Skocz do zawartości
TomekSz

Lustro zamiast odbłyśników

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem pozostaje jeszcze kwestia przepuszczalności całego widma światła przez szkło. O ile się orientuję szkło, które przepuszcza całe widmo jest dosyć drogie. Dla przykładu - przez zwykłe szkło okienne (a takie jest stosowane najczęściej do luster) nie opalimy się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powód rozpoczęcia tego wątku jest taki: chce zaprojektowac lampe i zaczalem zastanawiac sie nad tymi odbłyśnikami ATI srati i innymi. Niby zwykła blaszka, mozna ja pokrywac srebrem, polerowac i robic inne cuda podwyzszajace cene (i niekoniecznie jakość). Mysle, że z tymi odbłyśnikami to jest taki troche mit.

Technicznie to żaden problem poskładać odpowiednio pociete paski cienkiego lustra. Musze sie tylko zorientować jak by to wychodziło kosztowo w stosunku do dobrych odbłyśników.

Jest dla mnie raczej jasne, że lustro będzie co najmniej tak samo dobrym a może i lepszym odbłyśnikiem światła niż polerowana blaszka.

Zastanówmy się jednak nad funkcją odbłyśnika... Powinien on odbić, i skierować w stronę zbiornika jak najwięcej swiatła wyemitowanego przez świetlówkę w górę. Ilość (ntężenie) światła oczywiście można zmierzyć, więc przydałby się odpowiedni czujnik i eksperyment by to nam zweryfikował.

Troche z innej bezki..., jeżeli robiłbym akwarium szczepkowe, to czy nie uważacie, że z czysto ekonomicznego punktu widzenia (swiatło = kilowatogodziny = kasa) opłacało by się wszystkie ściany pokryc lustrami i styropianem ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że najbardziej precyzyjne info na temat jakości odbłyśników można znaleźć (o ile to nie jest ściśle tajna informacja) u producentów reflektorów samochodowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TomekSz moim zdaniem jesli lustro bylo by o wiele lepszym rozwiazaniem to juz dawno pojawilo by sie w lampach ati lub giessemana itp itd , tutaj fajnie jesli wypowiedzial by sie Przemek dlaczego lepsze sa odblysniki jakie od tej pory stosowano , jak dla mnie stosowanie szkla to bez sens ale to tylko moje zdanie :) pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo szkło(lustro) ma wyższy współczynnik odbicia niż odbłyśniki wykonane z takich materiałów jak Miro Silver(z Alanodu).

Dla tych ostatnich to >98.5%, dla lustra niemal 100%.

Pozostaje małe ale.

Odpowiednio wyprofilowany odbłyśnik gwarantuje że dużo więcej światła trafia do zbiornika i mniej rozpraszane jest na boki. Wykonanie odbłyśnika z pasków lustra i sklejanie ich (nawet po paraboli) nie spowoduje że do zbiornika dostarczymy więcej światła - te około 1.5% światła "ucieknie" nam na samych miejscach cięcia/łączenia pasków a i nadal otrzymany kształt nie będzie najlepszym optymalnym. gwarantującym właściwe ukierunkowanie światła.

Podsumowując - oczywiście, można zrobić odbłyśnik z lustra - jednak na pewno nie bedzie on ani estetyczny, ani w niczym lepszy do odbłyśników z matariałów takich jak Miro Silver(jest to galwanizowane aluminium - to nie żadna "polerowana blaszka").


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niedługo wypuszczą grafenowe spraje, które pod wpływem ciepła skrystalizują się do warstwy diamentu i wątek stanie się przestarzały... Oczywiście cena wzrośnie adekwatnie do marketingowego bełkotu. ;):p

wysłane z kieszonkowego miniekraniku ;)


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co rozumiesz przez marketingowy bełkot - kto będzie chciał to będzie sobie robił z luster, kto inny - może nawet ze pazłotka z czekolady.. :)

Wydaje mi się że zwięźle wyraziłem swoją opinię którą oparłem o własne doświadczenia - zarówno z kontaktem z materiałami typu Alanod - jak i pokrywami wyklejanymi lustrem 16 lat temu w akwarium.

