Skocz do zawartości
rpp

Moje (rpp) akwa - czas zacząć :-) - słone 165 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że spora część prac koncepcyjnych już za mną :-) pora rozpocząć prace fizyczne :-)

Zbiornik z opti-glassu o rozmiarach 60x50x55/wys/ z kominem wklejonym po środku tylnej szyby.

Szafka robiona na zamówienie z płyty wiórowej - w środku pomalowana lakierem okrętowym + dodatkowo wszystkie łączenia pociągnięte silikonem.

Pokrywa - DIY ze spienionego PCV. W pokrywie zrobione miejsce na 2 wiatraki do chłodzenia wody. Docelowo z tyłu będzie umieszczone oświetlenie nocne na diodach a z przodu 1 aktynika T5.

Oświetlenie główne HQI - AM Oceanlight 150W (jeszcze nie zamontowane).

W szafce sump o wymiarach 42x30x45/wys/ - w środku pompa główna AquaBee 3000 i Odpieniacz AM Turboflotor 750.

Docelowo będzie jeszcze automatyczna dolewka i może na starcie mikser.

Jeśli chodzi o zawartość zbiornika to planuję ok. 25kg żywej skały, do tego jakieś miękasy i może pokuszę się na coś z twardych. Parka błazenków i jakiś ślizg + krewetki. Na dnie żywy piach :-)

Kilka fotek z budowy:

Pokrywa jeszcze nie do końca gotowa (na razie nie zdzierałem foli ochronnej stąd może za ciekawie nie wygląda):

1301-pokrywa.jpg

Widok z całym akwa (na razie próba wodna ze słodką wodą):

1301-pokrywa_akwa.jpg

I widok na całość razem z sumpem:

1301-pokrywa_akwa_sump.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche wysoki ten sump.wejdzie tamodpieniacz?ja mam reaktor w sumpie i mialem troche problemow z jego wlozeniem bo jest wysoki. wchodzi na styk ale musze go demontowc czesciowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie problemów z włożeniem odpieniacza (jeśli jest przewidziany) do sumpa? Będzie jakieś tło? Powinno być z tego fajne akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bibik był szybszy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji nie będe pisał nowego topica jak podłączasz wiatraki, zasiliacz do kompa? opisz ze szczegółami mam zamiar chłodzić podobnie.

Poza tym życze powodzenia w zalewaniu :-) oj będzie się działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o odpieniacz to kubek zdejmuje się bez problemu (do górnego blatu jest ok. 23 cm - sump jest trochę cofnięty do tyłu więc ta poprzeczka wzmacniająca nie będzie przeszkadzała przy wyjmowaniu). Całego odpieniacza chyba nie wyciąga się za często więc jak coś to będę kombinował :-)

Tło to oczywiście będzie - już jest kupione niebieskie spienione PCV do obłożenia komina + tyłu i na dno daję też spienione PCV tyle że czarne (w obydwu przypadkach będzie miało 6mm grubości).

Wiatraki zamierzam sterować Skalarem :-) o ile uda mi się go złożyć :-) a w ostateczności będą sterowane przerobionym termostatem J-21 (Jabel). Zasilacz raczej nie od kompa bo jest za duży - jest cała masa 12V zasilaczy więc jeśli nie uda mi się na czas złożyć Skalara to coś dobiorę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może to fajnie wyglądc sam mysle o podbnym zbiorniku u córki w pokoju


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada b.fajnie i estetycznie.

Najbardziej denerwuja mnie te czyste szyby. Czas to zmienic...

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani - no na razie zalane slodka woda coby sprawdzic czy akwa nie cieknie :-)

Jak dobrze pojdzie to w najblizszy weekend sole :-) a pozniej skala i zaczynamy zabawe z morszczyzna :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rpp

jaki bedzie u cieie poziom wody?

ja wlasnie mam zamowiopny zbiornik 50*50*57 wys zeby tez miec te 51 cm wody w pionie...

zastanawiam si eczy nie za wysoki o 2 cm....

zawsze ten diabel musi tkwic w szczegolach....

i ile wydales na pokrywe?

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darekn12 - licząc do podstawy grzebienia mam równo 50cm - czyli wody będzie ok. 51-52cm (zależy ile wyjdzie spiętrzenia na grzebieniu).

Materiały na pokrywę kosztowały mnie ok. 100-120 zł (dokładnie to trudno powiedzieć bo dokupowałem od razu płyty na tło i do położenia na dno akwa). Z tym, że ta "korona" składa się z 3 warstw (3mm wewnątrz - żeby woda ściekała do środka baniaka, 10mm środkowa warstwa "stojąca" na krawędziach akwa i kolejne 3mm na zewnątrz zasłaniające poziom wody).

Po zewnętrznej pokrywa ma 15cm wysokości.

