Skocz do zawartości
Waldi

nowe oswietlenie,zagadka

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tez mam 8x10w led i 2x80w T5.Powiem tak,dla mnie jest to idealne swiatlo,bliki są mimo wszystko fajnie widoczne a widmo dobrych świetlówek jest według mnie ciężkie do uzyskania z samych ledow.Ja polecam i nie zamierzam zmieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wasze opinie. W takim razie jestem zdecydowany zrobić taką lampę z tym, że zastanawiam się nad mocą. Akwarium głównie sps, nowe będzie 150x70x50 i zastanawiam się czy zrobić 4 x 50W COB + 4 x 54 ( 2x 54T5?) czy może 3 x 50w COB + 4x54w(2x54wt5?) Nie wiem ile tego światła dać, żeby nie dać go za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wasze opinie. W takim razie jestem zdecydowany zrobić taką lampę z tym, że zastanawiam się nad mocą. Akwarium głównie sps, nowe będzie 150x70x50 i zastanawiam się czy zrobić 4 x 50W COB + 4 x 54 ( 2x 54T5?) czy może 3 x 50w COB + 4x54w(2x54wt5?) Nie wiem ile tego światła dać, żeby nie dać go za dużo.

A nie lepiej Ci dac T5 80w?? Np 2x80w T5 i z 6xCOB ale 20w bo 50w moze byc za mocne.


Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej Ci dac T5 80w?? Np 2x80w T5 i z 6xCOB ale 20w bo 50w moze byc za mocne.

W tym wypadku wole 54W bo można z kolorami bardziej się pobawić. Teraz mam u siebie 2 x 50W Cob + 2 x 30W Cob i za mocne nie są 50W ale mam jakiś niedosyt barwny. Najchętniej zrobiłbym najmocniejszą wersję ale to może być za dużo i wydaje mi się, że 3x 50W Cob + 4 x 54W t5(świetłówki Ati 2x actinic + Coral plus i purple plus) będzie optymalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A taki układ: 6x54W T5 i do tego 5x30 (3 niebieskie i 2 białe)? Więcej świetlówek da Ci większe możliwości w ich konfiguracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę ostatnio nad dodaniem jednej świetlówki 24w . Kolory pod białym i niebieskim są słabe. Jaką świetlówka polecacie? W mojej lampie mam 2x20w niebieskie, coś mi się wydaje,że są za mocne.Może by tak wymienić na 2x10 w. Słabo mi rosną lpsy pod tym światłem a o spsach nie wspomnę bo wszystkie padają.

Pozdrawiam


1c1fb02a32483bedd7431a039a4ca6fcu1456a1309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałbym przypomnieć że to jest temat róznych typów CHIPów ledowych a nie T5 :)

jeśli ktoś pragnie tworzyć lampy T5 to prosze załozyć odrębny temat

załozyłem temat CHIP LED i niech tak zostanie

dla mnie ta lampa przy odpowiednio dobranych ledach nie potrzebuje dodatkowych świetlówek

tak samo jak np lampy ORPHEK CZY KESSIL

Myślę ostatnio nad dodaniem jednej świetlówki 24w . Kolory pod białym i niebieskim są słabe. Jaką świetlówka polecacie? W mojej lampie mam 2x20w niebieskie, coś mi się wydaje,że są za mocne.Może by tak wymienić na 2x10 w. Słabo mi rosną lpsy pod tym światłem a o spsach nie wspomnę bo wszystkie padają.

