Skocz do zawartości
kamsolik

punkt podparcia akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam sump o wymiarach 120x90, który stoi w piwnicy i do tego stelaż o wymiarach 110x70.

Wychodzi że dno akwarium jest podparte tylko w środku.

Czy to jest bezpieczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotnij płytę OSB na wymiar i po sprawie.

rozumiem, żę 120x90 to wymiar akwa, a słowo sump użyłeś omyłkowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie omyłkowo:) taką krówkę mam:)

bardziej mi chodzi czy jest bezpieczne bez tej OSB właśnie, bo już stoi, ale zacząłem mieć wątpliwości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plyta grubości min 22 mm bedzie ok.

Ja mam płytę 28 mm pod zbiornikiem 900 litrow gdzie stelaż jest o 2 cm z kazdej strony mniejszy.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bez płyty pójdzie?

No to jak masz wątpliwości to posłuchaj kolegów którzy już sprawdzili ten patent.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz zaoszczędzić 60 zł, by zaryzykować remont za np 3000 zł, to rób bez

aha pod sumpa wstaw styropian, może być cienki 1 -2 cm

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta OSB i arkusz sztywniejszego piankowego podkladu np pod panele 4-6mm byle nie karton i będzie ok.. Ja bym nie ryzykował poparcia szkła punktowe albo liniowo bo może wytrzymać ale wystarczy jakaś niefortunnie skaza albo naprężenie punktowe i będziesz miał wszystko na podłodze... Myślę że wycieczka do casto i wydanie 30pln są warte spokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś kilku istotnych informacji:

  • ile masz wody w tym sumpie,
  • jakiej gubości jest dno,
  • co jest włożone w sumpie w kilogramach.

Szkło ma stosunkowo dużą wytrzymałość na ścinanie bo to powinieneś przeanalizować, albo policzyć. Napewno wytrzyma kilogram na cm2, pod warunkiem, że dno jest równomiernie obciążone, leży na podatnym gruncie (styropian, depron, korek, guma, itp). 10-cio centymetrowy margines do okoła to dużo. W prawdzie w piwnicy pewnie szkód nie narobisz sobie, ale zamiast myśleć czy pęknie pomyśl jak wylać wodę by podłożyć szerszą płytę. Moje akwarium stoi już przez 4 lata z marginesem ok 2 cm do okoła (3 boki) bez podparcia na krawędziach. Ale powierzchnia dna całego akwarium to blisko metr kwadratowy, a ten margines bez podparcia to zaledwie 0,06m2 przy słupie wody 50 cm i 420 litrach. Tak, że jak u mnie można zobaczyć da się, ale jak można to powinno leżeć całe na płycie.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie a w niektórych przypadkach praktycznie, można baniak postawić na samej ramie ale zaleca się przełożenie styku materiałem który rozłoży naprężenia na szybie.

Osobiście odradzam takie rozwiązania, widziałem baniak który niestety wpadł do środka ramy. Ale wiem, że np jeden ze sklepów ma do dzisiaj akwaria wystawowe tak "poukładane" i z powodzeniem stoi to już ładnych parę lat.

W twoim przypadku, jeżeli szkło jest dodatkowo większe niż rama dochodzi niepotrzebna kumulacja sił nad podporą które bezpośrednio będą działać na szyby. Może to stać 10 lat a może po roku się "zmęczyć". Tak jak koledzy wcześniej pisali lepiej jak dasz np. płytę gr 12mm przełożoną materiałem elastycznym a będzie na pewno lepiej.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sump stoi na kawałkach styropianu wewnątrz stelaża a główne akwarium stoi tylko na ramie stelaża na styropianie między krawędzią stelaża a dnem od 2007r.to dno akwarium musi wytrzymać, blat tu nic nie pomoże

post-7155-0-45307900-1402664686_thumb.jpg

post-7155-0-17369400-1402664827_thumb.jpg

Edytowane przez bibik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie dawałbym płyty OSB. Nawet ta o grubości 22 mm może się psuć, bo przecież mamy do czynienia z wodą :). Ja mam 16 mm sklejkę zaimpregnowana olejem do drewna i jest ok. Żadnych problemów. A konkludując - dałbym płytę a nie stawiał baniaka na samym stelażu. Inne jest rozłożenia napięcia na zbiornik.


Pozdrawiam

Maciej

___________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie dawałbym płyty OSB. Nawet ta o grubości 22 mm może się psuć, bo przecież mamy do czynienia z wodą :). Ja mam 16 mm sklejkę zaimpregnowana olejem do drewna i jest ok. Żadnych problemów. A konkludując - dałbym płytę a nie stawiał baniaka na samym stelażu. Inne jest rozłożenia napięcia na zbiornik.

Maćku, a czym to się różni ta sklejka zaimpregnowana od płyty OSB. Przecież OSB też jest impregnowane, a płyta nie leży w wodzie :yes . U mnie już kilka lat jest pod akwarium i pod sumpem jest zwykła OSB, nieraz się woda wylała i nic się z płytą nie dzieje. Prędzej stelaż Ci zardzewieje niż to OSB sparcieje. A sklejka dobrze zaimpregnowana owszem może być, ale pewnie jest trochę droższa dla przeciętnego zjada kupującego w Castoramie.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam dokładnie inne doświadczenia :). Płyta OSB (szczególnie w miejscach ciecia) nasiąka. Dlatego ja wymieniłem na sklejkę, która nawet jak leży w wodzie :) nic się z nią nie dzieje. Ale oczywiście to tylko moja sugestia.


Pozdrawiam

Maciej

___________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dałem i sklejkę i płytę OSB.

Dam znać za kilka lat co szybciej zaczęło się rozwarstwiać:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam dokładnie inne doświadczenia :). Płyta OSB (szczególnie w miejscach ciecia) nasiąka. Dlatego ja wymieniłem na sklejkę, która nawet jak leży w wodzie :) nic się z nią nie dzieje. Ale oczywiście to tylko moja sugestia.

Macieju dokładnie tak robię jak chcę wygiąć sklejkę to wkładam ją do wody, a potem suszarką suszę. Efek super napradę fajne kształty można zrobić. Sklejka czy płyta OSB to ten sam materiał - drewno, tylko w innym stadium skupienia :D. Jak przetniesz to dobrze miejsce cięcia zabezpieczyć jakimś lakierem.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.