Skocz do zawartości
darekkuku

Palitoksyna w Palythoa

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was pytanie .ponieważ leżę w szpitalu i podejrzewam że mogłem sobie poparzyć płuca oparami palythoa to związku z tym potrzebuje informacje na temat jakiegoś laboratorium immunologicznego, który wykonuje oznaczenia przeciwciał palitoksyny w polsce lub w europie .szukam szukam i nic. na pewno informacja byłaby przydatna dla ogółu.


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życzę ci szybkiego powrotu do zdrowia, ale z tego miejsca zastanów się zanim zaczniesz dawać rady innym.

Życzę Ci abyś obszedł się bez szwanku, jeżeli faktycznie miało to wpływ, ale niech ta sytuacja będzie dla Ciebie i innych przestrogą przed dawaniem "prostych rad" w temacie o którym nie ma się bladego pojęcia, bo młodzi posty czytają i w konsekwencji takiego pisania może komuś stać się krzywda.

A piszę do tego

http://nano-reef.pl/...oa/page__st__40

http://nano-reef.pl/...oa/page__st__60

pozdr i szczerze i życzliwie życzę szybkiego powrotu do zdrowia :)

bene dignoscitur, bene curatur

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życzę ci szybkiego powrotu do zdrowia, ale z tego miejsca zastanów się zanim zaczniesz dawać rady innym.

Życzę Ci abyś obszedł się bez szwanku, jeżeli faktycznie miało to wpływ, ale niech ta sytuacja będzie dla Ciebie i innych przestrogą przed dawaniem "prostych rad" w temacie o którym nie ma się bladego pojęcia, bo młodzi posty czytają i w konsekwencji takiego pisania może komuś stać się krzywda.

A piszę do tego

http://nano-reef.pl/...oa/page__st__40

http://nano-reef.pl/...oa/page__st__60

pozdr i szczerze i życzliwie życzę szybkiego powrotu do zdrowia :)

bene dignoscitur, bene curatur

wiedzialem.ze mi sie dostanie. Biore to na klate z pokorą ;)Nie mam pewnosci ze to palitoxyna dopoki nie zbadam . Najgorsze jest to ze chyba nikt w polsce tego nie robi :(

Edytowane przez darekkuku (wyświetl historię edycji)

360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz swoje objawy

być może Twój przypadek pomoże komuś w przyszłości

być może Twoje objawy okażą się analogiczne do czyjejś historii i dostaniesz wiecej wskazówek

pozdrawiam i powodzenia!

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ktoś z forumowiczów przerabiał już temat palythoa w szpitalu, ktoś pamięta kto to był ? Może pomoże Darkowi.


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no kilku ludzi

DarekB30? jesli tak to razem z Robert K - bo on opowiadał ta historie

a było tych przypadków parę


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nastraszyliście mnie tymi postami :(. Teraz pytanie: palythoa wydziela toksynę TYLKO jak coś się przy niej grzebie czy też ot, tak sobie, bo ma taki kaprys? Mam na podłożu skałkę z palythoa i mogę ją całą usunąć bez szorowania. Wywalać czy zostawić? Napiszę, że za bardzo nie grzebię w baniaku w sensie, że coś przestawiam. Wiadomo, podmiana wody, czyszczenie szyb itp. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

darekkuku opisz dokładnie w jaki sposób doszło do poparzenia, czy manipulowałeś z samymi grzybkami czy w inny sposób do tego doszło?

