Skocz do zawartości
Jimbim

Blue Lagoon II

Rekomendowane odpowiedzi

Po 1,5 rocznej przygodzie z akwarystyka morską w postaci kostki 43l nadszedł czas na postawienie nowego większego zbiornika Blue Lagoon II czyli ok. 200 litrów w obiegu. Akwarium zostało zalane 01.08.2015 świeżą solanką w postaci 80% na soli Aquaforest Reef Salt i 20% wody z podmian z poprzedniego akwarium, na skale syntetycznej AF a dokładnie na jednym filarze, 2 litrach siporaxu i żywym piachu oraz do kompletu zalane bakteriami i pożywką AF. W skład zestawu wchodzi:

1. Akwarium 60x50x50h 145l szkło float tylna szyba czarna komin zewnętrzny 18x11x20h (spływ 25, rewizja 25, powrót 20 po za kominem)

2. Sump trój komorowy 50x45x32h (komora odpieniacza 19l, komora pompy ok 19l i komora dolewki ok. 18l)

3. Lampa Kessil A360w ustawiona na tą chwile na 20% i świeci 5/24h

4. Falowniki 2 x Wave Motion 4000 Blau

5. Pompa obiegowa Jebao DC3000

6. Odpieniacz DIY na pompie Jebao DC2000 z wirnikiem igiełkowym

7. Grzałka Aquael 150W

8. Automatyczna dolewka Aqua Trend Levelautomatic V2 z pompką Hydor pico evolution 250

9. Dozownik 4 pompowy DIY (niebawem będzie)

10. Filar ze skały syntetycznej Aquaforest 30x30x25h ok. 10kg

11. Żywy piach Red Sea Live Ocean White Sand 10kg

12. Siporax 2 litry

13. Sól Aquaforest Reef Salt

14. Bakterie Bio S i Pro Bio F Aquaforest

Planowana obsada zbiornika to koralowce SPS, LPS i kilka ryb jednak zbiornik nie będzie bardzo zarosnięty aby było więcej miejsca dla ryb. Z ryb jeszcze nie wiem jakie będą na pewno parka "Nemo", ktore zostały zakupione niedawno dla mojego syna, Zebrasoma Scopas, Salarias i na pewno mały Hepatus. Po za tym do akwarium trafi kilka korali z poprzedniego akwarium oraz ekipa czyszcząca, krewetki i jeżowiec Diadema ale to za jakis czas jak woda na to pozwoli. Na tą chwilę to chyba wszystko co miałem do przekazania w miarę postępów będę aktualizował wątek.

A oto kilka fotek jak mi to wszystko wyszło.

post-18338-0-10963200-1438535788_thumb.jpg

post-18338-0-23969400-1438535846_thumb.jpg

post-18338-0-16011300-1438535855_thumb.jpg

post-18338-0-09443600-1438535896_thumb.jpg

post-18338-0-72325000-1438535938_thumb.jpg


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mi miło. Z tym Hepatusem to nie przesadzaj z wielkością ani nie za duży ani nie za mały... małe nie lubią pływać same!


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze to oklepany tekst wiec napisze krótko - hepatus w niespełna 150l to jakaś śmieszna pomyłka. I błagam nie pisz ze mały będzie ok a potem się odda. Nawet bym się nie zastanawiał nad jednym pokolcem a co dopiero dwa w tym hepatus który jest zwyczajnie wariatem nie rybą. Przemysl obsadę ponownie.

Choć oczywiście zrobisz jak uważasz.

