Skocz do zawartości
tomik

Lampa DIY - prawie skonczona

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,troche inne DIY bo metalowe dla odmiany:)

jestem juz na ukonczeniu lampy DIY

2x hqi

2- 4 x t5 80W

dlugosc lampy 150cm szerokosc 34 wysokosc 14 cm

wykonana z :

- wregi i stelaz blacha 1 mm i profil 20x30mm

- szyny na T5 profil 50x30 z odcieta 1 scianka

- poszycie blach aocynk 0,5mm

- dolne panele maskujace blach aluminiowa (polerowana)

- odblysniki dla HQI - nierdzewka ,dla T% aluminiowe

mam juz cala elektryke do niej , zostalo tylko podlaczyc, ale najpierw musze ja pomalowac proszkowo

koszt calosci bez zarnikow okolo 450zl

862-lampa2.jpg

862-lampa1jpg.jpg


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wazylem ale tak na oko jakies 15kg

a moze mniej

w kazdym badz razie spokojnie manipuluje nia sam:)


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jestem na etapie, ze projekt lampy zostal zaniesiony do blacharza, technicznie jestem slaby, juz jego w tym glowa, zeby wygladala i sprawowala sie porzadnie:) jak juz bede mial tez pokaze fotki. pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja swoja zrobilem tak zeby kazde HQI bylo latwo wymienic wiec kazde ma osobna ramke na 4 sruby

nie trzeba rzbierac calej lamy a nawet jej zdejmowac


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna :D no i cena w kontekscie "firmowych" lamp wyglada zachecajaco :D Takie 2xHQI i 4xT5 80W to juz bardzo rozsadne owietlenie, mozna trzymac co sie chce pod tym. Tomik jak wystrugasz jeszcze pare i nabierzesz wprawy to sie zglosze do Ciebie, moze sie w koncu kurde przeprowadze bo Wy tutaj jakies wypasy co chwila stawiacie a ja biedny mecze 60L wcisniete w kat bo_nie_ma_miejsca hehe ale plany sa a taka lampa to by mi idealnie zalatwila sprawe oswietlenia, firmowe 2xHQI + 4xT5 sa dosyc drogie, nawet AquaMaedic wola sobie za taka cos kolo 1000E :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomik: a czy masz do tej lampy plany i rysunki ? myslales o tym aby je udostepnic ?


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam plany i rysunki:)

z tym struganiem paru az sie nabierze wprawy ,to fakt podczas planowania nie wziolem pod uwage paru istotnych rzeczy i pozniej trzeba bylo poprawic to juz na zlozonej lampie:), ale teraz jestem juz o to madrzejszy.

Samo wykonanie lampy nie jest skomplikowane nie trzeba do tego jakichs super skomplikowanych narzedzi, no moze poza migomatem. ale nawet jesli sie go nie ma mozna wszystko przygotowac samemu a pospawac u znajomego ktory ma miga.

jak cos chetnie sluze rada i pomoca w tym temacie.

Koszty - fakt w porownaniu do lamp firmowych szczegolnie do tej na ktorej sie wzorowalem sa 10 - krotnie nizsze.

pozdrowienia


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze te zdjecia wiecej wyjasnia chetnym do zrobienia sobie lampy ,na nich widac konstrukcje lampy

w sasadzie jest ona b prosta , Ci ktorzy bawia sie w modelarstwo, zauwaza szybko analogie:)

wregi sa polaczone profilem laczacym ten z tylu , z przodu ida dwa profile w ktorych schowane beda swietlowki ,polaczenie tego dalo bardzo sztywna i lekka konstrukcje, wregi dodatkowo sa zaslepieniem lampy na jej koncach i wyznaczaja miejsca na osadzenie HQI i mozliwosc przynitowania odblysnikow.

na to wszystko zalozona jest blacha ocynkowana jako poszycie lampy (nitowana do glownego strlaza)

wszystkie pozostale komory sluza do schowania elektroniki, i sa wymiarami do niej dopasowane.

ale dobra starczy bo zanudze ludzi ktorzy nie maja zamiaru robic lampy na smierc:)

wszystkich pozostalych zapraszam na priv albo gg

862-lampa3.jpg

862-lampa4.jpg


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcialem odkurzyc troche stary temat i pokazac koncowy efekt moich wypocin:)

862-lampa1.jpg

862-lampa22.jpg

862-lampa33.jpg

troche info:

zarniki 2x 150 W pacific sun

swietlowki T5 2x80W ati actynicblue

docelowo dajda jeszcze 2x 54W superactyniczne[


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam miejsce jeszcze w szynach dla swietlowek, ale po przemysleniach dam je najprawdopodobniej w osobnych oprawach bezposrednio nad akwa. w planach mam juz zrobienie ich z plexi. ale czas pokaze jak to bedzie


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

no rewelacja!super!Gratuluje!

ps.

tylko te zarniki PS nie nadaja sie do akwarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Full respect :-) wygląda jak z fabryki

Przy okazji mam pytanko - czy blachę tą na pokrycie zewnętrzne to sam wyginałeś czy kupiłeś taki profil?

