Skocz do zawartości
ChrzanCzlowiek

[63l -84l]Pomoc w skompletowaniu pierwszego akwa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, przywitanie popełniłem już w przeznaczonym do tego wątku, jednak i tu krótko się przedstawie - Michał z Warszawy.

Śledzę forum od kilku tyg, bowiem mam marzenie do spełnienia - chce postawić sobie nano-rafkę w mieszkaniu. Po długim okresie zaczytywania się w postach postanowiłem wystąpić do Was o poradę :)

Podstawowym problemem jest wielkość akwa w rozbiciu na późniejsze koszty i możliwości obsady. Poczatkowo miało być 54l ale to jednak troche mało :D, potem zacząłem standardowo, jak chyba wszyscy przymierzać się do coraz to większych zbiorników jednak ostatecznie, z powodu wielu czynników zewnętrznych postanowiłem że 3 wielkości wchodzą w gre - 60x30x35, 40x40x40 i 60x35x40 (dziwne te akwaria sprzedają, wołałbym mieć niższe ale szersze więc pewnie będę robił). Jasne - wiem że im większe tym lepsze jednak pytanie ile rzeczywiście ugram? Na ile większą obsadę będę w stanie zrobić w tym 84l w porównaniu do kostki czy 63l? Koszt założenia rośnie a czy fun będzie rzeczywiście większy? Może dobrym kompromisem było by zamówić u szklarza baniak 60x40x30? Jakie macie doświadczenia ze szklarzami? Warto robić u nich akwa czy lepiej w sklepie z gwarancja itp itd?

Jaką kaskadę polecacie? Widzę że często stosowana jest FZN-3 Aquaela ale czytałem w jednym z wątków że zanieczyszczenia zbiera zbyt nisko i jakieś przeróbki ktoś popełniał żeby działała lepiej, gdzieś przytaczana była jeszcze kaskada hbl 701 ze skimmerem. Może jakieś sensowne alternatywy macie?

No i ostatnie ważne pytanie to co z tym odpieniaczem? Ogólnie po prześledzeniu wielu wątków wciąż nie potrafię się zdecydować. Jedni mówią że odpieniacz w małych akwa jest zbędny, inni że powinien być. Z tego co widzę to cholernie drogi sprzęt - wręcz nieproprcjonalnie drogi do reszty ekwipunku akwaryjnego. Baniak z filtrem, grzałką, oświetleniem itd jest tańszy niż przeciętnie polecane odpieniacze do takiego litrażu. Czy ew ten zakup może poczekać jeżeli już jest konieczny?

dzięki z góry za wszelkie porady :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak ty mam dylemat jakiej wielkości akwa zakładać. Marzy mi sie 225l ale narazie będę musial zadowolić sie 63l. Ja bym bral akwa o dlugosci 60cm, latwiej lampę znaleźć do tego. 2x24W t5 powinno starczyć. Tez sie zastanawiam odnoście odpieniacza, na początku nie mam zamiaru kupowac, dopiero później kupie jeśli bylby problem z parametrami, wezme wtedy reefpacka 250 bo i tak chce z czasem powiększyć akwarium.

Sent from my RM-885_eu_poland_298 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie oglądam teraz te reefpacki i rzeczywiście fajne to jest całkiem. Może rzeczywiście nie oszczędzać na tym elemencie... Zrobił bym najchętniej od razu z sumpem, ale wizja przeprowadzki w przeciągu najbliższych dwóch lat jakoś nie napawa mnie optymizmem przy tym rozwiązaniu. Wolę założyć teraz niewielkie akwa a potem w docelowym mieszkaniu postawić coś sporo większego (pewnie jakieś 300-350l). Jak bym miał zmieniać odpieniacz po 2 latach to nie widzę sensu kupowania jakiegoś turbo kozaka, ale jak dało by się pogodzić te dwie sprawy to może warto od razu kupić docelowy? Lampy planowałem 3x24 t5 (1 biala 18k i 2 aktyniczne po 15k), aczkolwiek raczej miękasy będą więc może rzeczywiście starczy 2x24.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe gdzie włożysz ten odpieniacz w tym maluchu jeśli później będzie miał pracować w 350l :thumbup:

