Skocz do zawartości
Olav

Pompa na 588 litrow??

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam sie nad poompą obiegową...myślalem o OR3500, ale zaczely mnie ostatnio nawiedzać mysli, zeby wziac cos innego, a oto wszystkie kandydatki:

-OR 3500 (315 pln)

-Aqua Bee UP3000 3000 l/h 2,4m 45W (287 pln)

-Quite One 4000 3850 l/h 3,05m 60W (399 pln)

-Hydor Seltz L40 2800 l/h,2,3m (301 pln)

-PROJECT - AQUA Aqua 2400 2300 l/h 2,5m 55W (199 pln)

-Aquarium Systems New Jet 3000 l/h 2,9m 55W (199 pln)

Nie chodzi mi tylko o odpoiedzi "Wybiez pompe X", ale tez jakies opinie, uwagi na temat kandydatek :]

Fajne bylyby pompki hailea, ale 150-200W to duzo za duzo a deltec jest z kolei za drogi :/

A no i przy okazji, skoro pompa musi byc zestawiona z odpieniaczem - w zamyslach byl Beast 1200p,ale bedzie jednak Deltec APF600 lub Red Sea Prizm Pro 1200L - jeszcze sie zastanawiam :]


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wychodzę z założenia, że pompę obiegową należy dobrać tak, żeby jej rzeczywista wydajność (czyli po uwzględnieniu spadku wydajności po wpompowaniu wody na zadaną wysokość) była identyczna jak wydajność pompy odpieniacza. Po prostu nie ma sensu spuszczać więcej wody niż odpieniacz jest w stanie przerobić.

Dlatego lepiej przypatrzeć się wykresom wydajność/wysokość konkretnych pomp i wtedy podjąć decyzję co do zakupu.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kraszan: jest jeszcze jeden czynnik. Nie kazdy chce zasmiecac akwarium powerheadami. Dlatego warto rozwazyc wieksza pompe, ktora zostapi powerheada...jasne, ze traci sie na wydajnosci ale zyskuje sie troche miejsca i wygladu w akwarium.

@Olav: W mojej ocenie 3 ostatnie pompy to wielka niewiadoma. Jesli chodzi o Aquabee i AM OR to wiesz co kupujesz. Rzesze osob przetestowaly te pompy. OR nie nalezy do najcichszych. Aquabee zalezy od egzemoplaza ale mozesz zalozyc, ze bedzie podobna do OR.

QuietOne jest najwydajniejsza i ponoc troche cichca od 2 poprzednich.

Ja, jesli liczylbym sie z kasa to wzialbym Aquabee. Jesli 100 lz nie robi roznicy to zaryzykowalbym z QuietOne.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Olav- a jeszcze mógłbyś się zastanowić nad WEIPRO WH6000. Pracuje u mnie bezawaryjnie prawie 3 lata i jest bardzo cicha. Jeśli masz ochotę, okazję to wpadnij do mnie i sam posłuchaj.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Harnas - z tą obiegową jako element cyrkulacji masz w sumie rację, ale w przypadku tak duzego zbiornika (prawie 600 litrów) jedna Marea więcej chyba nie zagraci zbiornika. Gdzieś czytałem o tendencji odchodzenia od stosowania mocy pompy obiegowej do wymuszania cyrkulacji - szkoda prądu i kasy na zakup mocniejszej pompy, niepotrzebne obciążenie hydrauliki (albo konieczność stosowania większych średnic) no i dodatkowy hałas.

Przy takim zbiorniku obstawiałbym pompy cyrkulacyjne do cyrkulacji, obiegowa do obiegu.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna sobie sprawic pompe w szafce i wezem doprowadzic do niej wode oraz wezem pompowac do akwa. Pompa bedzie schowana ale z obiegowa bedzie miala malo wspolnego. Przewaznie tez takie pompy ciagna wiecej pradu.

Pozdrowionka


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze pomysle miedzy aqua bee, a quiet one. Aczkolwiek pytanko jeszcze jedno zostaje - czy pompka deltec HLP 4040 jest warta swojej ceny (1415 pln)?? Bo jesli jest naprawde taka "och-ach", to moze warto zalozyc, ze jak starczy kasy, to taką??


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Olav: jesli jestes wyczulony na halas to warto przemyslec delteca albo jeszcze lepiej aquaconnect. jesli cenisz sobie absolutna cisze to warta ceny...ale pamietaj, ze reszta sprzetu tez musi byc cicha.

