Skocz do zawartości
bleq

Obiegowa jako cyrkulacja po raz kolejny ...

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy czy opracowal ktos juz jakis patent na mocną obiegówke jako cyrkulacje ???

Jednakże w moim przypadku musi byc jeden warunek… musi byc bezszelestnie ...

Mam new jeta 4500 akwa ok 150 w obiegu

Wodospad jaki ta pompa przelewa przez komin troche mnie przeraza…:(

Raz juz sie poddalem, zalozylem starego atmana 1200 i cisza jak makiem zasial

woda wrecz przesącza sie przez komin bez problemu z wyregulowaniem przelewu

Ale 2 cyrkulatki w srodku musza byc

Natomiast 4500…… niagara nie do opanowania

sama masa wody przelewająca sie przez komin powoduje spory szum

Poki co jest jeden wylot

Chce dac temu systemowi ostatnią szanse :

-rozdzielic wylot na 2 i zalozyc dyfuzory

- zawór bramowy

- customowy wyższy grzebien tak by poziom wody na samym grzebieniu byl wyższy

Ktos poprze / zaprzeczy ???

Lub jakis inny pomysl ??


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spietrzenie wody w kominie do wysokosci grzebienia uciszy wodospad. Pytanie jednak czy rewizja wyrobi w razie awarii. Bo oprocz jej srednicy liczy sie wysokosc slupa wody nad otworem


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wlasciwie dlaczego tak ci zalezy na tym aby obiegowka robila za cyrkulacje? klopotliwe to troche a z wydajnoscia chyba szalu nie bedzie, na pradzie tez nie oszczedzisz bo mocniejsza obiegowka sporo go pochlonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...I w razie awarii pompy, cala cyrkulacja wysiada...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez wspomagania małym falownikiem będzie kiepsko - właśnie mam założone 4 punkty powrotu w różnych miejscach akwa na różnej wysokości (1 przy dnie) w tym jeden z eductorem na pompie DC6000 - daje radę pod warunkiem że nie będziesz miał wymagających sporych przepływów mieszkańców

tylko tym sposobem nie uciszysz komina - to jest zupełnie inna bajka - właśnie przy takim rozwiązaniu potrzebujesz mieć mocną pompę a co za tym idzie duże spiętrzenie na grzebieniu i wodospad w kominie. Na chwil obecną wyciszenie komina załatwiłem włożeniem tymczasowej przegrody z pleksi odrobinę niżej od grzebienia - w ten sposób woda spływa mi łagodnie po tej przegrodzie już bez grzebienia a rewizja jest na bezpiecznej wysokości.

zastanawiam się czy zasypanie komina biobalami nie byłoby rozwiązaniem na wyciszanie spływu...

co do zaworu bramowego - to jedynie na spływie do precyzyjnej regulacji poziomu wody w kominie - nie chcesz chyba dławić pompy :)

przy dzieleniu powrotu dobrze jest pamiętać o średnicach rur ... jak dasz za duże po podziale wypływ będzie swobodny i nie ruszy masy wody w akwa, jak dasz za małe to będziesz dławił niepotrzebnie pompę :)

tu masz opisane moje rozwiązanie

http://nano-reef.pl/topic/65534-315l-krakow-zada-dostepu-do-morza-a-przynajmniej-jego-namiastki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glosnosc w kominie nie jest zalezna od ilosci splywajacej wody. Jesli szerokosc komina (i srednice rur) pozwala, to mozesz i 10 tys.l/h przepuscic.

Wyciszysz, podnoszac poziom wody w kominie (jak Grzes juz zreszta napisal). Sprawna rewizja jest konieczna.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko w moim przypadku akurat samo podnoszenie wody w kominie wycisza spływ, owszem ale musi być w bardzo niewielkim zakresie wysokości i z niewielkim marginesem błędu - i ten jest na tyle mały że chwilowe wachnięcia wydajności związane choćby z drobnym zachwianiem napięcia na wejściu zasilania pompy albo turbulencją przy którejś z dysz powrotu wystarczają żeby woda podeszła na moment ponad krawędź przelewu albo spadła do poziomu słyszalnego ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz kolego zawór bramowy ?

Wahnięcia wydajności mogą być też spowodowane samą specyfiką napięcia. Może to dziwnie zabrzmi ale są instalacje gdzie w nocy prąd

jest po prostu " mocniejszy" choć trudno w to uwierzyć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, nie trudno w to uwierzyć :) stabilność napięcia ściśle zależy od obciążenia w sieci, a norma mówi jeśli dobrze pamiętam o stabilności na poziomie kilkunastu V

co do zaworu mam kulowy ale i tak chciałem mieć więcej miejsca w kominie zanim by mi doszła woda do rewizji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I wszystko :)

Sam używam obiegówki bo zadna cyrkulacyjna nie daje tak długiego strumienia wody :)

Żadna obiegówka nie bujnie tak wody jak cyrkulacja, dodatkowo pcha wode węższym strumieniem. Nie będzie tak podnosić syfku z dołu i mogą być martwe strefy. Dodatkowo ekonomia przemawia za cyrkulacją duuużo mniejszy pobór prądu, dla przykładu 12k l/h pobór 18w, i teraz łatwo przeliczyć jaka musi być obiegówka żeby realnie zrobić taką wydajność na wyjściu, pewnie blisko 200w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam new jeta 4500 akwa ok 150 w obiegu

Wodospad jaki ta pompa przelewa przez komin troche mnie przeraza… :(

Rozumiem Cię kolego. Miałem ten sam problem po zmianie pompy z NJ 2300 na AM EcoRunner 2700.

Nie mogłem wody w kominie wyregulować zaworem kulowym. Albo przelewała mi się rewizją albo chlupało.

Rozwiązałem problem dokładając balkonik na komin z plexy odsuwając tym samym grzebienie od komina, przez co powierzchnia grzebieni zwiększyła mi się o jakieś 8 cm. Woda na grzebieniu nie spiętrza mi się tak mocno i chlupanie ucichło. Regulacja jest bezproblemowa.

Patent z balkonikiem to przypadek odnośnie chlupania. Bo musiałem zmniejszyć przerwy na grzebieniu gdyż narybek Błazenków wciągało mi do komina. Teraz mimo, że przerwy w grzebieniu są tylko wielkości 2 mm to woda jakoś równomierniej spływa.


Akwa: 150l Opti + sump 92l + 13kg suchej skały

Cyrkulacja: koralia evo 2800 + Tunze 6015.Obieg: AM EcoRunner 2700.

Odpieniacz: Turboflotor 1000 na pompie NJ 2300 igła

Oświetlenie: 6x24W T5: 4 niebieskie + 2 białe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.