Edytowane przez pasek (wyświetl historię edycji)

4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o akwarium to jak mówisz ,że możesz zamówić u szklarza to dlaczego nie wziąć akwarium 60x40x40 ? co daje 96l idzie kupić na popularnym serwisie aukcyjnym jeśli chodzi o kaskadę to w swoim zbiorniku posiadam Hbl-701 z skimerem i zadanie spełnia w 100% dobrze w środku mam watę co wybiera zanieczyszczenia i co jakiś czas dokładam węgiel.Jeśli chodzi o pojemność akwarium lepiej wziąć większą bo nie ma aż tak dużego wyparowywania wody jak w mniejszych ,że nie szaleją nam tak parametry wody. Jeśli chodzi o odpieniacz to tak jak piszesz każdy radzi różnie ja u siebie w 120l posiadam Tunze 9004 i jest ok,na rynku jest bardzo wiele odpieniaczy wszystko zależy ile chcemy na niego przeznaczyć pieniędzy.A co do oświetlenia to myślę ,że nad akwarium 96l to już 3x24w ja w swoim 120l posiadam 5x24w.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pasek - nie ma opcji jednym odpieniaczem nie pogonisz 90L i później 350L. Jak nie chcesz dawać sumpa to pozostaje Ci tylko Tunze 9004 i temu podobne. Ale z twojego pierwszego posta można zrozumieć że co do sumpa się jeszcze wahasz.

Nawet przy tak małym litrażu zastanów się jeszcze warto estetyka całości rośnie niemiłosiernie.

A na cześć rzeczy można zaoszczędzić np. kupić brzydszy używany odpieniacz za 200-300PLN kupisz używkę do tego litrażu

AM


Moje skromne szkiełko : http://nano-reef.pl/...m-z-sumpem-;-d/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za podpowiedzi! :)

Jak najbardziej zdaję sobie sprawę z estetyki jaką niesie za sobą zastosowanie sumpa, jednak - jak wspomniałem, mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu, mam ograniczenia związane zarówno z meblowaniem jak i widokiem na przeprowadzkę w najbliższych 2 latach i nie chcę udeżać w półśrodki. Zdecydowanie bardziej skłaniałbym się w kierunku panela, jednak podoba mi się rozwiązanie z zewnętrznymi filtrami które powieszę z tyłu akwa i nie zaśmiecą mi bardzo zbiornika. Największy problem to ten nieszczęsny odpieniacz - drogi i brzydki :D

Następna kwestia która mnie dręczy - filtr RO+DI. Czy w zbiorniku powiedzmy 64l jest on konieczny w domu (kwestia czysto praktyczna, jak dużo np w cyklu miesięcznym potrzebuje wody do zasilenia zbiornika - podmiany+dolewki). Oczywiście zdaję sobie sprawe że wygoda, ale z drugiej w wynajmowanym mieszkaniu jest stara instalacja, niekoniecznie mam ochotę wpinać w nią cokolwiek zgodnie z zasadą jak coś ruszysz to śmierdzi :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za podpowiedzi! :)

Największy problem to ten nieszczęsny odpieniacz - drogi i brzydki :D

Czy w zbiorniku powiedzmy 64l jest on konieczny w domu (kwestia czysto praktyczna, jak dużo np w cyklu miesięcznym potrzebuje wody do zasilenia zbiornika - podmiany+dolewki).

Co do odpieniacza - Hydor Slim Skim Nano - drogi, ale za to ładny, o ile nie najładniejszy z dostępnych :) Tylko dla niego min. głębokość akwa to ok. 35cm

Co do parowania - to ja u siebie (powierznia lustra wody to 60x40cm) dolewam obecnie ok. 5-6 litrów wody tygodniowo. Latem pewnie będzie sporo więcej. Ilość potrzebną do podmian to chyba potrafisz sobie mniej-więcej wyobrazić.

