Skocz do zawartości
dale

Modyfikacja UPS ?

Rekomendowane odpowiedzi

Temat z pogranicza działów, ale jako że dopuszczam modyfikację, raczej w tym dziale bym go umieścił.

Mianowicie, przydało by się zabezpieczyć baniak przed wakacjami. No i mam w związku z tym kilka pytań laika:

- czy do cyrkulacji tunze lub obiegówki NJ będę potrzebował pełnego sinusa (i czym on różni się od digital clear sinus) ? Czy wystarczy zwykły UPS ?

- czy jeśli mam UPS gdzie montowano aku żelowe 5/7 Ah, mogę założyć dwa takie akumulatory spiete ++ i -- - co powinno dać mi 2xwiększą pojemność przy tym samym napięciu ?

Zaniki prądu praktycznie się nie zdarzają - chyba że sąsiad ma dobry dzień i wywali bezpieczniki w bloku.

Ale jak mówią, lepiej zapobiegać niż leczyć...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Tunze 6025, na trzech różnych UPS'ach APC serii Smart (bez sinusa) startują i działają OK, na jednym firmy "noname" nie wystarowały.

Zamiast 2 akumulatorów lepiej podłączyć jeden większy.


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wydawało mi się że Smart to sinus a Back to trapez z APC, nie spotkałem się z Smartem bez sinusa.

A w łączeniu akumulatorów nie ma nic złego wszystko, przeważnie przy większym wyjdzie taniej za Ah.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że mam już dwa (zdaje się 7 Ah ?) Przez roku były naładowane i od czasu do czasu podładowywane... Tylko nie wiem jak sprawdzić ich pojemnośc rzeczywistą obecnie :(


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po roku to nic się im nie stało, jeśli masz UPS'a na 12V połącz ich równolegle i będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wydawało mi się że Smart to sinus a Back to trapez z APC, nie spotkałem się z Smartem bez sinusa.

Z dokumentacji mojego APC Smart-UPS SC 420:

Sinus podczas pracy na baterii: Nie

:question:


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z łączeniem tych akumulatorów? Ma to sens? Jeśli prostownik w urządzeniu obliczony jest powiedzmy na 7Ah, to ładuje pewnie prądem ~0,7A i układu o pojemności powiedzmy 14 Ah nigdy do końca nie doładuje...No chyba, że się mylę i w przypadku UPSów jest inaczej...


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z łączeniem tych akumulatorów? Ma to sens? Jeśli prostownik w urządzeniu obliczony jest powiedzmy na 7Ah, to ładuje pewnie prądem ~0,7A i układu o pojemności powiedzmy 14 Ah nigdy do końca nie doładuje...No chyba, że się mylę i w przypadku UPSów jest inaczej...

Naładuje, tylko potrwa to 2x dłużej.


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naładuje, tylko potrwa to 2x dłużej.

No nie, w przypadku alternatorów samochodowych jest tak, że jak fabrycznie masz akumulator powiedzmy 72Ah, a wrzucisz powiedzmy 96Ah, to jak długo bys nie jechał, to nigdy go nie doładujesz do końca...


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w samochodzie masz ciągłe obciążenie tego akumulatora i więcej z niego auto wyciągnie niż zdąży naładować. W naszym przypadku akumulator nie jest obciążony do momentu awarii.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za podpowiedzi i porady. To trzeba będzie złożyć układ - podepnę pod obiegówkę i głowicę natleniającą w sumpie - muszę tylko pokombinować z zasilaniem żeby włączała się w chwili awarii. Odpieniacz ma mocniejszą pompę więc bardziej obciąży system.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W aucie naladujesz kazdy akumulator. Nawet dynamem naladujesz aku 250ah kwestia tylko czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w samochodzie masz ciągłe obciążenie tego akumulatora i więcej z niego auto wyciągnie niż zdąży naładować. W naszym przypadku akumulator nie jest obciążony do momentu awarii.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)

Ok i taka odpowiedź wystarczy ;)

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak to jest z pompami (np Jebao), które mają zasilacze, czy one też potrzebują pełnej sinusoidy?

gdzieś mi się wala stary UPS, ale nie ma sinusoidy, czy da rade?

pozdrawiam


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jebao czy Tunze 6095 mają zasilacze impulsowe które na wejściu mają mostek który wyprostuje każdy przebieg napięcia więc można i kwadratem zasilić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.