Skocz do zawartości
kareks

Projekt 720 l - prośba o poradę.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jako, że doszliśmy z małożonką do kompromisu ja zgodziłem się na remont salonu a ona na postawienie nowego większoego akwarium, przystąpiłem więc do realizacji.

Dotychczasowo w salonie stoi 300 l z panelem filtracyjnym.

Wymyśliłem sobie zbiornik 200x60x60 czyli brutto 720 l.

Do tego Sump trzy komorowy ala Natan 100 x 50x 45 225 l, plus akwa na dolewke 60 l.

Planowany setup na chwilę obecną, będzie ewoluował.

Obiegówka - red dragon 5000 lub RDSpeedy z regulacją 50W/ 5.0m3 - czy nie za mała

Odpieniacz Tunze DOC Skimmer 9011 - na razie taki bo mam.

Falowniki Tunze 6055 2 szt. - też mam plus sterownik

Oświetlenie Razor 160 W - 2 szt.

Planowana obsada miękkie, LPS-y , rybcie, SPS może kiedyś po wymianie odpieniacza.

Pytanie na ten moment to jaki komin wkleić do akwarium wersję A, B czy C jak na rysunku poniżej.

Akwarium będzie super widoczne z dwóch stron przód i lewy bok stąd najbardziej skłaniał bym się do wersji B ale nie wiem czy to będzie ok z cyrkulacją wewnątrz akwarium czy jednak klasycznie wersja A.

Jaki przepusty 32 - spust, 25 rewizja i 25 - powrót ???

Serdecznie pozdrawiam

Arek

post-6707-0-62694200-1399621826_thumb.jpg


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin zrobilbym "lewy bok".

Bardziej rzuca sie w oczy sprzet. On moze do tych 300 litrow byl ok, ale sam wiesz (nie chodzi tylko o odpieniacz, ale o calosc).

RD 5000 jako obiegowka bedzie troche slaba. Spust 32 to taki "na styk", nie rozumiem czemu rewizja mialaby byc mniejsza ? Jest po to, zeby zastapic spust gdy sie zapcha. Rurka 25mm nie odbierze tylu litrow.

Powrot zaplanuj gdy bedziesz mial pompe (moze byc nawet wezem za szafka).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Czyli komin tradycyjny w rogu będzie najlepszym wyborem.

Co do przelotów 40 spust 40 rewizja ??

Odpieniacz będzie w sumpie nie w akwarium, za długo nie pochodzi tylko na faze rzozruchu, póżniej zakupię coś większego.

A jak pompa 7 m3/h ??

Pozdrawiam

Arek


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl wymiar, 200 cm jeżeli ledy to ok ale jak zdecydujesz się na T5 to dwie lampy potrzeba. Pomyśl o max. 180 długości a głębsze powiedzmy 70cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, nad wymiarami warto pomyslec. 60 cm wglab to nie jest duzo.

Do dobrej pompy juz sie przyzwyczailes, to moze sprzedasz ja i kupisz numer silniejsza (Red Dragon 8 tys l/h ) ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie doświadczenia mają inni ale do komina powinien być swobodny dostęp z możliwością operowania w nim siatkami. Przed chwilą właśnie wyłowiłem mojego "mandaryna" z komina. Trzy lata pływał sobie spokojnie w akwarium, a dzisiaj coś mu odbiło i wpłynął do komina. Całe szczęście udało się go wyłowić.

Rozważ jeszcze wysokość i głębokość zbiornika, 75cm wysokości w porównaniu do 60cm robi piorunujące wrażenie. Polecam:

http://nano-reef.pl/topic/39498-1200l-nowe-szkielko/


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też bym zrobił trochę wyższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję przedmówcą.

Tak chciałem uszczegółowić te 60 cm szerokości musi zostać niestety. Wysokość mogę jeszcze zmienić widzę, że preferowane jest 70-75 cm OK. Ale co z oświetleniem wyrobią mi te ledy (Razor 160 W x2). Nie chciał bym już T5, grzeje się to i wymiana co 6-9 miesięcy wcale nie wychodzi tanio. Ledy mają fajny wygląd poza tym.

Tylko dojdze mi akwa do 900 l pojemności i wtedy cały projekt do wymiany :)

Ponegocjuję z drugą połówką. Dobrze, że ktoś dodał zdjęcia.

Pozdrawiam

Arek


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ledy przy tej wysokości akwarium dadzą spokojnie radę :thumbup:


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mała aktualizacja:

Wielkość długośc 180 szerokość 60 wysokość 70. (nie da się zrobic szerokości 70 niestety).

Widoczne z przodu i lewy bok.

Oświetlenie skłaniam się do T5 8x 80W.

Odpieniacz Deltec SC lub TC 2060 wskazane sugestie który lepiej wybrać wewnętrzy czy zewnętrzy mimo że oba będą siedziały w sumpie (cena taka sama).

Sump projekt w pdf.-ie w załączeniu, małe wyjaśnienia do rysunku:

Odpieniacz pierwsza komora duża od lewej, pompa w pierwszej od prawej, ta mała komora planowana na spływ do zainstalowania skarpet (nie wiem czy to robić ??), komora z tyłu - dolewka.

Start systemu będzie chyba na Zeovicie nie mogę trzymać zbyt długo dwóch akwa w domu, na koniec sierpnia stare ma zniknąć z salonu.

Przeloty w kominie 40 , 40, 32 - powrót.

Nie wiem jeszcze czy dać na powrót jedną pompe czy jednak dwie mniejsze ?? Zobaczymy jak wyjdzie z finansami (dragon kusi ale drogi) :)

Zbiornik i sump chciałbym zamówic juz tym tygodniu więc musze się na coś zdecydować :)

Pozdrawiam

Arek

SUMPR.pdf


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.