Edytowane przez kemoT (wyświetl historię edycji)

Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr ro mozesz podpiąć do węża prysznicowego. Ja tak planuje zrobić u siebie.

Sent from my RM-885_eu_poland_298 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na podmianki zakładam 15% z 64L czyli ~10L dwa razy w miesiącu.

Jak będzie lato to 10L tydzień parowania na bank, teraz pewnie z 6L. Czyli masz 50-60L wody do noszenia ze sklepu na miesiąc.

Ogólnie po 2-3 miesiącach cholera Cię weźmie.

Ja mam 6km do e-rybki i 4 miesiące noszenia wytrzymałem. Fakt miałem tego sporo więcej.

PS.: Pamiętaj, że benzyna i czas też kosztują ;-D

A RO/DI możesz nawet zamiast słuchawki prisznicowej wkręcać, albo zaraz przez baterią przy zlewie kuchennym


Moje skromne szkiełko : http://nano-reef.pl/...m-z-sumpem-;-d/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jednak będzie sump :D Czytam czytam, patrze i chyba jednak szybko zaczęły by mnie irytować mało estetyczne elementy w i tak małym już zbiorniku. Jak już jesteśmy przy estetyce to.... czy zastanawiał się ktoś z Was lub np zna takie rozwiązania żeby cyrkulacje realizować wyłącznie przez pompy? Chodzi mi o to że standardowe cyrkulatory są duże i również mało estetyczne, może istnieje szansa żeby poprzez zastosowanie np 3 punktów wprowadzania wody to akwa uzyskać żądaną cyrkulację?

Pytanie, czy ma ktoś z Was zrobiony jakiś projekt techniczny akwa z sumpem? Będę zamawiał szkła u szklarza i chętnie bym albo zobaczył na żywo jak to jest zrealizowane albo popatrzył na jakieś gotowe projekty. Szczególnie chodzi mi o realizację komina i sumpa - rozplanowanie komór, ich wielkości jak i ogólnie proporcji wielkości sumpa do samego akwarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawy idą w dobrym kierunku - świadczy o tym fakt, że zainteresowałeś się sumpem.

Jeśli chodzi o całkowity brak cyrkulatora i tylko poleganie na pompie obiegowej - raczej słabo to widzę - choć może są tacy co mają inne doświadczenia. Aczkolwiek myślę, że w twoim zbiorniku przy tych powiedzmy max. 80L. Pompa obiegowa dająca realny przepływ w układzie ok 1000l/h plus cyrkulator np tunze 6015 co ma kolejne 1600l/s wystarczy, a jeden cyrkulator gdzieś elegancko ustawisz.

Gotowych projektów możesz szukać w dziale technika, sprzęt, ect. Ale jeśli dasz to do szklarza co nie ma doświadczenia w klejeniu zbiorników z kominem a ty nie jesteś w tym biegle obcykany to będą na bank problemy.

A co do samego sumpa to zależy od tego ile masz miejsca no i co będziesz w nim trzymał. Odpieniacze mają różny wymiary podstawki na której stoją oraz potrzebują różnego zatopienia (w twoim przypadku pewnie wyjdzie ok 25-30cm) do tego musisz doliczyć to ile wody spłynie z akwa aby sump ją przyjął.


Moje skromne szkiełko : http://nano-reef.pl/...m-z-sumpem-;-d/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, trudny temat ta wielkość akwa. Wczoraj wieczorem jeszcze pomyślałem że warto dopasować ją do obsady i... no właśnie. Salarias, 2 błazenki i jakaś skrzydlica pewnie ze 140l minimum :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda - musisz dopasować wielkość akwarium do tego co planujesz w nim trzymać, albo odwrotnie?

Co do skrzydlic nawet tych najmniejszych to może niech wypowie się ktoś bardziej doświadczony ale na 140L wydaje mi się mało.

