Skocz do zawartości
Arit

kolejne 112l.

Rekomendowane odpowiedzi

Przywitać się już przywitałem w odpowiednim dziale. A teraz chcę przedstawić swój pomysł.

Akwarium 80x35x40 lub 80x35x45 ale to wyższe będzie trudniej doświetlić więc raczej skłaniam się na 112 l.

Obudowa DIVERSA aluminiowa - już kupiona używana po kosztach, do tego oświetlenie - dwa takie zestawy: http://allegro.pl/at...4119964910.html ze świetlówkami aquastar i coralstar do kupienia.

Odpieniacz Hydor Slimskim Nano 135.35 też już kupiony po kosztach.

Dwa falowniki JVP 101do kupienia.

Grzałka Eheim 100 W już mam.

Filtr RO nie jest potrzebny bo kilometr od domu mam sklep z morszczakami i wodę po 50 gr. za litr.

Ze sprzętu to chyba wszystko.

Chcę to wystartować na żywym żwirze 9kg, na wodzie ze sklepowego akwa, oraz na żywej skale. Nie wiem ile skały potrzebuje, w sklepie mówili, że 10 kg. Co wy na to? Nie ukrywam, że całość projektu ma być dość nisko budżetowa więc jak się da na czymś przyoszczędzić to to zrobię.

Specjalnie napisałem co już mam kupione żeby zaoszczędzić niepotrzebnych dyskusji.

Akwarium szykuje pod koralowce jakieś proste dla początkujących, ryby raczej tylko jako dodatek, czyli standardowy Błazenek. Mam ryb pod dostatkiem w innych zbiornikach.

Proszę o ocenę moich wyborów i konstruktywną krytykę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc, jak kolega wyzej sugeruje daj przynajmniej te 40cm szerokie. 10kg skaly spokojnie wystarczy na taki litraz. Sam mowilem sobie, ze ma byc po taniosci ale niestety zycie potem to weryfikuje i lepiej sie od razu nastaw, ze te hobby tanie nie jest. Wpisz RO na liste zakupow bo zobaczysz, ze szybko Ci sie znudzi bieganie do sklepu z bankami i przy tej cenie szybko sie powinno zwrocic. Powodzenia zycze i czekam na fotki po zalaniu. Pzdr!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że szału nie ma z tym zbiornikiem, ale albo taki albo wcale. To jest standardowy wymiar i taki mam regał oraz obudowę więc inny nie będzie. Można tylko zaszaleć z wysokością bo są w sprzedaży akwaria o wysokości 40,45 a nawet 50 cm. przy tych samych wymiarach dna. Jeśli możecie coś podpowiedzieć o wysokości to bardzo proszę. Proszę też o podpowiedzi co do oświetlenia. W grę wchodzi też LED. Mam 600 l. Malawi oświetlone Led Cree na RoyalBlue i Coolwhite, więc doświadczenie w budowie jest. Ale koszty tego światła wyszły 500 zl. a tam jest tylko 6 diod. Więc raczej skłaniałbym się na T5. Co do filtra RO to nie chce tego ustrojstwa nigdzie montować, cały czas jeżdżę autem to tu to tam, podjechać do sklepu po drodze po 10 czy 15l. wody za 5 zl. to żaden kłopot. I jest okazja żeby podyskutować dowiedzieć się czegoś itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pewną uwagę do zestawu odpieniacz + obudowa Diversa. Ten odpieniacz (a dokładnie "zaworek" czerpiący powietrze) wystaje co najmniej ok.10cm ponad lustro wody. I to przy ustawieniu maksymalnie na mokro. Na sucho musisz dodać jeszcze z 4 cm albo i więcej. Jeśli Twoja obudowa to między innymi pokrywa to możesz mieć problem ze zmieszczeniem odpieniacza.


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem nadzieje że własnie tego Hydora da się upchnąć pod pokrywę, jak wszystko dotrze do mnie będę kombinował, widziałem, że można ten zaworek odczepić. Ewentualnie zrobię dziurę w pokrywie. Musi się wszystko zamknąć taki jest plan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, że można ten zaworek odczepić.

Tak, zaworek możesz bez problemu odczepić. Tylko, że on pobiera powietrze z kubka. A kubek pełni w tym wypadku rolę tłumika, bardzo skutecznego tłumika. Jak go odepniesz i gdzieś "puścisz luzem" to słychać syczenie zaciąganego powietrza. Przynajmniej u mnie.


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TJak go odepniesz i gdzieś "puścisz luzem" to słychać syczenie zaciąganego powietrza.

Podobno wystarczy założyć kostkę do napowietrzania jako tłumik.

Czy 10 kg skały na 112l. to jest wystarczająca ilość czy trzeba kupić 10 kg żywej plus ileś tam suchej?

Planuje na początek kupić zestaw z 2 świetlówkami, a później dołożyć drugi taki sam. Chodzi mi o to, że przy dojrzewaniu nie potrzebuje silnego światła. Po jakim czasie trzeba odpalić już 4 świetlówki? Czym się kierować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek kup te 10kg masz tylko te 35cm więc będzie ciasno - jak masz 5min do sklepu zawsze możesz po 2-3kg podjechać.

Jak już zakładasz na żywej to leć na tej żywej i nie kombinuj, chyba że jakieś kształty Ci się bardzo podobają.

