Skocz do zawartości
Blizzard2009

[126l] Prośba o ocenę wyposażenia na start

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po 3 latach slodkowodnego akwa zostałem "zarażony" pasją do morskich zbiorników.

Budżet na start - ok 1500zł. Poniżej plany zakupowe, proszę o ocenę lub pomoc w wyborze czegos lepszego o czym moze nie doczytalem lub o czym jeszcze nie wiem (ale nie może to przekroczyć budzetu)

* akwarium 126l: 80x35x45wys

* sump nie (brak miejsca), panel nie (za wąskie akwa, a bocznego nie chcę)

* żywa skała: waham się miedzy 15 lub 20kg - rady mile widziane

* po jakimś czasie żywy piach 10 kg

* odpieniacz miniflotor + pompka do niego Sera air 275

* filtr RO (na początku samo RO, jak nie przekrocze budżetu to z DI)

* cyrkulacja: 1x JVP-101, 1x JVP-201

* oświetlenie: belka 4x24W T5

Czy z takim zestawem mogę myśleć o starcie?

Pierwsze zalanie będzie z około 30l wody z działającego zbiornika.

Dzieki z góry za wszystkie rady



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpuść te 2-3 kg skały i kup DI , z nowym sprzętem i tak nie zmieścisz się w tych 1500 zł jeżeli nie masz nic . Jeszcze musisz doliczyć sól , i coś do jej mierzenia, przydała by się kaskada

Edytowane przez erda (wyświetl historię edycji)

299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Po co ci filtr samo RO bez DI ? Nie widzę zastosowania.

A grzać czymś w akwarium zamierzasz ?

Nie wiem czy nie za dużo piasku. No zależy co tam będzie trzymane.

I jak kolega wyżej pisze refraktometr to raczej podstawowy sprzęt pomiarowy. Ewentualnie jego odpowiedniki.

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Akwarium - 100zł

Żywa skała (15kg) - 630zł

RO - 250zł

Odpieniacz - 250zł

Cyrkulacja - 150zł

Belka oświetleniowa - 330zł

Już jest 1710zł a gdzie sól, ewentualne testy, piasek??


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny do wyposażenia z 1 postu:

akwa - 120zł, skała 15-20kg - 400zł (bede szukal tu na forum), żywy piach - 100zł, odpieniacz+pomka - 230zł, RO+DI - 230zł, cyrkulacja 2xJVP - ok 75zł, belka 4x24W T5 - 350zł.

RAZEM 1505zł

Postaram sie uwzględnić DI w zakupach. Czy poza tym jest w miare OK?

Testy prawdopodobnie dostanę za free, grzałke 100W posiadam...

Powyższe ceny z dnia dzisiejszego z allegro/erybka/aquario/akwaswiat

Edytowane przez Blizzard2009 (wyświetl historię edycji)


POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym odłożył trochę kasy i kupił większe akwarium (35cm głębi to strasznie mało) oraz od ręki dołożył DI. Nie wiem jeszcze jak odpieniacz ale to jakiś ekspert powinien się wypowiedzieć :)

Edytowane przez czaja (wyświetl historię edycji)

Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się że 35cm to mało, ale jest to maksimum na co pozwalają mi warunki lokalowo-meblowe. Tutaj niestety nic nie zmienię :/



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pomyśl chociaż nad tym DI bo to jest 90zł różnicy pomiędzy zestawami RO a RO+DI (2 wyjścia na piwo ;) )


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

35 cm nie jest wiele ale na tym też się da fajny zbiornik postawić. Sam taki mam i wygląda fajnie choć wiadomo im więcej na długość i szerokość tym lepiej. Sam filtr RO bez DI nic nie da. Lepiej sobie odpuścić i załatwić z kimś by wodę robił dla ciebie a samemu zbierać na odpowiedni filtr bo on się przydaje stale: do uzupełniła odparowanej wody, do podmian, do płukania sprzętu. Na twoim miejscu bym z piasku na razie zrezygnował na rzecz filtra. Sam piasek dodałem po 6 miesiącach a wiele osób wcale piasku nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja żywy piasek wsypałem po 2 albo 3 dniach. Moim zdaniem powinno dać się skale przedmuchać przez cyrkulację i wkładać piasek.


