Skocz do zawartości
Pipider

Mieszanie bakterii - dozwolone czy nie?

Bakterie  

39 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy stosujesz naprzemiennie bakterie ró?nych producentów?

    • Tak - uwa?am, ?e ró?ne szczepy bakterii dobrze wp?ywaj? na zbiornik
    • Nie - Stosuj? zawsze te same bakterie
    • Nie dodaj? ?adnych bakterii, te które s? w akwarium wystarczaj?.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Stanąłem ostatnio przed takim dylematem, a mianowicie czy można podawać na zmianę bakterie różnych producentów czy lepiej tego nie robić.

Konkretnie:

Dozuję co dziennie ProBioS z AF w ilości podanej przez producenta ale mam też kilka ampułek Biodigestu i zastanawiałem się nad podaniem ich przy okazji podmiany.

Czytając różne artykuły znalazłem dwie sprzeczne opinie.

Pierwsza mówi, że można podawać na zmianę różne bakterie, bo przyczyni się to do urozmaicenia flory w naszym akwarium. Z czasem i tak przetrwają tylko najsilniejsze bakterie więc należy dodawać różne inne.

Druga opinia mówi, że należy trzymać się bakterii tylko jednego producenta, bo jak dodamy inne szczepy to będą między sobą walczyć co zachwieje równowagą w akwarium.

Chciałem więc zapytać, jakie są wasze doświadczenia i czy zmieniacie czasami bakterie?

A może ktoś z biologicznym wykształceniem się wypowie jak to jest z "walkami" różnych szczepów bakterii.

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje jednocześnie Microbe Life Special Blend i Stability przy cotygodniowej podmianie wody. Mam akwarium dopiero 5 miesięcy ale na razie nie zauważyłem jakiś niepokojących objawów stosowania jednocześnie obu preparatów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem stosowanie kilku typow bakterii jest dobrym rozwiązaniem, sam nie raz tak robiłem używając jednocześnie prodibio, marinus B7 i zobac, i raczej było to na plus niż na minus.Zawsze dawałem 1/3 zalecanej dawki. Ale... ale są szkoły które mówią ze dodawanie bakterii mija się z celem i są to szkoły wyższej jazdy (znani i doświadczeni akwarysci)


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiany w "niezrownowazonym" srodowisku sprowadzaja sie do sukcesji ekologicznej. Sukcesja skolei prowadzi do zniszczenia srodowiska ale i "przygotowaniu" tego srodowiska dla innej populacji. Innymi slowy, mieszkancy niszcza swoja nisze ekologiczna, jesli rozwijaja sie w sposob niekontrolowany. Sposobem na kontrole jest wprowadzenie innego mieszkanca, który tez bedzie walczyl o przestrzen życiową. Dlatego ja mieszam bakterie.

A swoja drogą, to podejrzewam że większość bakterii na rynku to to samo.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bakterie teraz sa dla mnie wielka niewiadoma. przestalem dolewac jakichkolwiek bakteri nawet po podmianach przez ostatnie jakies 2 miesiace a moze wiecej. co sie bedzie dalej dzialo nie wiem na pewno w starszym moim baniaku nie widze jakiejkolwiek potrzeby dolewania ich w mniejszym zauwazylem ponownie wyjscie cyjano na jednej pompie cyrkulacyjnej i chyba ponownie zrobie kuracje biodigestem ale jeszcze sie wstrzymuje bo moze samo zejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoły są różne, jedne poparte badaniami, inne doświadczeniem, czy w końcu filozoficzną klamrą :)

jedno jest pewne, bakterie, czy je lejemy, czy też nie będą w naszym zbiorniku.

Kwestią natomiast jest jakie szczepy skolonizują baniak i czy zapewnią stabilne prowadzenie systemu.

moja opinia w temacie jest taka, że można mieszać bakterie nitryfikacyjne różnych producentów

a kiedy zwłaszcza warto wlać je do systemu?

- ano wtedy, gdy czujemy, że coś jest "nie tak"

- po różnych kuracjach

- po błędach zaniedbania z naszej strony etc.

O bakteriach przeczytałem dużo "filozoficznych" wypowiedzi na forach, a mniej naukowych. A polski morszczak to nierzadko właśnie filozof, który próbuje sobie zobrazować zwłaszcza to czego nie widać jak np. bakterie, które dla mnie są w momencie dozowania buforem bezpieczeństwa/zabezpieczeniem-podstawą stabilnego systemu.

Na temat ile lać, co lać, nie lać - to pozostawiam już Wam.

pozdrawiam

edit:

wybrałem w ankiecie najbardziej pasującą pozycję

jednak warto tworzyć ankiety w taki sposob by dac mozliwie szerokie spektrum mozliwosci wyboru, lub chociaz opcję "inne" by z góry nie sugerować odpowiedzi. Wtedy dopiero ankieta moze mieć szanse być miarodajna.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście też skłaniam się ku teorii, że większa różnorodność bakterii wpływa pozytywnie na baniak. Chciałem się tylko upewnić jak to robią inni.

Dziękuję za Wasze opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.