Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Siema!

Czytam od poznej wiosny zeszlego roku i cos tam juz napisalem, wiec trzeba sie przedstawic:

Marek.

Jestem nurkiem zawodowym w Norwegii. Biotop z roboty :scub:

Baniak - 120l - pokico polzimny ( 16-18C) (wkrotce upgrade chlodzenia - lowtech (rzeczka)... zobaczymy)

Obsada - w proporcjach litosc/rozsadek...

dcn.

M

Edytowane przez trollkrabbe (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Marek!

To moze byc ciekawy temat na tym forum. Prawdopodobnie bedziesz prekursorem i sprawozdawca. Ciekawe, jak sie sprzedaz :thumbup:

Temat jest nowy i bardzo ciekawy.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wkleiłes jakąś fotkę, to ja jej nie widzę, a jeśli nie, to wklej :) Witaj na forum :welcome:


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no no, pionier :)

tym bardziej jestem ciekaw akwarium i rozwiazan technicznych.

pomijajac chlodzenie to chyba najwiekszym problemem bedzie kondensacja pary wodnej


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kondensacji to coś DrarekB30 może powiedzieć:) Z tego co wiem to sprawę załatwiają podwójne szyby. Będę śledził:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlodzenie to poprostu pompa obiegowa i 10m weza - waz wychodzi przez otwor wentylacyjny tuz nad akwarium, na zewnatrz lezy luzno rozciagniety pod tarasem ( skladzik na drewno ) i wraca tym samym otworem. Wczesniejsza pompa to 400l/h teraz 2300, bo planuje wydluzyc waz o 60m i puscic go w dnie rzeki ok.15m od domu. Rzeczywistych wydajnosci tych pomp w aktualnym setupie nie mierzylem ale po zmianie na silniejsza nie zauwazylem roznicy w chlodzeniu, wiec zakladam, ze to niema az takiego znaczenia - albo woda chlodzona jest za kazdym razem dluzej, bo wolniej plynie, albo krocej ale czesciej.

Pytanie, ile bedzie ciurkac z 70m weza przy pompie 2300l/h ( wode wyciska na 1,8m wiec na start bedzie na pewno trzeba pomoc ssaniem albo zalac waz i zatkac konce przed zakopaniem i zatopieniem)?

Drugi klopot to zanieczyszczenia ktore beda sie odkladac wewnatrz weza - powrot przez skarpete bedzie raczej konieczny.

No i jak gleboko kopac ( odcinek miedzy domeme a rzeka ) zeby w letni dzien zimna woda nie ogrzala sie za bardzo? Mozna izolowac, ale wiekszosc czasu na tym odcinku woda tez bedzie chlodzona, wiec sprobuje bez izolacji.

Plusy takiego systemu (jak zadziala...) :

- cichy - tyle halasu ile z pompy obiegowej czyli nic. Chlodziarki jednak sa ciagle dosc glosne

- zajmuje malo miejsca - jedna dodatkowa pompa, ktora do chlodziarki itak trzeba miec, a sama chlodziarka plus wolna przestrzen ktora potrzebuje wokol siebie by byla wydajna zajmuja sporo

- mniej zawodny

- temperatura bedzie sie zmieniac zgodnie z porami roku w sposob naturalny - idealnie byloby 7-8C w zimie 13-15 w lecie.

Zobaczymy.

Problemow z kondensacja pary niemam choc w zimie roznica temp w pokoju i akwa dochodzila do12-13C. Mozliwe, ze zimne powietrze wpadajace przez uchylony otwor wetylacyjny "obmywa" baniak z zewnatrz i to pomaga?

Caly projekt jest rzeczywiscie nieco pionierski. Niby sa dzialy typu "temperate", albo "Native British marine" na anglojezycznych forach, ale nie sa to kopalnie wiedzy...