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Po co ci filtr samo RO bez DI ? Nie widzę zastosowania.

Sam filtr RO bez DI nic nie da.

Moje pierwsze akwarium prowadziłam dłuuugo bez DI.

Nie wiem czy wiesz ale na wysyp okrzemek często się wypina DI.

Ale to pewnie wiesz.

Do autora tematu:

Skały zmniejsz o dużo, dużo - w zamian za kilka kg zawsze starczy na jakieś szczepeczki :animier:

Kup DI dla swojej spokojnej głowy - u nas na śląsku woda nie jest rewelacyjna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie rady. Wlasnie znalazlem stronke gdzie mozna kupic filtr RO z Di za 137zł ( http://www.filtrwody.pl/pl/p/FILTR-OSMOZA-AKWARYSTYCZNA-RO4-Z-DEMINERALIZATOR-/122 ) wiec wiadomo ze stane sie jego posiadaczem :) Jakby ktos mial jeszcze jakies uwagi odnosnie reszty gratów ktore wymienilem to chetnie wyslucham.



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

skała 15-20kg - 400zł (bede szukal tu na forum),

Jak chętnie wysłuchasz do dopiszę jeszcze.

Często o tym na początku zapominamy bo chcemy jak najtaniej i kupujemy skały, piaski z działających/likwidowanych akwarii.

Uważaj na to.

Nigdy nie znasz historii akwarium i według mojej opinii to proszenie się o problem.

No-chyba, że wiesz od kogo i znasz historię akwarium i jego parametrów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Moje pierwsze akwarium prowadziłam dłuuugo bez DI.

Nie wiem czy wiesz ale na wysyp okrzemek często się wypina DI.

Ale to pewnie wiesz.

Kup DI dla swojej spokojnej głowy - u nas na śląsku woda nie jest rewelacyjna.

A myślałem że wysyp okrzemków to dzwonek by wymienić te sekcję w filtrze. Ale trochę ode top więc nie będę tego ciągnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyślę sprawę ze skałą...no i wciąż do końca nie wiem jaką ilość tej skały kupić.

Z jednej strony chciałbym miec tego na tyle zeby moc zasłonić np odpieniacz, a z drugiej strony nie chcę robić gruzowiska. Czy dobrym rozwiązaniem może być kupienie np 15kg, a w pozniejszym czasie dodanie kolejnych 5kg w razie potrzeby?

Prosilbym też o radę jakie świetlówki będą najlepsze do mojego litrażu w belce 4x24W T5. Chodzi mi o kolor i firme (bo do tego jeszcze nie doszedlem w lekturze forum).



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ależ na Twój litraż 15 kg to już wydaje się być dużo...

Skała skale nierówna więc musisz dopasować kawałki i zobaczysz ile to waży:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak skała będzie lekka czyli z dużą ilością otworów to 10 kg wystarczy. Po dojrzewaniu wrzucisz jakąś szczepkę na kawałku skały i miejsca na następne nie będzie.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 15kg dobrej skaly Ci wystarczy. Jak sie ze wszystkim nie spieszy, to daruj sobie zywy piasek. Sledz targowisko I wreszcie trafi sie cos, czy to odpieniacz czy cos innego. Juz masz pare stowek na wydatki ktore napewno sie pojawia. Pamietaj ze bedziesz potrzebowal gotowki na "rozwoj" zbiornika (zawsze takie dochodza)...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałeś żeby np. wystartować na suchej skale?


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszło mi przez myśl startowanie z mixu żywej i suchej, ale jeden ze znajomych morszczaków odwiódł mnie od tego pomysłu argumentując: cyt. "skoro sucha kosztuje 20zł/kg w sklepie, a żywą kupisz na forum za 20-25zl/kg to po jakiego grzyba tą sucha wogole kupowac" ?

