Skocz do zawartości
aqua skalar

Błędne koło - glony vs cyjano vs nopox

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Być może ktoś będzie mógł podsunąć mi rozwiązanie. Sprawa wygląda następująco. Od kilku miesięcy stosuję nopox(takie vsv do red sea) i od tego czasu mam, a raczej miałem problemy z cyjano. To właśnie po raz pierwszy bakterie pojawiły się u mnie po przedawkowaniu preparatu(wyjałowieniu wody) i tak już zostały. Glony zielone praktycznie u mnie nie występowały, bo akwarium startowane było sterylnie a przez długi czas miałem tylko ryby i sprzątaczy. Sprawa zmieniła się przed ok. miesiącem, gdy wprowadziłem do akwarium pierwsze korale, a wraz z nimi prawdopodobnie glony znajdujące się na skałkach do których korale były przytwierdzone. Akwarium jak i parametry wyglądały wtedy nieźle(cyjano gdzieniegdzie, ale pod "kontrolą"). Trzy tygodnie temu musiałem wyjechać pilnie na kilka dni, więc akwarium zostało pod opieką. Wszystko jak zwykle poza wódką, z której postanowiłem na ten czas zrezygnować(przy wzorowych parametrach i tak mocno ograniczyłem podawane dawki) w obawie przez skutkami przedawkowania. Nie przewidziałem jednak iż krab przyczyni się do padnięcia jednego z korali, co w rezultacie zaowocowało pięknym zakwitem glonów, jakiego jeszcze nigdy nie widziałem. Przez pierwszy tydzień po powrocie glony z szyb usuwałem ręcznie każdego dnia(tak szybko powracały) i do tego stosowałem włókninę na spływie, żeby jak najwięcej tego wyłapać. Do tego powróciłem do stosowania nopoxu według zaleceń producenta, czyli w dawkach znacznie większych niż te podawane przed wyjazdem. Była to ogólnie jedna wielka loteria, bo wszystkie testy(różnych producentów) na NO3 i PO4 pokazywały idealne 0, a żadna z próbek nawet odrobinę się nie zabarwiała. Pomyślałem sobie jednak, że bakterie karmione wódką będą stanowić konkurencję dla glonów i te z czasem zanikną. I tak się faktycznie stało. Od 10 dni żadnych śladów glonu na szybach a pozostałości na skale są systematycznie lecz powolnie usuwane przez moją skromną ekipę czyszczącą. Zgodnie z zaleceniami producenta zacząłem również zmniejszać ilość podawanego nopoxu(z 1mg zszedłem do 0,7 na 100 litrów). Niestety wygląda na to, że zbyt wolno, gdyż dzisiaj zauważyłem maluteńkie skupiska cyjano(czyli znowu przesadziłem z wódką :( ). I teraz pytanie jak to wszystko ogarnąć? Testy do niczego, bo od 3 tygodni NO3 i PO4 po 0. Jeżeli teraz całkowicie odstawię wódkę to glony zielone zapewne znowu szybko powrócą. Jeżeli natomiast będę eksperymentował z wódką w ciemno, to cyjano raczej powróci. A tego chciałbym za wszelką cenę uniknąć. Zastanawiałem się nad zakupem dolabelli, która powinna szybko usunąć większość glonów ze skały przez co będę mógł kontrolować podawanie wódki testami. Tylko nie wiem czy będzie to dobre rozwiązanie?


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ci powiem tak zauwazylem ze akwa morskie przez prawie rok czasu przechodzi etap dojrzewania wyskakuja glony znikaja pojawiaja sie itd. moja rada jest taka ze najlepiej to czyscic skalki i piasek mechanicznie odpieniacz wylapie co zebralismy i dalej robic podmianki i ew dolewac balinga czy reaktor. po pewnym czasie wszystko sie wyklaruje samo i lepiej nic nie robic niz dokladac chemie i inne duperele. mialem tez sajgon z cyjano ale mysle co ja bede z tym walczyl (raz uzylem chemicleana) samo ma zniknac i zniknelo po pewnym czasie oczywiscie ale trwalo to dlugo teraz nie widac sladow cyjano. ps. walczylem tez uzywajac duzych ilosci bakteri to mi troche pomagalo ale teraz nie leje i jest jeszcze lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązaniem problemu zajmie się odpowiednia ekipa glonożerców-ślimaki(piramidki),ryby glonożerne(żółtek,lineatus itd).Odstaw chemię i zainwestuj w w/w.

Mam 320l w obiegu i ekipa uporała się w ciągu 3 tygodni z nadmiarem glonów(5szt-piramidek,lineatus,żóltek,brunneus,krabiki pustelniki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witek nie chce negowac Twojego systemu, ale ja mam 800 w obiegu I zastanawiam sie czy lineatusowi bedzie dobrze ;)

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aqua skalar, to że testy pokazują 0 nie znaczy że są złe. Wręcz przeciwnie, są bardzo dobre, bo cały azot i fosfor konsumują glony i cyjano oraz fitoplankton pod wpływem światła. Masz nagromadzoną zbyt dużą organikę w baniaku, a fosfor i azotany są związane albo w glonach i cyjano albo w związkach organicznych i detrytrusie a przez to niewykrywalne dla testów (testy pokazują tylko wolne jony PO4 i NO3).

Dlatego codziennie musisz czyścić szyby z glonu - to jest najlepszy objaw zbyt dużej materii organicznej w wodzie oraz brak krystalicznie czystej wody. Nie znam baniaka, obsady i sprzętu, ale coś mi się wydaje, że odpieniacz nie wydala albo za dużo karmisz/nawozisz chemią.

Schemat jest prosty, karm mniej, mocniejszy odpieniacz, węgiel aktywny w woreczku obok pompy obiegowej, świeć tylko 8 godzin dziennie, reszta nocnym, więcej barwy niebieskiej a mniej białej. Jak lejesz ballinga to zmniejsz sól bez soli o połowę albo przez jakiś czas wogóle jej nie dawkuj. Zamiast dollabelli proponuję zebrasomę - najlepsza kosiarka na glony i nie trzeba mieć dużego baniaka, wystarczy 250 litrów. Na nadwyżki NO3 i PO4 albo spagetti w sumpie mocno oświetlone (ale nie jakąś żaróweczką pokojową energooszczędną) albo Rowa, Phosguard itp. Przede wszystkim musisz mieć czysto w sumpie i robić regularne podmianki wody. Jeśli będziesz się tego trzymał to nie powinno być problemu z cyjano czy glonami.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do martinniemczyk-lineatus jest u mnie na jakiś czas,jak podrośnie zmieni dom,ale na razie kosi glony aż miło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.