Bardzo fajny ten filarek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega bardzo fajnie rozpoczął ale z tym doborem ryb to duży błąd, który może skutkować stratą całej obsady. Myślę że warto pczytać http://reefhub.pl/ gdzie wszystko jest opisane, a jak się nie chce czytać to zadzwonić do Łukasza z Acropory i porozmawiać nad doborem obsady, zresztą jest to opisane w jego książce.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem dobrze o tym, że hepcio potrzebuje sporo przestrzeni ale pomyslałem, że kupujac takiego 5-6cm będzie miał troche czasu aby podrosnąć ciesząc nasze oczy a później wymiana na mniejszy egzemplarz. Ale skoro twierdzicie że to nie ma sensu to na pewno wezme to pod uwagę i Hepatus nie będzie brany pod uwagę przy obecnym zbiorniku.

Po za tym mam pytanko czy, ktoś używał żywego piachu Red Sea Ocean White bo już trzeciu dzień a woda jeszcze się nie wyklarowała do końca. Wciąż utrzymuje się leciutka mgiełka mimo tego, iż odpieniacz chodzi prawie na maxa i woda przepływa przez flizelinę filtracyjną a dodam że nie jest to też piasek choć jest na prawdę bardzo drobniutki. Pompy są ustawione na tryb pulsacji z mocą 85% i przerwą 1/3 jedna dmucha na filar druga na taflę, natomiast pompa obiegowa chodzi na jakieś 70%. Zastanawiam się czy nie wsadzić filtra napędzanego brzęczkiem z bardzo drobną gąbką aby pomóc w klarowaniu ???


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam pink i jesli to nie jest piasek LIVE to trzeba go wyplukac przed wsypaniem.


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

albo taki filterek z deszczownią (zdjęta) 300l/h za 10 - 15zł i napchaj waty do koszyka - ja tak się wspomagałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej bym wyplukal. Poszlo na to sporo RO i w sumie woda w wiadrze nie byla super klarowna, ale mysle ze dzieki temu zyskalem na mniejszym pyle w akwa.


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej bym wyplukal. Poszlo na to sporo RO i w sumie woda w wiadrze nie byla super klarowna, ale mysle ze dzieki temu zyskalem na mniejszym pyle w akwa.

Raczej żywego piachu się nie płuka :crazy:


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już żywy nie jest szkoda tyle kasy na taki żywy "martwy" piasek ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Red Sea Reef Base Pink lub White nie jest żywy i wymaga płukania. Live Reef Base dla odmiany nie wymaga płukania i jest żywy. Na opakowaniu są te informacje.

EDIT: Sorry, teraz doczytałem że masz LIVE.

Edytowane przez Gregorq (wyświetl historię edycji)

b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, super akwa. Zebrasoma Scopas czy może być w takim zbiorniku "na zawsze" ? mam podobny rozmiar i szukam pokolca który się zmieści :)

Swoją drogą to w sumpie nie jest za wysoko woda w pierwszej komorze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Erem88 -> piach był i jest żywy wiem co kupuję

Leo -> zebrasoma mysle że da rade bez problemu oczywiscie im więcej tym lepiej jak nie, moze poszukam innej

-> woda jest na 26cm a odpieniacz pracuje na 23cm w tym momencie przybrudzona flizelina podniosła poziom po czyszczeniu woda spada na 26cm

Grzegorz88wroc -> pewnie dla każdej ryby nasze akwaria wydają się małe, biorąc pod uwage morza i oceany w ktorych żyją na wolności

Edytowane przez Jimbim (wyświetl historię edycji)

Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Grzegorz88wroc -> pewnie dla każdej ryby nasze akwaria wydają się małe, biorąc pod uwage morza i oceany w ktorych żyją na wolności"

I dlatego właśnie warto się zastanowić nad doborem obsady aby stworzyć im jak najbardziej godziwe warunki wegetacji w akwarium, a nie wpuszczać pokolca do 100l i pisać, że da radę. Pokolec przez pewien czas da radę bo nie ma innego wyboru.

http://www.saltwatersmarts.com/chronic-stress-in-captive-tangs-5563/

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożyjemy zobaczymy na wybranie obsady mam jeszcze pewnie jakieś 2-3 miesiące może więcej bo najpierw trafi do akwa ekipa czyszcząca, później korale, Błazny a potem sie zobaczy ale faktycznie odpuszcze sobie Hepatusa i Scopasa. A tak na marginesie może ktoś poleci jakieś sprawdzone rybcie do mojego akwa aby synek był zadowolony z kolorowych rybek ???


