Skocz do zawartości
jokeraupl

Pierwsza Rafka 54L :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Od tygodnia stałem się posiadaczem pierwszej solniczki :thumbup: . Mała i to dopiero początek, a już cieszy.

Woda 3/4 z zbiornika sklepowego 1/4 własna solanka. Wewnątrz 2kg martwej skały oraz 3,5kg żywej. Dojdzie jeszcze z 1,5 żywej.

Piasek Blau Terra Marina 4kg.

Filtr FZN-3.

Falownik jvp 110.

Grzałka z termostatem.

Lampa 2x24w (Ati blue plus + Sylvania marinestar 15000K). Świecę od 11 do 23. Na głównej skale pojawia się charakterystyczny dla dojrzewania brązowy osad.

Serdecznie Proszę o pomoc w identyfikacji życia. Mam swoje typy ale jestem żółtodziobem. W skale 3 wężowidła; 2 ślimaki; krab, który za cholerę nie chce wyjść. Jak myślicie po jakim czasie ekipa czyszcząca? 1,5 tygodnia wystarczy jak zrobię testy?

Widok poglądowy zbiornika :):

DSC02221

Życie:

DSC02224

DSC02223

Martwa skała:

DSC02217

Całość:

DSC02208

Serdecznie Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Jak na mój gust to NIE dokupuj więcej skały. Tyle, ile masz jest w sam raz. Jest lekko i przejrzyście. Ja pokombinowałbym tylko troszkę z ułożeniem skał, żeby było nieco bardziej asymetrycznie.

Poza tym weź pod uwagę, że kupując korale kupujesz je najczęściej na podstawkach. I po dodaniu kilku zwierzaków okazuje się, że dołożyłeś przy okazji ze dwie tony skały w postaci podstawek.

Z ekipą sprzątającą to się nie śpiesz. Wydaje mi się, że te półtora tygodnia to trochę za wcześnie.

Edit:

I jeszcze mała sugestia, spróbuj zamontować grzałkę w poziomie i dosyć nisko, aby bardziej ją ukryć za skałami. Ja ma właśnie tak zamontowaną grzałkę i technicznie oraz wizualnie to się sprawdza.

Edytowane przez kemoT (wyświetl historię edycji)

Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie i przestronnie ułożona skała :thumbup:

Z życia na 1 fotce to od lewej grzybek discosoma, gąbka i parazoanthus

z drugiej fotki to może jakieś zoa i kolejny grzybek


300L + sump 84L Odpieniacz: Mini BK 200 Oświetlenie: T5 6x54W Cyrkulacja: JVP 17000 l/h Obieg: NJ 2300

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

78f65dd657b0253055c541113ce9cb22u474a440.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Grzałka asekuracyjnie na noc, żeby nie spadała temp. poniżej 23'C . Obawiam się trochę, że ten krab ze skały może potem coś popsuć, ale nie mam do niego dostępu :(. Wieczorkiem widać jeszcze jakieś malutkie krewetki raczej te na foto poniżej oraz gwiazdki.

Nie wiem czy pozbywać się ślimaków. Są ze 2 czy 3. Nie wyglądają na groźne :) Jak sądzicie? Na martwej skale zaczynają pojawiać się brązowe włoski (małe glonki). Pozdrawiam :)

mysid.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pewnikiem nie krewetki tylko lasonogi. Pożyteczne stwory. Ślimaki zostaw, a co do "gwiazdek" to zobacz, czy to przypadkiem nie są asteriny. Mogą, ale nie muszą podgryzać ci miękasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślimaki zostaw, a co do "gwiazdek" to zobacz, czy to przypadkiem nie są asteriny. Mogą, ale nie muszą podgryzać ci miękasy.

Co do ślimaków to może być różnie. Ja bym tak jednoznacznie nie stwierdził "zostaw". Na pewno najpierw powinno być "zidentyfikuj". Jak będziesz wiedział z czym masz do czynienia to będziesz wiedział też czy wywalić czy zostawić. Pomocny link - nawet jeśli nie znasz języka Szekspira, najważniejszego spokojnie się domyślisz.

Ja mam trochę asterin i trochę miękkasów. Te pierwsze zupełnie nie interesują się tymi drugimi. U mnie łażą tylko po skałach.


