Skocz do zawartości
Grzesj

Pierwsze akwarium i pierwsze problemy

Rekomendowane odpowiedzi

a ja ci dam radę . Jeśli masz wode po RO na poziomie 25ppm to wylej to wszystko i zacznij od początku. Zalewając taką wodą może się okazać ,że dojrzewanie będzie z problemami (wysyp okrzemków,dino,i cholera wie czego jeszcze) . A tak od początku będziesz pewny,że zaczynasz dobrze . Czyli : zostaw skałe w tej wodzie ,która jest , jak dojdzie DI podłącz i sprawdź wodę TDS (słodką po RO/DI ;) ) musi być 0 ppm . zrób solankę i mieszaj przez 24h , wylej wodę z baniaka i zalej właściwą (nie mierz TDS :D ) . Zostaw akwa samemu sobie przez 2-3 tyg , wtedy zmierz salifertem parametry i się pochwal ;) nie wkładaj jeszcze zwierząt .


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurde..... To mnie zalamales :/ 130 litro wody w akwarium i ponad 500 do sciekow. Myslisz ze na tym co mam dalej nie pociagnie ? musze zrobic totalny restart?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pociągnie ,ale tak jak kolega pisał możesz mieć problemy z różnego rodzaju plagami ... a lepiej tego unikać

Koszt wody i soli nie jest taki duży przy tym litrażu

Edytowane przez jarek35 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurde..... To mnie zalamales :/ 130 litro wody w akwarium i ponad 500 do sciekow. Myslisz ze na tym co mam dalej nie pociagnie ? musze zrobic totalny restart?

Dlatego na przyszłość ZANIM coś zrobisz w akwarium zadaj pytanie ;) Koledzy z chęcią pomogą a ty unikniesz niepotrzebnych kosztów ;)

Ja bym zrobił tak jak napisałem a co ty zrobisz to już twoja sprawa ;)


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK macie racje, ale co to da w moim przypadku ? Jak wywale wszystko i na nowo zaleje zbiornik to i tak bede miec 25ppm. Jak uzyje filtra DI zalozmy ze wtedy bede miec 0 ppm. Ale jak wloze te martwa skale to zapewne i tak podrosnie do 400 ppm (tak jak to bylo w tym przypadku.) To zrobic? wyrzucic rowniez skale? 11 kg. Szkoda bo i ladna i kasa 5€/kg zaplacilem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego czytaj dokładnie i ze zrozumieniem, bo temat przez twoje pisanie jest tak chaotyczny jak tłum sprzedawców na jarmarku.

Jak już będziesz miał DI podłączasz do RO, mierzysz TDS i jak będzie 0 wtedy robisz nową solankę porządnie wymieszaną, wylewasz całą wodę ze zbiornika i wlewasz nową, posoloną. Dobrze by było też wypłukać skałę w INNEJ solance. Skały nie wyrzucaj, nawet z betonu da się utworzyć skałę do morszczaka (jak tu jeden kolega zrobił)

Edytowane przez WiewiorNT (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiles testy Saliferta to nimi sobie potestujesz. TDS podlacz za DI a jesli masz "podwojny" to za RO i DI, to nie bedzie Cie korcilo, zeby nim jeszcze cos mierzyc. Chyba ze masz TDS przenosny, to zapnij na krotki lancuch kolo DI. :thumbup:

Niekoniecznie musisz od nowa startowac. Dojrzewanie odbedzie sie w obydwu przypadkach. W tej chwili warto gdzies kolo pompy zawiesic skarpete z adsorberem silikatow. Troche tez poczytalbym jakie powinny byc wyniki testow a potem co robic gdy beda odbiegac w gore lub w dol.

Poza tym, pozostaje piwko i przez miesiac nie moczenie rak w akwarium, niech sie pokreci i ustabilizuje.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego czytaj dokładnie i ze zrozumieniem, bo temat przez twoje pisanie jest tak chaotyczny jak tłum sprzedawców na jarmarku.

Jak już będziesz miał DI podłączasz do RO, mierzysz TDS i jak będzie 0 wtedy robisz nową solankę porządnie wymieszaną, wylewasz całą wodę ze zbiornika i wlewasz nową, posoloną. Dobrze by było też wypłukać skałę w INNEJ solance. Skały nie wyrzucaj, nawet z betonu da się utworzyć skałę do morszczaka (jak tu jeden kolega zrobił)

Kolego, czytam i pytam. Na forum czlowiek pyta kazdego detalu, nawet tego najmniejszego. Pyta o wszystko za i przeciw. Wyciaga wnioski, a te mozna wyciagnac tylko gdy zadasz pytanie w kazdym kierunku i toku mylsenia aby nie popelnic ponownie bledu. Po to jest wlasnie forum. Bez takich pytan nic mi nowy start nie da- To tak jakby przeczytac streszczenie Pana Tadeusza i pojsc na egzamin.

tak zrobie, zakupie filtr i podlacze. skaly wyplucze w solance, w ktroej to teraz sie znajduja. Akwarium przejdzie nowy restart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze odpowiedz mi na pytanie : do czego służy miernik TDS i w jakiej wodzie się go stosuje ? Pytam poważnie .


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak calkiem na spokojnie,

czemu ma sluzyc plukanie skaly w wodzie, w ktorej juz sie "plucze" od paru dni ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiles testy Saliferta to nimi sobie potestujesz. TDS podlacz za DI a jesli masz "podwojny" to za RO i DI, to nie bedzie Cie korcilo, zeby nim jeszcze cos mierzyc. Chyba ze masz TDS przenosny, to zapnij na krotki lancuch kolo DI. :thumbup:

Niekoniecznie musisz od nowa startowac. Dojrzewanie odbedzie sie w obydwu przypadkach. W tej chwili warto gdzies kolo pompy zawiesic skarpete z adsorberem silikatow. Troche tez poczytalbym jakie powinny byc wyniki testow a potem co robic gdy beda odbiegac w gore lub w dol.

