Skocz do zawartości
Jimbim

Niski poziom Magnezu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Mam pytanie odnośnie niskiego poziomu magnezu. Prowadzę akwarium 42l od 01.02.2014 wszystko jest w porządku nic nie umarło wszystko rośnie ostatnio podzieliła się caulastrea, montipora czerwona ma widoczne przyrosty, krab zrzuca regularnie wylinkę jednak mam bardzo niski poziom Mg. Sól Reef Cristals podmiana co 2 tyg 10% wody, żadnych plag, oświetlenie LED 12/24h. Testy robione Salifertem odczytywane z końca tłoczka strzykawki a wygląda to tak:

Dens = 1023 (refraktometr)

Temp = 25 (term. spławikowy)

No2 = 0

No3 = 0

Po4 = 0

Ca = 390

Mg = 1050

Moje pytanie co może pochłaniać Mg oraz jak i czym najlepiej go podnieść ??? Ostatnie testy były robione z miesiąc temu i Mg = 1200 na soli IO zmieniłem sól bo myślałem ze była zbyt uboga ale jest jeszcze gorzej co z tym fantem począć.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz użyć Kent-Tech-M-Magnesium ale proponuję co dzień lać "kilka kropli" więcej niż jednego dnia walnąć sztofę :) i spowodować nagły wzrost a do tego każdego kolejnego dnia przed nalaniem kolejnej dawki wykonać test Mg

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co u mnie pochłania magnez ale jest taka sama sytuacja.

Na początku kupiłem prochy do Ballinga i zacząłem je stosować, już po kilku dniach zauważyłem wzrost Ca, które i tak było wysokie a Mg nic. Teraz kupuję MgCl2x6H2O czysty i tylko jego stosuję.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mlodych akwariach, algi wapienne maja b. duze zapotrzebowanie na Mg (zreszta, gdy Mg jest malo to przestaja ronac). Moze to one zuzyly ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zrób świeżą wodę. Po kilku godzinach [3h wystarczą] sprawdź jakie jest stężenie magnezu w wodzie, którą zrobiłeś. Problem może wynikać z tego, że w wodzie, którą stosujesz do podmian magnez jest w rzeczywistości dużo "niższy" niż jest napisane na ulotce. To nie koniecznie musi wynikać ze zlej "jakości" soli. Być może w czasie transportu różne składniki soli "rozdzieliły się". Dlatego lepiej robić małe podmiany na wodzie zrobionej z małego opakowania soli a duże podmiany z dużego.

Jeżeli chodzi o prochy do ballinga to stosowanie nie stechiometrycznej metody ballinga może powodować problemy z niektórymi delikatnymi koralami np z xenią [xenia nie zdycha od "braku jodu", ani od "zbyt czystej wody"]. Szczególnie jeżeli w czasie stosowania tej metody nie robi się podmian.

Do ballinga nie powinno się stosować samego chlorku ale mieszaninę chlorku i siarczanu magnezu.

Generalnie stosowanie ballinga w tak małych akwariach nie ma sensu. Lepiej jechać na podmianach na wodę o trochę większym stężeniu wapnia magnezu i kH.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mlodych akwariach, algi wapienne maja b. duze zapotrzebowanie na Mg (zreszta, gdy Mg jest malo to przestaja ronac). Moze to one zuzyly ?

Stani -> Na szybach algi nie rosną a na skale jest kilka ale nie aż tak dużo żeby aż tyle magnezu pochłonęły tak bynajmniej mi się wydaje.

Nanokaczor -> Faktycznie muszę zrobić testy świeżej solanki i wtedy zobaczyć jaki jest poziom Mg. Btw używam soli w opakowaniu 8kg bo na takie akwa jak moje po co dużą kupować żeby długo leżała. Po za tym startowałem na IO i na początku było ok Mg=1430 później zaczął spadać do 1200 i zdecydowałem na zmianę soli na RC.

Biorąc pod uwagę fakt, że wyjdzie słaby wynik Mg w świeżej solance to jaki proponujecie preparat magnezowy w kropelkach ??? Ten Kent będzie ok czy coś innego polecacie ???.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadnego "w kropelkach". Kup troche proszku bo wode to sobie mozesz sam dodac. Nawet potem mozesz stworzyc etykietke i nakleic na kanisterek, bedzie jak orginalne, tylko 10% ceny gotowca. Zwroc uwage, ze jednorazowe dolanie Mg nie zalatwi sprawy, takze takich gotowych "kropelek" wyjdzie sporo w ciagu kilku lat.

Nie zgadzam sie z Nanokaczorem, ze siarczan magnezu jest konieczny. Chyba ze ladnie wytlumaczy, co sie z tym siarczanem dzieje po kilku latach ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeżeli stosujesz tylko chlorek to oprócz magnezu podnosisz także stężenie chloru. Magnez jest absorbowany przez życie w akwarium a chlor zostaje w roztworze. Stosowanie samego chlorku powoduje zmianę składu chemicznego wody - zostaje zachwiany stosunek pomiędzy głównymi składnikami wody morskiej jakimi [oprócz magnezu, wapnia i potasu] są chlor, sód i siarka.

Faktem jest to że jeżeli robimy regularne podmiany - 1 - 2 % objętości akwarium dziennie to nie zauważymy różnicy.

Warto też wspomnieć o tym ze dolewanie samego chlorku magnezu to nie jest metoda ballinga.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Cl zredukuje sie, gdy dodamy sol bez NaCl. Siarczany jedynie rozcienczymy podmianami i utrzymamy na w miare niskim poziomie.

Podobnie jak z nadmiarem NaCl - regularne podmiany, to niski, choc podwyzszony poziom, ale akceptowalny.

Po co nam siarczany ? Stosuje je sie jedynie przy podwyzszaniu Mg, zeby zmniejszyc produkcje Cl... a jak napisalem, latwiej zmniejszac nadmiar NACl niz siarczanow...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Kompletnie nie rozumiem o czym piszesz.

Według mnie z chloru nie można w warunkach akwariowych wytworzyć sodu. Jeżeli dodajesz do akwarium chlorek magnezu [MgCl2]to na każdy mol atomów magnezu dodajesz 2 mole atomów chloru. Nie dodajesz atomów sodu więc zmienia ci się stosunek pomiędzy atomami sodu i chloru i to nawet jeżeli stosujesz tak zwaną sól bez NaCl. Jeżeli stosujesz pełną metodę ballinga to co innego bo w tej metodzie sód dodajesz z wodorowęglanu sodu. Tutaj jednak nie ma mowy o pełnej metodzie ballinga a jedynie o uzupełnieniu magnezu.

Nie bez powodu wiele komercyjnych "suplementów" magnezu zawiera siarczan i chlorek magnezu a nie tylko sam chlorek magnezu.

Tak naprawdę cały problem przestaje istnieć jeżeli zastosujemy większą podmianę wody.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie ma się co kłócić potrzebuje gotowy preparat bo na bank nie będę się bawił w chemika po prostu z jakiej firmy mam wybrać ???

Zrobiłem dziś testy świeżej solanki wyszło że sól RC ma Mg=1200

Edytowane przez Jimbim (wyświetl historię edycji)

Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś używałem seachema, żeby podnosić mg

Wysłane z mojego iPad AIR przez Tapatalk


275 l,Sump 80l, 2x Ecotech RADION xr30w,Bubble King Mini 200,

Reef Octopus MF-70 na ROWA, Skimz + AllInOne BioPellets,

Vortech MP-10 x2, JEBAO DC6000 obieg, Grotech TEC III NG

FM Balling Light, 25kg LR, 18kg LS i pare zwierzaków :)

aquarium1737.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.