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

salarias fasciatus - kolorowy co prawda nie jest ale za to charakterny :) i robi robotę z glonami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrezygnuj z błaznów to będziesz mógł pomyśleć o czym innym.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w czym one przeszkadzaja lub komu ???

Wg mnie nie przeszkadzaja w niczym. W moim Reefmaxie mam 2 blazny i po jednej sztuce E.bicolor,G.okinawae, P.paccagnellae,Ch.parasema i tylko te dwie ostatnie sa dosyc temperamentne,ale jakichs strasznych zadym nie ma :).

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka Łukasz.Mam pytanie.Gdzie kupiłeś wirnik igiełkowy do jebo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 14

W akwarium nic się nie dzieje wciąż nie widać żadnych oznak dojrzewania piasek i skała bielutkie. Codziennie kropie po 2 krople Pro Bio S i Bio F od wczoraj lampa świeci 6/24h. Odpieniacz nie ma za bardzo co odpieniać jedynie napowietrza wodę.

Dzis pierwszy pomiar parametrów:

Temp - 27'C

Dens - 1024

No2 - 1

No3 - 25

Po4 - 0

KH - 6.1

Ca - 410

Mg - 1300


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 26

W akwarium dojrzewanie trwa. Od tygodnia na skale widać coraz więcej okrzemek. Codziennie dalej kropie po 2 krople Pro Bio S i Bio F lampa dalej świeci 6/24h na 1/3 mocy. Odpieniacz troszke sie ruszył pare dni temu i ubił 1/4 kubka brazowej wody i znów tylko napowietrza wodę. Na ta chwilę nie zaobserwowałem żadnego nowego życia, chociaż nie ma się czegoś specyjalnego spodziewać po syntetycznej skale choć ponoc bardzo dobrym żywym piachu Red Sea, który jest mega czysciutki i drobniutki. Ostatnio po awarii termometru splawikowego AM zakupiłem, chociaż z dużą niepewnościa termometr elektroniczny zewnętrzny AquaMedic Duo i odziwo oprócz troszke plastikowatego wyglądu (spodziewalem się lepszego wykonania za 40PLN) działa całkiem nieźle pokazując temp. wody i otoczenia. Do sumpa trafiłe autodolewka i mam juz spokój jak widzę na ok. 10 dni przy temp w domu ok 25'C poniżej fotki skały w świetle niebieskim i białym.

Parametry z dziś:

Temp - 25'C

Dens - 1024

No2 - 0,5

No3 - 10

Po4 - 0

KH - 6,5

Ca - 440

Mg - 1260

sfe2o1.jpg

Blue

29eglnb.jpg

White


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 40

W akwarium dojrzewanie trwa nadal coraz więcej okrzemek na skale i na piasku. Codziennie dalej kropie po 2 krople Pro Bio S i Bio F lampa dalej świeci 6/24h na 1/3 mocy. Odpieniacz co jakiś czas coś tam wywali po za tym zauważyłem ze po ponownym włączeniu odpieniacza po braku napięcia przelewa minimalnie do kubka ok 50-100ml płynu po czym uspakaja się i jest ok. Wczoraj zamówiłem wreszcie dozownik do płynów firmy AM EVO 4 mam nadzieje ze się sprawdzi i mnie trosze odciąży na początek w 43l potem w 200l. Poniżej parametry na dziś oraz fotka skały z okrzemkami.

Parametry z dziś:

Temp - 25'C

Dens - 1024

No2 - 0,5

No3 - 10

Po4 - 0

KH - 6,7

Ca - 440

Mg - 1290

2hrcxgi.jpg


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.