Poza tym, pozostaje piwko i przez miesiac nie moczenie rak w akwarium, niech sie pokreci i ustabilizuje.

No i super! Dzieki, sproboje Twoim sposobem. Moze akwarium dojdzie do siebie. Jak nie to restart. I tak juz nic do stracenia nie mam. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak calkiem na spokojnie,

czemu ma sluzyc plukanie skaly w wodzie, w ktorej juz sie "plucze" od paru dni ?

bo gdybym sie zdecydowal odrazu na restart, to kamienie niestety musialyby 2-3 dni stac i schnac bez wody zanim napelnilbym baniak nowa woda. A tak to sobie poleza nadal w tej samej wodzie dopoki baniak nie napelni. Poki co, sproboje jak juz wyzej Tobie napisalem, "mysla ze dojdzie do siebie" Bakterie dodalem, wiec moze wystarczy odczekac....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ku przestrodze posolona woda tez powinna zawierać odpowiednią ilość soli w wodzie, czyli 1.023

Zasolenie mierzymy np. salimetrem.

Pozdrawiam

dodo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mierze codziennie refraktometrem, w chwili obecnej mam 1.026 dodam wody RO i bedzie ok. Wyjelem skaly. Odpieniacz brazowy od piany. Mam nadzieje ze sie wszystko ustabilizuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dostalem testy Salifert. Zmierzylem twardosc wody KH wynik: 8,7

Zmierzylem rowniez zawartows PO4. wynik nie wiem jak odczytac ale kolor byl bardzo mocno rozowy, prawie ze fioletowy. W kazdym badz razie przyblizony do tego ostatniego na skali, ktora znajduje sie w pudelku. W akwarium posolona woda w ktorej juz od dluzszego czasu lezy martwa skala. Bakterie wlane ok 3 dni temu. Wczoraj dodalem piasek plukany 6x w 10litrowym wiaderku z woda RO. Po wsypaniu nie bylo zadnego zmecenia wody pochadzacego od piasku. Zmetnienie wody jest ale to takie bardzo lekkie, bylo przed dodaniem piasku. Chodza 24h dwie pompy cyrkulacyjne, lampa swieci 4h dziennie. Przez ostatnie 3 dni caly czas pracowal odpieniacz, ale dzisiaj rano go wylaczylem, poniewaz wogole piany nie produkowal. Pod swiatlem widac cieniutka warstwe kozuchu na tafli wody, ktory juz od 3 dni nie ustepuje mimo iz skierowalem na tafle wody strumien cyrkulacyjny. Rozumiem ze akwarium caly czas dojrzewa. Martwi mnie tylko ta lekko metna woda. czy te zmetnienie zniknie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego wyłączyłeś odpieniacz?

Włącz go, ma chodzić cały czas, nawet jak nie wywala syfu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JAk wroce z pracy pstrykne fotke. Nie spieszy mi sie z zakladaniem zycia, mam nadzieje ze nawet po miesiacu parametry wody sie ustabilizuja. W Sobote jade po kawalek zywej skaly, moze to troszke lepiej przyspieszy proces dojzewania. Wydaje mi sie ze odpieniacz nie pelni swojej funkcji, kiedy wogole nie produkuje piany wiec po co trzymac go wlaczonego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie, odpieniacz musi pracowac bez przerwy.

Jak masz zbudowana filtracje, ze na powierzchni tworzy sie blona bakteryjna ? Nie masz komina i sumpa ?

Bez zdjecia i opisu sprzetu (w stopce) moga powstawac mylne odpowiedzi, gdyz kazdy wychodzi z zalozenia, ze filtracja jest zbudowana jak u niego. Nie wiadomo czy masz sump, jakie swiatlo, czy odpieniacz jest odpieniaczem na dyszy, igielce, czy rurka z napowietrzaczem.

Mozesz opisywac, ze oswietlasz, ale moze Twoja lampa ma 25 W ?

Troche musisz sie odkryc :rtfm:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam ani sumpa, ani komina. Opisalem teraz moje akwarium w profilu :) Ok w takim razie przykladnie wlacze odpieniacz i niech sobie pracuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A oto pare fotek. Na jednej widac wspomniany kozuch. Zaraz po zrobieniu fotek, wyrzucilem zywa skale z sulawesi. Pozatym wlasnorecznie zrobiony stojak na lampe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, prosze powiedzcie mi koledzy kiedy moge wprowadzac do baniaka tzw. ekipe czyszczaca? Akwarium jak juz wiecie swieze, skala zywa od wczoraj wlozona. Sa na niej glony i martwe wezowidla i inne niepotrzebne rzeczy. Chcialbym zeby jakies zycie mi to pousuwalo. Kiedy wogole moge zaczac cos tam wprowadzac? Mam na mysli slimaki, krewetke lub kraba albo rozgwiazde. Nie mam zamiaru teraz ryb ani korali wkladac. Woda Ph 8,5 i to wszystko co w tej chwili z parametrow znam.

Edytowane przez Grzesj (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic teraz nie wkładaj ! zostaw to akwarium w spokoju ,niech sobie dojrzewa .

Za miesiąc zrób testy i wtedy zobaczysz , jak będą ok to będziesz wkładał pierwsze życie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.