Kwestie filtracji, podloza, zywej skaly, karmienia (wszystko niefoto) itd sa ciagle otwarte. wiekszosc zawierzakow ma sie w baniaku dobrze, ale sa i takie, ktorym wyraznie cos doskwiera, ale o tym pozniej

Pozdrawiam, Marek

Sent from my living room harhar.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robi się bardzo ciekawie. Jak już cykniesz fotki, strzel prosze również domek i położenie wzgledem rzeczki i jakie masz tam widoki :) Pomarzymy/pozwiedzamy oczami sobie :D Pozdro!

p.s.

W miare relacji możesz również napisać z jakich głębokości wyjąłeś zwierzaki, które trzymasz u siebie, coś wiecej o kryterium tego co wkladasz do baniaka, jak wygląda kwestia podmian wody w akwarium i może z pozoru błahe pytanie - ale czym oświetlasz baniak.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myśle, nie prościej postawić specjalnie w tym celu mała stara lodówkę kuchenna? Wprowadzić do niej wąż, kilka zwojow i wyprowadzenie. Plus to regulacja temperatury w lodówce więc i nie było by skoków miedzy latem a zima jak i dniem i nocą, lodówka w jakimś pomieszczeniu gospodarczym tez by cicha była i prądu dużo nie ciągnie. No i dodatkowo miejsce na trzymanie zapasów piwa i fito :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze 2 foty: Metridium senile - Plumose anemone - sjønellik - tlum norweskiej nazwy: gozdzik morski

Wylowione z puszka po piwie ( na zdjeciu ciagle na niej siedza ) w Holmestrand glebokosc ok 5m. W baniaku od 12.12.11 . Kondycja na dzien dzisiejszy - rownie wesole yes.gif

Dwa kolejne zdjecia: Caryophyllia smithii - devonshire cup-coral

Na ten gatunek chcialem dluugo poczekac - ustabilizowac baniak i wiedze, jednak pod koniec nurkowania w Drøbak (32m) zauwazylem tego wlasnie osobnika odlamanego od skaly.

Wczesniej wiercilem zakotwiczenia pomostu i montowalem 12m lancucha - pewnie czyms zahaczylem wallbash.gif.

Nie sadze, ze dal by rade gdybym go zostawil. W akwarium od 24.01.12 Kondycja na dzis - kiepska, ale zywy.

Zdj 5. Urticina Fellina - Dahlia anemone - na polnoc od Drøbak, klikanascie m glebokosci, u mnie od jesieni. Kondycja na dzis dobra

Zdj 6. i 7. - Alcyonium digitatum - Dead man´s finger - Dødmanshand

Drøbak, wiercenie na 19m. Od ok. 15 do ok. 22m glebokosci korali bylo tyle, ze nie posob bylo nie uszkodzic wielu. Wzialem kilka takich "fragow". W baniaku od 23.01.12

Stan na dzis - polipy nie otwieraja sie w pelni. kiepski ale zyje.

Ostatnia fotka - znow dahlia - tym razem z Kristiansand, kilka m glebokosci, w akwa od 11.01.12. Kondycja na dzis - zdrowy i wesoly

Sa jeszcze kraby brzegowe - jeden od czerwca 2012. od niedawna nosi ikre, ale nic z tego (na szczescie) nie bedzie, bo reszta to szczawie niedojrzale, ktore do akwarium trafily na gape, juz dwa eksmitowalem, reszta wroci do morza jak troche podrosnie - pokico niech sprzataja. Planowo ma zostac tylko dojzala samica.

Sa krewetki palaemon elegans - niektore od lata 2012, slimaki, hitony, pakle, rozgwiazdy, 2 jezowce od stycznia, jeszcze jedna dahlia, jeden ukwial sagartiogeton tez od lata....

Podmianki z NSW - najczesciej wode biore z akwarium w Drøbak - maja pompy na 35 i 60m glebokosci zwykle dobrej jakosci i zasoleniu ( ludzie biora od nich wode na start i podmianki w akwariach rafowych! ) jak jestem w pracy w miejscu zdala od ujsc rzek i miast to biore wode z powierzchni.

