Skocz do zawartości
Blizzard2009

[450+100] Salty AQA z Zabrza

Rekomendowane odpowiedzi

Po zeszłorocznej likwidacji baniaczka wreszcie zaczynam zabawę od nowa :)

W domu stanęło już nowe szkło:

* akwarium 150x55x55cm, 10mm
* komin wewnętrzny, 3 otwory, spływ/rewizja/powrót - wszystko 32mm
* tło i komin w niebieskim kolorze
* sump 120x40x43h, 4 przegrody
* szafka, stelaż
* odpieniacz DIY by Erni na pompie Jebao DC-3000.
* obiegówka DC-6000
* lampa ATI Sunpower 8x54W (2x blue plus//2x narva blue//2x aquablue special//1x ati actinic//1x purplu plus)
* cyrkulacja - w czasie dojrzewania będzie jakiś mix Jebao i JVP - później się zobaczy
* start będzie na suchej skale (Pukani) i żywym piachu.
* nadal waham się nad wyborem soli...

** aktualnie kleję hydraulikę
** następne prace to stelaż do lampy (chcę żeby stał na wzmocnieniach szyb)
** w przyszłym tygodniu będę próbował stworzyć jakiś ładny aquascape z suchej skały.

Takie są plany na najbliższe dni :) Jest co robić... (nareszcie) :rolleyes:

ready_1.jpg



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No witaj znów, miło Cie widzieć z nowym zapleczem :)

Zapowiada się pięknie. Dlaczego zywy piach? Chodzi o "zywy" ze sklepu, czy faktycznie żywy z działającego zbiornika? Pytam z czystej ciekawości, bez podtekstow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, też się cieszę z powrotu !!!

Piach będzie "żywy" ze sklepu :) ale raczej cienka ok.2cm warstwa, myślę że max 15kg. Na takim startowałem poprzednio i byłem zadowolony.



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie, powodzenia :-)

Edit: Sam robiłeś/zleciles zabudowę? Ile cię wyniosło ? 

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Zestaw byl zamówiony, a o cenie to moze kiedys przy piwku... [emoji5]

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebna rada....

Zamówiona sucha skała Marco Rocks już do mnie jedzie, ale dodatkowo chciałem jeszcze włożyć do baniaka około 4kg suchej skały Pukani kupionej 2 tyg temu. Wrzuciłem ją do RO z cyrkulatorem, odczytałem TDS, wynik 500ppm. Cały dzień się kręciło, pozniej woda wylana i skała zalana na nowo. Koleny odczyt z TDS - 140. Kolejnego dnia to samo, odczyt z TDS 80ppm, ale dodalem też test wody w której moczy się skała (no3 i po4). NO3 10, PO4 coś między 0,05 a 0,1. No i teraz pytanie...czy moczyć to dalej, czekać i testować czy nie ryzykować z wkładaniem tego do nowego baniaka?? Generalnie tendencja na TDS jest spakowa przy każdej wymianie wody, z testami nie wiem bo zrobiłem dopiero 1 raz.... co uważacie?



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qrcze strasznie dużo ta Pukani ma  wszystkiego . Ja bym moczył jeszcze jak dojdzie MR też z tydzień pomoczysz . I bedzie okej . 

Swoją MR włożyłem przy tds 0,30 . Po4 i No 3 niewykrywalne . 

image.jpg

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym włożyła razem z marco rocks całosc,  jak już będzie poklejone. Marco rocks moczylam tylko dobę, na niej nie ma żadnej organiki. Najpierw pomoczylam chwilę, żeby luźny pył wypłukać, potem pokleilam, pomoczyłam dobę i chlup do baniaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki Wam za rady ! W takim razie moczę dalej te kamole...
Generalnie to już chciałbym zalewać bo hydraulika poklejona, lampa na stelażu, test szczelności na kranówie zaliczony, ale najlepsze jest to że w tym wszystkim wczoraj sobie zdałem sprawę że soli nadal nie kupiłem :)
 

IMG_20170815_160047_resized_20170819_074213000.jpg

IMG_20170817_193601_resized_20170819_074212396.jpg

IMG_20170819_194059_resized_20170819_074212776.jpg



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super estetycznie to wygląda . 

Na jakiej soli startujesz ??  Jak już kupisz ;) 

 

PS . Ta rurka nie zakończona z zamkniętym zaworem to nie rewizja ??