Jeśli wyginałeś to może trochę info w jaki sposób i czy nie ma jakiś załamań/wgnieceń/itp. a jeśli kupiłeś to gdzie tego typu profili szukać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

Jesli Ktos w przyszlosci chcialby giac blache w ten sposob to niech uda sie do kolesi od dachow,rynn,itp. Maja taka fajna "gientarke".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomek bravo .. juz sie soboty doczekac nie moge. piwko juz zakupione :).. i mysl o nowym projekcie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z gieciem nie ma wiekszych problemow bo poszycie wykonane jest z blachy 0,5 mm ocynk, ale pilot ma swieta racje najlepiej pogiac blache u takich kolesi, mi bylo stosunkowo latwo bo moj fach to obrubka metali.

co do wgniotow itp to problem jest przy dalszych pracach nad lampa trzeba uwazac bo blacha podparta jest tylko na paru cienkich wregach, nie obylo sie bez szpachlowania:).

tak czy siak w porownaniu z firmowa lampa z ktorej nazwijmy to czerpalem natchnienie, porownanie kosztow wychodzi na + , duzy plus


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomik fajna lampa i koszty rzeczywiscie rozsadne

mam tylko pytanie czy swiatlo nie wydostaje sie poza obreb zbiornika i nie razi dookola? mialem taki problem w poprzednim zbioniku

tez mysle nad budowa lampy tyle ze z samymi t5 i zastanawiam sie czy zrobic 2 lampy po 4 swietlowki czy jedna na 8?

ale to jeszcze troche czsu bo najpierw musze wynegocjowac z druga polowa miejsce na wiekszy zbionik

pozatym jakich nitow uzywales do laczenia blachy ocynkowanej?

ja mam dobrze bo zajmuje sie blachami jako handlowiec


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie sie nad tym zastanawialem.

HQI ze wzgledu na emitowane cieplo powinno sie wieszac nie nizej niz ok. 30 cm nad akwa.

T5 moga wisiec znacznie nizej. I tez im nizej wisi swiatlo, tym wiecje tego swiatla trafia do wody (tez kwestia odblaskow).

Z jednej strony dobrze byloby umiescic T5 jak najnizej, a z drugiej strony nie mozna zbyt nisko opuscic bo HQI.

A tak przy okazji @tomik,

jakie dawales szklo przed HQI? Jakies UV Stop?


Warszawa e-mail piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl skype: piotr_jan_rogalski . . . .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szklo z przymusu jest zapozyczone z halopakow 1000W. niestety na mojej wiosce nie da sie kupic szkla sodowego, zamowilem porzadne szybki ale musza przyjechac z poznania.

co do odleglosci t5 od wody , to dokladnie...

zrezygnowalem z pchania do lampy nastepnych wsietlowek , zrobie nowe oprawki i dam je bezposrednio nad woda (w rozsadnej odleglosci oczywiscie:))


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomik, a robisz cala obudowe lampy ze wzgledow estetycznych, czy sztuka dla sztuki - udowodnic ze dasz rade?

Nie przewidujesz obudowy nad akwa?

Ja u siebie powiesilem (w poprzednim akwa) T5 nad sama woda, a halopaka troche wyzej.

Ale to byla taka "prowizorka"


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wygladalo to tak (poprzednie akwa, to w ktorym pekla przednia szyba, i juz go nie ma)

1161-img_0021.jpg

Oczywiscie bylo to stadium "under construction"

Na jakims - bardzo wczesnym - etapie budowy.

W kazdym razie, chodzilo mi o wysokosc zamocowania T5 w stosunku do HQI.


Warszawa e-mail piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl skype: piotr_jan_rogalski . . . .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie nie lubie prowizorek, to po pierwsze , wzgledy estetyczne tez jak najbardziej, udowadniac nic nie musze bo robie duzo ciekawsze rzeczy z metalu i z tego zyje :D

przewiduje oslone wokol akwa, tez zreszta ze wzgledow estetycznych ale niska, bo lubie sobie popatrzec w akwa z gory, a czesc swietlowek jak juz wczesniej pisalem trafi nad lustro wody.

Ps. czy mi sie w oczach mieni czy masz brata blizniaka na forum:) czy to rozszczepienie jazni?:D


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie poszedlem na kompromis nie bardzo podobaja mi sie oslony do sufitu nad akwa , zreszta ze wzgledow czysto praktycznych nie do zastosowania, wiec dla tego nad akwa trafi niska oslona ktora zasloni wredne wzmocnienia i swietlowki.

ach zreszta ile baniakow tyle pomyslow:)

pozdrowionka


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.