Pzdr. Marek

Tak myśle, nie prościej postawić specjalnie w tym celu mała stara lodówkę kuchenna? Wprowadzić do niej wąż, kilka zwojow i wyprowadzenie. Plus to regulacja temperatury w lodówce więc i nie było by skoków miedzy latem a zima jak i dniem i nocą, lodówka w jakimś pomieszczeniu gospodarczym tez by cicha była i prądu dużo nie ciągnie. No i dodatkowo miejsce na trzymanie zapasów piwa i fito :)

Moze zamrazarka dala by rade, lodowka nie, ale w tym wypadku lepiej byloby kupic poprostu chlodziarke....

Nie pisz posta pod postem edytuj.

mintaj

post-12694-0-73854300-1335052322_thumb.jpg

post-12694-0-63092300-1335052556_thumb.jpg

post-12694-0-46576100-1335052611_thumb.jpg

post-12694-0-51048800-1335052631_thumb.jpg

post-12694-0-40588900-1335052652_thumb.jpg

post-12694-0-56183300-1335052738_thumb.jpg

post-12694-0-21783500-1335052755_thumb.jpg

post-12694-0-27017800-1335052772_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne zwierzaki,świetny temat,pisz dalej. :thumbup:

Podaj jeszcze jakie są parametry wody,zasolenie itd.

Pozdro.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja bym spróbował ułożyć wąż na głębokości 1,5m czyli głębokości na jakiej układa się Gruntowe Wymienniki Ciepła:

http://www.gruntowy-wymiennik-ciepla.pl/rurowy_wymiennik_ciepla.html

Trochę głeboko, ale masz pewność, stałej temperatury i braku przemarzania.

Życzę powodzenia, ciekawy projekt.


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pogadaj z crab22 on jakies czas temu miał taki mały baniaczek zimonowodny i dośc długo udawało mu się utrzymac wszystko przy życiu.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft - zdjecia domu z rzeczka bedzie trudno zrobic, ale sprobuje. Od sciany z ktorej wychodzi waz jest jakies 10m plasko i 5m stromo w dol do rzeki ( jakies 3m roznicy).

Wyobrazenie o okolicy bedziesz mial jak zerkniesz na member map - nie do konca taka jak wyobrazamy sobie norwegie, ale duzo natury. Wsi spokojna, wsi wesola i klepie gnojem 2x w roku...

Swiece 2x 24W T5 20000 i 10000K ( troche trupio i mozliwe, ze za duzo. bede komibowal z roznymi konfiguracjami, zeby ocieplic, ale tez zeby nie wygladalo jak slodkie ) ,

a rano i wieczorem listwami ledow - 2x24 diody niebieskie i 3x12 biale.

Moze wystarczyloby dodac jeszcze ledow i olac t-piatki? przynajmniej by tak nie grzalo...

Jaro - zasolenie 1,021 . Parametry, problemy z nimi, "normy plytko-fiordowe" i ogolnie sprawa filtracji to dluzszy temat. Zbilza sie dlugi weekend - pewnie sie rozpisze.

Zielony Mintaj - Bloga znam na wylot i z niecierpliwoscia wyczekuje comiesiecznych wpisow. Swoja droga, linka mam od ciebie wink.gif - kiedys podales na forum ( ten do jego poprzedniego baniaka ). Swoja droga, ciekaw jestem jego parametrow. Co sadzisz o takim setupie ( plakton project )?

acezary - 1,5m poki co odpada, takie kopanie to juz nie rowek na wezyk tylko rozkopana dzialka. Dom poki co nie jest moj. Poczekajmy do zimy biggrin.gif .

