Skocz do zawartości
bleq

"Naturalna" chłodziarka ??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

koledzy od dluzszego czasu zastanawialem sie jakby tu chłodzic wode nie wprowadzając błednego kola .

Mam na mysli przykladowo chłodziarke bądz klimatyzator ktory w dobrej opcji wyprowadza cieplo na zewnatrz mieszkania i podgrzewa nam jeszcze bardziej smażalnie w powietrzu :/

Chłodziarka to samo , a juz nie mowie o opcji jak jest w domu gdzie jest totalnym bezsensem

wyprowadza cieplo z akwa a podnosi temp otoczenia ..

"wklady" z lodem - zamrazarka tez by je zmrozic podgrzwewa otoczenie .

przypomnialem sobie pomysl innego forumowicza ktory chlodzil wode wyprowadzonym obiegiem do gorskiego strumienia kt mial niedaleko domu

idac tym tropem zastanawialem sie czy mam jakies "akumulatory" zimna w bloku badz w jego okolicy

Pierwsze na co wpadlem to postawienie jakiegos zbiornika w podziemnym garazu w ktorym jest bardzo chlodno i zrobienie obiegu

ale mysle ze administrator bloku nie bedzie zadowolony z beczki w garazu.. niestety nie mam piwnicy

I tak dzis mnie olsnilo

Mam ogródek…, i cos na rodzaj melioracji wokolo bloku

z racji ze mieszkam na paarterze wzdluz caej mojej oranzerii i sciany sypialni idzie gleboka na 60 cm i szeroka na 50 "rynna" wypelniona od samego dolu piachem i żwirem

pelni ona role odprowadzania wody oraz dekoracyjna

Przy dnie tej rynny jest bankowo chlodno , mysle ze ok 19 stopni a przekonalem sie o tym , jak okazalo sie ze jedna ze scian tej rynny podciąga wode do gory , cala ta podmurówka byla mokra i zimna.

Z racji tej ze musze to wszystko odkopac i poprawic zabezpieczenie przed wodą , moglbym tam wprowadzic płaską "spirale" po samym dnie z weża gumowego mysle fi 10-15mm podpiac pompe zewnetrzną i puscic tam obieg :)

do tego http://www.sklep.aquamedic.pl/en/t-controller-twin.html

i mialbym zautomatyzowane naturalne chłodzenie !!

Ktos mial podobny pomysl ???

Ktos ma jakies za i przeciw ???


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasuwają się dwie wątpliwości:

1. jaki musi być przepływ przez rurkę aby woda w niej wychłodziła się

2. czy ten przepływ nie będzie zbyt mały i zasilanie banika w chłodniejszą wodę będzie znikome

W mojej ocenie to średnio to widzę, choć kto nie próbuje ten nie "pije szampana".


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli można to mała uwaga - nie puszczałbym wody z obiegu tą rurką - ciężko będzie ją wyczyścić. Natomiast zrobiłbym osobny, zamknięty obieg wypełniony np wodą destylowaną/RO (tak żeby nie rosły w niej żadne gluty) - jedna spirala w ziemi, druga w sumpie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mi pomysl sie podoba:) z tym,ze musial bys zastosowac rure pex bo waz gumowy ziemia zgniecie.

Przepraszam za brak polskich znakow ale tapie z fona.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sądzę że wyprowadzenie chodziarki na balkon będzie mniejszym złem i mniej pracochłonne a efektowne a koszt porównywalny, ja

mam wentylatory 3 szt. 12 cm (komputerowe) i dawały rade zapanować nad temperaturą w 570 litrach a mieszkam na ostatnim piętrze gdzie jest stropodach i przy upałach nie da się usiedzieć a klimy nie mam


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszty wykonania, koszt efektywnego wymiennika ciepła, koszt energii elektrycznej potrzebnej do przepompowania takiej ilości wody na taką wysokość, estetyka rozwiązania, nakład pracy, niepewność skuteczności rozwiązania- moim zdaniem ten układ jest ekonomicznie, co najmniej wątpliwy, jak w ogóle nieopłacalny, wentylatory powinny wystarczyć, ewentualnie chłodziarka.

