Skocz do zawartości
mardinus

Projekt -"ZARODNIKI"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jak zalewałem zbiornik to z LR wylazło mi kilka takich małych kulek .

Kilku rodzajów - wyglądały na takie maleńkie jajka , lub zarodniki .

pojawiały się czasami w zbiorniku - a potem wszystkie znikneły.

Ostatnio byłem u znajomego - ma fajną LR i z niej wylazło masę takich zarodników.

Zizi przeczytał gdzieś ,że mogą to byc zarodniki koralowców....

Wyłapał je dla mnie - a ja wrzuciłem je do refugium w szklance .(tak aby w środku był mały obieg wody).

Po kilkunastu dniach nic sie nie zmieniało ....

Wczoraj podniosłem szklankę z zarodnikami i okazało się ,że większość przykleiła się do dna.

Dobry znak - pomyślałem.

Czekam dalej.

Może się coś wykluje..... moze koralowce ,moze mątwy , może...... .

O wszystkich ewentualnych wylęgach będe informował.

Ps. czy ktoś coś podobnego robił? z jakim efektem?


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz fotke tych "zarodnikow" ? Mam od groma lekko wypuklych, owalnych, bialych obcych na skale i sie zastanawiam "co je to" :p


Dom bez szumu odpieniacza jest dla mnie za cichy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli masz slimaki neritie to na bank ich jajka, a jezeli chodzi o te "zarodniki" to nie chce mi sie wierzyc, byloby to bardzo ciekawe, chociaz malo prawdopodobne. no ale jak sa mątwy i pąkale to czemu nie mozna rozmnozyc korali z gamet?:p


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musze zrobić zdjęcie -

Ja tak samo nie wiem co to - ale cos to musi być.

może to korale , może slimaki ,moze kraby , może małrze....

Czas pokarze.

Może nic z tego nie będzie... , a może coś wyjdzie.

U mnie to takie małe białawe piłeczki - zupełnie luzem walające się po dnie akwarium - ale mają takie małe wypustki dookoła - jak ciernie - jest ich mało - ale rozmieszczone symetrycznie.

Takich jest najwiecej.

Do tego takie białe kulki o jednolitej fakturze powierzchni.

Jak się uda to będe pierwszym ojcem zarodników w Polsce :-)


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szymon jak najbardziej mozna rozmnazac korale plciowo - przedostatni numer "Koralle" jest poswiecony wlasnie temu zagadnieniu, mamy juz spory postep w tej dziedzinie.

@Mardinus - tak, to sa larwy koralowcow, dokladnie tak wygladaja :p


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pewno mozna, skoro w naturze rozmnazaja sie w ten sposob. natomiast pozostane przy tezie, ze trzeba byc naprawde szczesciarzem a przedewszystkim bardzo doswiadczonym akwarysta, zeby doprowadzic do zaplodnienia, zasiedlenia na podlozu i wzrostu koralowca, nawet przy osiagnieciu momentu masowego wypuszczania jaj i plemnikow przez korale do wody w warunkach sztucznych. zycze Mardinusowi tego z calego serca, to byloby cos.


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwazniejsze sa tutaj fazy ksiazyca. Korale synchronizuja wypuszczanie jajeczek i plemnikow zgodnie z zegarem ksiezycowym. Jednoczesne wypuszczanie zwieksza szanse przezycia mlodych.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eetam - ja tylko do szklanki wrzuciłem zarodniki i tyle - moim zdaniem mogą być zapłodnione .

Może coś z tego będzie i stanę się sławny? :-)


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobrac wiec zaplodnione k. jajowe (moze zygote lepiej?) i doczekac ich wyklucia(hmm przeobrazenia? nie to raczej nie!) to nie problem. Robi to wiele instytutow na swiecie. Problemem jest doprowadzenie do rozrodu w warunkach calkowicie sztucznych (sztuczne swiatlo, sol syntetyczna itd.) i uzyskanie od korali gametow w ten sposob. Jezeli chcesz cos uzyskac z tego, powiniennes miec dobre parametry, a co wazniejsze, bardzo stabilne. Powinny sie rozwijac IMHO w lekkim cieniu, nie przy pelnym oswietleniu. No i przygotoj sie na karmienie planktonem...


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapłodnione zarodniki...buahahahahahaha tego jeszce nie słyszałam...zarodniki moi drodzy są to komórki służące do rozmnażania bezpłciowego więc nie mogą być zapłodnione :p


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewa a jak mowimy ze mamy fajna solniczke to idziemy ja ogladac do kuchni? Baniak mamy w piwnicy i trzymamy w nim ogorki? Wiem ze jestes biologiem, ale my uzywamy, fakt niepoprawnych, nazw zwyczajowych. Sam topik jest w cudzyslowiu. Wiec zrobie maly edit i powisz czy lepiej:)


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nowy od razu lepiej :p , nie czepiam się złośliwie po prostu mnie to określenie rozbawiło :p ale przyznasz, że teraz nikogo nie wprowadza to w błąd, nie mąci i tak skomplikowanej biologii... Nazwy zwyczajowe-owszem, tylko nie wiem czego nazwą zwyczajową miały by być owe zapłodnione "zarodniki" :p


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ewa

Zaplodnione zarodniki sa wynikiem milosci miedzy zarodnikowa i zarodnikiem (jej mezem).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla lepszego zobrazowania - aby nie było naukowao - ale zrozumiale dla wszystkich proponuję określenie :

"nasiona , lub jaja" koralowców.