Tomiooo - dzieki za cynk. Sam mieszkalem w krainie deszczowcow 4 lata. W Bergen mam brata z rodzina, wielu zaniedbanych znajomych,

Jest tam w/w Jon Olav, do ktorego trzeba by sie raz wprosic, no i kolejny doskonaly powod : crab22 - zagadam wkrotce!

No! a mialem sie dzis bardzo wczesnie polozyc! Jutro rano znow sobie to obiecam....

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft - zdjecia domu z rzeczka bedzie trudno zrobic, ale sprobuje. Od sciany z ktorej wychodzi waz jest jakies 10m plasko i 5m stromo w dol do rzeki ( jakies 3m roznicy).

Silna pompa będzie potrzebna, żeby tą wodę chłodzącą przetłoczyć. Tańsza chłodziarka będzie, według mnie oczywiście.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silna pompa będzie potrzebna, żeby tą wodę chłodzącą przetłoczyć. Tańsza chłodziarka będzie, według mnie oczywiście.

Oba konce weza beda na tej samej wysokosci, wiec zdziala zasada naczyn polaczonych. Zakrety na wezu beda lagodne.

Probowalem juz pompe na 40 metrach weza fabrycznie zrolowanego i ciurkalo przyzwoicie. Teraz dojdzie, jeszcze 20m i rozniaca terenu, zato duzo mniej zakretow. Jestem dobrej mysli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy temat! Gratuluje pomysłu i Życzę powodzenia!


...ryby,góry i stare motory...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe chlodzenie ruszylo we wtorek. pompa daje rade lepiej niz myslalem ( waz zalalem " na plasko" ). Zakopalem dopiero dzis ( we wtorek polamalem lopate po 10min kopania... ), mimo tego temperatura nie wzarastala ponad 14,5C , a mielismy w srode i czwartek moce sloneczko i dobrze ponad 20C - pieknie spieklo mi zakola realmad.gif

Dzis zaizolowalem i zakopalem trawnikowy odcinek weza- zobaczymy jaka bedzie temp. jutro popoludniu ( teraz 12,2C). Wahania temp dzien/noc byly do 4C - troche duzo, ale teraz powinno byc lepiej. rano jest kolo 10,5C , czyli tyle ile przy poprzednim chlodzeniu, gdy na zewnatrz bylo -25C.

Do baniaka ostatnio trafilo kilkanascie misidae - funkcja: zjadacze detrytusu / jedzenie dla zjadaczy mysidae, kilka wieloszczetow - do kopania w piasku, zjadania resztek i dla amatorow wieloszczetow; oraz kielze w podobnych celach.

W dlugi weekend mialem sie rozpisac i nie wyszlo sleep.gif , ale na szczescie w Norwegii dlugie weekendy majowe mamy dwa thumbup.gif

Dzieki za mile slowa,

Pozdrawiam, Marek

Edytowane przez trollkrabbe (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

Zapowiada sie fajne akwarium :thumbup:

Ze zwierzakow przez Ciebie wymienionych nie mialem tylko Caryophyllii, paluch umorlaka padl mi po jakims czasie (pewnie przez temperature) z reszta nie bylo wiekszych problemow.

Odnosnie filtracji to u mnie pelnily ta role przewymiarowany deltec, wegiel i od czasu do czasu absorbent po4. Jak bedziesz mial problem ze znalezieniem jakichs zwierzakow to wal na zachod, cos tam upolujemy :harhar:

P.S. Przez Ciebie znowu zaczyna mnie przesladowac zimnowodne akwa :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlodzenie dziala dobrze. od tygodnia temperatura nie byla wyzsza niz 13C i nie skacze wiecej niz 2 stopnie ( Jak ktos ma piwnice, albo kawalek ogrodka i niebezpiecznie wysoka temperature w baniaku w upaly w lecie, to jest to chyba niezle rozwiazanie. pompa wystarczy slabiutka )

Z kondensacja pary niema poki co problemu. Przy intensywnym gotowaniu w kuchni i iscie bergenskiej pogodzie zdazylo sie, ze cale sie spocilo, ale poza tym szyby suche.

