Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników forum.

Chciałbym wam przedstawić swoje pierwsze akwarium z posoloną wodą i poprosić

o kilka rad (dla mnie nowicjusza bardzo cennych)

Akwarium to 112l zbiornik ze szkła optiwhite 80x35x40

Cyrkulator Aquel Reef 2600

Kaskada HBL-701 w której umieściłem gruz koralowy

Zbiornik zalałem i osoliłem kilka dni temu a dziś włożyłem doń żywą skałę.

Skała niestety jest świeża więc będę musiał poczekać z wsypaniem piasku

i zasiedleniem akwarium ( zgodnie z radą mądrzejszych osób ).

Chciałbym aby w akwarium zamieszkała parka Amphiprion Ocellaris

oraz parka Valenciannea Sexgutatta.

Proszę byście doradzili mi jakie bezkręgowce mógłbym umieścić w akwarium

oraz jakie jeszcze zwierzęta mogę/powinienem wpuścić do akwarium.

20140213 180426

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mądrzejsze osoby mają rację, widzisz sam, ile zbiera się już detrytusu, lepiej to odessać niż mieć to w piasku. Co do parki V. sexguttata, to zasadniczo pomysł zacny, tylko obawiam się, czy nie będzie to akwarium dla nich za małe... To jest dość niewielka powierzchnia dna... w każdym razie, nie wpuszczaj ich za szybko, niech się życie w piasku trochę namnoży. Z bezkręgowców na pewno krewetki, niewielkie pustelniki, ślimaki, może jakieś wężowidło, rurówkę... Co do koralowców to nie jestem w stanie nic poradzić, bo nic nie napisałeś o oświetleniu.

Pomyśl o odpieniaczu, jeśli chcesz trzymać 4 ryby, a także o drugiej pompie cyrkulacyjnej,nie musi być bardzo mocna, jedna pompa cyrkulacyjna nie zapewnia z reguły turbulencji, którą tak lubi większość korali.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wyzej podpisany Niemiec ma jak zwykle racje :ninja:

Z Sexguttatami poczekalbym pare miesiecy, zeby w piachu juz sie troche jedzonka znalazlo. Wtedy tez mozesz wpuscic rozgwiazde piaskowa i kopiace slimaki.

Dobrze to wyglada, ale z odpieniacza bym nie rezygnowal. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już uzupełniam

Oświetlenie to 3xT5 24W 10K

W planach wymiana dwóch świetlówek na Actinic Blue 24W i Purple Plus 24W

Edytowane przez Jury (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano odessałem osad z dna akwarium i wsypałem piasek

Oto zdjęcie które zrobiłem po wyklarowaniu się wody.

20140215 185948

Na jednej ze skał cały czas trzyma się "coś", jeśli ktoś wie lub ma podejrzenie

co to może być i czy powinienem to zostawić lub usunąć to będę wdzięczny

za informację :)

Co To moze Byc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na skale zielone to pewnie makroglony niby można zostawić ale ja bym wykarczował w pień i skałę oskrobał w tym miejscu mam makroglona w akwarium i walczę z nim chyba drugi rok raz ja wygrywam po czym ona mnie przydusi i tak w kółko.

Co do oświetlenia to trochę poczytaj bo przy trzech świetlówkach najgorszą decyzją by była zmiana dwóch na purpurową i actyniczną, będzie za mało białego światła ja mam podobny zbiornik i miałem główne oświetlenie 36w ledów i dwie T5 jedną właśnie purpurową a drugą coral plus czyli pół na pół biało niebieską, co ciekawe pod purpurową rosły ładnie glony których wogle nie było pod biało niebieską no ale muszę przyznać że dzięki różowej kolorki capnelli były piękne a teraz jest troszkę bardziej cielista.

Actynika z kolei daje zapewne wizualnie ładne wrażenie bo wyeksponuje barwy fluo ale nie da za dużo pożywki dla korali chyba że planujesz las miękasów. Ekspertem od T5 nie jestem ale radzę poczytać jest dużo wątków odnośnie pytań do takiego litrażu i pooglądaj zbiorniki 112 l w dziale nasze akwaria wszyscy zapewne których popytasz powiedzą jak i ile świecą nad zbiorniczkami i na pewno zmienisz obecne zdanie. Pozdrawiam

Edytowane przez urban15 (wyświetl historię edycji)

Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Koledzy, Jestem Grzegorz i jestem tutaj nowy.zakladam akwarium morskie i juz popelniam zapewne bledylaika. Zalalem woda RO akwarium i wartosci byly 23-25ppm. Wczoraj wlozylismy 11kg martern skaly ktora otrzymalem ze sklepu z akwatystyka morska. Byla obrosnieta Glonami brazowymi i troche fioletowymi. Porastaly ja w kilka miejscach Algi morskie Caulerpa taxifolia. Gdzies wyczytalem ze sa toksyczne i je wyskrobalem i wyrzucilem. Dzisiaj sprawdzam i szok. Mielnik TDS pokazuje 745pm !!! Zalaczylem cyrkulacje i odpieniacz. Woda rowniez zasolilem. Czy to pomoze obnizyc te ppm? Skad tak wysokie ppm sie wzielo?? Ze skal? Co zrobil? Dziekuje za wszelaka pomoc.

