Skocz do zawartości
raclaw1

Przeprowadzka z setki na dwieście.

Rekomendowane odpowiedzi

W najbliższym czasie planuje przeprowadzke akwa 4 m-cznego (112l) do dwusetki (240l) i teraz pytanko jak najlepiej to zrobić aby nie narazić zwierząt. Od czego zacząć, przez jaki długi czas przenosić. Czy w kolejności skała , piach, ryby, korale, a najbardziej zastanawiam się nad piachem pierwszy czy ostatni do nowego akwa z aktualnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem tak:

w pierwszej kolejności zalałem ok. 2/3 nowego akwa świeżą solanką. (tu nalezałoby poczekać, wyrównać temp. i inne parametry). Później przeniosłem skałę z poprzedniego do nowego, uzupełniłem do powiedzmy 9/10 wodą z poprzedniego. (tu też należałoby poczekać). Podstwowa aklimatyzacja i przeniesienie zwierząt. Dla bezpieczeństwa można jeszcze spuścic wody z nowego i uzupełnić ze starego. Następnie wyjąłem piach ze starego, przepułkałem dokładnie w pozostałej wodzie i po patencie wsadziłem piach do nowego.

Patent: po wypułkaniu piachu odsączyć go z wody. Nastepnie przygotować dużą rurę (np. taką od dużego odmulacza). Przygotować lejek, albo obciętą butelkę. Wsadzić rurę do akwa, docisnąc do dna i np. łyzką od zupy nabić piachem rurę. Następnie lekko unieść i rozsypać piach po dnie w wybrane miejsca. Powtarzać :D Plus jest taki że woda nie zmąciła mi się w najmniejszym stopniu, a piach miałem tam gdzie chciałem, czyli np. nie było go POD skałami a dookoła :D


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co z dodatkową skałą ??

chyba dobrzeby było wsadzić ją wcześniej żeby dojrzała ?? bo ta sama ilość skały w 120 i 240 to raczej mało


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to z pewnością ale myśle że nie będe już wrzucał skały prosto z frachtu więc dorzucić moge w kazdym momencie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilbym troche inaczej:

zywa skale wlozylbym do starego akwa.

Z mniejszego akwarium zabieralbym codziennie np: 10 l wody i wlewal do wiekszego. A do mniejszego dolewalbym swierzej wody jak przy podmianach.

Woda w duzym akwa oczywiscie musi byc napowietrzana.

Mysle, ze akwa i tak bedzie dojzewac.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też mi się wydaje że jak wsadzisz nową skałe to dojrzewanie cię nie ominie, ja nie kupiłem skały rposto z frachtu a i tak 2 miechy się kotłowało :D


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Akwarysta

Niekoniecznie odpieniaczem chociaz to byloby calkiem dobre. Wystarczy wrzucic do nowego akwa jakas pompe ktora bedzie te wode ruszac to sie sama napowietrzy. W zadnym wypadku ta woda nie moze kilka dni stac bez ruchu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy może ma ktoś jeszcze cos do dodania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak akwarium juz dojrzeje - polecam pąkale


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.