Wicej o Akwarium

Poniewaz nie chcialem szalec z litrazem, a chodzily mi po glowie mysli o plywach w baniaku ( zaniechane ), to zdecydowalem sie na wzglednie wysoki , a ze zdazyla sie okazja - Juwel Llido - to kupilem. Razem z szafka...

Na dnie jest ok 12cm "lokalnego" LS dobrze rytego przez wieloszczety. Skala - dwa duze granitowe kamienie, kilka mniejszych i... ucho glinianego dzbanu ( bylo ladnie obrosniete rurowkami i siedzialy na nim 2 ukwialy wiec wzialem ). mimo tego, ze ludziom sie podoba, chyba z ucha zrezygnuje. coraz mniej przypomina mi grecka amfore a coraz bardziej smiec wacko.gif.

Filtracja

Odpieniacz Tunze 9002 i pudlo filtrujace DIY. Cos jakby panel - 30x30x12cm podzielony na 3 czesci. woda przelewa sie z grzebienia w dol, przez Sera Siporax ( od niedawna ) potem w gore przez wegiel, rowaphos, chemipure, purigen i w dol do pompy.

Parametry

NO3 - 25, PO4 - 0,03 ( spadlo niedawno choc rowaphos juz jakis czas uzywalem ) zasolenie 1,021

Podsumowujac ( i uprzedzajac krytyke harhar.gif)

wiele trzeba bedzie w tym baniaku zrobic ( licze sie nawet z restrtem ) . odpieniacz i filr plus pompa chlodzenia i weze nie upiekszaja (stad

brak zdjecia calosci lol.gif )

Wiekszosc obsady ma sie dobrze, oprocz korali...

20kg granitu niewiele wnosi, ale na "lokalne" LR koralowego pochodzenia nie liczylem ( moze zdazyc sie przelom! ) . od stycznia, 300m od brzegu norweskiego Alcatraz ( Bastøy) moczy sie skala DYI z cementu portlandzkiego, zwiru muszelkowego i soli. za 2 tyg tam bede, ale co do wkladania jej do akwarium nie jestem pewny.

Obsada jest, jak na dojrzewajace akwarium, zbyt duza, ale na prawde wiele zwierzat jest niemalze wyciagniete z kontenera na smieci...

Filtracje glownie oparlem na adsorberach, ale czy bez zywej skaly jako takiej da sie inaczej? ( pytanie nie jest retoryczne )

Propozycje zmian i inne podpowiedzi mile widziane. z gory mowie, ze z sumpem bedzie w Juwelowej szafce ciezko,

ewetualnie jakies 9-12l ( jakby co to mam dosc luzu na wezu chlodzenia by do sumpa siegnal)

Pozdrawiam, Marek

PS

Crab22 - z w/w wzgledow, lepiej zebym na polowanie nie przyjezdzal, choc Bergen wzywa coraz glosniej. Nurkujesz/snorklujesz?

Jak bardzo przewymiarowany byl twoj odpieniacz? Jaka miales skale? Jak dlugo wytrzymywaly zwierzaki w zwiazku z wyzsza temperatura ( zauwazylem ze moje "morskie gozdziki" nawet lubilu jak w baniaku robilo sie blisko 20C... )?

Zakladaj zimne!!!!

Heia Brann! lol.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EPILOG

Dwa tygodnie temu wszyscy mieszkańcy akwarium wrócili do morza :crybaby:

Nigdzie nie wyczytalem na forum, ze to takie smutne doswiadczenie, choc u mnie bylo o tyle łatwiej, ze ekipa wrocila do siebie.

