Skocz do zawartości
dale

Projekt 320l - co wybrać żeby "nie wtopić" na starcie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Powoli przymierzam się do przejścia ze słodkiej 320 l na słone. Jakieś tam doświadczenie mam... Ale ciągle uczę się na błędach...

Czy jest sens stawiać 320 l, pod "zupę rybną z niewymagającymi koralami" z pudełkiem przelewowym i sumpem, gdzie wejdzie tylko odpieniacz, grzałka pompa i ewentualnie peletki (dwie komory plus włóknina - jako mechanik). Oczywiście z dolewką. Prowadził bym je na suplementach ballinga (wapń, magnez, kH, minerały), oraz albo peletkach, albo wódce i odpieniaczu na azot i fosfor. Świecić myślałem 4-6 t5 54W - nie za mało pod miekkie i lps? Projekt powstał na szybko, gdyż początkowo zamierzałem zmienić baniak na drugi, z kominem i wbudowanym waveboxem. Plus przeróbka szafki, z sumpem przez całą długość baniaka, gdzie odpieniacz i pompa były by po bokach, a w środku refugium ze złożem oraz jakieś życie - takie drugie akwarium :).

No ale ten drugi projekt powstał by dopiero za 9 miesięcy do roku. Łudzę się że jednak taki baniak na pudełku dało by się poprowadzić - zwłaszcza że chciałbym jeszcze na tym samym pudełku pociągnąć na razie słodkie...

Jak myślicie ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak najbardziej jest sens i lampa 6x54 bedzie git :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popytać w szklarza o komin. Mi za wiercenie otworów + komin wziął 40zł.

Pudełko miałem, działało dobrze,,ale komin jest tańszy i ma mniej wad.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komin zawsze bedzie lepszy niz pudelko ale jesli ktos nie ma mozliwosci wiercenia to dobre pudelko nie jest zle :) zawsze mialem komin ale widzialem u @Anta kiedys jak hulalo 350l na pudelku blau i bylo gitara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że daje radę.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak ma ok 130 cm długości, no i problem będzie z dostarczeniem... :( Poza tym, pudełko wsadzę w tą szafkę, którą mam, a w wypadku komina musiał bym przerabiać całość=wydatki sporo większe=naruszenie budżetu domowego="niezadowolona" żona, a że stawialiśmy już ponad 200 l u syna w pokoju=żona nie uwierzy w "Kochanie to żaden wydatek"... tak więc prosta matematyka i tu pomaga... :)

ps. planuję połączyć odpowietrznik pudełka ze zwężką venturiego na wlocie pompy obiegowej, żeby było automatyczne, ciągłe odpowietrzanie - jak myślicie, zda to egzamin ?

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co peletki /wódka dla "niewymagających korali"?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze wodka " wyjdzie " w czasie jesli no3 podskoczy , ale pelletki bym odpuscil , miekasy nie wymagaja parametrow jak spsy ale o tym wiesz na pewno :) przy takiej dlugosci baniaka masz fajnie bo lampy 54w maja kolo 120 dl wiec z oswietleniem nie bedziesz mial problemu , fajne pienidlo do tego , pompa obiegowa kolo 3000l bedzie ok , do tego cyrkulacja i bedzie smigalo :)

Edytowane przez qba25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o peletkach lub wódce, żeby trofizm wody zbić i utrzymywać na małym poziomie, ale w sumie, obecnie mam azotany wykrywalne, fosfor też minimalny, a parę spsów - dla urozmaicenia sobie rośnie :) No to w takim wypadku, trzeba będzie odpalić słodkie na pudełku, niech sobie śmiga, w międzyczasie kompletować sprzęt, kleić skałę no i trzymać kciuki :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bedzie dobrze . tylko na spokojnie , popatrz na targowisku moze znajdziesz jakies markowe pudelko ,jak nie to patrz na nowe , ja widzialem tylko jak dziala blau wiec na temat innych sie nie wypowiem , latwe spsy przy wykrywalnych parametrach tez beda smiagac , a miekasy nie lubia niskich parametrow , jaka obsade z ryb planujesz ? muslales juz cos ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pudełko muszę mieć robione na wymiar, już się kontaktowałem z Kolegą który takowe robi. Co do obsady, to na pewno przeniosę żółtka z kostki i hepatusa, może ewentualnie, podkreślam :), ewentualnie dobiorę hepatusa. Plus doktorek, parka nemo i gobidonów z obecnego baniaka, jeden garbik. No i parka piżamek i jubilerków. A do kostki 60x60x60 mała skrzydlica (chyba sama ?) albo parka, jak się trzyma w parach... ?

Albo odpuścić skrzydlicę i zostawić drobiazg.

Zasadniczo w obu akwariach chciałbym ustawić tak skałę, żeby była raczej w formie wysp, z tarasami na korale, żeby było sporo miejsca do pływania - wtedy mniejszy stres dla ryb.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://www.reeflex.net poczytaj sobie ile te ryby potrzebuja miejsca zanim kupisz cos

Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby, za wyjątkiem hepatusa mam już. No i skrzydlic. Nie wiem ile w naturze potrzebują, widziałem je w różnych zbiornikach.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hepatusa nie mam, skrzydlicy też. Ale wydaje mi się, że skrzydlica jest w morskim takim bojownikiem. Bo bardzo często widzę,że sama i w stosunkowo małym pojemniku. Reeflex podaje co prawda sugerowaną wielkość akwa, ale jest to bardzo orientacyjne.Dla gobiodonów podaje 100 l. A im wystarcza naprawę szklanka.+ jakis rozgałęziony koral. Nie widziałam, żeby ktoś trzymał parkę skrzydlic. A moim zdaniem pojedyncza ryba to nie to. Dużo ciekawsze i naturalne zachowania ryb czy kreretek to parka (lub stadko)

Słupki z tarasami daja rybkom duzo możliwosci pływania, określania terytoriów i nie widzenia się :)

Różnica jest bardzo duża. ale mam wrażenie,ze miejsca na korale mniej.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są skrzydlice i skrzydlice. Nie każdy musi mieć p.volitans:) Marek w Tesco mają w tym małym morskim akwarium na stole piękna zebrę. Sam się zastanawiam. Ma może 6 cm długości. ...

Qlfon mobilnie


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.