Skocz do zawartości
snochems

Akwarium do 200 l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

przymiezam sie od dluzszego czasu do zakupu akwarium morskiego i mysle czy lepiej wyjdzie zakup nowego czy juz uzywanego z jakims zyciem?

Na co zwracac najwieksza uwage przy zakupie używane go?

Prosze o opinie.

Pozdrawiam

Damian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwroc uwage czy akwarium ma komin z przynajmniej dwoma otworami, aby pod spodem w szafce, wstawic sump.

Nie radzilbym kupowac z "zyciem", bo jak to przeniesc i aklimatyzowac ? Akwarium po przenosinach bedzie potrzebowalo co najmniej pare tygodni, zeby sie ustabilizowac. Jesli juz to robiles, to moze sie udac, ale jesli to Twoje poczatki, to zapomnij o "zyciu", szkoda zwierzakow i Twojej kasy. :secret:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja takze mialem taki dylemat i wybralem nowe akwa... Teraz z perspektywy czasu nie zaluje gdzyz poprostu jako swiezak nieporadzilbym sobie z przeprowadzka... No chyba ze masz sasiada co Ci z tym pomoze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie, rozwialiscie moje watpkiwosci. To bedzie moje pierwsze slone akwa juz nie moge sie doczekac az po wakacjach rusze z budowa:)

Jeszcze meczy mnie kwestia wielkosci i zastanawiam sie czy 100 czy 200 czy 300.

Wieksze akwarium to i wieksze koszczy ale czy duzo? Jezeli chodzi o rafe, musze juz od poczatku postawic docelowa czy moge ja "rozbudowywac"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie, rozwialiscie moje watpkiwosci. To bedzie moje pierwsze slone akwa juz nie moge sie doczekac az po wakacjach rusze z budowa:)

jak koledzy pisali - wybierz zakup nowego - jak masz środki to z wszystkie widoczne boki z optii - ile boków będziesz miał na widoku?

Masz miejsce na sumpa czy chcesz zrobić wewnętrzny panel? jesteś ograniczony jakimiś rozmiarami - ma to wpływ i na jego wielkość litrażowy ale przy okazji trzeba patrzeć od razu pod kątem oświetlenia - znaczy jego doboru. Jak masz możliwość to stawiaj 300 :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100 a 300 litrów to duża różnica w cenie.

Do 100 możesz użyć odpieniacza typu wynalazek jak wielu nazywa "chińskie" zabawki. Wystarczy 100-400zł i gotowe i da radę. Może być też panel, a do niego pompa obiegowa za parę złotych. Oświetlenie jak potrafisz sam coś zrobić to np. 4 świetlówki t5 i gotowe.

Przy 300 litrach odpieniacz porządny a tu już trzeba 600-1200zł. Jak porządny odpieniacz to potrzeba sumpa, jak sump to pompa obiegowa za parę setek złotych. Oświetlenie - przydałoby się 300W. Wymiana co pół roku świetlówek na łączną sumę 300W to spora kasa.

Skała- 10-20% czyli przy setce to minimum 400zł, a przy 300litrach to już 1200zł. Podmiana co tydzień 10%wody to sól itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, im większe tym lepiej w późniejszym etapie o trzymanie stałych parametrów, a rybki będą również się cieszyły z większej przestrzeni.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej do autora tematu - jaki masz budżet ? :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Wszystkim za odpowiedzi.

Jezeli chodzi o kwestie pieniedzy i miejsca to oczywiscie nie ma ograniczenia co do miejsca a pieniadze hmm chcialbym sie zmiescic maksymalnie w 6 tys.

Nie chcialbym tych pieniedzy wykladac od razu chcialbym po prosru kupowac zycie po kolei, sadze ze za jednym razem nie bede mogl kulic tego co chce i mi sie podoba jezeli chodzi oczywiscie o zycie.

Pozdrawiam

Damian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś mi się wydaje że za 6 tys to nie poszalejesz kupując nowe sprzęty :( no chyba że poszperasz na targowisku...Ja tak lekko licząc to na 225 litrów wydałem 15 tyś :((

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 6 tys chcesz wydać na sprzęt to spokojnie Ci wystarczy ( może nie na ten z najwyższej półki ) ,ale jeśli liczysz to z życiem to trochę mało ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest kwota na sprzet i mysle, ze jednak zdecyduje sie na 200L.

Myslale, ze moze uda mi sie kupic cos z drugiej reki, mowie np o akwa, bo wiadomo ze "elektronike" najlepiej kupic nowa.

Nie musze od razu kupowac wszystkiego na raz, myslalem najpierw o zapewnieniu sobie w miare dobrego sprzetu a zycie dokupowac w miare mozliwosci i upodoban. Nie jest to tez sztywny budrzet, jest to budrzet poczatkowy na "rozruch"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest kwota na sprzet i mysle, ze jednak zdecyduje sie na 200L.

