Skocz do zawartości
Smialek

[144] Planowanie pierwszego baniaka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Od zawsze chciałem mieć w domu jakieś akwarium i postanowiłem w końcu coś założyć. Na początku myślałem o 30l, później o reefmaxie aż w końcu po lekturze wielu forów postawiłem na 144l. Narazie jestem na etapie planowania, czytania i zbierania kasy. Może we wrześniu sie uda odpalić. Chciałem sie podzielić swoimi przemyśleniami i rozwiać wszystkie wątpliwości które mam by w odpowiednim momencie udać sie na zakupy i brać co trzeba.

Sprzęt jaki planuje:

Akwarium 144l - 80x45x40 szkło 8mm, przednia szyba OptiWhite. W różnych sklepach zbiorniki o takich wymiarach nie mają wzmocnień ale mi w sklepie gdzie sie dowiadywałem o cene powiedzieli że szklarz zaleca wzmocnienia. Czy są one na prawde potrzebne? Troche szpecą ale wole mieć bezpieczne akwarium.

Belka i oświetlenie

Jeśli chodzi o świetlówki to zostawie to na później. Narazie nie mam pojecia jaką belke wybrać- 4x24W T5, czy 6x24W T5?

Planuje miec korale miękkie i twarde, raczej brak SPS może jeden małowymagający ale nie jest to koniecznie.

Znalazłem takie

http://salarias.pl/l....html?cPath=1_6 - 2 włączniki, troche mało

http://sklep.reefman...iowa-6x24w.html - ta ma 3 włączniki.

Czy brać jednak belke 4x24W i starczy?

Odpieniacz

No własnie, zależy mi żeby był cichy. Myślałem o Miniflotorze albo Midiflotorze ale czy są to dobre odpieniacze?

http://erybka.pl/pro...Miniflotor.html

Planuje miec z 5-6 rybek.

czy może ten

http://erybka.pl/pro...immer-9002.html

http://erybka.pl/pro...kim-250-65.html

http://erybka.pl/pro...immer-9004.html

Jeśli chodzi o sprzęt to narazie tyle

Druga kwestia to mam rozterke jak startować czy z żywej skały odgazowanej czy z suchej 100%, albo 50/50? A może 99% suchej i jeden kawałek żywej?

Chciałbym żeby tej natury troche w zbiorniku było ale nie zależy mi na tym tak bardzo jeśli miałybym poźniej walczyć z jakimś ustrojstwem.

Rozumiem że odgazowana skała żywa jest w miare czysta ale czy nie przyniósłbym na niej jakiejś poważnej plagi? Wiem że z czasem mogą mnie plagi i tak dopaść przynosząc korale ale jednak ryzyko wolałbym zminimalizować.

Za suchą przemawia dla mnie to że można ją łatwo ustawić no i dojrzewanie spokojniejsze, kwestia tylko długiego ożywiania jej, ale to przeboleje :)

Szukałem suchej skały i znalazłem takie

http://erybka.pl/pro...ucha-skala.html

http://korale.pl/sucha-skala.html

Na których zdjęciach skała wydaje sie lepsza? wiem ze sklepie tych ze zdjec nie dostane ale bede wiedzieć jakie szukać ewentualnie.

http://korale.pl/zywa-skala.html a tutaj żywa

Słowem podsumowania. Chciałbym mieć proste akwarium bez drogiej technologi. Najwyżej z czasem bede dokładać jakiś sprzęt.

Bede wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości :)

Edytowane przez Smialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.Jeśli chodzi o odpieniacz to wybrał bym Tunze Comline DOC Skimmer 9004 sam mam i jestem z niego w 100% zadowolony. Co do skały ja bym się rozejrzał w obu sklepach i powybierał ładniejsze kawałki ja startowałem w 80% suchej i około 20% żywej problemów i plag jako takich wielkich nie było,co do oświetlenia polecam pobawić się w DIY 5x24W,i jeśli nie będziesz mieć sumpa to polecam dokupić kaskadę HBL 701 na węgiel i media filtracyjne. :thumbup:

Pozdrawiam.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze pomyśl o sumpie :)

Niby to skomplikowane czy niebezpieczne się wydaje ale nic z tych rzeczy. Prosty sump na dwie komory i tyle. Odpieniaczy multum do wyboru i nie zajmują niepotrzebnie miejsca. Sam mam 10 l większy zbiornik i tu naprawdę miejsca brakuje na życie. Wymiary szkła fajne, szyba 8 to już dużo i chyba uda się bez wzmocnień. Zrób komin zewnętrzny bo ma same plusy. Akwarium z sumpem jest o wiele wygodniejsze i atrakcyjniejsze do oglądania :)

To moje sugestie, które potwierdzi zapewne nie jeden użytkownik forum.

Pozdrawiam

Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej... a nie lepiej tak dać oświetlenie 3x54W ?? będziesz miał mniej świetlówek do wymiany :p plus więcej światła :) ( 162W to bardzo cacy na 144L :) ) przy 6x24W będziesz miał mniej mocy i więcej świetlówek do wymiany :p pozdro i powodzenia ! :)........................

... mój błąd... świetlówka 54W za długa będzie :(

Edytowane przez wlle666 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej... a nie lepiej tak dać oświetlenie 3x54W ?? będziesz miał mniej świetlówek do wymiany :p plus więcej światła :) ( 162W to bardzo cacy na 144L :) ) przy 6x24W będziesz miał mniej mocy i więcej świetlówek do wymiany :p pozdro i powodzenia ! :)

:clap:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady,

Co do sumpa niestety odpada, wiem że jest wygodniejszy ale warunki nie pozwalają.