(na zdjęciu z prawej strony ) 

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Sól będzie albo Blue Treasure (mam związane z nią dobre wspomnienia z poprzedniego baniaka) albo H2Ocean.
Rurki od lewej: zrzut, w środku rewizja, po prawej jest powrót (na powrocie są 2 kolanka 45 stopni, ale na zdjęciu ich nie widać bo rurki zrzutu i rewizji je zasłaniają). Na powrocie jest trójnik z redukcją, a na nim zakręcony zawór...bypass, przyszłościowo do potencjalnego wykorzystania np z jakims filtrem przepływowym.



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też Mam dobre wspomnienia po soli BT Reef Sea a najlepiej jak łączyłem ją  z RedSea niebieską . 

BT SPS była za bogata dla mnie szczególnie w magnez . 

Powodzenia i obserwuję .

PS: idealny układ świetlówek ;) mam taki sam :) 

 

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam zbyt wiele soli nie uzywalem dlatego nie jestem ekspertem

 Zaczynalem na blue treasure i bylo ok ale z czasem zobaczylem, ze partie sa nierowne i maja inne parametry dlatego przeszedlem na niebieska red sea i jestem bardzo zadowolony :)


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzednie akwarium też startowałem na Blue Treasure i było super, teraz również na niej zacznę - co będzie potem, czas pokaże :)

Tymczasem dotarła do mnie przesyłka ze skałą Marco Rocks zamówioną w Akwarystyczny24 (Rafik73 - dzięki za info). Otwarłem paczkę.....i szczęka mi opadła.
Ta skała jest RE-WE-LA-CYJ-NA ! Jest leciutka, bielutka, super porowata, zamówiłem 14kg i mam wrażenie że starczy mi to na 150cm akwarium. Pomijając już fakt że skała jest super, to sklep Akwarystyczny24 również świetnie się spisał. Myślałem, że skałę to koniecznie trzeba kupić osobiście, dobrać kawałki pod swój gust i zapotrzebowanie, ale jednak zdecydowałem się zaryzykować z zakupem skały online i jestem mega pozytywnie zaskoczony. Dokładnie określiłem przy zamówieniu jakie mają być kawałki, jakie kształty mile widziane, jakie wielkości - dostałem 14kg idealnie tego o co poprosiłem!

W skali 1-10, Marco Rocks 10, Pukani (którego mam też parę kilo) - żałuję że kupiłem.



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może oglądałeśna Youtube Mofros reef. Gość zrobił właśnie rewelacyjny aquascaping z Pukani. Ale płakał przez pół roku na parametry na tej skale. ciszy mnie dobra opinia o MR, bo też na niej zamierzam startować.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze parę pytań przed zalewaniem baniaka :)

1) czy sucha skała, którą aktualnie moczę w RODI musi mieć cyrkulację czy nie ma takiej potrzeby? Wymieniam jej wodę co 2 dzień.

2) czy wynik na TDS uwzględnia krzemiany w wodzie?

3) czy na start baniaka wpakować do sumpa Rowę lub węgiel?

4) mam 4kg suchej Pukani. Moczę ją w RO już ok. 1.5 tygodnia. Ona oddaje do wody PO4. Po tygodniu moczenia PO4 w wiadrze ok. 0.25. Czy moczyć ją tak długo aż zacznie to maleć, czy nie przejmować się i włożyć ją na start baniaka, żeby w czasie dojrzewania się to unormowało?

 

Z góry dzięki za pomoc :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Ja bym dał cyrkulację, niech omywa dodatkowo tą skałę.

2) TDS uwzględnia krzemiany. Dlatego przed DI jest 1-2, a po jest 0. Z resztą potwierdzają to wyniki testów (ja sprawdzałem na Si Saliferta).

3) Nic nie dawaj, niech wszystko naturalnie przejdzie. Adsorbenty mogą zaburzyć dojrzewanie i przejdzie za szybko, a system potem poleci po wprowadzeniu życia, bo nutrienty będą wyciąganie przez media, a nie bakterie. Ja media (Chemipure Blue) wrzuciłem około miesiąc po zakończeniu dojrzewania (po zejściu glonów zielonych).

4) Tutaj niech się bardziej doświadczeni wypowiedzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) z cyrkulcją będzie lepiej

2) nie (na okrzemki możesz wrzucić Sera silicate, choć ja bym się tym nie przejmował - przy dojrzewaniu okrzemki po kilku dniach powinny zniknąć same)

3) nie

4) ja bym ją raczej pomoczył, wprawdzie nie masz jej dużo, ale jak z NH3/N02/NO3 szybko się uporasz po zamknięciu cyklu azotowego szybko się uporoszasz, tak PO4 skała może oddawać długo.

