Skocz do zawartości
kkriss

Problem z zarnikiem HQI AM 250W 10000K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem posiadczem lampy HQI AM 2x250W. Od kilku dni zaobserwowalem dziwny kolor swiatla jednego z zarnikow (swiatlo wyraznie pomaranczowo czerwone). Drugi z zarnikow swiatlo wydaje sie byc w porzadku. Zarniki byly wymieniane jakies 4 miesiace temu ale lampa nie byla uzywana przez 3 miesiace i po tym wlasnie czasie wystapil ten problem. Wczesniej wszystko bylo oki. Moze ktos z Was mial podobne objawy ze swoja lampa? Czy moze poprostu zarnik sie juz konczy?

pozdrawiam

Krzysztof


akwarium 150x80x60, schuran 150 , 2x160 BP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej żarnik się wypala. Może dostało się powietrze (w co wątpię, bo żarnik pewnie by ekspodował). Jeżeli żarnik zapala się to znaczy że jest poprawnie zasilany. Czy Twoja lampa ma możliwość włączania żarników oddzielnie, czy są na jednym obwodzie?


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety moja lampa nie ma mozliwosci włączania żarników odzielnie. Odzielnie włączane jest tylko światło księżycowe. Zastanawia mnie tylko fakt, że przed przerwa w uzytkowaniu tego problemu nie było. Lampa była przewożona wiec może jakas usterka powstała w transporcie. Osobiście jednak w to wątpie. Jeśli faktycznie żarnik zaczął sie wypalać to troche chyba za

wcześnie. Ciekawe czy dałoby to coś gdybym zamienił żarniki miejscami?

pozdrawiam

kkriss


akwarium 150x80x60, schuran 150 , 2x160 BP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc właśnie fakt, że zarniki świecą jednoczesnie praktycznie eliminuje mozliwosć awarii lampy. Wtedy nie palił by się żaden. Sprawdz na wszelki wypadek czy nie przetarł się jakiś kabelek (w co wątpię). Stawiam 99% na padnięty żarnik. Wypaliły się lub w inny sposób zniknęły opary halogenków odpowidające za wysokie temperatury barwowe i pozstały tylko zwykłe gazy świecące jak zwykły halogen (czerwone, różowe i "białe").


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił tak - zamień żarniki miejscami w lampach - wtedy dostaniesz odpowiedź na temat prawdopodobieństwa padniecia żarnika.

Jesliby sie okazało że po zamianie teoretycznie dobry żarnik wykazuje podobne objawy jak "uszkodzony" to musisz szukać dalej. - np pozamieniać miejscami zapłonniki - i wtedy już masz pełny obraz co nawaliło.

No więc właśnie fakt, że zarniki świecą jednoczesnie praktycznie eliminuje mozliwosć awarii lampy. Wtedy nie palił by się żaden

@Kraszan Twoje założenie byłoby słuszne gdyby żarniki połączono szeregowo do jednego statecznika - nie wiem czy takie rozwiązanie praktykuje sie w HQI - raczej każdy żarnik ma swój własny zapłonnik i statecznik - wtedy ta teoria nie ma sensu :p Powietrze jesliby sie dostało do żarnika to ten zaświeciłby raz i na krótko - za to efektownie;)

To że lampy świecą jednoczesnie jest moim zdaniem zasługą podłaczenia do zasilania jednym kablem - jesli chcesz mieć możliwość odpalania lamp pojedynczo to można łatwo to zrobić - wystarczy przyjrzeć sie połączeniom i zainstalować na zasilaniu w odpowiednim miejscu drugi włącznik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@loccutus

Mam uszkodzony żarnik 400W E40 (ma pękniętą bańkę zewnętrzną, ale nadal jest w całości). Czy masz jakieś doświadczenia/informację co może się stać po odpaleniu.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć - zewnetrzna bańka chroni żarnik i zwykle stanowi jeszcze filtr UV. - na dwoje babka wróżyła albo sie rozleci albo bedzie świecić.

Oczywiście o ile pęknięcie nei rozszczelniło bańki - w przeciwnym wypadku na pewno sie rozleci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie, tylko nawet jeżeli zewnętrzna bańka uległa rozszczelnienu to dlaczego ma sie rozlecieć (to może być jedynie kwestia duzego ciśnienia gazu w rozszczelnionej bańce, która nie wytrzyma podwyższonego ciśnienia, bo chyba powietrze w bańce nie wpływa na sam jażnik - który jest zamkniętą bańką - w końcu lampy kwarcowe nie miały zewnętrznej bańki)


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem - widziałem już na żywo eksplozje własnie 400W E40 zamontowanej na hali transportowej - trudno było powiedzieć co było przyczyną ale ja osobiscie bałbym sie odpalać z pękniętą bańką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem żarnik, działa i nic się nie stało.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.