Poza tym nie wiem czy to dobry pomysł na początek przygody z morszczyzną.


Moje skromne szkiełko : http://nano-reef.pl/...m-z-sumpem-;-d/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzydlica w 140l? Raczej obstawiałbym na 400+ :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maol - wiesz są mniejsze gatunki skrzydlic np. Dendrochirus zebra widziałem młode w sklepach 5-6cm, ale wiadomo podrośnie, ludzie w okolicach 200L trzymają. Ale taką skrzydlicę to albo samą trzeba trzymać, albo dołączyć do obsady ale już większych rybek.

Nie widzę tego w ten sposób zakładam akwa kupuje 2 błazenki po 2cm i po miesiącu czy dwóch skrzydlica ;-D


Moje skromne szkiełko : http://nano-reef.pl/...m-z-sumpem-;-d/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla tej skrzydlicy zaleca sie akwarium 1500 litrow, takze jej obecna wielkosc nie gra roli, podrosnie do 25 cm...

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kolega raczej powinien zapomnieć o tej skrzydlicy, Stani tak z ciekawości są jakieś gatunki co rosną mniejsze.

Mojej żonie też się podoba - ale ja nawet o tym nie myślę, czuję w kościach, że nawet w większym szkle to upierdliwa sprawa, bo jak tu włożyć spokojnie rękę do akwarium żeby coś tam poprzestawiać, posprzątać.


Moje skromne szkiełko : http://nano-reef.pl/...m-z-sumpem-;-d/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... i to szybko podrośnie :) A to, ze jej narybek da się trzymać w 200l? Pewnie, tylko jak długo? 3 miesiące? Pół roku? No i problem drapieżności tej ryby - zje wszystko co zmieści do swojego ciągle rosnącego pyska...

Ale wróćmy do meritum czyli wyposażenia. Moim zdaniem konieczna jest też automatyczna dolewka - np. osmolator nano z oferty Tunze. Bez tego w tak małych zbiornikach naprawdę ciężko się żyje, trzeba dzień w dzień dolewać ręcznie wodę. No i zasolenie szaleje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta jest mniejsza, ale i tak za duza:

Dendrochirus brachypterus


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Była chwila ciszy, ale jest już akwa :D Kupione jakieś 110 litrów na oko, 60x43x43, z sumpem, pudełkiem przelewowym i dalej:

2x2x24watt t5

cyrkulacja 2x tunze 6015

odpieniacz Haqos PS 300

pompa obiegowa NewaJet 2300

grzałka eheim jager 100w

auto dolewka Aqua-Trend

Wszystko kupiłem w całości od przemiłego Pana z Katowic, w niedziel będzie już u mnie stało. Musze jeszcze kupić filtr RO+DI, sól i skałę, będzie można startować :D

Mam pytanie do Was dotyczące żywej skały. Lepiej odkupić z likwidowanego zbiornika czy kupić ze sklepu? Na zdrowy rozsądek wydaje mi się że skała z likwidowanego zbiornika jest lepsza bo pewnie pozbawiona już tych martwych, rozkładających się organizmów. Pewnie pod warunkiem że sprzedawca jest uczciwy i nie likwiduje zbiornika bo był cały we wszelkich plagach. Zastanawiam się też nad startem z suchej skały ale tu Pan w sklepie zdecydowanie to odradził. Co wy byście mi poradzili?

Pozdrawiam, Michał

Edytowane przez ChrzanCzlowiek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ta skała czy tamta czy sucha czy inne cudo i tak dojrzewanie sprawi ze zzielenieje,na jednaj moze potrwać dłużej dojrzewanie na innej krócej,ja ci powiem tak wybierz te kawałki skały z których zbudujesz fajną konstrukcje pod przyszłe korale.,ja bym wybrał skałę ze sklepu sprawdzonego przez wielu ale jaki to sklep to juz ci nie powiem...I tak przyszłe pół roku masz cuda na kiju w baniaku plagi itd...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.