Skocz do zawartości
BIAŁY16

Niezdecydowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich :welcome:

Już prawie rok nie odstępują mnie myśli na temat założenia akwarium morskiego. Po rozpatrzeniu prawie wszystkich za i przeciw postanowiłem postawić kawałek oceanu u siebie w domu. Praktycznie cały ten czas myślałem, że z początkiem wakacji stanie u mnie ReefMax, ale po rozmowach w gronie rodzinnym okazało się że wszyscy chcą abym nie likwidował kompletnie mojej 126 ( 80 dł. x 45 wys. x 35 szer. )lecz w niej zrobił mini rafkę. I tu się pojawia pytanie czy wybrać kompletny już zestaw reefmax czy za tą cenę skompletować sobie 126? Tu pojawił się problem jeżeli wybrał bym moje stare akwarium to nie było by sumpa z powodu braku miejsca, a nie chcę zbytnio robić panela bo i tak jest mało miejsca na skałę i wolne miejsce do pływania dla rybek. Ale wydaje mi się, że na samym oświetleniu i odpieniaczu nie pojadę za daleko. Dlatego wymyśliłem coś ala ,,komin" ale pełnił by funkcję panela. Znajdowały by się w nim kosze: z potłuczoną skałą, (siporax ?), pewnie jakieś absorbenty i od czasu do czasy węgiel aktywny i wata i pod tym pompa obiegowa.

Kompletując 126 myślałem o takim sprzęcie :

- oświetlenie:

http://belio.pl/p803...wki-gratis.html

lub

http://belio.pl/p803...wki-gratis.html

- odpieniacz:

http://erybka.pl/pro...-1000-Blue.html

-pompa obiegowa:

http://erybka.pl/pro...mpact-1000.html

Pozdrawiam i czekam na każdą opinie ^_^

Edytowane przez BIAŁY16 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump można czasami zrobić w mniej typowej konfiguracji, panel można dokleić na zewnątrz albo zastosować jakieś inne rozwiązanie, z użyciem gotowych wewnętrznych zestawów włącznie.

Mało informacji dałeś.

Np. od objętości akwarium, często ważniejsze są wymiary.

ed.

Jeśli zrobisz komin, który wyglądem i funkcją będzie odpowiadał panelowi, a nie będzie służył do przeniesienia wody do sumpa, to zrobisz... panel i cały twój plan nie robienia panela runie z hukiem.

Choć uzupełniłeś post o wymiary akwarium, to o panelu, jego umiejscowieniu i wymiarach nie wspominasz.

Generalnie jestem na tak :), chociaż:

Np. świetlówki 39W są dłuższe niż twój zbiornik, co nie wszystkim się podoba.

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze pewnie kubelek ze slodkowodnego nikt ci tego nie poleci ale sa akwa na kubelku

Dzisiaj mało koto stosuje kubełki w morskim,napewno nie bez powodów zrezygnowano z nich w akwarystyce morskiej.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

A ja dodam choć narażę się tu wielu, że ani sump ani panel choć głęboko zalecane nie są elementami bez których akwarium morskie nie pociągnie. Dobry odpieniacz wewnętrzny potrafi zrekompensować ich brak. Sam tak mam i wszystko mi chodzi ponad 6 miesięcy już. A i hałas mniejszy i mniej miejsca potrzeba i mniej to wszystko skomplikowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało kto stosuje ale jednak stosuje - choćby ja - a wiem że nie tylko ja. Nikomu tego rozwiązania nie polecę bo samp jest lepszy ale jak ma się już wszystko ze słodkiego i wchodzą w grę kwestie ekonomiczne jest to dobre rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bialy16 (sorry, nie wiem jak masz na imie),

z Twojego slodkowodnego bylby swietny sump...

Akwarium z dwoma otworami i kominem nie kosztuje majatku. Takie jakies o podobnych, ale bardziej pasujacych wymiarach, np; 100 x 50 x 50 , do ktorego pasowalaby lampa 6 x 39W, byloby niezlym wyjsciem i bardziej "profesjonalnym.

Wybrana przez Ciebie lampa 4 x 24 W jest "mocno na styk". 6 x 24W balaby juz lepsza, choc szkoda, ze jest w niej tylko jeden odblysnik a nie pojedyncze na kazda rure. To ja jeszcze bardziej "oslabia". "Slonce" to zycie a sump to wygoda. :animier:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Cieszę się z takiego zainteresowania tematem. Niestety filtra kubełkowego nie posiadam myślałem, żeby kupić specjalnie do morskiego ale po przeczytaniu kilku wątków to raczej się go odradza w akwarystyce morskiej.

Na pewno zrobienie akwarium z dwoma otworami i wklejeniem komina nie kosztuje dużo w porównaniu do innych rzeczy. A wykorzystanie 126 na suma było by dobrym rozwiązaniem, ale niestety mam miejsca sumpa i większy zbiornik.

Dlatego nie wiem czy coś kombinować ze starym zbiornikiem czy kupić reefmax'a ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do reefmaxa to proponuje isc gdzies do sklepu gdzie jest dzialajacy i obejzec czy na pewno bedzie pasowal, ja zrezygnowalem z niego jak zobaczylem na zywo, miejsca nie wiele, do tego woda morska powoduje ze wydaje sie wezsze niz jest, co przy reffmaxie wyglada nie za dobrze jak na moj gust, ja bym proponował pomyśleć nad takim rozwiązaniem

http://erybka.pl/product-pol-6090-eRybka-Zestaw-180-Standard.html

nie koniecznie dokladnie zebys kupowal to ale tego typu bylo by lepsze i wygodniejsze do tego miejsca praktycznie tyle co reefmax

Edytowane przez thomas516 (wyświetl historię edycji)

akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam miejsca na taki zestaw, ani na akwarium z sumpem. Dlatego zastanawiam o przerobieniu 126 z odpieniaczem wiszącym na szybie i wklejeniu małego komina ( 15 x 10) służącego za panel filtracyjny albo kupieniu gotowego reefmax'a ? Chociaż chyba byłbym bardziej skłonny do przeróbki zawsze to kilka litrów więcej.

Może ma ktoś jakieś fajne propozycje na temat doboru sprzętu do niego ?

Pozdrawiam

Edytowane przez BIAŁY16 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycje to Reef-pack 250 Tunze,masz w tym odpieniacz i filtr na media.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super propozycja nawet bym zaoszczędził trochę kasy. A może ma ktoś taki sprzęt i zechciałby napisać jak działa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.