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystam właśnie z tej strony do identyfikacji lecz te zwierzaki są tak małe i szybkie, że dokładnie nie jestem w stanie stwierdzić co to :). Ślimaki, które rozpoznałem w akwa piszą, że są oki. Martwię się tylko mocnym porostem martwej skały. Jest praktycznie cała brązowa, gdzie wczoraj była biała... Jak myślicie, czy warto w pierwszym miesiącu robić jakieś testy czy zostawić to dojrzewanie w spokoju?

Edytowane przez jokeraupl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo pomocna stronka :) Powinno sie zrobić jakiś post z pomocnymi linkami bo jak bedzie potrzeba to ciężko tę stronkę znaleść..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martwię się tylko mocnym porostem martwej skały. Jest praktycznie cała brązowa, gdzie wczoraj była biała... Jak myślicie, czy warto w pierwszym miesiącu robić jakieś testy czy zostawić to dojrzewanie w spokoju?

Z własnego doświadczenia powiem Ci, żebyś zastosował piwo. Doustnie ;) I czekaj a potem....a potem dalej czekaj. Samo przejdzie.

Testy możesz zrobić, ale i tak będziesz miał dziwaczne parametry, których na tym etapie raczej nie warto próbować korygować. Najlepszym środkiem na plagi okresu niemowlęcego jest cierpliwość.

Bardzo pomocna stronka :) Powinno sie zrobić jakiś post z pomocnymi linkami bo jak bedzie potrzeba to ciężko tę stronkę znaleść..

Polecam dodać stronę do Ulubionych lub Zakładek. Różnie to się nazywa w różnych przeglądarkach, ale na pewno jest taka opcja w każdej. I problem pod tytułem "nie mogę znaleźć strony" znika :)

Edytowane przez kemoT (wyświetl historię edycji)

Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem zdjęcie jednego ze ślimaków. Reszta się chowa. zaznaczyłem go + jedno nieznane życie i gwiazdkę asterin. Proszę o pomoc w identyfikacji :)

DSC02359

DSC02362

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne ułożenie skałki:) a powiedz co masz w FZN-3?:) jakieś absorbery?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

POMOCY!

Mija 2-gi tydzień a ja jestem załamany tym co się dzieje w zbiorniku... Poniższe foty wszystko wytłumaczą. Czy własnie tak wygląda dojrzewanie solniczki...? Powiedźcie, że tak...

DSC02403

DSC02402

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nie ma co się przejmować, możesz zmniejszyć świecenie. Powinno samo przejść. Bardzo młody zbiornik. Ile świecisz i starujesz na nowej solance?

Edytowane przez erem88 (wyświetl historię edycji)

62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świece 11-23. 3/4 solanki było z gotowego zbiornika. Nie mam pojęcia co zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świeć 8h. Z tego co widzę to chyba wysyp okrzemek, nie ma co panikować.


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świeć 8h. Z tego co widzę to chyba wysyp okrzemek, nie ma co panikować.

Według mnie to też okrzemki. zmniejsz świecenie i powinno samo przejść.


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie było podobnie. Samo przyszło i po około dwóch tygodniach samo poszło (za to przyszło inne, nie mniej urodziwe). Ja nie robiłem zupełnie nic w tym czasie. Nawet nie skracałem okresu świecenia.


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz korali to świeć po 5/24h co dwa tygodnie wydłużaj po 1h i będzie ok u mnie tak zrobiłem i obyło się bez inwazji okrzemek, cyjano czy dino. Jedynie trochę glony się rzuciły ale po 2,5 miesiącach z pomocą kraba i ślimaka zeszły do zera. Teraz świecę od 10-22 i jest gitara.

Edytowane przez Jimbim (wyświetl historię edycji)

Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też użyć Sera silicate, ja tak zrobiłem i okrzemki szybko znikły.


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ograniczam świecenie do 5h. W zbiorniku pojawił się też pierwszy mitrax do pomocy. Mam nadzieję, że po 2 tyg. uda się to zwalczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ty się tak przejmujesz ? Akwarium ma zaledwie dwa tygodnie ,tak więc zostaw je niech sobie spokojnie dojrzewa .

Czym mniej będziesz w nim grzebał tym lepiej......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak startowałem z takim samym litrażem każdy mi doradzał, żeby do kaskady wrzucić: ChemiPure, Purigen oraz PhosGuard jak dla mnie fajnie się sprawdzało. Mnie też denerwowały glony, czyszczenie mechaniczne uspokoiło zmysły:)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.