Skocz do zawartości
rafik73

Moje 160l.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Chciałbym się przedstawić .

Akwarystyką interesuję się od dzieciństwa w słodkowodnej raczej nie ma dla mnie tajemnic.Doszedłem do pewnego punktu -podczas gdy rozmnożyłem Paletki - czar prysł. Postanowiłem, że spróbuję z solniczką .

Założę sobie małe akwarium (żeby straty były mniej odczuwalne przy popełnianych błędach) i spróbuję uruchomić prawdziwe życie nie mini rafie.

Moje hobby to nurkowanie więc pasja tym bardziej większa. Lecz jak każdy nowicjusz popełniłem masę błędów przy zakładaniu tego zbiornika . Od zakupu sprzętu, poprzez niewłaściwą pielęgnacje spowodowaną niewiedzą.

Poniższe akwarium ma około roku ale dużo przeszło. 1. Restart z powodu braku prądu 2. Restart przy leczeniu ospy hepatusa (oczywiście bez sensu zabijać całe życie chemią gdy tylko wystarczyło jej dać święty spokój i samo zeszło) Mądry polak po szkodzie.

427127dcdd.jpg

14778fa1ca.jpg

Akwarium : 80 x 40 x 50

Odpieniacz Octabus BH-100 -poproszę o opinię tego sprzętu ( mam pewne wątpliwości co do niego)

Oświetlenie 6x24W (3 x sylwania coralstar, 2x sylawnia marinestar 1x blau reef day 20kk

2 x Pompy cyrkulacyjne tunze 6015

Sump 60l.

Pompa obiegowa new jet

Lamapa UV 12W używana w razie potrzeby.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tym się różni solniczka od słodkiego że tu potrzeba czasu i jak mniej wsadzac przysłowiowe lapy do akwarium sam popełniłem te same błędy gdy ze słodkiego przyszedłem na solniczke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz Reef Ocotpus czy OCTABUS?

Daruj sobie to nabijanie postów Andrzej.

Moderator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tym się różni solniczka od słodkiego że tu potrzeba czasu i jak mniej wsadzac przysłowiowe lapy do akwarium sam popełniłem te same błędy gdy ze słodkiego przyszedłem na solniczke

Witam -to też ale ja popełniłem chyba wszystkie możliwe błędy.

Przy 1 restarcie podczas którego na szczęście miałem tylko skałę w akwarium padły mi wszystkie robale z tej skały. Oczywiście podmiana wody bakterie bakterie i jeszcze raz bakterie i woda się ustabilizowała.

Lecz 2 restart po leczeniu hepatusa z ospy to szereg nieporozumień . Na początku szukanie skutecznej chemii, to nie pomaga -to też nie pomaga i tak może 2 miesiące . Gdy się zorientowałem , że to nie ma sensu te całe leczenie. Bo nawet jak teraz wyleczę a dokupię następną rybkę to znów może mi złapać ospę bo się biedaczysko przestraszy.

Ale wtedy było już za późno. :blushing:

Zero biologii w akwarium , pojawiły się sinice, glony kompletna plaga ( jeszcze trochę widać na żwirku ) ale do tego stopnia ,że nawet ślimaki turbo mi leciały. O koralach i krewetkach nie wspomnę .

I z tym problemem walczyłem około pół roku. Aż do braku siły i postanowienia , że rezygnuję z akwarium morskiego.

Uparciuch trochę jestem i dałem sobie ostatnią szansę .

Zacząłem trochę czytać , pytać itd....... Przestawiłem cyrkulację na skały, zacząłem częściej bo przy każdej podmianie - badać wodę na magnez , fosfor, wapń. Oczywiście też uzupełniać te związki ( bez fosforu -który i tak był zerowy co dziwne przy takim szerokim występowaniu glonów). Zacząłem stosować reef found..... ABC+ do zalecanego poziomu wapna 450. Oczywiście za czyjąś poradą .