dla potomnych napewno te informacje się przydadzą

pozdrawiam i życze szybkiego powrotu do zdrowia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie fajnie by było, gdyby darekkuku opisał w jakich okolicznościach się to wydarzyło. Wydaje mi się, że jak się nie dotyka/rusza tych korali to nic nie powinno się stać. Ale ja świeżak jestem :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie odpisze jak to wyglądało u mnie. pod koniec listopada grzebałem w akwarium postanowiłem że powyrywam kilkadziesiąt glowek palythoa i tak zrobiłem wyrwane główki układałem sobie na poprzeczce akwa. Glowki ogrzewala lampa i chyba wtedy nawdychalem się toksyn które pewnie wydzielil parujący koralowiec. na początku grudnia z objawami ogromnej dusznośi udałem się do lekarza a on stwierdził zapalenie płuc zrobiłem zdjęcia rtg Lekarz przepisał mi sterydy po których poczułem niewielką poprawę związku z tym że poprawa niewielka trafiłem do szpitala tam zaserwowano mi sterydy w kroplówce po których mi się znacznie poprawiło, ale nie do końca .wyszedlem ale nie czulem sie dobrze wciaz narzekając na znaczną dusznosc . znowu dostałem skierowanie do szpitala szpital próbuje ustalić co się dzieje .zasugerowałem lekarzom że być może jest to związane z palitoksyną bądź papugą, którą też mam w domu .lekarka okazała się podatny na sugestie i spróbujemy wysłać próbki do badania w celu ustalenia przeciwcial p/palotoksynie. Obadamy. Zrobilem tomografie ktora wykazala zmiany w plucach( niewielkie)i reszte badan z ktorych wynika żem zdrowy. Mam tylko zmiany w plucach. Nigdy w czasie tej choroby nie mialem gorączki .Przede wszystkim na poczatku ogromna dusznosc ( myslalem ze sie udusze ) koralowca wywalilem. ale dusznosc juz znacznie mniejsza mam do dzis. Przeczytalem gdzies w necie artykul chyba jakis anglik tez mial podobne objawy + posty na naszym forum .... . Sorry pisze na telefonie to i chaotycznie moze byc ;) znalazlem labolatoria SYNOVA które jako jedyne w pl mialy w swoim spisie palitoxyne ;) acha wczesniej tez rwalem glówki i nic. Dlatego bylem przeciwny postom "to morderca" ale tez nie mam innego pomyslu co moglo.mi tak zaszkodzic jak tylko to

Edytowane przez darekkuku (wyświetl historię edycji)

360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli niezła jazda

sterydy mogły dodatkowo osłabić Twój organizm

Tomografia też o czym niezbyt wielu wie nie jest obojętna dla zdrowia

piszę to bardziej jako ciekawostkę i ku przestrodze, aby inni nie musieli Darka drogi przechodzić

bo wydaje mi się, że w 95% nasze "morskie" przypadki będą stanowiły nie lada zagadkę dla lekarzy, a my ich królikami doświadczalnymi

dlatego liczy się świadomość i szeroki wywiad przedłożony lekarzowi prowadzącemu - co pozwoli nam oszczędzić sporo pieniędzy, czasu i przede wszystkim zdrowia


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli niezła jazda

sterydy mogły dodatkowo osłabić Twój organizm

Tomografia też o czym niezbyt wielu wie nie jest obojętna dla zdrowia

piszę to bardziej jako ciekawostkę i ku przestrodze, aby inni nie musieli Darka drogi przechodzić

bo wydaje mi się, że w 95% nasze "morskie" przypadki będą stanowiły nie lada zagadkę dla lekarzy, a my ich królikami doświadczalnymi

dlatego liczy się świadomość i szeroki wywiad przedłożony lekarzowi prowadzącemu - co pozwoli nam oszczędzić sporo pieniędzy, czasu i przede wszystkim zdrowia

gdyby nie to ze poczytalem o palythoa i palitoksynie na forum i kilku innych artykulowpo ktorych zaczalem kojarzyc fakty to dla lekarzy to co mowilem to czarna magia :)za kazdym razem reakcja jest taka sama : " yyyy palico???? Po prostu nie wiedzieli co mi jest

Edytowane przez darekkuku (wyświetl historię edycji)

360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro już jest taki temat, to się podepnę i prosił bym o potwierdzenie, czy mam się obawiać? Korala mam grubo ponad pół roku i odpukać nigdy nic złego się nie stało. Ale jak wiadomo lepiej dmuchać na zimne... Przepraszam za słabą jakość fotki...