U mnie 2 wentylatory 92mm nad zbiornikiem 200l dają radę, przy obecnych temperaturach otocznia (mam cały dzień ciepło od słońca w pokoju), utrzymuje się temperatura od 25,0 do 25,5 st. C.


325l + 70l; LED 180W (DIY); JEBAO/JECOD DCT 4000; HYDOR Koralia Nano 1600, BLAU WM 4000; BLAU WM 8000; Deltec SC1455;

Temp: 25,0°C; Dens: 1,024; pH 8,2; KH 8,0; Ca 420; Mg 1350; PO4 0; NO3 0;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasuwa mi się parę pytań:

Jak duże masz akwarium i czy jest przykryte/obudowane od góry?

jaką masz odległość do tego chłodnego miejsca? pamiętaj że aby było chłodzenie efektywne wężownicą to wypadałoby mieć różnicę min 7 stopni, 5 wystarczy jak masz wydajny wymiennik woda-grunt i woda-woda.

Do tego wypadałoby przewidzieć jakąś wydajną i niezawodną pompę w obiegu chłodzącym, regulator temperatury i jakiś elektrozawór.

Do obiegu chłodzącego wypadałoby dać mieszankę woda-glikol żeby Ci w ziemie nie zabiło tematu (chyba że rok rocznie będziesz przeprowadzał ponowny montaż).

Pamiętaj jeszcze o tym że jeśli to jest blok to przy jakichkolwiek pracach remontowych przy rynnie czy też elewacji albo poproszą cię o usunięcie albo sami to zrobią i wystosują notę o wyjaśnienie...

najprościej będize chyba postawić splita - taki 2,5kW klimatyzator lepszego producenta to koszt z montażem rzędu mocniejszej chłodziarki akwarystycznej a i pokój będziesz miał w lecie schłodzony...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odleglosc do tej "rynny " to grubość sciany

spadek bedzie dokladnie tyle samo co ma glebokosci czyli jakies 50-60 cm

nikt tam nic nie bedzie dlubac

nie jest to rynna pcv tylko taka "fosa" wypelniona piachem i zwirem

jest to w calosci na moim ogrodku wiec nikt tego dotykac nie bedzie

zastanawiam sie czy pcv nie bedzie spowalnialo wymiany ciepla

waz gumowy chyba o wiele lepiej przewodzi cieplo

faktycznie 2 spirale beda bezpieczniejsze jesli chodzi o czystosc ale czy nie spadnie skutecznosc takiego systemu ??

Akwa 150 l w obiegu z koroną otwarte u gory ale mam maxpecta 120w ktory zajmuje jakies 70% powierzchni tej nad akwa

tam jest wentylator i chodzi caly czas jak jest gorąco , troche nie bede mial miejsca zeby nad akwa jeszcze zamontowac dodatkowe wemntyaltory

chyba ze system chlodzenia wentylatorami w sumpie ??

tak czy inaczej planuje montaz klimatyzacji w mieszkaniu ale chcialbym jednak wprowadzic jakis system ktory choc troche zmiejszy zuzycie energii przez klimatyzacje


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do sumpa może coś takiego: http://www.fish-street.com/aquarium_titanium_evaporator ?

Tak jak pisze krk_258 - musisz chlodzic w obiegu zamkniętym i czymś co nie zamarza. Puszczenie wody akwariowej w ta rynnę odpada. Ja tak chlodzilem w rzece, ale to było akwarium zimnowodne, wiec w lecie miałem 17, a w zimie 4C,pompa chodziła bez przerwy.

Wydajność pompy nie jest raczej zbyt istotna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajna ta wężownica ... ciekawe co wchodzi w skład spawów no i wypadałoby uważać na te mosiężne króćce - innym rozwiązaniem jest zrobienie spirali z cienkiego PEXa w wersji do ogrzewania podłogowego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.