I ukazało się światełko dla mojego akwarium. Ze skałą zaczęły schodzić glony, stopniowo po 1 skałce na tydzień , obrastają już pożytecznymi glonami wapiennymi. zacząłem odnawiać obsadę korali ostrożnie, mam nawet ukwiała quadi który też miał gorsze dni ale dał radę za sprawą błazenka (przywrócił go do żywych)

Kupiłem od Pana z Kielc na allegro kilka szczepek SPSów ostatnio i mają się dobrze (napompowane polipy)

Obecnie pływają w moim akwa:

Hepatus -oczywiście

Błazenek

Mandaryn marmurkowy -czerwony -synchiropus moyeri- jestem ciekaw czy da radę wyżywić się w mojej rafie?

Żółtek

Krewetka alpheus randalli oczywiście z babką Stonogobiops

Kilka turbinek chodzących po skałakach

Krewetki wurdemanni -już się rozprawiły z aptasjami

Wredna krewetka Lysmata kuekentgali- atakująca ukwiała podczas karmienia -na szczęście jest obrońca.

Kupiona zupełnie przez pomyłkę -sprzedawcy :wallbash: -nie będę robił krypto-reklamy

Żwir przekopują rozgwiazda piaskowa i ślimak babylonia i nassarius.

Odpieniacz Reef Ocotpus czy OCTABUS?

Nie o taką radę mi chodziło ale dziękuję za sprostowanie -może teraz ktoś zrozumie o jaki sprzęt pytałem i wypowie się w temacie .

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ok,

wiem, że piszę to często i niestety dalej będę pisać:

hepatus i żółtek w tak małym akwarium to jedno wielkie nieporozumienie.

A błędy - zawsze są na początku ale najważniejsze, że już się udało wyjść na prostą :thumbup:

Powodzenia!

Tylko te rybki wymień na mniejsze :blushing:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,

wiem, że piszę to często i niestety dalej będę pisać:

hepatus i żółtek w tak małym akwarium to jedno wielkie

Powodzenia!

Tylko te rybki wymień na mniejsze :blushing:

Dzięki. Wymienię obiecuję - ale akwarium na większe. Jeszcze w tym roku, jeśli wszystko będzie żyło własnym życiem to mieszkańców czeka nagroda za męki ze mną. Plan jest na 400-500l.

400900a3d6.jpg

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak obiecałem -przygotowania nowego zbiornika rozpoczęte zakupione akwa 375 l. opti+200 l. sump.

Lampa giesmann hqi 2x250W + kompakty 2x25W -poszła do malowania proszkowego na czarno. Nowe pienidło już zaczęło tyrać w starym zbiorniku . Testowanie H&S 200 na aqua bee 2000/1

Zaczęło się też szukanie stelaża pod zbiornik. :ninja:

a1af0ea10b.jpg

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak powiedział tak zrobił :) brawo. Fajne masz te korale :) strach pomyśleć co będzie w większym. Ike taka usługa malowania proszkowego?


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór stalowy lepiej zmień na plastik.


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym zaworem to grubo poleciałeś :)

Wysłane z mojego iPad AIR przez Tapatalk


275 l,Sump 80l, 2x Ecotech RADION xr30w,Bubble King Mini 200,

Reef Octopus MF-70 na ROWA, Skimz + AllInOne BioPellets,

Vortech MP-10 x2, JEBAO DC6000 obieg, Grotech TEC III NG

FM Balling Light, 25kg LR, 18kg LS i pare zwierzaków :)

aquarium1737.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małymi krokami do przodu.

Akwa 150x50x50

Sump 120x40x40

Oświetlenie 2x250W + 48W compakty.

Pienidło H&S200 po tyningu pompa Tunze HS 9430.040

Obieg NJ4500

Cyrkulacjia Blau WM 8000+ 2 x tunze 6015

Na baipasie lampa UV 11W

Dolewka aqua trand + pompa tunze S1073.008

Jeszcze tylko ogarniecie elektryki . Wentylacja do lampy.

I można zalewać.post-22194-0-74145300-1410456769_thumb.jpgpost-22194-0-80833100-1410456789_thumb.jpgpost-22194-0-24049100-1410456810_thumb.jpg

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.