Skocz do zawartości
mari00sh

Salifert - pomoc w interpretacji

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, będę wdzięczny za pomoc z interpretacją testów saliferta, to moje początki więc jestem ciekaw czy robię to dobrze. Zdaje sobie sprawę że zdjęcia mogą przekłamywać do stanu rzeczywistego ale spróbujmy... :)

P.S jak na klasycznego faceta mam chyba problem z rozróżnianiem kolorów :D

NH3/NH4

yyy3.jpg

Pierwsza sprawa czy test jest ok że roztwór ma taki mleczny kolor? Test ważny do czerwca.

Jeśli tak to rozumiem że wynik jest <0.25 ?

NO2

8t54.jpg

Jak dla mnie 0.

NO3

ctxz.jpg

Tutaj bym się skłaniał ku wartości 25, ewentualnie pośrednio pomiędzy 10 a 25.

Wszystko robione zgodnie z instrukcją, błędy raczej wykluczam.


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, będę wdzięczny za pomoc z interpretacją testów saliferta, to moje początki więc jestem ciekaw czy robię to dobrze. Zdaje sobie sprawę że zdjęcia mogą przekłamywać do stanu rzeczywistego ale spróbujmy... :)

P.S jak na klasycznego faceta mam chyba problem z rozróżnianiem kolorów :D

NO3

ctxz.jpg

Tutaj bym się skłaniał ku wartości 25, ewentualnie pośrednio pomiędzy 10 a 25.

Wszystko robione zgodnie z instrukcją, błędy raczej wykluczam.

pamiętaj że patrząc z boku wynik dzielisz przez 10


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze a ja zawsze no3 sprawdzałem patrząc od góry bo tak kiedyś było w mojej instrukcji.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku każdego testu dzieli się przez 10?


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy każdy ale w No3 tak się robi.... najlepiej patrzeć od góry i wtedy interpretować wynik.

Co do NH3 to źle go interpretujesz ty nie masz 0,25 tylko poniżej 0,25 więc zakładam, że masz 0

Edytowane przez rekin (wyświetl historię edycji)

d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

saliferta lukaj z góry !!!! bo z boku da ci ogromne, przekłamane wartości.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

saliferta lukaj z góry !!!! bo z boku da ci ogromne, przekłamane wartości.

Rada dotyczy wszystkich testów ? :)


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph, No2 No3 PO4 na pewno tak jest.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ph saliferta porownuje sie patrzac z boku.

Tapniete z notka.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph, No2 No3 PO4 na pewno tak jest.

Test saliferta na PO4 jest dobry tylko do sprawdzenia czy ma się te fosforany w wodzie . Jeśli ich nie wykryje to zapewne PO4 jest bliskie zeru, ale jak się już zabarwi to test staje się kompletnie nie miarodajny . W moim przypadku test pokazywał poniżej 0,25 a na małej Hance wyszło 1,21 ! Różnica jest też w odczytywaniu przez różne osoby , dla jednej to będzie te 0,25 a dla drugiej już 0,50 .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test saliferta na PO4 jest do bani, za każdym razem pokazuje u mnie 0 a jak dałem wodę do zbadania w Erybce (chyba mała hanka) wyszło 0,58. Już więcej nie kupię tego testu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zakładam nowego tematu bo mam identyczny problem jak autor tego wątku.

Zrobiłem sobie dziś po raz pierwszy testy, bardziej z ciekawości niż potrzeby. I jak dla mnie równie dobrze mógłbym wróżyć z fusów. A przynajmniej taniej by było :) Jak do jasnej ch...oroby odróżnić te kolorki? I nie ratuje tu sytuacji nawet oko kobiety, a nawet dwóch.

A teraz konkrety. Testy Salifert. Na razie zrobiłem tylko test NO3 i PO4 (oba ważne do 05-2016). Odczyt robiony ok. godziny 12:00 w dosyć pochmurny dzień - światło wyłącznie słoneczne, bardzo rozproszone. Fotki robione na szybko telefonem. Balans bieli trochę wariował, ale to nie powinno mieć wpływu na wynik, bo zarówno kolory próbki, jak i wzornika są przekłamane w ten sam sposób a odczytując wynik bardziej liczy się nasycenie koloru niż jego składowe RGB/CMYK :)

Wyniki w mojej interpretacji to:

NO3 - chyba 10, stwierdziłem to bardziej patrząc z boku i dzieląc wynik przez 10, bo z góry to... coś między 5 a 25. Fotka była zrobiona ok. 2-3 minut po momencie w którym miał być odczytany wynik (jeśli to ma znaczenie).

PO4 - coś między 0.03 a 0.1. Chociaż tu wynik zmieniał się nawet gdy inaczej ustawiłem się z próbką względem okna. Fotka robiona w momencie gdy instrukcja kazała odczytać wynik.

Bardzo proszę o Waszą interpretację tych wyników, bo muszę się chyba tego dopiero "nauczyć".

post-23048-0-24732200-1394971892_thumb.jpg

post-23048-0-17800600-1394971895_thumb.jpg


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , wcześniej koledzy pisali ja też na test NO3 patrze z góry na fiolke , jeśli będziesz miał bardzo lekki róż czyli około 5 to jest ok ,natomiast salifert na PO4 do bani ja przy takim wyniku jak u Ciebie 0,03-0,1 na małej hance mam ok.0,18

pozdrawiam.


160x60x60; pompa obiegowa AM2500; SUMP 80 litrów; oświetlenie 2 x HQI 150 + aktynika; cyrkulacja 3 pompy 12000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no3 to masz prawie 25 czyli za dużo a po4 i tak niewiarygodne na tym teście


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.