Skocz do zawartości
MCKOP

Identyfikacja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Przed chwilą znalazłem takiego coś ( ślimak ):

1132-pict0732a.jpg

Czy ktoś wie co to dokładnie?

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mikołaj :

Przed chwilą znalazłem takiego coś ( ślimak ):

Czy ktoś wie co to dokładnie?

nowy_zarażony :

oo z jaworzna jestes:)

Grunt to wspolny temat rozmowy :) :) :)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze zadzwoń do mnie :) telefon w emailu


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grunt to wspolny temat rozmowy :):):)

A wracajac do meritum sprawy: slimak nazywa sie Stomatella i jest niegroznym i sympatycznym zjadaczem glonow, praktycznie zawsze przychodzi razem ze skala.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aquamaniac : Dzięki! Znalazłem go po 8m-cach i miałem dylemat co z nim zrobić. Nawet jesli trzeba by go eksmitować to pewnie poraz drugi szybko się nie pokaże :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mikołaj :

@... Nawet jesli trzeba by go eksmitować to pewnie poraz drugi szybko się nie pokaże :)

Cześć

Co do tego ślimaka to nie widziałem takiego u siebie i nie pomogę Ci bezpośrednio.

Jednak to że sie nie pokaże to możesz nie mieć racji.

Skałke w akwarium mam już prawie 6 miesięcy a co jakiś czas widze nowe slimaki lub zwierzaki.

tak jak ten

1144-fotki slimaka 1.jpg1144-fotki slimaka.jpg

pojawił sie nagle i zrobił niezłe zamieszanie w domu :)

widziałęm go tylko raz.

Po pewnym czasie już go widywałem tylko jak sie aktynika świeciła.

Teraz to już nawet za dnia kiedy HQI sie pali i nic sobie nie robi ze go wszystcy oglądają.

Nie ma nikogo kto by w akwarium chciał zjeść, więc olewa wszystko.

Moje podejżenia są takie że może nawet zjada jakies korale ale bardzo dyskretnie choć więcej przesiaduje na szybach i skałakach.

W akwarium od jakiegoś czasu też widzę nastepne 2-3 gatunki slimaków - jedne sa podobne do świederków (ze słodkowodnego akwarium)

Moja propozycja ogądaj co je oraz gdzie chodzi , przyglądaj sie temu co widzisz (gabki , korale , glony itp.)


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na ja kupiłem sobie euphylie i po około 3-4 miesiącach zobaczyłem że siedzi w niej taka przeźroczysta krewetka z kropkami jak końce główek korala

a euphylia rośnie centralnie w akwa i nie ma możliwości na nią niespojrzeć


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tynio mam prosbe, moglbys trzasnac jeszcze jedna fotke tego slimaczka, najlepiej grzbietu? Bo ja sie nimi lekko pasjonuje, wydaje mi sie ze wiem jaki to gatunek ale musialbym go dokladniej obejrzec. Dowcip w tym ze jesli tgo ten gatunek co mysle to za nic w swiecie nie mial prawa przetrwac w akwarium rafowym 6 miesiecy :) Wiec to pewnie co innego i bardzo mnie ciekawi co to jest. Zrobilbys mi te drobna przyjemnosc? :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nowy_zarażony :

oo z jaworzna jestes:)

Teraz cos na temat:))

Tynio fajny slimak:D

Pozdro


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

Tynio mam prosbe, moglbys trzasnac jeszcze jedna fotke tego slimaczka, najlepiej grzbietu? .... Zrobilbys mi te drobna przyjemnosc? :)

Dla Ciebie wszystko :)

mówisz i masz

Zdjęcie jest z około tygodnia , ale jak bedzie znowu widoczny to zrobie nową fotkę

Zrobiłem też zdjęcie małemu węzowidełku

fotke można oglądnąć w moim starym wątku

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=4543&n=last#bottom

1144-slimak nagi.jpg

Opisze jak on wygląda od grzbiety

na końcu ma taki jakiś pióropusz taki dosyć spory (na zdjęciu tego nie widac dokłądnie)

Potrafi chodzić po piasku , lubi ciemność.