Myslale, ze moze uda mi sie kupic cos z drugiej reki, mowie np o akwa, bo wiadomo ze "elektronike" najlepiej kupic nowa.

Nie musze od razu kupowac wszystkiego na raz, myslalem najpierw o zapewnieniu sobie w miare dobrego sprzetu a zycie dokupowac w miare mozliwosci i upodoban. Nie jest to tez sztywny budrzet, jest to budrzet poczatkowy na "rozruch"

Jeśli to na sprzęt i powiedzmy początek czyli skała + piach to dasz radę nawet z większym - pytanie czy sump czy panel? Dodatkowo zrobisz sobie i akwarium dobrze zalewając najpierw wodą z piachem, potem skała, potem światło stopniowo, ekipa czyszcząca i powiedzmy po dwóch miesiącach ewentualnie trochę wcześniej ryby + korale - obciążenie finansowe się trochę rozłoży ale i akwa spokojnie będzie dochodzić - te ryby i korale oczywiście też nie na raz :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sadze, ze bedzie sump miejsca u mnie pod dostatkiem. Takze o to sie nie martwie.

Mozecie mi powiedzie jak dobrze dobrac odpieniacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby odpowiedzieć znowu muszę zapytać-ile wody netto (czyli woda w akwarium plus woda w sumpie) i jaka obsada i jakie korale. Jak napiszesz, ze na początku parę rybek i parę miękkich to znowu powiedz co to znaczy początek u Ciebie. U mnie początek trwa już 3-4 lata dalej są miękkie, dalej się uczę. Do celowo chciałbym SPS, ale nie wiem kiedy. Choć jak będą to akwa będzie zapewne nowe i odpieniacz i oświetlenie i.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Snochems, daleko masz do Konstantynowa?

Albo masz chwilę 19 lub 26 lipca, żeby pojechać na minizlot morszczaków z woj. łódzkiego - więcej w tym temacie http://nano-reef.pl/topic/66556-spotkanie-przy-grillu-w-leznicy-wielkiej-na-dzialce/#entry680558.


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek2 jezeli chodzi o zbiornik to okolo 200 baniak + okolo 60 sump, sadze ze bedzie odpowiedni. Jednakze jak mniejszy lepszy to taki zaloze.

Swiezak - niestety do wrzesnia nie bedzie mnie w Polsce, jednakze jak wroce nie ma problemu z przyjazdem do konstantynowa.

Dziekuje za zaproszenie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek2 jezeli chodzi o zbiornik to okolo 200 baniak + okolo 60 sump, sadze ze bedzie odpowiedni. Jednakze jak mniejszy lepszy to taki zaloze.

jak już robisz to zrób sobie 100x50x50 - będziesz miał 250 na górze a sumpa 80x40x40 - te okolice - w szafce będziesz miał miejsce na spokojne połączenie wszystkiego jak i na jedzenie czy inne graty z tym związane. W wymiarach sumpa z szerokości przewidź miejsce na dolewkę tak z 15-20 cm z szerokości


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak już robisz to zrób sobie 100x50x50 - będziesz miał 250 na górze a sumpa 80x40x40 - te okolice - w szafce będziesz miał miejsce na spokojne połączenie wszystkiego jak i na jedzenie czy inne graty z tym związane. W wymiarach sumpa z szerokości przewidź miejsce na dolewkę tak z 15-20 cm z szerokości

Do tego wszystkiego kup odpieniacz Deltec 1455 i masz komplet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobie jak mowisz Waldek. Juz nie moge doczekac sie września jak zaczne wszystko kupowac i skladac. Mam jeszcze pytanie co do hydrauliki. Mozna zamiast sztywnych rur polaczyc wszystko werzami?

Dziekuje za pomoc.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna zamiast sztywnych rur polaczyc wszystko werzami?

Można, ale po co? Jak sam piszesz miejsca Ci u Ciebie dostatek. Wszystko na sztywno i jest ok:)


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podjedź do mnie przed zakupami, żebyś nie kupił czegoś niepotrzebnie albo coś co zaraz wyrzucisz na śmietnik :)

Najlepiej nauczyć się na czyjś błędach, a każdy takowe popełnia więc, zapraszam do siebie ;)


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, przyjade we Wrszesniu jak mozesz pofeslij mi na pw swoj nr. Odezwe sie.

Pozdrawiam

Damian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, przyjade we Wrszesniu jak mozesz pofeslij mi na pw swoj nr. Odezwe sie.

Pozdrawiam

Damian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobie jak mowisz Waldek. Juz nie moge doczekac sie września jak zaczne wszystko kupowac i skladac. Mam jeszcze pytanie co do hydrauliki. Mozna zamiast sztywnych rur polaczyc wszystko werzami?

i żeby było jasne spokojnie za 6 tys zalejesz zbiornik z piachem i skałą i to na przyzwoitym sprzęcie i nowe na OPTI :)

p.s.

osobiście co do sztywności nie sztywności to poczekaj jak będziesz miał projekt - część połączeń na neptunie jest nawet wygodniejsza :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.