Skocz do zawartości
Logar4

projekt - wentylatory do chłodzenia wody - prośba o uwagi

Rekomendowane odpowiedzi

witam, ja mam tak zrobione, ze w koronie po dwóch przeciwległych stronach zrobiłem otwory 30x10 cm. Z lewej 3 wiatraki wdmuchują, z prawej wydmuchują. Trzeba się zastanowić jakie wiatraki brać, są mocniejsze i głośniejsze albo słabsze i cichsz, trzeba sprawdzić co się kupuje. Z zewnątrz dałem kratki plastikowe wentylacyjne do kupienia w hipermarketach bodowloalnych i pomalowałem pod kolor korony. Efekt jak z fabryki. Wiatraki uruchamiają się przy podwyższonej tempereturze wody (do kupienia takie coś na alledrogo).

Nie bawiłem się w żadne analizowanie kątów, po prostu jest prostopadle do powierzchni wody i przedmuchuje powietrze znad tafli wody.

Teraz w upały w pokoju miałem do 26 C, w akwa przy wiatrakach do 28 C.

Edytowane przez kolalysy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja przerobiłem taki zestaw kupiony w zeszłym roku. Strasznie głośno pracował a w upały ciężko było zasnąć przy takim hałasie. Dodam że akwa w innym pokoju.

http://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/GroTech-Cool-Breeze-chlodziarka/838

Mała przeróbka i wyszło idealnie. Wstawiłem 3 szt 12x12cm. Wentylatory niesłyszalne. Napięcie stałe 12V a wentylatorki mają osobno kable na zmianę obrotów. Cisza jak makiem zasiał. Na poddaszu temperatura 28-29 st. w akwa 25-25.5 st. Dla mnie rewelacja. Jestem bardzo zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też wykonałem takie proste chłodzenie , wykorzystałem 4 szt wentylatory o wielkości 14x14x2,5 cm i poziomie hałasu 8 dB i uchwyty do mocowania narzędzi. :thumbup:

Wentylatory przy 12 V pracują z prędkością około 600 obr./min. i są naprawdę niesłyszalne.

2014-06-13_232751.jpg?lgfp=300020140614_190803.jpg?lgfp=3000


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja przerobiłem taki zestaw kupiony w zeszłym roku. Strasznie głośno pracował a w upały ciężko było zasnąć przy takim hałasie. Dodam że akwa w innym pokoju.

http://www.reefshop....chlodziarka/838

Mała przeróbka i wyszło idealnie. Wstawiłem 3 szt 12x12cm. Wentylatory niesłyszalne. Napięcie stałe 12V a wentylatorki mają osobno kable na zmianę obrotów. Cisza jak makiem zasiał. Na poddaszu temperatura 28-29 st. w akwa 25-25.5 st. Dla mnie rewelacja. Jestem bardzo zadowolony.

też sie skusiłem na zakup tego zestawu sory ale jest g..... wart (6 szt wentylatorków chyba 6 cm i osłoniętych kratką) wykorzystałem tylko mocowania i w to samo miejsce zamontowałem 3 szt 12 cm od komputera i to daje rade


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lebcio@ dobry pomysl.

Wlasnie cos takiego bylo by tanio I sprytnie, tylko obawialem sie zeby smigla do wody nie wpadly ;) moje 120mm po podlaczeniu pod zasilacz od routera sa slyszalne, ale moglbym sie nimi w salonie chlodzic ;) boje sie tylko, ze przy takim mocowaniu, za bardzo beda w tafle walic...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzisiaj zamontowałem u siebie zestaw dwóch komputerowych wiatraczków 12x12 cm. Wentylatorki przy 12 V pracują 1000 obr./min. i są praktycznie niesłyszalne. Do takiego rozwiązania skłoniły mnie Wasze wypowiedzi apropo hałasu jaki wydają "oryginalne zestawy chłodzące". Dodatkowo cieszy fakt, że można było samemu coś podziałać i zrobić niczym Adam Słodowy :) Z uwagi na fakt posiadania przeze mnie korony musiałem znaleźć jakiś sposób montażu. Postanowiłem konstrukcję wykonać z pleksi (oczywiście zleciłem powyższe wykonanie specjalistycznej firmie) i wyszło coś takiego. Może w/w pomysł zainspiruje innych i pomoże w realizacji własnego "wentylatora".

Pozdrawiam.

post-14527-0-50239900-1404913172_thumb.jpg

post-14527-0-91191400-1404913187_thumb.jpg

post-14527-0-90574500-1404913205_thumb.jpg

post-14527-0-16840300-1404913224_thumb.jpg

post-14527-0-14711900-1404913246_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Macias

Możesz zdradzić koszty za wykonanie stojaka?


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lebcio, koszt wykonania w/w uchwytu to 40 zł. (bez targowania). Pani, która mnie "obsługiwała" była bardzo miła więc następnym razem myślę, że mogę liczyć na jakiś upust ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze bys mi zalatwil cos takiego I wyslal do IE? Albo chociaz zdradz firme I dozuc projekcik na pm zeby wiedzieli czego szukam (jak wogole robia wysylke)...


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Firma , w której wykonałem w/w uchwyt to "Acrylex" - najbliżej mojego miejsca zamieszkania więc po co szukać dalej. Sam projekt był wykonany na "kolanie" więc takowego nie posiadam. Na moich fotkach widać gięcia akrylu więc każdy może sobie dopasować do własnych potrzeb. W moim przypadku mam koronę grubości 18 mm więc dałem tolerancję 1 mm więcej i to się sprawdziło. Co do kąta nachylenia wybrałem 120o - taki mi po prostu odpowiadał względem odstępu: korona, a lampa. Swoją drogą można by pomyśleć nad ruchomą częścią do której przymocowane są wiatraczki wówczas mielibyśmy większą możliwość ustawień. Acrylex może wykonać uchwyty w dowolnej konfiguracji z pleksi o dowolnym kolorze. Mnie pasował czarny do wiatraczków :). Śrubki i podkładki kupiłem plastikowe w OBI.

martinniemczyk - poniżej podaję namiary na firmę. Gdybyś potrzebował pomocy pisz na PW to ogarniemy temat.