Pozdrawiam

może masz zle dobrane ,a może to nie wina światła?

są różne przyczyny zle rosnących lpsów itd itp


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mozliwe,tak mi doradzono. Mam 2x20w niebieskie 2x10białe lampa wisi około 10-15cm nad powierzchnia wody . Akwarium 128l 80x40x40


1c1fb02a32483bedd7431a039a4ca6fcu1456a1309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mozliwe,tak mi doradzono. Mam 2x20w niebieskie 2x10białe lampa wisi około 10-15cm nad powierzchnia wody . Akwarium 128l 80x40x40

za dużo blue a za mało białego ,ja bym dał odwrotnie 2x 10blue i 2x 20 białe i zobaczysz

zle ci doradzili,pod prawie samą actyniką nic nie urośnie

Edytowane przez Waldi (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok spróbuję tak jak proponujesz . Dzieki


1c1fb02a32483bedd7431a039a4ca6fcu1456a1309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldi czyli jak ktoś chce zrobić hybrydę to nie może w "Twoim" temacie pisać ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

za dużo blue a za mało białego ,ja bym dał odwrotnie 2x 10blue i 2x 20 białe i zobaczysz

zle ci doradzili,pod prawie samą actyniką nic nie urośnie

niebieskie nierówne niebieskiemu - a białe białemu

więc jak nie znamy temp. (zwłaszcza białych) to ja bym się bał doradzać taką zmianę "koloru"

bo jak mu walnie glonami to się kolega nie pozbiera

--//--EDIT

UPS - nie doczytałem .. i myślałem że piszecie o LEDach :)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niebieskie nierówne niebieskiemu - a białe białemu

więc jak nie znamy temp. (zwłaszcza białych) to ja bym się bał doradzać taką zmianę "koloru"

bo jak mu walnie glonami to się kolega nie pozbiera

--//--EDIT

UPS - nie doczytałem .. i myślałem że piszecie o LEDach :)

Piszemy o LEDach.

Temp.białych to 10000-12000k A niebieski to Royal Blue.

Z tymi glonami to masz rację, przy tej konfiguracji będzie dużo białego.

Hmm już sam nie wiem .


1c1fb02a32483bedd7431a039a4ca6fcu1456a1309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldi czyli jak ktoś chce zrobić hybrydę to nie może w "Twoim" temacie pisać ??

można, tylko nie chciałbym żeby temat przekształcił się w lampy t5

niebieskie nierówne niebieskiemu - a białe białemu

więc jak nie znamy temp. (zwłaszcza białych) to ja bym się bał doradzać taką zmianę "koloru"

bo jak mu walnie glonami to się kolega nie pozbiera

--//--EDIT

UPS - nie doczytałem .. i myślałem że piszecie o LEDach :)

nic mu nie walnie glonami spoko :smiling:

ja tak mam i nie wali glonami

oczywiście jak będzie no3 w ryzach trzymał

Piszemy o LEDach.

Temp.białych to 10000-12000k A niebieski to Royal Blue.

Z tymi glonami to masz rację, przy tej konfiguracji będzie dużo białego.

Hmm już sam nie wiem .

jak ci za mało,to daj te 14-16000k

Edytowane przez Waldi (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie.

Sprzedawane są 2 różne diody niebieskie Długość fali: 460-465nm i Długość fali:445-450nm. Które wybrać?


1c1fb02a32483bedd7431a039a4ca6fcu1456a1309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze? dla mnie nie istotne

ale pewnie te wieksze :smiling:


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam jeszcze jedno pytanie.

Sprzedawane są 2 różne diody niebieskie Długość fali: 460-465nm i Długość fali:445-450nm. Które wybrać?

Royal Blue 450-455nm dasz na 2 takie jedną inną i będzie cacy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem próby i zgadzam się z @silvia takie polączenie daje fajną poświatę. Samo RB jak dla mnie jest "za ciemne" bo nie wiem jak to inaczej określić. do tego dołożyłem jedną czerwoną i10-12K białe jest bajka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie z tą ilością ledów,to tylko 128l. Znowu będzie za dużo niebieskiego Więc jaką polecacie dokładnie konfigurację? Czym dokładnie różni się Roial Blue od innej niebieskiej?


