Skocz do zawartości
kolalysy

gwałtowny spadek KH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam prośbę o pomoc, zauważyłem gwałtowny spadek KH w ciągu 20 dni (od dnia ostatniego badania) z 9 do ok. 3.

Akwa 380 l, ma 2 miesiące (przełożone z dwumiesięcznego reefmaxa), w środku 15 szczepek sps po ok. 5 cm, 4 bardzo małę lps , reszta miękasy (ok. 4ro miesięczne ze szczepek). Leje vsv od ponad miesiąca w związku z pierwotnym dużym no3 (było ok 40). Filtracja vertex 130, 4 litry siporaxu (ma dopiero 4 tygodnie). Zarybienie - 12 rybek po ok. średnio 6 cm (mniej więcej).

Parametry na dzięń 1 IV: No 3 - 7, PO4 - 0,5 (salifert więc pewnie niewiarygodne), KH - 9, Ca 350, Mg (z tego zo pamiętam było ok 1300).

Na dzień 22 IV: Ca - 330, No3 - 7, PH 7,9, Po4 - 0,25-0,5 (salifert), Mg 1050, Kh - 3 !! (test robiłęm dwa razy raz wyszło 2,5 drugi raz 3,2).

Wszystko testy saliferta.

Jadę na soli Instant Ocean. Zwierzaki żyją, nic na razie nie padło, SPSy bez jakiś złych oznak (przynajmniej ja nie widzę), mają nawet białe czubki co rozumiem znaczy, że rosną. Tylko jeden sps ma czubek w kolorze brązowym (pojawił się ostatnio) - opisuję wszystko jako, ze jestem początkujący, nie wiem czy ma to znaczenie . Od jakiegoś czasu pada kurczy mi się żółta claudiela ale to miękas wiec pewnie bez znaczenia. Reszta wszyściutko zdrowe.

Tu pytanie co może być przyczyną spadku KH, niezauważyłem, żadnych zmian w akwa, są algi awpienne (niewiele), jest niestety od jakiegoś czasu dino (tzn. lekkie gluty z białymi kulkami powietrza) ale nic nadzwyczajnego. Na połowie akwa mam kożuch chyba od tego dino. Ostatnie 3 dni pokój nie był wietrzony. W zwiażku z nieobecnośćią karmiłem suchym ostatnie 3 dni, generalnie karmie na zmianę suchym i mrożonkami.

Kolejne pytanie jest takie czy już można lać ballinga (i tak się do tego przymierzam). Jeśli tak to ile, pewnie trzeba zacząć od małych dawek np. 50 ml dzienie.

Dziś zrobiłem podmianę na soli I.O. ok. 58 litrów ale to raczej nie podniesie parametrów (tj. KH).

Dzięki za pomoc.

Edytowane przez kolalysy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiana wody napewno troche podbije KH i ja na Twoim miejscu zacząłbym bym lać Ballinga. Zacząć dozować mniejsze dawki, zacząłbym lać po 10ml Mg oraz Ca, a KH 50 ml.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez 20 dni to nie znowu aż taki gwałtowny... u mnie jak się butla skończyła to potrafiło o 1 stopień Kh na dobę spaść, chciaż wynik w okolicach 3 to strasznie mało... jak masz możliwość to sprawdź innym testem.

Co do ballinga to trzeba było zacząć lać jakieś 20 dni temu :)

Ca i Mg też bardzo nisko więc zaczynaj lać jak najszybciej... tylko użyj jakiegoś kalkulatora żeby nie spowodować zbyt gwałtownego skoku.

Ja używam (używałem bo taraz mam reaktor) AquaCalculator i sobie chwalę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na blad testu, jak stan korali? Przy kH ponizej 5 wiekszosc sps by padlo.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z CNCRob u mnie przy kH 5.1 już były początki bielenia i to mi dało sygnał ze coś nie tak a okazało się że pompka ballinga padła :( więc przy kH 3 to raczej byś już niewiele miał.

Dziś robiłeś podmianę na IO a ile było kH w świeżej solance?

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, test jest Ok. Zrobiłęm badanie na swieżej solance wyszło 9.

Tak więc zaczynam lać bailinga, nie ma wyjścia. Zacznę jako początkujący od równych dawek choć jak rozumiem KH muszę podpić do włąściwej wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz zaczac od rownych dawek, ale zapisuj sobie wyniki (co tydzien) i po podniesieniu parametrow wlewaj juz tylko to, co jest potrzebne.

To PO4 jest troche jakby wysokie...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze mam pytanie, będę lał normalnego ballinga (nie lighta) w równych dawkach. Od jakiej dawki zacząć. Myślałem o 40 ml dziennie tylko sam nie wiem, bo spadek Ca niby niewielki ale KH już bardzo duży. Kolejne pytanie, czy (i) zacząć lać po równo i jak dojdę do prawidłowych wartości (czy to w ogóle jest wtedy możliwe) to skorygować tj. zmniejszć dawki (ale po równo) , czy też (ii) najpierw doprowadzić do prawidłowych wartości zmiennymi dawkami i potem dopiero zacząć lać po równo. Boję się trochę różnych dawek jako nowicjusz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem winny wyjaśnienie (nie chce aby ktoś bazował na tej konwersacji i wyciągnął złe wnioski). Źle robiłem testy (pociągnąłem wodę do końca strzykawki zamiast ostatniej kreski). KH wynosił ponad 4, a nie 3 jak napisałem.

Aktualnie już podniosłem i jest OK. Poza tym leję ballinga. Przyznam się, ze podniosłem Kh do prawidłowej wartości w 1 dzień (nic się nie stało).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czy nic się nie stało podnosząc w jeden dzień KH okaze się po kilku dniach a nie godzinach . Koledzy dają rady a TY robisz swoje więc zastanawiam się po co zakładałeś ten wątek jeśli i tak nie słuchasz nikogo. Gwałtowny wzrost KH jest jeszcze gorszy od powolnego spadku. Choć faktycznie "mniej" wymagające spsy pewnie dadzą radę ale szok przeżyły równy tylko skąd masz wiedzieć skoro zwierzaki tego nie mówią.

Edytowane przez leszekk40 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.