Skocz do zawartości
jobberwalker

Pompa dozująca DIY

Rekomendowane odpowiedzi

cześć

Pomyślałem że się pochwale. Zrobiłem taką pompę dozującą na 4 kanały. Tak naprawdę jest to model dla kolegi (moja chodzi juz 2 tygodnie i wszystko gra). Główne zastosowanie to oczywiście balling.

zdjęcie:

5b7df19fd51fdeeemed.jpg

Filmik:

PS. te liczby P1=5 etc. to czas pozostały w minutach do uruchomienia pompy

jb


-----------------------------------------------------------------

110x60x50 330L + 70L sump; Jebao WP25 ; NJ2300; Reef Octopus 2000; lampa LED DIY 150W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki jest koszt wykonania takiego dozownika


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taniej niz jednokanalowy w sklepie ;)

wysłane z telefonu


-----------------------------------------------------------------

110x60x50 330L + 70L sump; Jebao WP25 ; NJ2300; Reef Octopus 2000; lampa LED DIY 150W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie sa możliwości konfiguracji. I pokazalbys jak to się robi , czy każdy może sobie taki w domu zrobić czy to tylko kolejna próba ulokowania nowego produktu na allegro.pl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupiłeś te pompki?


500l, sump 100l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taniej jak w sklepie rozumiem ale o ile jak wiadomo większość z nas nigdy nie liczy własnej pracy opisz jaka konfiguracja jakie pompy


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokażesz środek :) ? Podpowiesz jak ugryzłęś problem, czy mamy się oblizywać smakiem :) ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć

Moim celem było zaprezentowanie gotowego działające urządzenia wykonanego własnoręcznie. Jest to jakby zachęta dla innych że jak się chce to można. Jak się nie chce, nie ma czasu to pozostaje sklep z komercyjnymi produktami ;) Jak zauważyliście zamieściłem to w dziale DIY a nie w ofercie sklepów. Nie planuje robić tego komercyjnie ponieważ gdybym się chciał zająć tym profesjonalnie to oznaczało by np. certyfikacje CE To są dziesiątki tysięcy złotych. itp.Nie ma czasu i ochoty na to aczkolwiek marże "producentów" są niezle. Wiem ze wielu producentów, również tych rodzimych nie robi tego z różnych powodów ale to ich sprawa i sprawa klientów, którzy u nich kupują oraz sprawa UOKiK (organu nadzorującego). Także nie pytajcie mnie o to na priv, "za ile złożę?". Zrobiłem to tylko dla siebie i kolegi w ramach DIY.

Sterownik jest prosty w obsłudze i ma za zadanie dozować chemię w zadanych interwałach czasowych. Jak widać na filmie dla każdej pompy ustawia się dawkę w ml, opóźnienie w minutach od włączenia do pierwszej dawki, następnie opóźnienie pomiędzy kolejnymi dawkami, współczynnik kalibracji czyli ile milisekund na 1ml plynu. To pozwala np. dla KH zrobić opóźnienie początkowe np. 30minut i poźniej dozowanie co 1h a dla CA opóźnienie początkowe 1h i dozowanie co 1h. W efekcie płyny będą podawane co 30 minut na przemian. Wszystkie ustawienia oczywiście "pamięta" po wyłączeniu zasilania.

Ponieważ nie miałem na to dużo czasu idea była taka aby było to maksymalnie proste i bez zabawy w trawienia płytek. Jak widać urządzenie się składa z pomp chińskich producentów (są ich na ebay tysiące, dla nie znających angielskiego hasło "dosing pump"). Tak na marginesie to chyba wszyscy jadą na chińskich pompach, również "te markowe". Nie podaje linków aby nie promować konkretnych sprzedawców ale łatwo można je znaleźć. Pompy są zasilane 12V i mają wydajność ok 1ml / 1 sekundę. Jak widać jest jeszcze wyświetlacz i enkoder implusowy (gałka z przyciskiem). W środku siedzi Arduino Pro Mini (http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardProMini#.Uwj2WfldVK4) oraz przekaźniki z optyczną izolacją. Urządzenie jest łatwo skalowane ponieważ wyświetlacz jest podłączony na I2C i nie "zjada" portów wyjściowych. Dzięki temu można podłączyć jeszcze 8 pomp co łącznie daje 12 pomp. Pytanie, po co ? Może do mikro, witaminy, nawozy do fito, fito, wódki i inne cuda etc. Może by się uzbierało.

Zgadzam się ze stwierdzeniami ze w DIY nie tylko cena się liczy. Wymaga to poświęcenia czasu. Dlatego ciężko porównać to dokładnie. Jest jeszcze kupa frajdy że zrobiło się samemu takie urządzenie.

PS. Aczkolwiek cena systemu na 12 pomp w sklepie mrozi krew w żyłach. ;-)


-----------------------------------------------------------------

110x60x50 330L + 70L sump; Jebao WP25 ; NJ2300; Reef Octopus 2000; lampa LED DIY 150W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.