1c1fb02a32483bedd7431a039a4ca6fcu1456a1309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czym dokładnie różni się Roial Blue od innej niebieskiej?

nm czyli barwą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie z tą ilością ledów,to tylko 128l. Znowu będzie za dużo niebieskiego Więc jaką polecacie dokładnie konfigurację? Czym dokładnie różni się Roial Blue od innej niebieskiej?

miałem kiedyś lampe ledową na tych sławnych ledach cree 3w i royal blue ,i niczym się nie rózniła od chip leda 30w jaki mam teraz blue

to tylko nazwy, to tylko marketing


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Wam rosną korale po zmianie światła z HQI/T5 na Led multichip ? Jakieś zauważalne zmiany po jakimś upływie czasu? Ciemnieją czy może stają się przezroczyste czy może żadnych widocznych zmian. Ciekawi mnie temat tych diod (multichip), natężenie jest nie porównywalne do starszych typów oświetlenia (Hqi, T5). Czy to nie ma jakiegoś wpływu na korale? Chodzi mi bardziej o zastosowanie diod o większych mocach 30W, 50W, 100W. Jak by tu można było sprawdzić "pozytywne" działanie takiego światła żeby nie przedobrzyć, bo skąd wiadomo, że jest ok. Jakiś luksomierz(lx) jedynie mógłbym określić natężenie szkoda, że wszelkie rodzaje PAR mierników są tak drogie, że zwykły Kowalski nie mógł by sobie sprawdzić czy "dobrze" robimy bezkręgowcom. :)

Może to już nadgorliwość :) ale wiadomo każdy chce jak najlepiej dla swojego baniaka. Jedni nie zachodzą w głowę, podpinają i po sprawie a drudzy niestety lub stety lubią drążyć temat do uzyskania zaspokajających informacje i niestety należę do tej drugiej grupy. :)

Jak tam wasze wrażenia po użytkowaniu takiego rodzaju światła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ruszam z moja lampa wg Waldiego

radiator 1m z wentylatorami 170m3/h

post-23687-0-18441000-1446031032_thumb.jpg

ledy

2x30W 14-16000k

3x30W niebieskie

zasilanie led drivery

post-23687-0-13817800-1446031121_thumb.jpg

jak skoncze umieszcze fotke calosci


70a2dc61900f6ec560171bfcec140b86u1113a984.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Wam rosną korale po zmianie światła z HQI/T5 na Led multichip ? Jakieś zauważalne zmiany po jakimś upływie czasu? Ciemnieją czy może stają się przezroczyste czy może żadnych widocznych zmian. Ciekawi mnie temat tych diod (multichip), natężenie jest nie porównywalne do starszych typów oświetlenia (Hqi, T5). Czy to nie ma jakiegoś wpływu na korale? Chodzi mi bardziej o zastosowanie diod o większych mocach 30W, 50W, 100W. Jak by tu można było sprawdzić "pozytywne" działanie takiego światła żeby nie przedobrzyć, bo skąd wiadomo, że jest ok. Jakiś luksomierz(lx) jedynie mógłbym określić natężenie szkoda, że wszelkie rodzaje PAR mierników są tak drogie, że zwykły Kowalski nie mógł by sobie sprawdzić czy "dobrze" robimy bezkręgowcom. :)

Może to już nadgorliwość :) ale wiadomo każdy chce jak najlepiej dla swojego baniaka. Jedni nie zachodzą w głowę, podpinają i po sprawie a drudzy niestety lub stety lubią drążyć temat do uzyskania zaspokajających informacje i niestety należę do tej drugiej grupy. :)

Jak tam wasze wrażenia po użytkowaniu takiego rodzaju światła?

mam już 2 lata chipy 50w i 30w

nie widze żadnych zmian,wszystko tak samo rośnie jak miałem hqi czy ledy cree czy obecnie

nic nie mierze i jestem zadowolony :)

ruszam z moja lampa wg Waldiego

radiator 1m z wentylatorami 170m3/h

post-23687-0-18441000-1446031032_thumb.jpg

ledy

2x30W 14-16000k

3x30W niebieskie

zasilanie led drivery

post-23687-0-13817800-1446031121_thumb.jpg

jak skoncze umieszcze fotke calosci

a czemu aż tyle actyniki?

wydaje mi sie że przy białych tak zimnych 14-16k i tylu niebieskich może być niebiesko

ja bym dał odwrotnie

ale sam musisz zobaczyć


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.