Skocz do zawartości
Tom

problem z czyszczacymi krewetami

Rekomendowane odpowiedzi

jak w temacie, mam nastepujacy problem - mialem parke krewet w akwa od samego poczatku, urosly do prawie 10 cm i w koncu zdechly ze starosci podejzewam bo kupilem juz dosc dorosle egzemplarze. kupilem parke nr2 i sie zaczelo - zaaklimatyzowane, wpuszczone, powisialy 3 dni w skale i wylowilem rozczlonkowane trupy. mysle sobie - mam kraba. faktycznie, zezarl mi jeszcze 2 rurowki i w koncu dopadlem bydlaka. w miedzyczasie popytalem tu i owdzie o alternatywna przyczyne zejscia krewet, uzyskalem odpowiedzi o jodzie, magnezie, zasoleniu itp. nic nowego. po zabiciu kraba mysle sobie sprobuje jeszcze raz. kupilem kolejna pare - to samo, po3 dniach pierwsza padla, dzien pozniej kolejna. jako ze kraba juz nie bylo to zwloki sie ostaly w stanie nietknietym i wygladalo to na problem z wylinka. popytalem ekspertow w sklepach, uslszalem kolejny wyklad o jodzie, magnezie itp i mialem delikatnie mowiac dosc. jod dodaje TM w ilosci zalecanej przez producenta, dziennie, pierwiastki tez dodaje, wode podmieniam co 2 tygodnie, mg - 1460, ca - 480, zasolenie 1.025, slowem wszystko gra. kupilem w soboite kolejna parke, godzinna aklimatyzacja, wpuscilem - kolejny klops. normalnie krewety spaceruja po akwarium i generalnie wszedzie ich pelno, te po wpuszczeniu zaczepily sie w wnekach w skale i siedzialy tam do wczoraj. wczoraj wieczorem probowaly zrzucic pancerz - klops, dzis rano wylowilem kolejne 2 trupy. w sklepie poradzili mi zeby zwiekszyc co 2 dni dawke jodu do 2 kropel zamiast jednej i tak 1 -2 - 1 - 2 dodawac przez 7 - 10 dni. tyle ze cholera mam stracha zeby sobie tym jodem calej reszty nie wytruc. ma ktos jakis pomysl co jeszcze moge poradzic na te zgony? dodam ze mam w baniaku pistoletowa, kraby i one wylinki przechodza bez problemu, tylko czyszczace zdychaja tasmowo. rzuccie prosze jakis pomysl bo zaczynam tracic cierpliwosc powoli


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś z tym jodem jest...

Ja dodaję płyn Lugola (6 kropli na 300 litrów) co tydzień i praktycznie co drugie podanie, na drugi dzień są wylinki. Znaczy się co 14 dni, dzień po podaniu jodu.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrodlo krewetek te same?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie ze nie, rozne sklepy i rozne dostawy.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziwna sprawa, u mnie krewetka bokusyjąca przechodziła regularnie wylinki chociaz nie podawałem jadu ani żadnych mikroelementów, tylko zwykły balling i podmiany 10% co trzy tygodnie. Ja bym nie czepiał się tego jodu tym bardziej że kraby bez problemu ci egzystują a ich pancerze są przecież duzo grubsze. Może kup krewetki z innego źródła poprostu i zobacz co będzie.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

śmiem twierdzić że skoro próbowałeś zaaklimatyzować krewety już parę razy i to z różnych źródeł to coś musi być nie tak z twoim akwa. Twoja pierwsza parka którą trzymałeś dłuższy czas pewnie przyzwyczaiła się warunków i do dawek mikroelementów którą regularnie dozowałeś. Może po prostu trochę przesadziłeś? Ja bym odstawił na pewien czas wszystkie dodatki, ew. tylko podmieniał wodę i spróbował jeszcze raz. Jak długo aklimatyzujesz krewetki zanim trafią do tanku? Mozesz sobie jeszcze wrzucić trochę węgla (nie za dużo - garść wystarczy) na dobę do tanku, najlepiej przed podmianą.

Próbuj.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie Tom, w ktoryms Koralle wyczytalem ze robiono badania akwariow morskich na okolicznosc stezenia jodu i generalnie w prawie wszystkich znaleziono ilosci wielokrotnie przekraczajace stezenie jodu w wodzie morskiej! Moze po prostu przesadziles w druga strone?

Zauwaz ze w akwariach sklepowych nie robi sie czesto podmnian i watpie zeby stosowano mikroelementy, jesli takie krewetki byly w akwarium sklepowym dlugo toprzyzwyczaily sie do niskich stezen, sam zauwazyles ze mialy klopoty z wylinka... Nie wiem, wymyslam i kombinuje bo skoro wszystkie parametry ok to moze tego jodu po prostu za duzo?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez juz o tym myslalem. odstawie wszystko, bede co pare dni podmienial po 10% wody az wymienie powiedzmy 50% na swieza i bez dodawania czegokolwiek wpuszcze kolejna. wkurzajaca jest taka metoda prob i bledow na zywych zwierzakach :p

EDIT

ktos moze mi powiedziec ile bezpiecznie % wody mozna wymienic co 3 - 4 dni w ciagu powiedzmy 2 tygodni bez ryzyka rozwalenia cyklu azotowego ? podmiany 10 - 15%-we az wymienie ile ? 50%, 40% calosci ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 ambionensis ponad 1,5 roku,i boksujacą ponad rok.Dodaje jod najpierw saliferta a teraz AM. Nie dozuję codziennie bo Salifert raz w tygodniu 10 ml/430litrów.AM więcej i 2x w tygodniu.Nigdy nie miałęm problemu z wylinka ani krewetek ani krabów.Zazwyczaj co jakiś czas bo nie po każdym dodaniu wylinke widziałem po 2 dniach.Nigdy nie przedawkowalem jodu.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wildtom a może pistoletowa je załatwiła?? a może masz modliche?? ja swoją wytropiłem po półroku!!

wogóle po długim czasie ciekawe rzeczy mi ze skały wychodzą gąbki,zielone parazoansthusy,modlicha przeróżne robale itp.