  • Acrylex sp.j.
    Adres: Łużycka 10, Gdynia

  • Telefon:58 661 80 72

Edytowane przez Macias (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja polecam spienione PCV do tego ostry nożyk, cyjanoakryl i odrobina cierpliowści.

Pozdrawiam

Krzysztof Pick

Edytowane przez TTQ (wyświetl historię edycji)

[Zbiornik: 240L] [sump: 65L] [Odpieniacz: Turboflotor Blue 1000] [Cyrkulacja: 1xTunze 6045, 2xTunze 6055] [Pompa obiegowa: NewJet 3000] [LR: 34 kg] [Oświetlenie:6x39W] [GHL do ballinga]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy pomysł jest dobry, który prowadzi do celu zakończonego sukcesem. :clap:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spienionego pcv nie moge dostac, wiec juz lepiej niech mi wysla gotowa ramke...


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Macias bardzo zgrabna robota, możesz zdradzić ile Cię kosztował ten uchwyt? Dzięki z góry!

Sorry nie doczytałem a widzę że 40pln ...

Edytowane przez qsy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - odezwij cie się do naszego forumowego kolegi Twistmana. Robi takie rzeczy od jakiegoś czasu. Na wymiar, na życzenie tylko nie "na wczoraj". Chwilowo jest na urlopie ale może forum zagląda. ...

Edytowane przez Qlfon (wyświetl historię edycji)

Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu był projekt chłodzenia wentylatorkiem na takim wysięgniku:

67933a01d1fa0eba08ad34f03c92b9f0.png

http://allegro.pl/el...4361913599.html

dla jednego/dwóch wiatraczków super rozwiązanie.

Edytowane przez n00n (wyświetl historię edycji)

128L, Tunze ReefPack 250 (Comline DOC Skimmer 9004 + Comline Filter 3162), Tunze 6015 + 6025, Maxpect Razor 420R 160W 16K, start na suchej skale, żywym piachu i 10% wody z działającego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam takiego rozwiązania używałem. Mój uchwyt miał jeszcze "łapy" do trzymania telefonu, które po maksymalnym rozszerzeniu idealnie pasowały pod wiatraczek 12 x 12 cm. :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na allegro jest kilak rodzajów tych ramion. Za 5 zł taki jak wyżej, trochę drożej z łapkami, jak do telefonu.


128L, Tunze ReefPack 250 (Comline DOC Skimmer 9004 + Comline Filter 3162), Tunze 6015 + 6025, Maxpect Razor 420R 160W 16K, start na suchej skale, żywym piachu i 10% wody z działającego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Spienionego pcv nie moge dostac, wiec juz lepiej niech mi wysla gotowa ramke...

Na najbardziej znanym portalu aukcyjnym w Polsce, wpisując w wyszukiwarkę frazę "spienione pcv"

znajdziesz różne grubości, a nawet kolory. Warto się zaopatrzyć, można z tego materiału robić cuda.

Pozdrawiam

Krzysztof


[Zbiornik: 240L] [sump: 65L] [Odpieniacz: Turboflotor Blue 1000] [Cyrkulacja: 1xTunze 6045, 2xTunze 6055] [Pompa obiegowa: NewJet 3000] [LR: 34 kg] [Oświetlenie:6x39W] [GHL do ballinga]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mieszkam w IE I lepiej mi kupic gotowy produkt z wysylka

No to zmienia trochę postać rzeczy :) pozdrawiam zatem i życzę powodzenia...

Krzysztof


[Zbiornik: 240L] [sump: 65L] [Odpieniacz: Turboflotor Blue 1000] [Cyrkulacja: 1xTunze 6045, 2xTunze 6055] [Pompa obiegowa: NewJet 3000] [LR: 34 kg] [Oświetlenie:6x39W] [GHL do ballinga]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również polecam PCV, kupić sobie parę arkuszy różnej grubości i można robić z tym wszystko :) ja miałęm z tego zrobioną koronę, uchwyt do wentylatorów, a teraz mam stelaż do filtra przepływowego na pelletki zrobionego z butelki :)


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również polecam PCV, kupić sobie parę arkuszy różnej grubości i można robić z tym wszystko :) ja miałęm z tego zrobioną koronę, uchwyt do wentylatorów, a teraz mam stelaż do filtra przepływowego na pelletki zrobionego z butelki :)

Ja miałem zrobione z tego materiału mocowanie wentylatorów (chłodzenie), w sumpie mocowanie wężyków

od pompy dozującej GHL, półeczkę do sterownika GHL, oprawę do małej lampy led do sumpa i inne cuda

na kiju. To co mi się najbardziej podoba w tym materiale to fakt, że da się go bardzo łatwo obrabiać, jest

wytrzymały a cjanoakryj spaja go na wieki ;)

Pozdrawiam

Krzysztof


[Zbiornik: 240L] [sump: 65L] [Odpieniacz: Turboflotor Blue 1000] [Cyrkulacja: 1xTunze 6045, 2xTunze 6055] [Pompa obiegowa: NewJet 3000] [LR: 34 kg] [Oświetlenie:6x39W] [GHL do ballinga]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.