Czas dojrzewania dla każdego zbiornika jest inny jak skała będzie dobrze odgazowana, woda żywa z działającego zbiornika to po 2tyg. jak testy będą ok. możesz pierwsze życie wpuszczać. Na dwóch świetlówkach możesz śmiało nawet przy kilku miękkich koralach jechać, a dla zwierząt to nie ma znaczenia.

Najpierw świeć po 2-3h dziennie dla własnej wygody. Jak już glony zejdą, okrzemki wyskoczą, zejdą ect. To wydłuż do 6h wtedy możesz myśleć o pierwszych miekkich koralach, ale wszystko zależy od testów - to jest wyrocznia.


Moje skromne szkiełko : http://nano-reef.pl/...m-z-sumpem-;-d/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to będzie wyglądało, fota w dziale sprzętowym bo akwa bez wody :)

441d779b3c22.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na koncowy efekt ,ale jak pisał kolega @qsy kup sobie filtr RO bo czasami trzeba zrobić niezaprzewidzianą podmiankę a sklep nie jest otwary 24h/ dobę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oby wyglądało lepiej niż to słodkie pod spodem....


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę z sąsiedztwa ( Lublinek i okolice :thumbup: ). Co do filtra RO to koledzy dobrze mówią. Nawet nie masz pojęcia ile tej wody idzie, a czasem trzeba jeszcze coś przepłukać np w niedzielę robiąc porządki, a tu sklep zamknięty. Nie mam stałego miejsca na filtr, tzn mam zaworek, a filtr jest w szufladzie, którą otwieram kiedy trzeba. I mówiąc szczerze jest otwarta cały czas. Co do skały, to zobacz moje akwa, tam jest prawie 11kg skały, a reefmax też jest wąski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oby wyglądało lepiej niż to słodkie pod spodem....

a co niby jest nie tak z tym zbiornikiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje wymiary takie jak twoje 112 litrów, żywej skały wsadziłem 14,5 kg reszta doszła ze szczepkami korali, piasku 9 kg i wcale nie jest ciasno moje akwarium dojrzewało 4 miesiące dopiero wrzuciłem ekipę czyszczącą swiatło mam 4x24W i myślę że 2x24 będzie za mało,wodę RO kupuję w erybce od roku i jakoś mnie te koszta nie przerosły i zapas jest taki żeby wystarczyło w razie czego, a słodkie pod morskim - całkiem fajny pomysł powodzenia :thumbup:


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie. Akwarium zalane 24.07 w końcu :) :

woda z hodowlanego zbiornika,

18 kg żywej skały oraz

10 kg żywego piachu.

Parametry mierzone dzisiaj testami kropelkowymi JBL:

NH4 - 0

NO2- 0

NO3 - 1

pH - 8.0

KH - 7

GH - poddałem się przy 30 :)

Temperatura była 25,5 i szła w górę ale już chodzi wentylator i spokojnie utrzymam 24 stopnie, zamówiłem termostat i szukam teraz cichych i wydajnych wentylatorów.

Odpieniacz nie pieni pomimo odkręconego powietrza na maksa. Czy jest możliwe że w wodzie nie ma białka i dlatego nie pojawia się piana? Czy przy takiej konfiguracji mam oczekiwać na pojawienie się cyklu azotowego - chodzi mi oto że wszystko jest żywe w zbiorniku więc proces dojrzewania powinien być szybszy niż na jałowym zbiorniku. Ogólnie proszę o zwrócenie mi uwagi jakie tematy teraz powinienem wertować.

3598c6d30d08.jpgbd1b2c40349d.jpg

Edytowane przez Arit (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też jestem ciekawy..


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że taki wąski zbiornik. Ja mam 250l jeszcze w projekcie i zbiornik w pokoju pusty i ciągle mam wrażenie że to bardzo mało jak na morskie te 50cm i przydałoby się tak z 70cm. Ale nie mogę bo na razie to rodzic wyznacza mi że taki może być maks i koniec :C

Fajne ułożenie skały.

PS. Czemu zrobiłeś BW ze słodkiego ?


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Robię mały Up, mam nadzieję, że nikt się nie obrazi, że odgrzewam starego kotleta ale chociaż jedna osoba była ciekawa jak wygląda moje akwa, więc wrzucam foty. Poza tym mam usprawiedliwienie urodził mi się syn, ma już cztery miesiące i jest zafascynowany morskim akwarium, nie da się ukryć, że morskie bije na głowę Malawi i BW :) Z przydatnych info to: odpieniacz Hydor robi robotę NO2, NO3 na zero, PO4 0,05, pompa do balinga zamawiana w Chinach Jebao działa ok, wentylator na termostacie spisuje się świetnie tem. wody z 26 kiedy się załącza spada w ciągu 15 min do 25 st. Własnie założyłem falownik Jebao ze sterownikiem ale jeszcze za wcześnie żeby go chwalić na razie widzę, że strumień ma szerszy od falowników JPV pomimo tego, że jest o połowę mniejszy a i materiały są o niebo lepszej jakości. Falę robi ładną tylko dolewka mi wtedy głupieje muszę to jakoś rozwiązać, chociaż nie mam w tej chwili pojęcia jak to zrobić.

70c538362e7c.jpg 549fe7f8d302.jpg 4ff9cef4029b.jpg

Pokolec jest na chwilę więc nie krzyczcie :p a poza tym co myślicie może być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak rozwiązałeś sprawę filtracji bo podłoże robi wrażenie brudnego jakby wszystkie śmieci tam osiadały

akwarium bardzo ładne,pokolec niech sobie mieszka miejsca ma sporo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.