Lustro ani nie będzie sprawniejszym odbłyśnikiem ani nie jest łatwiejsze w obróbce i myślę że nawet zwykłe odbłyśniki trapezowe mogą być równie skutecznym refletorem co "lustrzane wyklejanki".


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys byly gdzies wykresy odbicia swiatla dla roznych ksztaltow odblysnikow i bezapelacyjnie wygraly odblysniki paraboliczne. Stad i przestano stosowac trapezowe a i to rowniez sprawia, ze metalizowany odblysnik paraboliczny finalnie da wiecej swiatla niz lustrzany trapez pomimo lepszego wspolczynnika odbicia. Matematyki nie oszukasz :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie odbieraj mojej wypowiedzi jakoś negatywnie... Zwyczajnie nie powstrzymałem palców przed przelaniem odrobiny sarkazmu w czeluści netu.

Miałem wszelkie rodzaje odbłyśników. Od luster, przez folie alu, odbłyśniki paraboliczne po lumenarc w obecnej sfilgoi i stwierdzam nieobiektywnie, że jak źródłu brak należytej mocy to nawet diamentowy odbłyśnik nie pomoże. Bez względu na to czy kupny markowy, czy DIY. ;)

wysłane z kieszonkowego miniekraniku ;)


takie_tam_moje_realizacje_akwarystyczne.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawy optyki się kłaniają...

- przy świetlówkach odbłyśniki służą niczemu innemu jak wykorzystaniu świata wypromieniowanego przez świetlówkę w górę i na boki bo jest to źródło świecące we wszystkich kierunkach jednakowo, a w kierunku który chcemy oświetlać w przypadku akwarystyki wypromieniowywane jest w przybliżeniu max 20-30% światła (zależnie od wysokości źródła i oświetlanej powierzchni). Biorąc pod uwagę jakim źródłem światła jest świetlówka to nie chcemy aby światło odbite trafiało ponownie na jej powierzchnię bo zostanie na nim w sporej części ponownie zaabsorbowane (zależnie od jakości powierzchni fluorescencyjnej na ściankach świetlówki) i nie łudźmy się że przejdzie przez nią...

Wykonanie lustra płaskiego, prostokątnego lub złożonego z płaskich powierzchni nawet idealnie połączonych będzie zawsze generowało stosunkowo spore straty bo część światła odbitego będzie trafiać ponownie na powierzchnię świetlówki.

Dlatego właśnie należy zastosować lustra paraboliczne lub o przekroju fragmentu elipsy (zależnie od celu jaki chcemy osiągnąć), a źródło światła należy umieścić w jednym z ognisk - wtedy mamy największą wydajność. - jak pewnie pamiętacie z podstawówki kąt padania równy jest kątowi odbicia, dla pełnej elipsy umieszczając źródło w jednym z ognisk całość światła przejdzie przez drugie (w praktyce świetlówka nie jest punktowa ale przybliżenie jest niezłe i będzie tym lepsze im większy odbłyśnik i dalej od świetlówki zastosujemy).

To jakie parametry krzywizny chcemy dobrać zależeć będzie od grubości naszej świetlówki (T5 jest dość cienka więc mamy większe pole do popisu), jak wysoko chcemy umieścić źródło światła od obiektu oraz jaką powierzchnię chcemy z pojedynczej świetlówki oświetlać.

Co do materiału... tak naprawdę luster o napylonej powierzchni po przeciwnej stronie materiału przezroczystego używa się jedynie ze względów praktycznych i tylko tam gdzie nie jest wymagana wysoka jakość parametrów odbicia, a liczy się trwałość silnie eksploatowanej powierzchni - powierzchnia szkła jest nieporównywalnie trwalsza od cienkiej warstwy napylonego metalu, a pokrycie powierzchni szkła metalem przy zachowaniu parametrów jedynie po stronie łączenia materiałów jest znacznie tańsze - tu jakość powierzchni odbijającej zależy w zasadzie jedynie od jakości powierzchni szkła.