A tak w ogóle - co ty ojciec pytasz, jak się dzieci robi :harhar::harhar::harhar:


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal to pusrani po co ci to ? Skoro masz sporo MR

A co tak w T5 idziesz? Czyżby las acropor miał być i ULNS :) ? 

MR warto pomoczyć jakiś czas, u mnie trafiła prosto do baniaka dojrzałego i jakiś czas była zielona, taki nalot zielony, po dwóch, trzech tyg to zeszło ale to był dojrzały baniak.

EDIT: CO do BT (używałem wer SPS) to ja już nie stosuję, była spoko ale potem się popsuła a może tylko felerna partia nie wiem, używałem TM i mogę polecić oraz z red sea jestem zadowolony

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za podpowiedzi

Godzinę temu, baszurek napisał:

A tak w ogóle - co ty ojciec pytasz, jak się dzieci robi :harhar::harhar::harhar:

haha, w kwestiach suchej skały i sumpa jestem początkujący rodzic :) pomoczę ta Pukani jeszcze z tydzien i zobaczę co się bedzie dzialo z parametrami...

3 minuty temu, Moljzesz napisał:

Wywal to pusrani po co ci to ? Skoro masz sporo MR

A co tak w T5 idziesz? Czyżby las acropor miał być i ULNS :) ?

Pusrani - lepiej bym tego nie nazwał :) ale kurde skoro już kupiłem to na razie mi żal wywalić... poobserwuję ją jeszcze, ale jak w ciagu tygodnia PO4 poleci pod sufit w tym nieszczęsnym wiadrze to całkiem możliwe że Cię posłucham :)
T5 - tak, las patyków i ULNS - nie :) Stawiam na różnorodność - u mnie musi się coś bujać, ale patyki też się pojawią :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kibicuję z całego serca...twoje poprzednie 144l przekonało mnie ostatecznie do spróbowania z akwarium morskim;)

Trzymam kciuki żeby było przynajmniej tak ładnie jak poprzednie:czapkizgłów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, SheerG napisał:

Trzymam kciuki żeby było przynajmniej tak ładnie jak poprzednie:czapkizgłów:)

Dzięki !!  cieszę się że miałem swój wkład w zarażaniu chorobą morską :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała poukładana/poklejona. Założenie było takie, żeby porobić półki na korale, kryjówki dla ryb, a jednocześnie pozostawić im sporo miejsca do wypływania się (i przy okazji nie robić gruzowiska żeby umożliwić cyrkulatorom wydmuchanie syfu z okolic skałek leżących na dnie). Chyba się udało :)
Ostatecznie weszło tam ok 20-22kg Marco Rocks. W sumpie będzie około 10l siporaxu, więc mam nadzieje że to wystarczy.

Do baniaka miało trafić jeszcze ok. 4kg suchej skały Pukani, ale nie użyłem jej przy klejeniu konstrukcji.

Tymczasem zalewanie rozpoczęte, RO powoli kapie, dojdzie też około 200l żywej od forumowiczów...wleję bakterię i pozostanie czekać :ph34r:

1503906295705_resized_20170828_094626877.jpg

Edytowane przez Blizzard2009 (wyświetl historię edycji)


POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Ci to wyszło,  lekko przede wszystkim, nawet wydaje się troszkę mało tej skały ale na foto pewnie inaczej a na żywo inaczej..

Co do skały to nie ma co ryzykować, może stracisz parę złoty ale pomyśl sobie co by się działo w zbiorniku z taką skałą :wacko:, stracił byś o wiele więcej 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, miało być lekko :) i tak żebym mógł zlokalizować rybę gdziekolwiek by się nie "schowała" :) Na zdjęciu faktycznie wygląda jakby było tego niedużo, ale ta konstrukcja ma jakieś 120cm więc jest tak akurat ;) w poprzednim akwa miałem trochę za dużo skały - teraz chciałem postawić na więcej wolnej przestrzeni .

Pukani to była wtopa...już widzę oczami wyobraźni te zaglonione przez 6 miesięcy albo dłużej akwarium...dobrze że udało się tego uniknąć (liczę że MR się spisze :) )



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.