Mozesz kupic taniej, uzywana na ebay.de.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ebay-u niemieckim 2 razy się ostro przejechałem. Nie mówię, że nie polecam bo wynik pozytywnych tranzakcji jest na plus, ale u naszych zachodnich sąsiadów też występują nieuczciwe jednostki lub pozbawione wyobrażni. Reaktor z Niemiec dotarł w podobnym stanie do Twojego odpieniacza + odpieniacz Tunze z pompą, z którą można tylko iść na jakieś zamieszki :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kraszan - akurat dla mnie kazda pompka w akwa jest jego zasmiecaniem, nawet, jakby baniak byl 10 razy wiekszy, wiec w sumie to nawet przerzucenie czesci cyrkulacji na obiegową jest ciekawym rozwiazaniem - problemem pozostaje duzy wzrost ceny :/

@harna - masz jakis namiar na coś w sieci na temat tej aquaconnect i jej ceny, bo nie widzialem jej w zadnym sklepie internetowym :/

@rah - moge wpasc hocby jutro :D pojaw sie na gygy, jesli mozesz :]


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Olav: Aquaconnect jest prowadzony przez siren ale ceny to maja zabojcze. Nazwa serii tych pomp to RedDragon, czasami pod ta nazwa je znajdziesz. Model 4500lh/ kosztuje nowy okolo 430euro. Ja kupila moja uzywana jakies 3 miesiace za ok 300 euro.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako cyrkulację bez pompy w zbiorniku mozna wykorzystać filtry kubełkowe bez wkładów. Oczywiście zakup nowych się raczej słabo kalkuluje ale jak ktoś ma lub trafi używany to trzeba się zastanowić. EHEIMy sa najcichsze. U mnie chodziła cyrkulacja na kubełkach i dodatkowo miałem chłodzenie poniewaz miałem podstawe murowaną w rogu pokoju to latem w tym rogu była temp ok. 21-22, w pokoju 25-26 a pod pokrywą 37. Stąd mniemam, że przepuszczenie 5000l/h wody o temp. 27-28 w otoczeniu 22 miało nieco wpływu na stabilizację temp. w dół.

No i temat pompa co kontra deltec też jest warta zastanowienia.

Przy sporych zbiornikach koszt energii zuzywanej przez typowe pompy wirnikowe w porównaniu do strumieniowych jest duuuużo większy więc jeśli jest to jakies kryterium to warto brać je pod uwagę. A jesli kasa nie gra roli to i tak tunze + skałki maskujące jest niezłym rozwiązaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze z tymi kubelkami, to by mi nieekonomicznie wyszlo. Mysle jednamk, ze jesli nową kupie, to quiet one, a jak uzywana to deltec i bedzie ok :] Do cyrkulacji bedzie marea, bo tunze nie na moja kieszen :/


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze dostaniesz już za 500 z kawałkiem te o wydajności 6000 tyle co Marea, a tylko 11W zużycia prądu


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, obiegowa jako cyrkulacja sprawdza sie tylko w stosunkowo malym akwarium, gdy obiegowa mozemy zalatwic CALA cyrkulacje.

Wtedy mamy calkiem nowa jakosc, bo w akwa nie ma ZADNYCH pomp.

A kombinowanie z obiegowymi tylko po to, aby moc zastosowac pompe cyrkulacyjna "o model" mniejsza, wg mnie mija sie z celem.

Wlasnie lepiej zrobic odwrotnie - obiegowa tak mala aby wystarczyla "na styk" (nie wieksza niz wydajnosc odpieniacza), a zastosowac "o oczko" wieksza cyrkulacyjna.

W pompie cyrkulacyjnej roznica w wielkosci pompy i zuzyciu energii jest juz niewielka w stosunku do wzrostu wydajnosci pompowania, a i cena nizsza w przeliczeniu na kazdy litr/godzina, niz przy "powiekszaniu" obiegowej.


Warszawa e-mail piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl skype: piotr_jan_rogalski . . . .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rah - jak dorwe tunze za 500pln, to jasne, ze bedzie, ale jak nie, to marea :] Najlepiej by bylo obiegowa okolo 3500l/h + cyrkulacja jakas uzywana tunze 12000l/h + tunze/marea 6000l/h - tylko czy to nie za duzo?? lekko ponad 30x objetosc baniaka na godz?? z tym ze jest wtedy pewnosc, ze na 150% nie bedzie miejsca bez ruchu wody :]


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6060 - 6000l/h była w procji w korale .pl za 520 ale czy jeszcze jest to nie wiem.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.