Samo szkło prostopadle odbija na każdej powierzchni ok 4% światła !!! dlatego można się przejrzeć w oknie a efekt jest tym lepszy lepszy im ciemniej po drugiej stronie ale to ciągle będzie jedynie ok 4% światła padającego

Pełne odbicie w ośrodkach przezroczystych mamy jedynie przy wykorzystaniu całkowitego wewnętrznego odbicia na granicy ośrodków czyli dopiero dla stosunkowo dużych kątów - między innymi dlatego lampy świecące do akwarium Wam nie rozświetlają podłogi dookoła zbiornika przy odbłyśnikach ten efekt pozwoliłby na wykorzystanie dodatkowych kilkunastu % promieniowania ze świetlówki.

To co odbija światło widzialne pod małym kątem w lustrach klasy badawczej (czyli o najwyższych parametrach) to ZAWSZE jest warstwa cienko napylonego metalu dobranego odpowiednio do warunków eksploatacji oraz materiału/powierzchni napylanej. To jakie mamy odbicie zależy w zasadzie od jakości powierzchni.

Idealna powierzchnia metalu będzie miała zawsze współczynnik odbicia =1

Niestety taka powierzchnia (napylana) jest bardzo delikatna szybko się brudzi oraz uszkadza i nie nadaje się do czyszczenia dlatego pokrywa się ją często powłokami które niestety mają wpływ na jakość odbicia lub odbijane widmo.

Prostszą i tańszą metodą jest wykonywanie luster z polerowanego metalu - tutaj również jakość i współczynnik odbicia zależy od doskonałości powierzchni ale zawsze będzie ona mniejsza od powierzchni napylanej.

Tyle z teorii ... w praktyce zapomnij o klejeniu lustra z pasków luster szklanych (standardowych) bo więcej dołożysz do prądu i dodatkowych świetlówek żeby osiągnąć ten sam efekt.

Jeśli rzeczywiści ma to być projekt całkowicie autorski to rozglądałbym się za odbłyśnikami klasy przemysłowej lub laboratoryjnej o parametrach właściwych dla danego projektu i nie licz że będzie to super tanie pomimo że teoretycznie jest to tylko odpowiednio wyprofilowana blaszka :)

Dobrym rozwiązaniem byłoby zaprzyjaźnienie się z serwisem lub producentem łózek opalających (podpytaj mocno opalonych koleżanek to podpowiedzą jakie łóżka są dobre :) ) bo tam właśnie takie odbłyśniki są wykorzystywane dla interesującego morszczaków widma światła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wkleić cytat ...

Istnieją trzy podstawowe metody zapewnienia oświetlenia ogólnego:

a) oświetlenie bezpośrednie - gdy promieniowanie widzialne emitowane przez źródło światła pada na oświetlane obiekty prawie wyłącznie:

bezpośrednio tzn. nie jest odbijane przez odbłyśnik oprawy oświetleniowej ani żaden inny obiekt,

po odbiciu od powierzchni odbijającej w sposób kierunkowy np. od odbłyśnika oprawy oświetleniowej wykonanego z materiału odbijającego w sposób kierunkowy,

B) oświetlenie pośrednie – gdy promieniowanie widzialne emitowane przez źródło światła pada na oświetlane obiekty prawie wyłącznie:

po odbiciu od powierzchni odbijającej w sposób rozproszony, np. od sufitu lub wnęki,

po odbiciu od odbłyśnika oprawy oświetleniowej wykonanego z materiału odbijającego w sposób rozproszony,

c) oświetlenie bezpośrednio-pośrednie, czyli kombinacja oświetlenia bezpośredniego i pośredniego.

Wśród wielkiej różnorodności typów i konstrukcji opraw oświetleniowych przeznaczonych do bardzo wielu zadań, zwłaszcza w zakresie oświetlenia technicznego, praktycznie wszystkie są wyposażone w odbłyśnik, natomiast tylko niektóre posiadają rastry.

Kierunkowe właściwości odbicia niektórych materiałów pozwalają konstruować odbłyśniki opraw oświetleniowych w taki sposób, aby skupiały one światło w pożądanym kierunku.