Zdaję sobie sprawę z wydatków ktore dochodza na rozwój zbiornika, budżet o ktorym pisalem (1500zl) jest przewidziany na start i okres dojrzewania. Nie spieszy mi się, a z doswiadczenia ze slodkowodnymi wiem, ze w akwarystyce pospiech wskazany jest tylko wtedy gdy woda leje się na podłoge :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Przeszło mi przez myśl startowanie z mixu żywej i suchej, ale jeden ze znajomych morszczaków odwiódł mnie od tego pomysłu argumentując: cyt. "skoro sucha kosztuje 20zł/kg w sklepie, a żywą kupisz na forum za 20-25zl/kg to po jakiego grzyba tą sucha wogole kupowac" ?

Zdaję sobie sprawę z wydatków ktore dochodza na rozwój zbiornika, budżet o ktorym pisalem (1500zl) jest przewidziany na start i okres dojrzewania. Nie spieszy mi się, a z doswiadczenia ze slodkowodnymi wiem, ze w akwarystyce pospiech wskazany jest tylko wtedy gdy woda leje się na podłoge :)

A kto powiedział, że start na suchej skale jest gorszy od tego na żywej ? Każda z nich ma swoje wady ale tez i zalety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w morskim ten pospiech trzeba pomnozyc kilka razy ;)

Na targowisku sucha skale tez mozna dostac I to nie za 20zl/kg. Nie namawiam do suchej skaly, ale piasek juz lepiej, bo zycie I tak powoli sie tam pojawi (szybciej przy zywej skale). Planujesz waskie akwarium, wiec z tymi kamieniami nie przesadzaj I nie lap poerwszej "tanszej" okazji, bo mozesz miec problem z ulozeniem. Szkoda tylko, ze planujesz caly sprzet wsadzic do display-a...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o oświetlenie to są różne opcje ja akurat lubię niebieski kolor to mam od przodu akwarium

1-Marine Blue niebieski

2-Reef Day biała

3-Actinic taka ale lekko pod fiolet

4-Marine Blue niebieski

5-Marine Blue niebieski

wszystkie firmy Blau.

A co do skały suchej to nie oznacza ,że musi być gorszy start sam startowałem na większej ilości suchej i do tego minimalną ilością żywej i jeszcze na moje szczęście w kawałkach żywej pokazywała się aiptasia ,że kolejny start będę robić 100% suchej skały 100% wody z działającego zbiornika i żywy piasek :thumbsup:


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak mówicie dobrze o tek suchej to poczytam więcej na ten temat bo wcześniej tego nie brałem zbytnio pod uwagę. Dzieki za info o świetlówkach, a czy ich kolejność zależy tylko upodobań czy może obowiązują jakieś zasady? Np najpierw 2 białe potem 2 niebieskie, albo koniecznie na zmianę...

Wysłane z tapatalk



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o świetlówki to dowolność jest ogromna o wybór kolorów. Każda inne kolory wyciąga z korala ,świetlówki można dać w różnych pozycjach różne kolory, . U mnie większość niebieskich i jedna taka co ładnie fluoryzuje korale.Miałem różowe ale przy nich bardzo szybko rosło u mnie dino/cyjano w ciągu 1 dnia świecenia było w stanie zarosnąć cały zbiornik ale gdy zmieniłem na niebieskie problem jak ręką odjął bo za tym kolorem w/w plagi nie przepadają. Zdjęcia bym pokazał jak u mnie świeci ale niestety nie mam takiego sprzętu fotograficznego co by oddało realistyczność.W galerii są ale pozostawiają wiele do życzenia.

A co do belki oświetleniowej to są w niej już jakieś podstawowe świetlówki czy bez ? bo jak bez to musisz doliczyć z +/- 200zł na świetlówki :dizzy: A jeśli chodzi o ich umieszczenie to bym zrobił na przemian niebieska/biała/niebieska/biała jak chcesz takie kolory.Ale ogólnie to jest więcej kolorów świetlówek więc możesz wybrać inne a nie te zaprezentowane.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.