Edytowane przez Grzesj (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Grzegorzu, gdyby nie to, że to twój pierwszy post na tym forum, miałbyś już ostrzeżenie za spam, ale ponieważ jesteś nowym użytkownikiem, wyjaśniam: jeśli masz jakiś problem ze swoim akwarium, załóż proszę nowy temat. W tej chwili napisałeś post o swoim akwarium, w temacie o akwarium innego użytkownika. Tak się nie robi, to jest temat użytkownika "Jury" i w tym temacie piszemy wyłącznie na temat jego akwarium. Proszę zatem, abyś przeszedł do strony głównej forum i tam w odpowiednim dziale założyl swój temat.

Życzliwy moderator.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojaaaa, Sorry. Nie zauwazylem ze to forum akwarium jednego uzytkownika. wlasnie pomyslalem inaczej, ze to forum ogolne. Napisalem tutaj bo wlasnie nei chcialem smiecic forum kolejnym tematem typu "co sie dzieje z moim zbiorniiem" itp. Prosze wyabaczyc. Juz zakladam w takim razie swoj wlasny post :9 Pozdraiwam milego administratora i przepraszam kolege o nicku "jury"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Coś mi nie pasowało w tym układzie skał - do momentu wsypania piasku. Teraz wygląda to bardzo fajnie.

Polecam ewentualnie zmianę termometru na coś takiego: http://sklep.avt.pl/termometr-panelowy-lcd-z-sonda-50-100-stc-czarny.html

Daje się go ładnie przykleić do krawędzi akwarium lub gdzieś do lampy a sondę można dać za grzałką, żeby była niewidoczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni moje akwarium ma mieszkańcow

2x Amphiprion ocellaris

3x Krab pustelnik (dwa mniejsze czerwone i jeden większy oliwkowy)

1x Ophioderma longicauda

Xenia

Rhodactis

Briareum

Euphyllia

Zoantus

W związku z brakiem płaskiego miejsca musiałem nieco przeorganizować prawą stronę akwarium.

Tak to wygląda na dzień dzisiejszy

Sa juz mieszkancy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrozumiałem że zasoliłeś akwa 10 dni temu i już pływają tam ryby ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca. Temat powstał 10 dni temu, sól trafiła do akwarium wcześniej

BTW

Zanim wpuściłem zwierzęta sprawdziłem parametry wody.

Były poprawne więc do akwarium trafiła Xenia i glony widoczne na zdjęciu.

Xenia się w pełni otwierała wiec po kilku dniach do akwarium trafiły kraby wężowidło.

Po kolejnych kilku dniach kolejne korale i w końcu 2 ryby.

Ryby jedzą, są aktywne, jeśli coś się zmieni nie omieszkam o tym poinformować.

Coś czuję że za chwilę poleją się na moją głowę hektolitry zimnej słonej wody z podmianek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca. Temat powstał 10 dni temu, sól trafiła do akwarium wcześniej

BTW

Zanim wpuściłem zwierzęta sprawdziłem parametry wody.

Były poprawne więc do akwarium trafiła Xenia i glony widoczne na zdjęciu.

Xenia się w pełni otwierała wiec po kilku dniach do akwarium trafiły kraby wężowidło.

Po kolejnych kilku dniach kolejne korale i w końcu 2 ryby.

Ryby jedzą, są aktywne, jeśli coś się zmieni nie omieszkam o tym poinformować.

Coś czuję że za chwilę poleją się na moją głowę hektolitry zimnej słonej wody z podmianek.

To jak dlugo jest ten baniak juz ? Uzywales bakteri startowych ? Jak przebiegl u Ciebie cykl azotowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesj odpowiem ci na PM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Grzesj odpowiem ci na PM

A dlaczego nie tutaj?

Jesteśmy wszyscy ciekawi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie tutaj?

Jesteśmy wszyscy ciekawi

Bo Jury coś kręci :p:dj:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie że odgruzowuję swój temat ale chciałbym pokazać jak dzisiaj wygląda moje akwarium.

Dzisiaj czyli prawie równo po 4 miesiącach od startu.

Moje akwarium dzisiaj 18.06.2014

Jedyna przykra rzecz jaka się wydarzyła to odejście valenciannea sexgutata.

Wyskoczyła z akwarium pod moją nieobecność i gdy ją znalazłem już nie żyła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś po powrocie z pracy zobaczyłem coś co mnie strasznie uradowało.