A Tobie Darku szybkiego powrotu do pełni sił...

post-18880-0-36584500-1401286741_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro już jest taki temat, to się podepnę i prosił bym o potwierdzenie, czy mam się obawiać? Korala mam grubo ponad pół roku i odpukać nigdy nic złego się nie stało. Ale jak wiadomo lepiej dmuchać na zimne... Przepraszam za słabą jakość fotki...

A Tobie Darku szybkiego powrotu do pełni sił...

Powiem coś od siebie.

Hodować możesz każde zwierze, jeżeli dokładnie poznasz jego zachowania, co wolno czego nie, w jakich dokładnie warunkach czuje się dobrze, a w jakich nie. Szczególnie musisz poznać czynniki drażniące, czyli teoretycznie co powinieneś o swoim każdym zwierzaku, ale szczególnie o tych co mogą stanowić dla ciebie zagrożenie.

Ja usunąłem, bo nie miałem dostępu do na tyle wystarczającej, fachowej literatury na ten temat, koral na tyle mi się nie podoba aby testować na własnej skórze. Z tego co wiem fachowca od tego gatunku zwierząt na forum nie ma, a lokalnym wszystkowiedzącym krzykaczom na samym wstępie podziękowałem.

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro już jest taki temat, to się podepnę i prosił bym o potwierdzenie, czy mam się obawiać? Korala mam grubo ponad pół roku i odpukać nigdy nic złego się nie stało. Ale jak wiadomo lepiej dmuchać na zimne... Przepraszam za słabą jakość fotki...

A Tobie Darku szybkiego powrotu do pełni sił...

do póki nie ruszasz łajna to nie śmierdzi

i tak tez jest z toksycznymi zoa

z mojego punktu widzenia dobrze jest mieć swiadomość

ale tez nie panikowac z tego powodu, a zachowac minimum bhp

i max bhp gdy przyjdzie pomysł "karczowania" "niebezpiecznych" istot z baniaka


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

Przykro mi slyszec o Twojej sytuacji. Nie wiem czy to pomoze,ale w Gdyni jest dr.Krychowiak-Borowiecka, ktora zajmuje sie medycyna tropikalna, miedzynarodowymi swiadectwami zdrowia itp. W kwietniu, po dyskusji ktora wywiazala sie tu na forum o tych koralowcach, moj maz byl u niej w innej sprawie i poprosilam zeby pogadal z nia o tym. Dosc sporo wiedziala na ten temat, pokazala nam zdjecia nieleczonej rany po ukluciu koralowcami twardymi(koszmar!), sama miala przejscia po kontakcie z meduza itp. Poza tym udziela ona pomocy przez internet lub tel satelitarny zalogom statkow w razie zagrozenia zdrowia i zycia. Mysle ze bylaby w stanie powiedziec gdzie w kraju lub Europie mozna zrobic odpowiednie badania. Namiary na nia znajdziesz w necie

Zycze Ci szybkiego powrotu do zdrowia.

pisze z telefonu,sorry za brak polskich znakow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do póki nie ruszasz łajna to nie śmierdzi

i tak tez jest z toksycznymi zoa

z mojego punktu widzenia dobrze jest mieć swiadomość

ale tez nie panikowac z tego powodu, a zachowac minimum bhp

i max bhp gdy przyjdzie pomysł "karczowania" "niebezpiecznych" istot z baniaka

dokladnie, trzeba byc czujnym szczegolnie przy manipulacji i nie dac sie poniesc rutynie i czasami zdawloby sie przypadkowym czynnosciom, podejrzewam ze jakby autor nie byl zaabsorbiwany grzebaniem w akwarium to by sobie nie polozyl parujacych grzybkow pod nosem...

nie dajmy sie tez zwariowac bo omina nas piekne okazy przyrody :) sam mialem przez kilka lat mala hodowle ptasznikow i mimo ze czasem ktorys sie zapodzial w pokoju to nigdy problemow nie bylo,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

