Skocz do zawartości
Matys

Początek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na tym forum, jest to mój pierwszy post.

Czytałem prawie wszystkie posty na forum i artykuły i naprawde brakuje mi jakiegoś poradnika dla kompletnie zielonych w ty kwestiach np: takich jak ja;).Dlatego jeśli można tak krok po kroczku wytłumaczyć.

1 Jaki sprzęt jest niezbędny, jeśli można to z opisem funkcji tego sprzetu:). chodzi równierz o wskaźniki, sól morską itp

2 Jak zacząć tzn. wrzucam skałe, i co dalej ? Ile trzeba czekać, jaką wode dodać, co najpierw wkładać itp

3 Co jest najławiej utrzymać z czym początkujący niepowinnien mieć problemów: tu mi chodzi o wszystko: korale , rybki itd.

4 Jak często zmieniać wode, robić testy( jakie jeszcze te testy robić), co karmić i czym a czego nietrzeba karmić.

5 Czy ktoś może opisać pare sposobów filtracji( ich plusy i minusy)

A teraz może troche pytań odemnie pod moją rafe :>

Chciałbym mieć akwarium tak do 70 l

Jaki sprzęt bym musiał mieć( prosze o najtansze warianty, prośba o opisanie wszystkiego łacznie z oświetleniem)

Ile żywej skały ?

Jaka obsada( korale, krewetki, rybki? )

Ile wynosi miesięczny koszt utrzymania takiego akwarium

Narazie mam 1200zl starczy na to czy trzeba więcej.

Może jakieś książki o tej tematyce ktoś poleca?

PS. Jeśli jest ktoś z Poznania, i troche by mi pomogł chociaż coś poradzić, pokazać to był bym wdzięczny.

PS 2 Wiem że część pytań jest lamerskich, i troche dużo jest pisania na odpowiedzi, ale jeśli ktoś jest tak miły i ma chwilke czasu to dziękuje serdecznie za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) poczytaj FAQ np na reefcentral.com

2)wrzucasz skale i czekasz az dojrzeje, mierzysz parametry oraz patrzysz czy glony ustepuja

3)najlatwiej utrzymac tanie rybki jak garbiki, korale miekkie i skorzaste, krewetki, kraby, slimaki

4)w czasie dojrzewania nie zmieniasz, potem np. co tydzen 10% (sa rozne szkoly), testy na poczatku czesto, potem rzadziej. Na poczatku karmisz tylko ryby, potem takze korale czy ukwialy ktore tego wymagaja.

5)mialem ladny opis filtracji ale padla mi strona :Satisfied Jak sie podniesie dam link

70l to nano rafa. Poczytaj na www.nano-reef.com

1200zl na poczatek moze starczy, choc troche malo. Ja startowalem z podobym budzetem.

Odpowiedzi na wszystkie twoje pytania to cala ksiazka wiec lepiej sobie kup np Baumeistera czy Dakina, bo szczerze mowiac mi sie nie chce tyle pisac ;)


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Najpierw kup sobie jakieś książki w sklepie np. um-um. Potem przejrzyj wszystkie posty na tutejszym forum, znajdziesz tam większość odpowiedzi.

70 l rafka to już całkiem fajny zbiorniczek, ale dodatkowo trzeba zrobić panel filtracyny z tyłu. Taki zbiorniczek znajdziesz w dziale akwaria klubowiczów, Przemek podał nawet wymiary. Do tego odpieniacz miniflotor, Ehfisubstrat jakieś 2 litry, gąbka i pompa Hagena powerhead np 402 albo 802. Jeszcze z 2 pompki może być Aquaszut 600l/h i oświetlenie 2x24W T5 60/40. Wszystkie te rzecze dostaniesz w sklepie internetowym albo odkupisz używane od klubowiczów. No i conajmniej 10 kg skały oczywiście żywej. Czy 1200 zł wystarczy to nie powiem zależy jak sobie załatwisz, ale może być mało. Aha zbiorniczek musi mieć conajmniej 60 cm długości, zależy to od świetlówek. Jak to załatwisz, poczytasz i zalejesz skałkę to wtedy pisz w sprawie obsady. Polecam jeszcze plenum na dno, może być kratka od podżwirówki i na to 2-3 cm "żywego piasku". Testy niezbędne to NH3/NH4, No2, NO3, pH, KH, Ca.

Pozdrawiam


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje wyliczenia na podstawowe, ale całkiem funkcjonalne akwarium:

Standardowe akwa 62 litry (60x30x35) - 65zł

Odpieniacz AM Miniflotor - 100zł

Pompka Hagen Elite 801 - 50zł

Oświetlenie 4xT8 18W DIY - 200zł

Głowica Maxi Jet 1000l/h - 85zł

Żywa skała 10kg - 450zł

Sól - 100zł (tu nie warto oszczędzać)

Podstawowe testy - 100zł

Inne drobiazgi - 50zł

Razem 1200zł czyli da się zmieścić. Do tego jednak polecałbym jakąś książkę lub dwie, a na pewno lekturę stron internetowych o akwarystyce morskiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja. Ale można też brać wodę od zaprzyjaźnionego akwarysty lub sklepu, który taką oferuje. Na taki mały zbiorniczek wystarczy 25-30l na miesiąc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marx:

Brak podmian w czasie dojrzewania, to raczej w słodkim, gdzie w tym czasie nic poza hodowanymi bakteriami nie ma.

W morskim na skale przyjeżdża mnówstwo zwierząt, skatowanych podróżą, a tu się im jeszcze czystej wody odmawia przez miesiąc lub dłużej.

Moim zdaniem należy zerwać z przyzwyczajeniami z akwarystiki słodkowodnej i podmieniać.

Zresztą ganiając po stronkach, forach i sklepach made in USA, trafiłem na zalecenia podmiany nawet 50% tygodniowo. To juz imho przegiecie w drugą stronę, ale daje do myślenia.


2x50 litrów - słodkie 90 litrów - słone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja napisalem ogolnie :Satisfied

ale ile morskich zbiornikow, tyle metod...


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.