Skocz do zawartości
darbo

Zaburzone proporcje PO4/NO3 (niskie PO4, wysokie NO3)

Rekomendowane odpowiedzi

Mam od dłuższego czasu problem z niewykrywalnymi fosforanami i wysokim poziomem azotanów - mam około 30ppm czyli wysoki. Miałem w sumpie kilka absorberów, w tym: Rowa, ChemiPure Elite, Purigen. Mam wrażenie, że podczas dojrzewania pomogły, bo nie miałem dużego wysypu glonów. Tydzień temu wyjąłem je, nie mam teraz żadnego. Wrzuciłem do refugium nie wielką kempkę spaghetti i na nim chce bazować jeśli chodzi o zbijanie PO4.

Niestety mimo 2-3 kostek dziennie mrożonek (nie płukanych) i czasem suchego pokarmu, PO4 w moim systemie nie chce wzrosnąć, a NO3 cały czas (mimo miesięcznego dawkowania ZeoBak/ZeoStart) nie spada (a przynajmniej nie zauważalnie).

Proszę o porady jedynie od doświadczonych morszczaków i osób które miały podobny problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w systemie nie masz PO4 to NO3 raczej nie spadnie. Albo usuń NO3 adsorberami albo podnieś PO4 sztucznie do wykrywalnego poziomu.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien który z absorberów jest wstanie zbić samo NO3.

Wiem, że mogę sztucznie podnieść PO4 i być może nawet powinienem tylko czym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodorofosforan:

http://sklep.rosliny...00g-p-9034.html

albo Coca Cola.

Na NO3 spróbuj Purigen, pochłania NH3 i NO2, ograniczy powstawanie NO3 i do tego spore podmiany plus bakterie.

Edytowane przez Włodzimierz (wyświetl historię edycji)

"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ten sam url mam otwarty od pewnego czasu w przeglądarce - czyli dobrze kombinuje.

Co do CocaCola, jaką ilość na 300 litrów można bezpiecznie wlać?

Czyli Purigen wrzucam dzisiaj z powrotem do sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będę szczery - zazdroszczę problemów :) ja mam na odwrót :) jak 99% akwarystów...

jaką masz obsadę (korale + ryby) jaki litraż i jak "stare" jest akwa?

Pozdr.

A.


aquarium8328.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaaaaaaaaa i ważne jakie bakterie stosujesz i od jak dawna?


aquarium8328.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj czystą wódkę. No3 powinno ładnie zbić. Jak dojdzie do zera zacznie wzrastać Po4. U mnie od 3 lat tak działa. Zacząłem od 0.5 ml na 100 l na dobę. Później zwiększałem aż No3 było bliskie zeru i zaczeło rosnąć Po4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoria dosyc rewolucyjna.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba :yes zrob jak Wlodek radzi.

Test na PO4 masz dobry ? :thumbup: Pytam, bo troche pozno wyjales adsorber. :blushing:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test mam raczej ok, kupiłem już drugi. Ale przy najbliższej okazji kupię jakiś mądrzejszy.

Rozumiem, że wzrost PO4 powinienem również zauważyć przez pojawianie się glonów - póki co u mnie ich praktycznie brak. Jedynie pył na szybie który muszę czyścić co 2 dni.

Zgodnie z zaleceniami próbuję podnosić póki co PO4 polewaniem CocaColi, robię to ostrożnie i test nie wykrywa wzrostu ale mam wrażenie że NO3 poszło trochę w dół. Zakupiłem już sole KH2PO4, jak tylko przyjdzie waga będę preparował roztwór i powoli dozował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuc tego KH2PO4 tyle co krysztalek cukru (1 x 1mm) do akwarium i dasz rade tez bez wagi. Szkoda Coli.

Wazne sa testy i brak adsorbera. :thumbup:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ten wątek parę dni temu w sumie przez przypadek i zaciekawiła mnie ta coca cola. Jako że od długiego już czasu występuje u mnie sytuacja z niewykrywalnym po4 i wysokim no3, to po przeczytaniu tego aż wstałem do lodówki i chwyciłem za butelkę akurat pepsi bo była... A tam głównie cukier i kwas fosforowy... Jako że moje jedyne 3 LPSy nie przejmują się od zarania dziejów parametrami wody, stwierdziłem a co mi szkodzi, zrobię drinka sobie i akwarium i potestuję dawki. Od miesiąca lałem wódkę+biodigest. Ostatnio 5ml dziennie na 400l netto wody. No3 stałe 20-30mg kiedy bym nie mierzył od zawsze. Więc 3 dni temu sru 10ml pepsi i wódka standardowo, operacja wieczorna, odpieniek na suchą. Na drugi dzień nic. Parametry stoją. To na drugi wieczór 16ml pepsi i 6ml wódy. Dalej rano po4 0 a no3 25. Wczoraj sobie myślę hmm przecież nie może być tego kwasu w tej pepsi za dużo, więc odmierzyłem rzeczowe 60ml + 7ml wódy. Dzisiaj rano nie mierzyłem z braku czasu, ale po powrocie z pracy patrzę, a akwarium zaglutowane ewidentnie koloniami bakterii. Więc wziąłem saliferty i ku mojemu zaskoczeniu pierwszy raz w tym baniaku udało mi się zmierzyć po4 0,05 i no3 zaczęło spadać do 15mg wg żony, bo ja w tym teście jestem pełnym daltonistą. Lada dzień dojdzie Hanka wtedy sprawdzę dokładniej to po4. Przestawiłem odpieniek na mokry, a że wychlali całą Cole w domu to wieczorem poszła tylko wódeczka i biodigest. Zobaczymy jutro co dalej.

Całą operację prowadziłem świadomie. Mając 3 łatwe korale i 10 rybek na krzyż.

Z glutów jestem zadowolony, bo to znaczy że pepsi zadziałało.

wysłane z telefonu...


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.