Przykro mi slyszec o Twojej sytuacji. Nie wiem czy to pomoze,ale w Gdyni jest dr.Krychowiak-Borowiecka, ktora zajmuje sie medycyna tropikalna, miedzynarodowymi swiadectwami zdrowia itp. W kwietniu, po dyskusji ktora wywiazala sie tu na forum o tych koralowcach, moj maz byl u niej w innej sprawie i poprosilam zeby pogadal z nia o tym. Dosc sporo wiedziala na ten temat, pokazala nam zdjecia nieleczonej rany po ukluciu koralowcami twardymi(koszmar!), sama miala przejscia po kontakcie z meduza itp. Poza tym udziela ona pomocy przez internet lub tel satelitarny zalogom statkow w razie zagrozenia zdrowia i zycia. Mysle ze bylaby w stanie powiedziec gdzie w kraju lub Europie mozna zrobic odpowiednie badania. Namiary na nia znajdziesz w necie

Zycze Ci szybkiego powrotu do zdrowia.

pisze z telefonu,sorry za brak polskich znakow

Super . Jesli nic nie wyjdzie z badaniami przeciwciał w labolatorium firmy Synevo wtedy na pewno udam się do Pani dr z Gdyni ;) jeszcze raz dziekuję


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Palythoa to były moje piewsze korale w akwa. Internet wtedy raczkował. A co ja z nimi nie robiłam... Czyszczenie skały porośniętej palythoa pod kranem drucianą szczotką, Polewanie wrzątkiem. Ba nawet gotowanie w garnku skały. Bo skała była bardzo cenną rzeczą. Potem ktoś pisał o tym na forum. I dał zdjecie,którego nie mogę odnaleźć,ale przedstwione tam palythoa były jasnobrazowe, bez zielonego i z bardzo krótkimi czułkami wokół polipa. i takie dość płaskie w kształcie. I właśnie taki-dokładnie ten miał być trujący i niebezpieczny,a inne nie.

Uwierzyłam i nadal zdrapywałam polipy ze skały nożem czy paznokciem.

Troche was rozczaruję. Nie, żyję żadnych objawów,nic.

Tylko ze dwa lata temu miałam problemy z Reefmaxem. Seria awarii, brak kasy i czasu, i akwarium ledwo wegetowało. I moje palythoa z intensywnie zielonym środkiem i wydłużonymi czułkami wokół polipa zrobiły się jakieś blade, skróciły czułki i zniknął kolor zielony...

Teraz do manipulacji otwieram okno, robię przeciąg, wkładam rękawiczki i usuniętego polipa wyrzucam do wc.

Wydaje mi się,że póki są w akwarium w wodzie to jest bezpiecznie. I muszą zaistnieć specjalne warunki, przede wszystkim wyjęcie z wody.

A może moje są nieszkodliwe? Ale nawet jeśli jest 1% szans to i tak lepiej uważać.

Ale tylko wydaje mi się.

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, trzymaj sie.

Jak widzisz, mozna o tym pisac bez przerwy a i tak pokaza sie wpisy, ze wystarczy uwazac itp.

Mozna sie zalamac. :rtfm:

@Adam

Wywal go i masz spokojny sen.

Mozesz nic nie robic, ale nie wiadomo jaka bedzie ich reakcja na przejscie po nich jakiegos krabika lub gwaltowny skok jakiegos parametru.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
postanowiłem że powyrywam kilkadziesiąt glowek palythoa i tak zrobiłem wyrwane główki układałem sobie na poprzeczce akwa.

Wybacz darekkuku moją czepliwość w takim momencie ale uważam że wiedząc o potencjalnym ryzyku w ten sposób po prostu kusiłeś los..

Życzę zdrowia, powodzenia i rozsądku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopak skruchę uczynił, także nie ma co go dręczyć. Mam nadzieję, że będzie to lekcja dla innych chojraków.

Na pytania, w stylu dlaczego nie szkodzi to innym mieszkańcom, odpowiadam.

Natura sama nauczyła się i wyspecjalizowała się w systemach obronnych

1 najważniejszy - nie zaczepiać i omijać długim łukiem. Zwierzęta potrafią odczytywać sygnały o zagrożeniu ze strony innych, o których my nie mamy pojęcia.

Taki przykład z akwarium, nie zaczepiamy borsuka lub nie atakujemy dimidatusa (tu akurat symbioza)

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.