Skocz do zawartości
mandragoris

[360L] + [150L sump] Zjednoczone Emiraty Arabskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Zaczynamy swoją przygodę z morskim akwarium.

Zbiornik, sump, szafkę i instalacje zamówiliśmy u tutejszego szklarza, który specjalizuje się w dużych akwariach morskich.

lHugcsC.jpg

Nasz baniak ma wymiary 130 cm x 55 cm x 50 cm(wys), szkło opti white.

bnlX4nC.jpg

Odpieniacz Macro Aqua JS-150L (w USA sprzedawany pod marką Coralife) z pompą 2000L/h

Pompa obiegowa Sicce Syncra 4 (3600L/h)

2 Wavemakery: Sicce Voyager 3, JVP-201

Lampy LED: 2 x Cidly Phantom 150W (55 ledów każda, full spectrum, soczewki 120 stopni, 4 niezależne kanały, wygaszanie co 1%, od 100% do 0%, możliwość zaprogramowania trybu dzień/noc/wschód/zachód).

StHh8T3.jpg

Sump pięciokomorowy 120 cm x 40 cm x 40 cm, w tym komora na autodolewkę RO/DI.

Filtracja nie zaplanowana, póki co działają dwie "filter socks". Myślimy o żywej skale + makro algi.

Overflow Herbie.

OH7dcbp.jpg

LR 30 kg

LS 30 kg

Sól Tropic Marin Bio-Actif

YU45I1K.jpg

Zbiornik zalany 20.05.2014 (połowa wody z dwumiesięcznego tymczasowego akwarium, które przeszło dojrzewanie na tej skale)

jkEKA3Z.jpg

Planowana obsada łatwa i ładna :)

Edytowane przez mandragoris (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profesjonalnie, tylko ta cyrkulacja jak na obsadę łatwą to chyba na wyrost ( zależy co to znaczy łatwa)

Projekt naprawdę super.


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profesjonalnie, tylko ta cyrkulacja jak na obsadę łatwą to chyba na wyrost ( zależy co to znaczy łatwa)

Projekt naprawdę super.

Bardzo chętnie zdemontuję tego JVP :) to jest ze starego akwarium, zobaczymy w praktyce jak będzie się zachowywać.

Łatwa obsada - coś dla zupełnie początkujących, łatwe LPS, miękkie. Jeszcze sami nie wiemy, mile widziane propozycje od bardziej zaawansowanych morszczaków.

ładnie, czysto - tylko co to za odpieniacz - wygląda skromnie.

Bo jest skromny :) Póki co ładnie pienił przy dojrzewaniu poprzedniego zbiornika (dostaliśmy go razem z nim) jeśli będzie niewystarczający to na pewno zmienimy na coś lepszego.

Edytowane przez mandragoris (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ladniutko, a odpieniacz przy niewielkiej obsadzie ryb powinien wystarczyć, dedykowany do max 600 L

http://www.aqua-macro.com/skimmer/skimmer-product-003b.htm


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ladniutko, a odpieniacz przy niewielkiej obsadzie ryb powinien wystarczyć, dedykowany do max 600 L

http://www.aqua-macr...roduct-003b.htm

To jest jednak JS 150L: http://www.aqua-macro.com/skimmer/skimmer-product-007b.htm (z pompą 2000L/h)

Czytaliśmy o nim dużo dobrego. Recenzje na forach amerykańskich są bardzo optymistyczne. Odpieniacz sprawuje się znacznie lepiej, niż większe odpowiedniki. Bywa problematyczny w trybie HOB (kiedy wisi na akwarium) natomiast w sumpie jest podobno rewelacyjny. Pożyjemy zobaczymy :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomina trochę wave beast 400p, podejrzewam że to ten sam producent, mam beast'a w reefmaxie jako zewnętrzny i powiem że ładnie pieni tylko trzeba go poznać. Po dotarciu i odpowiednim ustawieniu nie robi niespodzianek, nigdy nie przelał, bardzo stabilny. Ale jeśli planujesz SPS-y i trochę ryb to ten JS będzie za słaby.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się naprawdę piękne akwarium. Będę obserwował i kibicował :thumbsup:


ReefMax -  Odpieniacz Hydor Slim Skin 135.35, 3x24W T5, Hydor Koralia Nano 900 i 1600, 11 kg LR + 9 kg LS, sól AF RS + Probio S, Pro F, Probio F. Obsada - głównie LPS, kilka miękkich, pustelnik, 2 debeliusy, rozgwiazda piaskowa, kilka Turbo, Synchiropus splendidus, 2x Amphiprion ocellaris, Valenciennea puellaris, Pterapogon kauderni i Chrysiptera parasema.

