Skocz do zawartości
Smialek

Przerobienie lampy T5

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

Szukam ciągle lampy ddo akwarium i jedynie bardzo drogie lampy maja to na czym mi zależy.

Znalazlem jedna lampę ktora ma wiekszosc z moich wymagań tylko problem jest z tylko dwoma kablami zasilajacymi.

http://salarias.pl/lampa-belka-oswietleniowa-61cm-p-40.html?cPath=1_6

Czy trudne i kosztowne bylo by przerobienie tej lampy i dodanie do niej co najmniej 2 kable do dwóch swietlowek osobno? Czy to bylo by na zasadzie otworzyć, wyjąć kabelek i podlaczyc do nowego kabla?

Sent from my RM-885_eu_poland_298 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zależy ile jest stateczników. Jeśli są tylko dwa, jeden na 2 rury a drugi na 4 to ciężko będzie. Jeśli są 3 stateczniki (na 2 rury każdy), to wtedy zapewne się da. Można spróbować zamienić statecznik 4x na 2 stateczniki po 2x ale może w środku nie być miejsca, no i oczywiście będzie to droższe rozwiązanie.

A ty byś chciał odpalać każdą rurę osobno? Czy po 2?


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit @rysio2000 mnie uprzedził :p

Niestety to zależy od stateczników jakie zastosował producent. Najprawdopodobniej najtańszym rozwiązaniem (najniższy koszt produkcji) to dwa stateczniki 3x24W (np http://www.zoolamp.p...4W-TRIDONIC/560) i przerobienie wiązałoby się z wsadzeniem nowych stateczników np 3szt 2x24W co zwiększa koszt przeróbki i nie wiadomo czy znajdzie się dodatkowe miejsce w środku na takie rozwiązanie.

Część kasy jest oczywiście do odzyskania ze sprzedaży wymontowanych stateczników.

Pozdro

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mnie nie pocieszyliscie:( zalezalo mi żeby je odpalać po 2,2,1,1. Ale jak to wymaga takich przeróbek i dodatkowych kosztów to sie nie oplaca. Zostaje mi kupić chyba dwie belki po 3x24 z dwoma wlacznikami.

Sent from my RM-885_eu_poland_298 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej by było zrobić osobny włącznik do każdej świetlówki i dobrze wkomponować w obudowę? Myślę że nie powinno być problemu w zrobieniu 1/1/1/1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej by było zrobić osobny włącznik do każdej świetlówki i dobrze wkomponować w obudowę? Myślę że nie powinno być problemu w zrobieniu 1/1/1/1.

Tu się z kolegą nie zgodzę co do takiego rozwiązania gdyż danie przełączników na świetlówkach zamiast na zasilaczu będzie miało następujące skutki:

1. Zasilacz dedykowany np na 3x24 nie odpali tylko jednej świetlówki

2. Nastąpi uszkodzenie zasilacza

No i jeszcze pozostaje drobna sprawa jaki przełącznik wytrzyma dłuższą pracę przy napięciu zapłonu rzędu 800-1000V :cat: na zworach przeciętnego przełącznika piękny łuk się będzie robił. Plusem jest to że jeśli Tobie krzywdy nie zrobi to będziesz miał więcej ozonu w powietrzu :evil: - taki żarcik

Rozwiązanie zaproponowane przez Lorda odpada.

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na elektryce sie nie znam wiec zostaje zestaw sklepowy. Dzięki wszystkim za rady

Sent from my RM-885_eu_poland_298 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeżeli masz belke 3x24w i jedna ze świetlówek padnie to reszta też przestaje świecić?

Zasilacz ma określoną moc i jest dedykowany do rozwiązania 3x24w. Jaką moc wyciągnie zależy już tylko od elementów układu. Zbyt małe obciążenie zasilacza niczego nie uszkodzi. Problem by był jeśli byś chciał dołożyć swietlówek.

Co do łuku to jest 1mm na 1KV więc o łuku elektrycznym nie ma mowy.

Nadal uważam że nie powinno być problemu :)

Edytowane przez Lord Zuchwa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczną lampkę, znaczy mam ale nie używam bo strzelił mi jeden statecznik i się w międzyczasie przesiadłem na Ledy. W mojej jest 3 przełączniki czyli to jest 3x 2x24W. Mogę Ci ją taniej odsprzedać a środek sobie wsadzić jaki będziesz chciał.

Pzdr.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeżeli masz belke 3x24w i jedna ze świetlówek padnie to reszta też przestaje świecić?

Zasilacz ma określoną moc i jest dedykowany do rozwiązania 3x24w. Jaką moc wyciągnie zależy już tylko od elementów układu. Zbyt małe obciążenie zasilacza niczego nie uszkodzi. Problem by był jeśli byś chciał dołożyć swietlówek.

Co do łuku to jest 1mm na 1KV więc o łuku elektrycznym nie ma mowy.

Nadal uważam że nie powinno być problemu :)

Mylisz zasilacz ze statecznikiem. O ile w przypadku zasilacza zgodziłbym się z tym co piszesz to w przypadku świetlówek i statecznika elektronicznego który pełni również funkcję zapłonnika i nie jest to już takie proste gdyż jego praca, napięcia, prądy zapłony są dostosowane do konkretnych świetlówek i zachowania się określonej ilości gazu i odległości między elektrodami (długości świetlówki). Stąd należy takie stateczniki stosować zgodnie z tym co podaje producent.

Tu masz trochę podstawowej wiedzy (za wikipedią):

Konieczność stosowania stateczników wynika z nieliniowej i niejednoznacznej[1] charakterystyki prądowo-napięciowej lamp wyładowczych. Gdy lampa jest zasilana napięciem przemiennym, podczas narastania napięcia, lampa początkowo nie świeci i nie pobiera prądu. Po przekroczeniu pewnej wartości napięcia rozpoczyna się wyładowanie elektryczne, a w związku z pojawieniem się w gazie dużej ilości jonów, następuje szybki wzrost przewodzenia gazu. Przy braku statecznika następowałby wówczas bardzo szybki wzrost przepływającego prądu, powodujący zniszczenie lampy

Primo

1kV jakie pojawia się przy starcie (póżniej jest to rzędu 100V) nierozgrzanej świetlówki spali lub zewrze kontaktory w każdym standardowym przełączniku na 230v

Secundo

Wszyscy chcemy dobrze radzić ale albo trzeba posiadać podstawową wiedzę teoretyczną w temacie, albo doświadczenie a najlepiej oba a po tym co napisałeś wnioskuje że proponowanego rozwiązania nie wypróbowałeś u siebie więc po co Smialka narażać na koszty nie mówiąc już niebezpiecznych zabawach z pądem.

Mam nadzieję że nie czujesz się urażony tym co napisałem bo nie takie mam intencje :flower:

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.