Biologów zaczyna oblewać zimny pot :-)

hehe -

No bo ja tak nazywam to małe coś które się nie rusza , jest kuliste i wyrośnie z niego koralowiec?


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co w takim razie maja pąkale?


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pąkale powiadasz ... hmmmmmm

one maja ... - tu jakiś biolog musi się wypowiedzieć


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pąkale mają pokale :p dlatego tak dobrze się pije piwo w ich obecności...


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden chyba kiełkuje - takie coś małego białego z niego wyrasta -

Zostawiam to w spokoju - może coś z tego będzie...


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skleryty, igiełkowate twory krzemionkowe lub wapienne produkowane przez tzw. skleroblasty, z których zbudowane są szkielety gąbek, koralowców i szkarłupni.

skleroblast, sklerocyt, komórka szkieletotwórcza niektórych bezkręgowców (gąbki, koralowce, szkarłupnie).

..na soleniach pączkują polipy, których tylko górne części wyrastają z mezoglei to jest tarcza gębowa z ramionami i część pnia. Całość - górne części polipów i dolna mezogleą, okryta jest ektodermą. Mezogleą, z elementami szkieletowymi i soleniami, określana jest jako cenenchyma. W bardziej złożonych koloniach solenia, wyrastające z układów chłon-no-trawiących poszczególnych polipów, połączone są poprzecznymi poziomymi wyrostkami, a przy wzroście polipów, na wysokości połowy pnia każdego polipa, wyrastają nowe solenia, które zostają połączone poprzeczkami. W ten sposób w kolonii powstają coraz to nowe piętra. W najbardziej złożonych koloniach nie można odróżnić poszczególnych pokoleń soleniów, a obok luźno rozrzuconych SKLERYTÓW mogą występowaćagregaty osiowo usztywniające cenenchynę, zwane szkieletem osiowym, które mogą być tylko poziome, albo poziome, pionowe i skośne. U części gatunków w koloniach występuje dymorfizm funkcjonalny. Polipy zróżnicowane są na autozoidy, postacie o typowej budowie i syfonozoidy...

tak wiec... moze z tego cos byc :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...no proszę i niech ktoś powie, że biologia jest skomplikowana, powyższy opis wszystko w przystępny sposób wyjaśnia... :p


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na to teraz już przypomniałem sobie czemu nie lubiłem biologii w szkole. Miałem takie wrażenie że ktoś nam- uczniom robił na złość wymyślając takie nieziemskie okreslenia jak np. skleryt, skleroblast,itp


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo jak to wszystko nazwać?

W drzewie mamy konary , pień , liscie , korzenie , korę , itp....

Wszyscy oczywiście wiedzą co to jest - bo wszysscy widzą drzewo i jest dla nich codziennością....

A jeśli chodzi o coś co mało kto widział - małe itp.

A bardzo ważne - jeśli chodzi o rozwój tego lub tamtego organizmu.

Trzeba to jakoś nazwać - i się nazywa....

Organizmy takie np jak korale - sa dla nas tak obce ,że mogłyby się rozwijac w innym układzie gwiezdnym - na inej planecie - tak nieprzypominają niczego co znamy z swojego otoczenia.

Nie śmiejmy się z Biologii - to naprawdę fajna nauka - tylko ,że czesto nauczyciele olewają dokładne tłumaczenie uczniom o czym mówią - jakby dokladnie opisali - ciekawie itp- toby było ok.

A tak większość uczniów nie lubi biologii.


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego fizycy poszli w stronę tegoco ludzie znają i nazwy maja rozsądne :p np. kwarki powabne, choć trafiają się i gorsze :p


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qbab - fakt kwarki, leptony, mion, neutrino, taon -

..Liczby kwantowe charakteryzujące zapach kwarku (tj. trzecia składowa izospinu I3, dziwność S, powab C, piękno B i prawda T) są zachowywane przez oddziaływania silne i elektromagnetyczne, lecz nie są zachowywane przez oddziaływania słabe (Cabbibo kąt), tj. ciężkie kwarki mogą rozpadać się na lżejsze, przy czym są to rozpady słabe. Istnienie kwarków trzech pierwszych zapachów (u,d,s) zaproponowali.....

Bardzo rozsadne :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...nie przerażajcie się, nowy Minister Edukacji i z tym zrobi porządek :p


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.