Skocz do zawartości
bodziobsz

55l oświetlenie - jak ugryść te ledy?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was.

Mam takie pytanko. Zakupiłem sobie ledy białe 7500k i niebieskie Royal Blue.

Mają one po 3w i napięcie na którym mogą pracować to 3,4 - 4,5v.

Chciałbym je podpiąć tak ze będzie 6 białych i 10 niebieskich z czego z tych niebieskich żeby jedna sobie świeciła w nocy.

I może bym to jakoś ogarnął metodą prób i błędów ale że mieszkam w UK kompletnie nie wiem gdzie znaleźć takie drivery czy zasilacze.

Z tego co tutaj szukam juz od 2 dni na eBayu to są takie gotowe np na 12w i 12v itd.

Moja wielka prośba to czy moglibyście mnie nakierować na dobrą drogę, co musiał bym kupić żebym nie wydawał nie potrzebnie masę pieniędzy.

może to być nawet podpięte do 3 gniazdek i sterowane takim wyłącznikiem czasowym. To nie robi mi różnicy.

Z góry dzięki I pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie potrzebujesz sterowania jasnością,to na Focalprice w HK jest ogrom gotowych zasilań.

Kupujesz odpowiednią moc w mA ( np. 340,680) i W by pasowało

Są np.w przedziale 7-12 X 3W led ( możesz wtedy dość od 7 do 12 w szeregu)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak bym był w Polsce to nie było by problemu ;)

Moglibyście powiedzieć czy coś z tego się nadaje?

Ebay UK

Albo ten >Sterownik< czy będzie ok?

Lub taki jeszcze udało mi się znaleść >Aurora< i np zastosować 3?

I jaki kupić tylko pod jedną diodę żeby sobie świeciła w nocy?

Lub ewentualnie gdzie w Angli kupić takie sterowniki?

Edytowane przez bodziobsz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem przecież, focalprice.

Jedną diode daj na zasilacz z Nokii

Na 680 mA

http://pl.focalprice.com/LX911Y/7123W_Lamp_Waterproof_LED_DriverLED_Transformer_Golden_Yellow.html

pozdrawiam

Edytowane przez Komarek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok a na białe 6szt? Tylko tak jak pisałem to są chiny i pewnie poczekam na przesyłkę z miesiąc albo lepiej ;)

A mi chodzi o anglię bardziej ale jak nie będzie tutaj nic sensownego to pewnie kupię z drugiego końca świata i będę czekał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesyłka z HK do PL to tydzień/dwa. Do UK pewnie też.

Na 6szt poszukaj 18W. Też są.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jakąś starą ładowarkę z noki ale ona ma na wyjściu 5v i 890ma a moje diody niby od 3,4 - 4,5v i 750ma. Czy nie spale tej diody jak by miała sobie na tej ładowarce pracować?

Wysłane z HTC One mini

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 3510i mają 3,6V.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam pytanie. Da się jakoś tanio zrobić jakiś układ który w określonej godzinie będzie mi obnizał napięcie na tą jedną diodę? Lub normalnie na jakiś guzik? Bo jak to połączyłem to nawet ta jedna dioda niebieska wali jak głupia :)

Wysłane z HTC One mini

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko da się zrobić. Tyle, że diody mocy są sterowane prądem, a nie napięciem więc najprościej kłania się układ PWM.

Proponuję wykorzystać do oświetlenia nocnego zwykłe diody (taśma) w kolorze niebieskim( ja używam 3szt. na 300 litrów) i do tego jakakolwiek ładowarka na 12v lub wystarczy nawet od telefonu (to nic, że 5V). Niepotrzebny żaden timer bo te 3 diody mogą się palić non stop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakoś tanio zbić to napięcie z 5v powiedzmy do 3,6v? Ja mam 55l tylko także ta jedna dioda to mi oświetla prawie całe akwarium w nocy :)

Wysłane z HTC One mini

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwila, chwila, Ty chyba wszystko mylisz. Dioda chińska czyli power Led 3W to dioda potrzebująca stałe natężenie prądu. Czyli potrzeba zasilacza stałoprądowego lub zwykłego zasilacza plus driver led.

Czyli zakładam że masz diodę chińską 3w to stosujesz:

-jakikolwiek zasilacz lub nawet dowolne źródło prądu przemiennego plus driver led np. taki z allegro

- najprościej to zasilacz stałopradowy na 220V np. taki na allegro

Naturalnie nie masz szans na sterowanie światłem

Ja proponowałem zaś żebyś sobie kupił taśmę led na 12V czyli coś takiego

Wycinasz najmniejszy kawałek czyli w tym wypadku 5cm z trzema diodami i zasilasz to zasilaczem 12v za pare groszy lub zasilaczem od komórki lub kupujesz dodatkowo taki bajer i masz włacznik na pilota i rozjaśnianie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tak mam 6 diod 3w białych i 10 niebieskich. Z czego te 9 niebieskich mam pod driverem I te białe tez. Tylko ta 1 mam pod zasilaczem z noki 5v 350ma. I chciałem poprostu zmniejszyć trochę jasność tej 1 diody na noc, tej co jest pod zasilaczem.

Wysłane z HTC One mini

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale uparty jesteś z tą jedną diodą.

Tu masz driver led kliknij

Musisz mu podać napięcie od 4,5 do 23v czyli Twój od noki nie za bardzo bo mały prąd, ale piszesz, że reszta diod podłączona jest pod driver czyli musisz też mieć jakiś zasilacz??? Chyba ze pisząc driver miałeś namyśli zasilacz stałoprądowy.

A jeszcze taniej i prościej to się chyba nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mam takie drivery razem z zasilaczem jak komarek wcześniej linkowal. Mi dokładnie chodzi o to czy jak np puszcze na tą diodę 3,6v to czy będzie świecić słabiej jak teraz na tych 5v i 350ma. Jeśli tak to czy da się jakaś diodę czy dlawik czy coś wsadzić między zasilacz a leda żeby poprostu była słabsza.

Wysłane z HTC One mini

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobieżnie przeglądłem temat i jeżeli mogę ci coś poradzić to zamiast tej jednej diody użyj jak kolega ci radzi taśmy LED najmniej zachodu.

Natomiast do głównego oświetlenia to polecił bym ci kupić zasilacz przemysłowy 12V 5A z regulacją napięcia cena przyzwoitej jakosci zasilacza 40zł - coś takiego http://allegro.pl/za...4096312919.html

od tego wypuszczasz 5 szeregów w każdym dajesz rezystor który ograniczy pracę diód z 700mA do około 650mA albo 600mA, a po nim 3 diody. Mniej więcej tak to wygląda http://oi58.tinypic.com/n6c4th.jpg

Koszt samej elektroniki:

Zasilacz 40-45zł

Diody 3,70 (u mnie w słodkowodnym tyle dawałem za białe 6500K)

15x3,70zł=55zł

Rezystory około 50gr sztuka x5 = 2,50zł

Wtyczka z uziemieniem i kable u mnie około 25zł

Dwa wiatraki od komputera na 12V połączone szeregowo pracuja na 50% swojej mocy. Koszt około 10zł x 2 = 20zł.

W całej elektronice zmieścisz się w 150 - 200zł

Obudowa mnie kosztowała około 100zł materiały + 2 dni pracy.

Tak to u mnie wygląda. http://oi61.tinypic.com/2gtnnz6.jpg

Edytowane przez Nemo7 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.