Jeśli chodzi o świetlówki to 3 wydaje mi sie za mało, 2 dzienne+aktyniczna, a ja chciałbym jeszcze jakis purple do tego.

A ten odpieniacz cichy jest?

A ta kaskada to w jakim celu? co robi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To był sarkazm :)

54W są za długie ;)

Pozdrawiam

Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz 6x24w. Nie musisz świecić wszystkimi a w przyszłości i tak postawisz na sps. Na lampę i odpieniacz nie żałuj pieniędzy bo później bedziesz żałował ze nie kupiłeś lepszej - powie Ci to każdy komu akwarium nie znudziło się po 6 miesiącach.


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten odpieniacz co podałem to sam użytkuje i jest cichy najlepiej jak by się jeszcze inni użytkownicy jego wypowiedzieli.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest od 3 miesięcy - i w moim odczuciu - jest cichy

może być ciut głośniejszy przez pierwszych parę dni - generalnie jestem zadowolona ( ale to mój pierwszy odpieniacz )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok wezme ten odpieniacz. Oswietlenie szukałem i znalazlem belkę 3x24W 80cm, i jest montowana na nóżkach wiec będę potrzebować 2 takie belki. Niestety wiszące odpadaj.

A jakie pompy możecie polecic? Wazne żeby byly ciche i w późniejszym okresie mozna je bylo przerobić i dodać sterownik żeby robiły jakieś fale.

Ciągle rozważam ten start, czy z suchej całkowicie czy z dodatkiem żywej.jaka moze byc szansa przyniesienia z odgazowanej skaly jakiegoś ustrojstwa?

Sent from my RM-885_eu_poland_298 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje najlepiej wystartować na żywym piasku wodzie 100% z działającego zbiornika i tak z 80-90% suchej skały i trochę żywej u mnie na żywej skale w kilku miejscach się pokazała Aiptasia :thumbdown: ale kawałki z różyczkami odłupałem i się więcej nic innego nie pokazało tylko mając suchą skałę to dojrzewanie przebiega o wiele dłużej ale jak ci się nie spieszy to bym startował na suchej i trochę żywej :unworthy:

ale decyzję musisz podjąć sam zawsze z zaoszczędzonych pieniędzy idzie coś innego kupić :ice:

Co do światła to się nie wypowiem ale w moim odczuciu najlepiej jak by na każdą świetlówkę mieć osobną wtyczkę. Bo można sobie fajnie ustawić cykl dzienny :queen:

Pozdrawiam.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako cyrkulację wrzuć sobie Jebao WP-25, będziesz miał od razu ze sterownikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robteos, jeśli chodzi o swiatla to belki są wyposażone w dwa włączniki ale kabel podejrzewam jest 1. Nie znalazlem żadnej belki z nóżkami ktora by miala kabel do każdej świetlówki.

Wlasnie tak wystartuje, 80-90% suchej reszta zywa, żywy piasek i bakterie. A czy przynosząc wodę ze sklepu nie przyniose żadnego świństwa? Np. Zarodniki aiptasi? Miales żywą skale odgazowana ?

Marcin1982,dzieki za cynk z tym jebao, cenowo nawet ok wiec sie skusze. U Ciebie jak sie sprawuje? Cicha jest ta pompa? Do tego dołożyłbym aquael 2600l. Czy powinna byc wieksza wydajność?

9kg piasku wystarczy żeby mieć 2cm podłoża?

Sent from my RM-885_eu_poland_298 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodę ze sklepu raczej nie, poszukaj "sprawdzonego" morszczaka w okolicy. Dopytaj czy nie miał np. ospy lub innego swiństwa w baniaku, bo potem będziesz miał kłopot.

Ja startowałam na suchej i zero niechcianych gości. I tak razem ze szczepkami przyniesiesz "życie" :)

Edytowane przez Agnieszka S (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agnieszka S, ile czasu zajeło Ci dojrzewanie akwarium (nie chodzi mi o ożywanie skały)? po jakim czasie wprowadziłaś pierwsze zwierzaki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstyd przyznać, ale euphylię i zoa wrzuciłam po 10 dniach ;) Troszkę odchorowały, ale po tygodniu, czy dwóch było ok. Potem dodałam kilka szczepek i nemo, ale to już jak minęło ponad dwa miesiące.

Skała sucha zaraz po zalaniu porosła dziadostwem, jak to na początku bywa - glony, dino. Po 2-3 miesiącach prawie nie do odróżnienia. Bakterie od początku lałam, do tego trochę wody z baniaka kolegi i poszło. Jedynie co zawaliłam - za mało skały. Chciałam zrobić niewysoką konstrukcję, a teraz to bym zupełnie inaczej ją ustawiłam: groty, kryjówki, bo widzę, że rybki za tym przepadają. U mnie każda ma swoją "norkę" ale nie obraziłyby się na więcej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jebao w normalnym ciągłym trybie pracy jest całkiem cicha, trochę gorzej w trybie falowania, ale jak nie masz baniaka w sypialni to nie będzie żadnego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ten Jebao nie bedzie za mocny? w sumie powinienem mieć około 6000L/h. Jebao ma 8000l/h + druga pompa co da ponad 10 000l/h. Jedna pompa by wystarczyła? troche mnie ten hałas jednak martwi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może akwarium 10-15cm dłuższe i panel. Trochę rzeczy by się w nim schowało.

PS. jeżeli chodzi o szkło to mi akurat mówili że baniak 90x45x40 z 8mm da radę bez wzmocnień....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecyduje sie na początku na jebao 1szt. Jak będzie za mało to dołożę jedna.

Oliwer21, niestety tylko takie wymiary wchodzą w grę.

Sent from my RM-885_eu_poland_298 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.