Skocz do zawartości
Darekn12

jak to jest z tym ballingiem?

Rekomendowane odpowiedzi

witam serdecznie,poki co skladam wsio do kupy sp[rzet ale juz teraz mam pytanie odnosnie dozowania pozniej po starcie zbiornika 3 skladnikow tzw. ballinga.czy skoro bed eje dozowal te 3 podstawowe to jakiej uzywac soli do podmiany wody tej bez nacl?czy moge uzywac kazdej soli do akw amorskiego czy to AM czy Kenta?bo juz ni ekumam?

i 2 pyt jesli bed ezalewal akwa woda i solil ja to tu rozumiem z euzyc normlanej soli do morskiego obojetnie jakiego producenta?

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zalewania używasz normalnej soli. Obojętnie jakiego producenta..... byle była dobra.

Ja stosuję AM Reef Salt bo ma po rozpuszczeniu dobre wartości Ca, Mg i kH.

Robiąc podmianę, robisz ją również z użyciem normalnej soli.

Musisz wiedzieć, że podczas dozowania roztworów ballinga jedną z reakcji jest tworzenie soli. Zatem stosując ballinga zwiększasz zasolenie.

Musisz więc kontrolować zasolenie, a możesz to robić np. w taki sposób:

-ustawiasz odpieniacz na mokrą pianę, przez co częściej opróżniasz kubek z brudną słoną wodą(redukujesz w ten sposób rosnące zasolenie)

-przy podmianie robisz świeżą solankę o mniejszym zasoleniu, aby uzyskać prawidłowe zasolenie w zbiorniku.

W rzeczywistości stosujesz mieszankę obu metod zależnie od wprawy w ustawieniu odpieniacza.

Stosuj dozowanie wszystkich 3 roztworów ballinga pomiędzy podmianami, a nie tylko dosypywanie soli bez NaCl przy podmianach.

Z solą bez NaCl dozowaną codziennie dostarczach do akwarium równomiernie pierwiastki, a nie tylko przy podmianie, kiedy i tak ze świeżą solanką je dozujesz.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to co pisze rah. Trzy roztwory do Ca ,Kh i sól bez NACL. Codziennie.Ja stosuję w tej samej ilości . Uważaj na zasolenie .Sam sobie kiedys podnioslem z 1023 do 1025 zanim sie zreflektoawłem. Lepiej stosuj podmiane z mniejszą zawartościa zasolenia .Sól normalna.To jest według mnie pewna wada bailinga zmieniajace sie zasolenie, ale nie jest to proces gwałtownyi narasta z czasem jak nie zwrócisz uwagi.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@danek- paradoksalnie, ja odbieram ten wzrost zasolenia, jako zaletę, gdyż mogę bez oporów ustawić odpieniacz na mokrą pianę, a to jest wydajniejszy sposób odpieniania. Oczywiście to już indywidualne podejście do tematu :D. Jednak solidnie karmiąc mrożonkami wolę mocne odpienianie.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rah powiem szczeże że sam mam odpieniek z mokrą pianą bo sam mam sporo ryb i sporo karmię , tylko człowiek ciągle się uczy . Nie składałem tych spraw w jedno.:D


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja złożyłem w jedno :D, kiedy na początku przejechałem się właśnie na tym wzroście zasolenia, jak ty :D


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:D.Cóz rozważam wyjscie z bailinga i przejscie na reaktor a zasolenie moge podnieść z 1023, dla lepszego działąnia odpienka.

Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosując Ballinga nigdy nie zauważyłem wzrostu zasolenia i uważam że nie powinno występować. Podczas dozowania dwóch pierwszych roztworów tworzy się Na Cl czyli sól kuchenna. Dolewając r-r soli morskiej bez NaCl właśnie w odpowiedniej!!!! ilości bilansujemy zawartość tego właśnie nadmiaru NaCl po to aby zachować równowagę jonową. I co do codziennego dozowania soli morskiej bez NaCl. Są dwie szkoły. Na pierwszy rzut oka lepiej ją dodawać codziennie gdyż: czyt. post rah. Ale logicznie rozumując wiemy że roztwory do Ballinga sporządzamy raz na miesiac czy nawet dłużej. Nie wyobrazam sobie lania do zbiornika miesięcznego r-ru soli morskiej która stoi w butli bez mieszania. Tak bowiem najczęściej jest. Także skłaniam się do do podmiany części soli na sól bez NaCl w trakcie robienia świeżego roztworu do podmianki.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.