Napisz moze czemu nie powinnien przeżyć jak to ten - sam jestem ciekawy

za kilka dni znowu sie zabiore do robienia zdjęć mojego baniaczka i zaktualizuj co sie ostatnio działo bo działo sie i to sporo :)


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie z powodu tego pioropusza :) To sa skrzela, stad nazwa "nagoskrzelne". Z tego co mi wiadomo, a czytam o nich duzo bo mnie fascynuja, to zaden gatunek "tylnoskrzelowych" (tak bym przetlumaczyl "Hinterkiemerschnecken":) ) nie ma prawa przezyc dluzej niz kilka tygodni w akwarium bo zywia sie WYLACZNIE gabkami, ktorych u nas przeciez jak na lekarstwo! Wlasnie niedawno mielismy o tym dyskusje w Zwiazku :D

Ten slimak to prawdopodobnie gat.Dendrodoris, byc moze D. Nigra:

http://www.seaslugforum.net/display.cfm?id=9034

Wedle dzisiejszej nauki nie maja prawa zyc dluzej w akwarium, az tu nagle zjawia sie Tynio i twierdzi ze u niego w baniaku pojawil sie taki po pol roku :D

Tynio, wywrociles byc moze do gory nogami wspolczesna wiedze o slimakach nagoskrzelnych, nie jest Ci troche glupio :)

Pozwolisz ze wrzuce te zdjecia na slugforum.com?

Ale oni mi i tak nie uwierza ze on zyl pol roku nieodkryty w akwarium :)

Ale jaja....


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

Wlasnie z powodu tego pioropusza :) To sa skrzela, stad nazwa "nagoskrzelne". .... byc moze D. Nigra:

http://www.seaslugforum.net/display.cfm?id=9034

...Tynio i twierdzi ze u niego w baniaku pojawil sie taki po pol roku :)

Tynio, wywrociles byc moze do gory nogami wspolczesna wiedze o slimakach nagoskrzelnych, nie jest Ci troche glupio :)

Pozwolisz ze wrzuce te zdjecia na slugforum.com?

Ale oni mi i tak nie uwierza ze on zyl pol roku nieodkryty w akwarium :D

Ale jaja....

Więc ten ślimak wygląda identycznie ma bardzo podobny pioropusz ! tylko jak widziałeś wyrażniejsza jest ta czerwona otoczka.

Ja nie twierdze ja jestem pewny z 2 powodów

skała była zakupiona chyba na końcu lub w połowie stycznia.

Ale to było tylko 8 kg pozostała skała była ze starego zbiornika oraz z UM UM na początku stycznia.

wiecej skały nie dodawałem od tamtego czasu.

Czy on je tylko i wyłącznie jakąś odmianę gąbek ??

Czy może sie przestawić na inne rodzaje jak tak to ostatnio u mnie gabeczek jest pod dostatkiem (takie brzydkie szare lub czarne)

i to sie rozrastają w sporym tepie.

Wcześniej tez maiłem gabek wiecej ale znikneły (takie białe ) myslałem że to sie stało po przełozeniu z małego 30l akwarium do tego 144l

No ładnie jak wywróciłem to bardzo przepraszam a moge jakośt o podnieść by nikt tego nie zauważył :)

Co do fotek to tak jak najbardziej możesz je dac na forum (mas zmoje pozwolenie )

Jak by trzeba było jeszcze to nie ma sprawy jak cyknę to dam jeszcze.

Dodam że lubie tego ślimaka i jak by sie okazało że nawet zjada korale to i tak bym go zostawił bo nie widac by znikały w oszałamiającym tepie.

Dodam że ostatnio nawet dałem mu przed nos kawałek kryla ale go olał wieć pomyślałem że je golony lub coś innego (że nie jest padlinozerny)


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie jada jeden okreslony okreslony gatunek gabek, chociaz z nimi to nic pewnego nie wiadomo, to tajemnicze i fascynujace stworzenia :)

Gdyby Ci sie udalo cyknac mu fotke jak je gabki to byloby naprawde cos, w tej chwili wiemy co je doslownie JEDEN gatunek "tylnoskrzelnych", Joruna Funerbis:

http://www.meerwasser-lexikon.de/de/71/1446/Jorunna/funebris.htm

i to tylko dlatego ze jada gabke Haliclona ktora akurat czesto jest importowana, ktos kiedys w sklepie wsadzil przypadkowo tego slimaczka razem z gabka no i okazalo sie ze bingo! :)

Daj znac jak zaobserwujesz co ten pieknis je, to bylaby naprawde wazna obserwacja, wielu ludzi marzy o hodowli nagoskrzelnych a da sie raptem kilka gatunkow hodowac, w tym tylko jeden "tylnoskrzelny".


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

Prawdopodobnie jada jeden okreslony okreslony gatunek gabek, .....

Dziś dodałęm następne zdjecia ślimaka jak byś chciał to możesz je dać na tamto forum

Napisz tylko jaka reakcja była tych gości :)

bo jestem bardzo ciekawy a mój ślimak też (codziennie sie pyta - "i jak tam moje fotki ??" )

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=4543&d=75

Mam też innego ślimaka "nagiego" ale nie jest tak ładny jak ten i wychodzi tylko w nocy ale widzę ze je glony (tak mi sie wydaje)


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.