Przez siedem miesięcy trochę się działo - skala DYI, ktora moczyla sie ponad pol roku dala dużą powierzchnie życiową zwierzętom, ale i glonom przeróżnym i rożnej urody. z NO3 i PO4 borykalem sie do konca, co raczej widać było po testach i pióropuszach na skale, niż po formie obsady - wszystko (procz dwoch gat. koralowcow wlozonych do nieprzygotowanego dla nich systemu przez nieprzygotowanego akwarystę) miało się nieźle. od ostatniego posta doszlo sporo ukwialow, krewetek, rybka pholis gunnellus itd.

DSB zasiedlane robactwem przeróżnym dzialalo raczej marnie, prawdopodobnie ze wzgledu na a - granulacje piasku, b - Królową Sonię ( samice kraba brzegowego ), ktora rzadzila twardym szczypcem.

Triumfem małym jest chlodzenie - odchylenie od aktualnych temperatur na 5 - 10m w morzu nie byly wieksze niz 2C a wachania dobowe góra 1,5C.

Powody likwidacji - przeprowadzka ( wkoncu na swoje, wiec kolejne akwarium zaplanuje duzo lepiej ), nierozwiazany problem z kondensacja pary w zimie ( ostatnie dwa miesiace akwarium cieszylo oko tylko chwile po przetarciu szyb ) oraz system chlodzenia nie do przeniesienia.

Ten skok na głęboką wodę dużo mnie nauczył. jestem świadom ( mam nadzieje ze większości ) błędów, które popełniłem. na wieczna rafę w akwarium odszedł niewielki procent obsady, a cześć na pewno skończyła by marnie gdyby nie mój baniak.

Akwarium zlikwidowałem z bólem serca, lecz czystym sumieniem, wiec nic tylko czytac i planowac kolejny zimny baniak.

tym razem chłodzącej rzeczki niema, wiec będzie chłodziarka. na pewno duże refugium ( może jako display nr 2 ), mało istot sr**ących- dużo g...jadów ;) no i akryl lub podwójna szyba.

Poki co pico, 24C, wszystko ze sklepu :) . Troche sie urzadzimy i stawiam baniak z biotopem fiordowym!

Trzymajcie kciuki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Szkoda ze musisz przerwac projekt, ale mysle ze kolejne bedzie jeszcze lepsze. Ja rozwniez mialem problem ze skraplaniem sie wody na szybach i zdecydowalem ze do zimnowodnego biotopu potrzebne mi akrylowe akwarium z podwojna szyba... tylko troche drogie jest :whistle: Tymczasem powodzenia w przeprowadzce i melduj o wszelkich zmianach :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@snajpa

Wygrzebalem jakies tam:

post-12694-0-94000000-1356559405_thumb.jpg

"morski gozdzik" - w akwarium bylo ich ok 10 + ich malutkie klony

post-12694-0-11617800-1356559532_thumb.jpg

butterfish - od Swiat wielkanocnych podwoila rozmiary - jedyna ryba w baniaku

post-12694-0-49970800-1356559547_thumb.jpg

Królowa Sonia - pierwszy mieszkaniec, urosla z ok 1,5 do 12cm ( szerokosc pancerza ) najwiekszy troublemaker w systemie :pirate:

post-12694-0-84272200-1356559563_thumb.jpg

calosc - zdjecie z 30 wrzesnia. temp 13C i juz sie poci... glony mialy moze swoj urok i moze przypominalo to fiordowy subtidal, ale w kolejnym ich nie bedzie!!!

@crab22

Podwojny akryl raczej odpada - albo gruby pojedynczy, albo podwojna szyba. Za starym systemem nie tesknie - mial mnostwo wad, tylko do mieszkancow sie przywiazalem...

na planowanie, doczytywanie, kompletowanie sprzetu, odpalenie i dojrzewanie daje sobie caly przyszły rok, a stosunek litosci do rozsadku tez bedzie trzeba skorygować, wiec do baniaka z pelna obsada droga dluga, ale jak sie cos zacznie dziac, to nie omieszkam sie pochwalic i dokumentacja foto tez badzie lepsza.

Pozdrawiam. M

Edytowane przez trollkrabbe (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.