Mniejszy z Błazenków zasiedlił ukwiał. W końcu znalazł schronienie przed większym

który nie wiedzieć czemu strasznie go ganiał.

Błazenek i Entecmea Quadricolor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prawie 8 miesiącach od zalania moja mała solniczka ma się bardzo dobrze choć to moje pierwsze słone akwarium.

Od poprzedniej aktualizacji przerobiłem nieco pobór i wylot wody przez odpieniacz Deltec MCE 400.

Na poborze podłączyłem Skimbox żeby ściągał kożuch z wody a na wylocie założyłem dwa kolanka

(nie podobał mi się patent z plastikową łopatką).

moje 112 litrow 26 sierpnia 2014 roku

Edytowane przez Jury (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jury

bardzo fajnie, czyściutko

pilnuj podmian i mierz co jakiś czas parametry

Pokolec za parę mc do wymiany na malucha


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym pokolcem to niekoniecznie, możliwe że za parę miesięcy będę stawiał nowe większe akwarium (w nowym domu).

BTW http://myreefstats.com/ nie działają od jakiegoś czasu. Szkoda bo miałem tam sporą historię pomiarów a i prezentacje

graficzną pomiarów miał lepszą niż to z czego korzystam teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ukwiał się "podarł" i są dwa, a jeszcze rano nic nie wskazywało na to że tak się stanie.

Nie wiem czy to standard czy nie ale nie podzielił się równo w połowie.

Nowy quadri to tylko mały kawałek dużego.(około 1/5ta)

Quadricolor po podziale

Moje pierwsze słone akwarium ma już 13 miesięcy skrobnę więc podsumowanie.

Kessil A360WE

13 miesięcy

Sprzęt

Zaczynałem na wodzie z kranu i szybko doszedłem do wniosku że to nie ma sensu.

Lepiej wydać kilkaset złotych na filtr RO + DI niż męczyć się z okrzemkami i powikłaniami po nich.

Kupowanie wody RO w sklepie też nie ma sensu, filtr szybko się zwraca.

Dobry odpieniacz nie jest zły ale kupowanie zewnętrznego na wyrost kiedy nie wie się jakie akwarium

zbuduje się w przyszłości do trafnych posunięć nie należy.

Bailinga lepiej dozować automatycznie niż bawić się ręcznie. Kupiłem od jednego z członków forum

używany zestaw pompek perystaltycznych i jestem z nich bardzo zadowolony.

Automatyczna dolewka - cudowna rzecz. Dolewanie wody rano i wieczorem nie ma sensu.

Ciężko trafić w ten sam poziom do tego wahania parametrów wody które stresują korale.

Ostatnio kupiłem dwie rzeczy z których jestem zadowolony.

Pierwsza to mały i tani media reactor który można umieścić w akwarium. daje radę przy 50-100mll

AIO Biopellets. NO3 zaczęło w końcu spadać poniżej 10.

Druga to lampy LED które kupiłem już z myślą o nowym akwarium. Te w przeciwieństwie do odpieniacza

spokojnie można przełożyć uzupełniając jedną lub dwiema nowymi.

Życie

Poza Sexgutattą która wyskoczyła z akwarium pod moją nieobecność wszystkie zwierzęta

mają się dobrze. Lysmata Wudermani rozprawiły się z Aiptasia zanim ta na dobre rozlazła się

po akwarium. Ostatni zakup do akwarium to jeżowiec. Zjada wszystkie glony ze skał (w tym wapienne

które szczelnie pokryły skałę).

Błazny dalej walczą ze sobą o to który ma być na górze. Sytuacja jest patowa bo ten mniejszy okupuje

ukwiał i odgryza się za każdym razem temu większemu. Zupełnie jak Pawlak i Kargul.

Pterapogony do dzisiaj nie doczekały się potomstwa choć samiec nosił ikrę trzy czy cztery razy.

Ostatni raz trzymał ją około 5 tygodni a ja przegapiłem moment w którym wypuścił młode

albo je zjadł.

Ze skałą dostałem dwa dzikie kraby. Jeden to krab porcelanowy, siedzi prawie w jednym miejscu

i wyciąga czułki filtrując wodę. Drugi to coś czego nikt z was nie chciał by w akwarium.

Biały nakrapiany rozbójnik. Obgryza macki wężowidłu jeśli je wetknie w dziurę w której on siedzi.

Nie mam pomysłu jak go wyciągnąć. Skała w której siedzi podpiera inną a do tego przyklejona

jest do niej euphyllia. Chyba wyląduje w sumpie nowego akwarium razem z tym kawałkiem skały.

Edytowane przez Jury (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny i czysty zbiornik, a na kraba zrób pułapkę (np. z plexi ) potem krewetka koktajlowa do środka , piwko , latarka i powinno się udać ... Ja złapałem o 1 w nocy po godzinach czekania ;)


7685_7895.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.