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, nie. zaden szkodnik w gre nie wchodzi. wczoraj wieczorem obserwowalem jak sie meczyly. nikt im nie pomagal przeniesc sie na tamten swiat. po prostu nie potrafia zrzucic starego pancerza


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogą zrzucić pancerzyka to może większ adawka jednorazowo jodu by pomogła . nie stosuję jodu z apteki tylko firmowe z Saliferta i Am i daję raz lub 2 razy w tygodniu10 ml na prawie 500 litrów i nie było zadnych problemów z jodem. Z wylinkami też. Jod przecież bardzo szybko ulega rozkładowi w akwariach.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a i owszem, rozklada sie szybko. ale za duza jednorazowa koncentracja zanim sie rozlozy moze wytruc caly baniak :p sprobuje najpierw wymienic stopniowo 40 - 50% wody i bez zadnych dodatkow wpuscic krewety. moje pierwsze byly wpuszczone i zyly pol roku w wodzie bez dodatkow jodu czy mikroelementow i bylo dobrze. tak sie zastanawiam czy te wszystkie dodatki nie robia czasem wiecej szkod niz pozytku - dopoki tylko podmienialem wode wszystko bylo ok, zaczalem dodawac mikroelementy - zaczely sie problemy z cyjano. chyba kozystajac z tego ze twardziele prawie wszystkie pooddawalem zrobie mini restart baniaka i bede go prowadzil jak na poczatku tylko na podmianach :p


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firmowego jodu się nie boję bo stosuję max 20% jednorazowo tego co polecają na tydzień. Pół butli napewno by mi akwa rozniosło .Płynu lugola nie stosuję i nie znam jego koncentacji ale zapewne jest sporo większa od firmówek .Daję jeszce stront. Innych mikroelementów unikam i nie stosuje choć tego jest od groma i o cudownym działaniu . Podmiany wody starczą.działa mi to 2 lata dopiero ale naszczeście działa.:p


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorac pod uwage chociazby sama cene tych preparatow bardziej rozsadnym wyjsciem wydaje mi sie zainwestowac te pieniadze w bardziej obfite podmiany, przynajmniej mamy pewnosc ze wszystko mamy we wlasciwych stezeniach i proporcjach.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wildtom - sa testy na jod. Normalnie tego nie uzywam ale jak juz masz takie problemy to ciekawe co by pokazaly?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ano wiem ze sa. sa jednak tak wsciekle nieprecyzyjne ze szkoda sobie nimi glowe zawracac. wracam do starej dobrej szkoly - zadnych dodatkow, tylko podmiany. przynajmniej problem z cyjano zniknie.

Dzieki chlopaki za pomoc

@Danek

ja tez nie uzywam lugola, uzywam jodu Tropic Marin, zalecaja stosowac 1 krople na 200 litrow dziennie. dlatego boje sie ze 2 krople dziennie moglyby rozniesc baniak - to w koncu dawka na 400 litrow, nie wiem czy mojej 250-tce by sie to spodobalo


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez uzywam jod Tr.Marin i daje jedna krople dziennie na 500 l i wyglada na to, ze to wystarcza.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi, jak to jest, że ja dodaje 10-12 kropli jodu AM na trochę ponad 400 ltr dziennie i jest wszystko ok. Anthiella pięknie mi rośnie (ponoć ze względu na wrażliwość na przedawkowanie jodu używana przy okazji jako naturalny wskaźnik przedawkowania jodu). Czy jod AM jest jakiś rozcieńczony w stosunku do tego Tropic MArin?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja z kolei dodaję 1-2 krople r-ru Lugola prawie codziennie i też się zastanawiam czy to przynosi coś dobrego, ale leję.

@rah co piszą na opakowaniu AM? Mam takie wrażenie że ogólnie preparaty AM są dosyć mocno rozcienczone i stąd wynikają te dość spore dawki w porównaniu do innych producentów.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak wlasnie mi przyszlo do glowy czy jody ktore dodaje sie tygodniowo - duza dawka nie sa czasem o d ... potluc? jod ponoc cholernie szybko sie wytraca wiec logika nakazywalaby lac go malo, zato codziennie a nie duzo co tydzien (??)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nagłe skoki jodu są szkodliwe, a jak dozuje się codziennie (albo wielokrotnie w ciągu dnia, jak się ma jakiegoś Grotecha :p) to problem znika.

@alex- właśnie sprawdziłem ulotkę z jodu AM. Proponują- "raz w tygodniu 30 ml (1 nakrętka) na 600 litrowe akwarium".

30 ml to ok. 30 x 20 kropli to daje 600 kropli tygodniowo na 600 litrów - duuuużo!!!

To na te ok. 400 ltr powinienem dozować 400 kropli tygodniowo, czyli 57 kropli dziennie !!!! A dozuję tylko 10-12 kropli. Czyli co, zwiększyć dawkę prawie 5-krotnie ???!!!! Może ktoś podać, jak to wygląda w instrukcji jodu Tropic Marin. No i czy ktoś kto dozuje jod AM dozuje w takich ilościach, jak proponuje producent?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O żesz i znaku nie dałeś? Czasu nie miałeś?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TM - 1 kropla na 200 litrow wody DZIENNIE


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.