1459.jpg

Jeśli jednak powierzchnia tych materiałów odbija światło w sposób rozproszony, część promieniowania emitowanego przez lampę będzie podlegać wielokrotnym odbiciom wewnątrz odbłyśnika przed opuszczeniem oprawy. Każde odbicie oznacza stratę światła w wyniku pochłaniania lub interferencji (nakładania się fal). Pochłanianie fal przez materiał spowoduje dodatkowo niekorzystne nagrzewanie.

Reasumując, wykończenia powierzchni materiałów używanych na odbłyśniki jest jednym z ważnych czynników kształtujących charakterystyki rozsyłu światłości opraw oświetleniowych.

1460.jpg

Parabola. Przy profilu parabolicznym wykorzystuje się znane właściwości odbijania promieni świetlnych wychodzących z ogniska paraboli. Wszystkie promienie odbite od powierzchni odbłyśnika będą biegły równolegle do osi symetrii paraboli. Raster paraboliczny do świetlówki liniowej przedstawia rysunek a. Uzyskujemy w ten sposób tzw. wiązkę równoległą. Taki układ optyczny jest najczęściej stosowany w oprawach rastrowych klasy I i w naświetlaczach przeznaczonych do oświetlenia zewnętrznego. W praktyce uzyskanie idealnie równoległej wiązki promieniowania jest niemożliwe z tego względu, że świetlówka nie jest w rzeczywistości punktowym źródłem światła.

Aby uzyskać odpowiedni rozsył światłości z rastra parabolicznego konstruktorzy opraw stosują różne techniki np. odchylanie wiązki przez obrót odbłyśnika parabolicznego wokół ogniskowej czy kształtowanie odbłyśnika w formie dwóch powierzchni parabolicznych.

Okrąg. Zbliżone właściwości fotometryczne wykazują odbłyśniki z krzywą profilową wykonana w postaci fragmentu okręgu lub kombinacji fragmentu okręgu i prostej. Pokazano to na rysunku b. Odbłyśniki takie są łatwiejsze pod względem technologii wykonania.

Elipsa. Odmienne właściwości niż parabola czy okrąg wykazują rastry o krzywy profilowych odbłyśników w kształcie elipsy. Wszystkie promienie wychodzące z jednego ogniska elipsy skupione są w drugim ognisku tworząc jednocześnie rozbieżną wiązkę świetlną. W przypadku źródła światła o określonych wymiarach obszaru świecącego, wiązka świetlna jest jeszcze bardziej rozwarta.

Hiperbola. Układ odbłyśnika hiperbolicznego charakteryzuje się podobną rozbieżnością wiązki świetlnej, co eliptyczny. Mniejszy jest natomiast wpływ niedokładności ustawienia źródła światła względem ogniska hiperboli w porównaniu z innymi krzywymi profilowymi.

Inne kształty. Niekiedy elementy optyczne rastrów wykonuje się też z elementów płaskich tak ułożonych, aby ich obwiednia stanowiła kreśloną krzywą profilową. Pokazuje to rysunek c. Tego typu rozwiązania częściej spotyka się jednak w naświetlaczach.

1465.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem długi czas na akwarium słodkowodnym pokrywę wykonana całkowicie ze szkła i luster. Akwarium 150cm długie 375l. Uważam że to rozwiązanie jest bardzo dobre a opinie np kolegi Pieniek można puścić pomiędzy palcami. Pewnie nigdy tego nawet na oczy nie widział. Światło odbijalo ładnie a i sztywność i odporność była całkiem dobra. Bez problemu było można coś na wierzchu stawiać czego nie powiem o obecnych lampach z papieru. Jedynie trzeba odpowiednio zrobić wzmocnienia wewnątrz.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mialem cos podobnego, kupilem razem z baniakiem, byla to korona z pokrywa, nad slodkie akwarium 4x 54W rury. bardzo bylo ciezkie ale swiecilo doskonale. Tylko dzis szukalbym luster z jak najcienszego szkła. Zeby bylo lekkie.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.