0e93da8f008542a888d593ba9d084493u522a479.png

"Wszechświat i ludzka głupota są nieskończone. Co do tego pierwszego nie jestem pewien.” – Albert Einstein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcy Ty chyba korale weźmiesz bezpośrednio z Morza Arabskiego, Zatoka Perska to górna półka cenowa, nic tylko nurkować koło domu :)

ale przebierać się musisz za chłopaka :)


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcy no brawo :clap: projekt zapowiada się super. Z głową i bez pośpiechu - to lubię :wine:

Powiedz mi z ciekawości, jak cenowo akwarystyka morska wygląda w Twoim rejonie ? Ceny porównywalne do europejskich ? (pytam o sprzęt, pompki, szkło) bo pewnie życie tańsze niż u nas ?

PS: Psa masz zaj....efajnego ;)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcy Ty chyba korale weźmiesz bezpośrednio z Morza Arabskiego, Zatoka Perska to górna półka cenowa, nic tylko nurkować koło domu :)

ale przebierać się musisz za chłopaka :)

To nie Arabia Saudyjska, gdzie faktycznie trzeba się zakrywać. Swoją drogą tam to rafa jest chyba najpiękniejsza, bo nie ruszona przez człowieka. Myślę, żeby się tam kiedyś wybrać...

W Dubaju normalnie w bikini się pływa ;-)

Co ciekawe, na lokalnym forum z Emiratów czytałam wątki, gdzie skałę, piach, wodę i ryby brano z Morza Arabskiego :) Podobno z powodzeniem...

Marcy no brawo :clap: projekt zapowiada się super. Z głową i bez pośpiechu - to lubię :wine:

Powiedz mi z ciekawości, jak cenowo akwarystyka morska wygląda w Twoim rejonie ? Ceny porównywalne do europejskich ? (pytam o sprzęt, pompki, szkło) bo pewnie życie tańsze niż u nas ?

PS: Psa masz zaj....efajnego ;)

Korale, ryby, skały, są tu tańsze niż w Europie. Błazenek kosztuje ok 25 PLN.

Szkło drogie, jeśli kupowane w gotowym zestawie w sklepie zoologicznym, na zamówienie cena podobna jak w Polsce. Sprzęt - potrafi być drogi, porównujemy sobie ceny i sprowadzamy z USA szukając w internecie :)

Dzięki za komplement, Dieselek pozdrawia :)

Edytowane przez mandragoris (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zapewne TY

będę Ci/Wam kibicował

ale tak jak Daniel wspomniał powyżej, zamień sól na ubogą na początek


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zapewne TY

będę Ci/Wam kibicował

ale tak jak Daniel wspomniał powyżej, zamień sól na ubogą na początek

Tak to ja, nic Wam nie umknie :p w takim razie zapraszam na swój kanał na YT :)

Dlaczego bogata sól jest nieodpowiednia na początek? Na zagranicznych forach Tropic Marine jest wręcz zalecana dla początkujących (wg niektórych jest to w ogóle najlepsza z możliwych soli), nie potrzeba wtedy reaktorów itp.

Chcemy jak najlepiej i zmienimy na uboższą, tu są dostępne: H2Ocean, Instant Ocean, Red Sea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instant Ocean jest chyba najbardziej pożądaną solą

Na etapie dojrzewania nie ma takiej potrzeby by wlewać bogatą sól bo nie ma dla kogo, na IO możesz spokojnie jechać do 9mc a później wzbogacać stopniowo bagadszą, wszystko zależy od obsady korali


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam koleżankę Marcelinę też oglądałem filmiki ale z wypadu na malediwy

ale po co ci sól

bierz wiadro i na plażę po świeżą podmianę heheh skała pewnie też się gdzieś wala na plaży

powodzenia w zakładaniu

Edytowane przez Waldi (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie masz zakrecony powrot, gdyby sump byl przekrecony to pompa byla by pod samym kominem i mialabys mniejsze straty.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie masz zakrecony powrot, gdyby sump byl przekrecony to pompa byla by pod samym kominem i mialabys mniejsze straty.

Hej, jestem współwłaścicielem tego zbiornika :-)

Zgadzam się co do pompą, ale nie bardzo wiem jak inaczej można by to rozwiązać. W tej chwili jest tak, że zaraz pod kominem jest komora z filter socks, następna to skimmer, potem refiugium, pompa i ostatnia komora na wodę RODI. Jeśli przekręciłoby się sump to trzeba by robić podobny zabieg dla overflow przecież. W tej chwili widać, że strata jest duża, bo pompa, mimo, że 10 razy mocniejsza niż potrzeba działa na styk. Myślę nad wymianą przynajmniej części PVC na czarny winyl (aby nie powstawały w niej algi), żeby pozbyć się i wibracji i kątów 90 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to ja jeszczę troszke od siebie

jaka macie temp. w domku i w akwa

jak co to pomyśleć o chlodzeniu ;)

W domu mamy 22-23 stopnie.

