Nakielskiej ktoś ma akwa po hodowli cos z 60 sztuk>tablica

U Fabiana powinien być stelaż po moim akwie 118l do kupienia

grzałka 30 zł

cyrkulacja 2x 30 zł

skała 150-200 zł

piasek 100 zł

sól 60 zł

czekasz z 30-50 dni

odpieniacz zewnętrzny 200 zł np. Blau 400ex

lampa t5 100-150 zł chyba że skała z życiem trzeba szybciej kupić

RO 80-120 zł

można taniej ale trzeba polować na okazje, niekiedy można dostać za darmo

Edytowane przez alghar37 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za za swoją kostke 30l dałem 1000zł -zestaw aquaela+skała +zycie(3 krewetki wundermani 3 slimaki i kilka korali miekkich)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w związku z tym, że danny z forum (kolega z Bydgoszczy kolejny :)) sprzedaje akwa optiwhite 35x35x35 z kaskadka, nastąpiła mała zmiana planów i przechodzę z 30l na 43l. Myślę, że na start w sam raz. Taki mały kompromis między kostką 40x40x40 a 30x30x30. Miejsce wybrane (minibarek w kuchni), akwa będzie widać też z salonu i w większości przedpokoju, wydaje się ok. Miejsce raczej nienasłonecznione (więc mam nadzieję, że glony nie odwalą zbyt dużej ekspansji). Powstaje mi teraz w głowie pytanie, czy sprzęt, który opisywałam w 1. poście sprawdzi się przy tym zwiększonym litrażu, czy sugerowalibyście jakieś zmiany? wiem na pewno, że zmiana będzie jedna - a mianowicie grzałka. Porzucam aquaela na rzecz eheim jager 50W. Oczywiście zapewne pojawi się ciut większa skałka. Pytanie tylko czy reszta (sprzętowo) może zostać?


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w rozwinięciu dodam, że kaskadka to aqua szut N300. Jakieś opinie? Docelowo można zawsze zmienić na coś innego ;)


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie planujesz światełko ?


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słuszna uwaga. Tego jeszcze nie wiemy.. prawdopodobnie DIY led (zasugerował mąż:p) Ale wszelkie pomysły na światło przy 43l mile widziane!


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.