Pewnie dałoby się to zrobić taniej kupując całe arkusze spienionego PCV ale tu miałem od razu pocięte na dokładny wymiar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rpp a sadzisz ze taki sump starczy ?

nie wiem jak wyglada ten odpieniac zale ja bede mial beast 400 i or 2500 czy taki sam sump by mi tez pasowal....?

czy lepiej zrobic tylko z dwoma przegordami?

i gdzie dac wiecej obejtosci w ktorej przegrodzie tam gdzi eodpieniacz cy zpompa?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darekn12 - ja nie mam praktycznie żadnego doświadczenia z morskim :-) więc nie podejmuję się oceniania czy taki sump starczy czy nie.

Wiem jedno - w moim przypadku wyliczałem objętość sumpa tak żeby dał radę przyjąć wodę z głównego zbiornika w przypadku braku zasilania.

U siebie dałem mniejszą komorę na odpieniacz i większa na pompę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie to tak jak ja pierwszy baniak z sumpem...i mam same dylematy...

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rpp a z jakiej plyty masz balt?chodzi mi o grubosc?

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szafka jest zrobiona z dwóch grubości płyt - boki + pełne plecy z 18mm a blat górny i dolny z bodajże 25mm (czy jakoś tak - w każdym razie z takich blatów kuchennych).

W słodkim 300 litrowym mam podobne rozwiązanie (z tym, że z dodatkowymi przegrodami) i szafka stoi już parę lat bez najmniejszego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam cala z plyt 18 mm ale mam zamiar tak jak w poprzedniej szafce pod 270 litrami wstawi ckantowki 4*4 cm z litego drewna.tamta szafke z akwa stoi juz ponad 2 ;lata i jest ok.a krawedzie mas zlaminowane?czy okleina na goraco ?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalara z?o?y? to moment :p najwiecej zabawy jest z obudow?. Tak ?e dasz rade na 100% - kibicuje Ci;)

Pami?taj tylko ?e skalar kr?ci wentylatorami non stop ?eby wyci?ga? wilgo? spod pokrywy - mo?esz ustawi? i zalecam - jak najni?sze obroty ?eby eliminowa? wilgo? no i nie dolewa? za cz?sto wody. Pe?ne obroty za??czaj? sie dopiero po przekroczeniu maksymalnej temperatury wody o zadany poziom.

BTW - polecam p?yte 5.2pH - mo?na pod??czy? znacznie wiecej LED'?w do lampy nocnej bez ryzyka grzania sie zasilacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darekn12 - krawędzie mam zalaminowane (2mm PCV)

@loccutus - płytkę mam od 5.1pH (i to zdobytą po wielkich bojach :-) wymieniałem nawet z Tobą trochę maili w sprawie p. Baranskiego) ale to rozumiem że dopóki i tak nie mam do końca uzbieranych elementów to nie stanowi problemu żeby stała się wersją 5.2 :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kolejny etap już za mną :-)

Pokrywa praktycznie skończona (muszę tylko podłączyć wiatraki + podpiąć aktynikę (T5).

Wklejone tło + przykrycie dna, zamontowane HQI. Ale to daje ostre światło - jest tak biało-niebieskie że na cokolwiek innego spojrzę (żarówka/monitor) to wygląda na zielono-żółte :-)

Tak wygląda już zasolony zbiornik (ta wewnętrzna pompka ustąpi miejsca Marei 3200 - chwilowo wrzuciłem cokolwiek żeby robiło więcej zamętu):

1301-akwa.jpg

No i uruchomiona "maszynownia":

1301-sump.jpg

Jeśli dobrze pójdzie to jutro/pojutrze trafi do baniaka skała (z AquaMedica).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładnie to wygląda


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pierwsza partia skały trafiła do akwa (21kg - docelowo będzie ok. 30kg).

Dziwnym trafem jakoś tak mi się ustawiło, że z lewej strony baniak mi się podoba w 100% (akurat od tej strony obserwuję akwa jak siedzę przy kompie):

1301-lewa_strona.jpg

Od przodu ujdzie - coś bym poprawił ale to już poczekam jak dokupię brakującą skałę (na dniach mam taki zamiar - po prostu nie chciałem brać od razu 30kg jeśli by mi się coś nie dawało to sensownie ustawić):

1301-przod.jpg

No i z prawej strony to powiem szczerze, że mi się kompletnie nie podoba :-( może jak dojdą jakieś ukwiały, grzybki czy też inne zwierzaki to zamaskuje bo na razie .... no nie jest to taki wygląd jak bym chciał:

1301-prawa_strona.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rpp zobaczysz ze jak dojda korale to calosc bedzie wygladala o wiele lepiej chociaz juz dzisiaj wyglada bardzo ladnie. Nie wiem co Ty chcesz od ustawienia skaly, IMO bardzo jest ladnie, poza tym wszystko estetycznie wykonane, no jednym slowem zapowiada sie kolejny piekny zbiornik :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym już więcej skały nie dokupował... wygląda bardzo dobrze a korale i tak będziesz kupować z skałkami niektóre mogą być spore...


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.