Woda w akwarium ma 25-26 stopni C.

Na zewnątrz aktualnie 42 stopnie ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, jestem współwłaścicielem tego zbiornika :-)

Zgadzam się co do pompą, ale nie bardzo wiem jak inaczej można by to rozwiązać. W tej chwili jest tak, że zaraz pod kominem jest komora z filter socks, następna to skimmer, potem refiugium, pompa i ostatnia komora na wodę RODI. Jeśli przekręciłoby się sump to trzeba by robić podobny zabieg dla overflow przecież. W tej chwili widać, że strata jest duża, bo pompa, mimo, że 10 razy mocniejsza niż potrzeba działa na styk. Myślę nad wymianą przynajmniej części PVC na czarny winyl (aby nie powstawały w niej algi), żeby pozbyć się i wibracji i kątów 90 stopni.

Cześć.

Zamiast kolanek 90 st możesz dać łuki 90 st (w łuku woda nie ma takich oporów)

poza tym dałbym od pompy idąc:

prosta do góry

łuk 90 st

prosta pod powrót

łukiem do góry

Podobne rozwiązanie na zrzucie podejrzewam zmniejszyło by odgłosy wody

Aby nic nie blokowało, skimmer kormusem możesz przysunąć do front szyby

Jeszcze jedna rzecz, pierwszy śrubunek od prawej podejrzewam, żę obsługuje rewizję, jeżeli tak to nie za bardzo rozumiem potrzebę umieszczania tam zaworu kulowego?

bardzo ładnie wykonane akwarium, lux, a ta skałka po prawej stronie wygląda trochę jak Palec Boży :)

pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to spoko :)

skała ja dojrzewała była z funkcjonującego akwa czy sobie gdzieś leźala baniaku

tzn . bo nie musisz tak od razu palic na 100 %

światłem - glony

możecie troche skręcic lampę mniej białego swiatła

na starcie pilnował bym parametry NO2 ,NO3,PO4,KH,

Skała z poprzedniego akwarium, już po dojrzewaniu. Wcześniej dosyć dlugo działała w sklepowym zbiorniku. Lampa jest ustawiona na 10% i świeci tylko kilka godzin dziennie (swoją drogą biały ma 10 000K więc nie będzie sprzyjał porostowi glonów aż tak bardzo jak cieplejsze barwy). Zdjęcia trochę przekłamują.

Cześć.

Zamiast kolanek 90 st możesz dać łuki 90 st (w łuku woda nie ma takich oporów)

poza tym dałbym od pompy idąc:

prosta do góry

łuk 90 st

prosta pod powrót

łukiem do góry

Aby nic nie blokowało, skimmer kormusem możesz przysunąć do front szyby

pozdr

Dzięki, będziemy kombinować :-) Na skałe też mówimy paluch :)

Gałka na rewizji docelowo zostanie zdjęta, była zamontowana do testów herbie :-)

Edytowane przez spaceman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno miejsce - wypływ wody do akwa z komina

kolano 45 st ok, ale przed nim jest kolano 90 st, sądzę że tu też zmiana na łuk poprawiła by flow

Ale chyba najprościej, chyba o tym pisałeś powrót relacji pompa pod zawór zrób na miękko

http://erybka.pl/pro...V-27-32-mm.html

wada jego: sztywniak :)

dużo fajniejsze są węże Eheima, ale niestety nie mają średnicy fi 25

znalazłem coś takiego

Eheim wąż 19/27

ale nie wiem czy średnica nie będzie mała

zaleta węży eheim to ich fajna giętkość i są przezroczyste - widzisz co się wewnątrz dzieje

pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno miejsce - wypływ wody do akwa z komina

kolano 45 st ok, ale przed nim jest kolano 90 st, sądzę że tu też zmiana na łuk poprawiła by flow

Ale chyba najprościej, chyba o tym pisałeś powrót relacji pompa pod zawór zrób na miękko

http://erybka.pl/pro...V-27-32-mm.html

wada jego: sztywniak :)

dużo fajniejsze są węże Eheima, ale niestety nie mają średnicy fi 25

Co do komina to rura jest tymczasowa, nic jeszcze nie jest klejone. Zastanawiałem się czy nie wywiercić otworu w akrylu i puścić rurę przez tę dziurę (wtedy nie wystawała by nad komin, ale z drugiej strony bezpieczniej jeśli jest trochę wyżej) - z tym że, teraz to chyba nie bardzo możliwe, skoro jest woda.

Co do węża planuję winylowy 3/4 cala (niestety tu wszystko w calach) taki:

http://www.ebay.com/...=item519af1c17e

Czarny, aby nie dochodziło tam światło - mniejsze ryzyko zasiedlenia przez algi.

Edytowane przez spaceman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.