Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam małe gruzowisko w akwa i chciałbym sie troszkę skały pozbyć. Szkoda mi jej sprzedawac za grosze. Najlepiej by bylo ja umartwic, wysuszyc czy cos takiego. Planuje kiedys powiekszyc litraz i wtedy mialbym skałe jak znalazł... Jak ja załatwic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem, ale tak na chłopski rozum to chyba musisz po prostu wyjąć tę skałę i poczekać aż sobie wyschnie. A potem ewentualnie wypłukać martwe szczątki życia.

No chyba, że eksperci twierdzą coś innego to i ja chętnie się douczę.


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystaw na słońce na wolnym powietrzu i już

pogoda ostatnio sprzyja


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslałem podobnie. Tylko co bedzie jak wsadze taką skałe kiedyś do nowego akwa? Dojrzewanie od nowa? Będzie jak sucha skała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli bedzie organika na skałkach to wyschnie i z powierzchni "zedrzesz"

a czy będzie dojrzewanie to zależy od wielu rzeczy

jesli bedziesz dawać po kilka kawałeczkow malych i nie zachwiejesz systemu to spoko

* to wszystko bardzo ogolnie napisane, ale rozumiem, że do tego czasu jakiś super wymagających acropor nie bedziesz miec juz w baniaku :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym wysuszyl i wyczyscil woda pod cisnieniem typu myjka czy cos. bedzie czysta i po wyschnieciu martwa.


108l z panelem+HQI 70w 13000k Aqua medic + Ati Actinic 20 000k 24w +9kg LR+LS Odpieniacz-DIY 1200l/h+jvp-101 3000l/h +obieg-600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ten cały syf, który zdechnie w środku, wyschnie i później odda wszystko do wody. Gdyby nie czynnik zanieczyszczeń w deszczu, to bym wystawił pod chmurkę w jakiejś skrzynce i niech natura się tym zajmie, deszcz słońce,deszcz, słońce i organika się zmineralizuje i wypłuka. Gdyby nie te zanieczyszczenia. Może podstaw gdzieś pod zadaszeniem, ale na słońcu i polewaj obficie co 3-4 dni. Oczywiście rozumiem, że masz czas.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz czas to nie ma problemu. Ja wyczyściłem sobie 60 kg skały i później odpaliłem na tym zbiornik. Żadnych kosmicznych poziomów No3 czy Po4 nie miałem z tego powodu. Kolejność była następująca

- Po wyjęciu ze zbiornika - myjka ciśnieniowa

- Zalana wodą (zwykła kranówka) + 4 litry Ace - kilka dni w tej miksturze

- Płukanie wstępne (zwykłą kranówką) - przez ok. 2 tygodnie (można codziennie, ja zmieniałem wodę, co dwa-trzy dni)

- Płukanie właściwe (RO/DI) - też ok. 2 tygodnie (co drugi dzień)

- Słońce - miesiąc (w tym trafił się upalny tydzień w Sierpniu - temp. ok. 28-30).

Po tym zabiegu skała biała, czysta, lekka.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, Ace zrobił Ci robotę IMHO. Rozpuścił organikę, bez użycia chloru trzeba liczyć na bakterie, które rozkładają organikę na minerały.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ace takie do wywabiania plam? W jakiej proporcji rozpuscić w wodzie? Nie bedzie się uwalniało jak wsadze kiedyś skałę do akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi ogólnie o chlor zawarty np. w Ace ( taki zwykły do kupienia w hipermarkecie). Chlor ma to do siebie że wietrzeje więc nie będzie ale trzeba będzie porządnie ją wysuszyć i wypłukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja odpaliłem akwarium na samej suchej skale ie nie miałem z tym większych problemów ,oczywiście skałę wcześniej moczyłem w wodzie z podmianki i lałem bakterie .Potem już do gotowego zbiornika dokupiłem trochę żywej skały aby wprowadzić mikro organizmy

Pozdrawiam Kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.